Mężczyzna pijący z bidonu zastanawiający się co wypić po treningu gainer czy białko

Gainer czy białko? Który suplement, kiedy wybrać i dla kogo?

Do budowy masy mięśniowej potrzebna jest odpowiednia ilość kalorii i makroskładników. Sprawdż gainer czy białko będzie lepsze na masę!

Wiele osób zastanawia się gainer czy białko będzie lepszym wyborem na rozbudowę masy mięśniowej. Szczególnie dla początkujących osób te odżywki mogą znacząco się nie różnić. Chociaż ich zadanie jest podobne to mają między sobą wiele różnic. Warto je poznać i wybrać ten, który będzie najodpowiedniejszy.

Gainer czy białko? Podobieństwo

Zarówno gainer jak i białko to suplementy najczęściej wybierane przez osoby aktywnie trenujące sport. Osoby niecechujące się podwyższoną aktywnością fizyczną rzadko potrzebują uzupełnienia diety o dodatkowe kalorie. Czasami jednak Ci, którzy mają problem z niedożywieniem i wzbogaceniem o odpowiednią pulę kcal oraz protein również wymagają opieki pod kątem dostarczenia dodatkowej dawki energii.

Zarówno gainer, jak i białko serwatkowe dostarczają organizmowi aminokwasów, które są niezbędne do budowy i regeneracji mięśni. Odżywka białkowa w zdecydowanej większości zawiera proteiny, które są jej fundamentem. Białko znajduje się również w odżywce białkowo-węglowodanowej, chociaż zazwyczaj jej udział jest mniejszy niż cukrów. Oba suplementy mogą, więc znacząco zwiększyć pulę przyjętych protein. Przyrost masy mięśniowej zależy również od celów treningów i odpowiednim poziomie kalorii w diecie. U osób szczupłych często odżywka typu gainer może być lepsza na masę.

Obie odżywki mogą być stosowane po treningu siłowym w celu wspierania regeneracji mięśni. Białko dostarcza czystych aminokwasów, podczas gdy gainer dostarcza także węglowodanów, które uzupełniają glikogen mięśniowy. Szczególne korzyści i wsparcie regeneracji odczują osoby, które mają problem z dostarczeniem odpowiednich ilości białka, a nie innych makroskładników. Niedobór tego składnika znacząco spowalnia procesy regeneracyjne.

Zarówno gainer, jak i białko są najczęściej dostępne w formie proszku, który miesza się z wodą, mlekiem lub innym płynem. Bardzo rzadko spotyka się te suplementy diety w innej postaci. W tabletkach, kapsułkach i innych podobnych formach wymagałaby przyjmowania olbrzymich dawek, aby dostarczyć dobrą ilość. Zarówno w gainerze jak i i odżywce białkowej często dodaje się witaminy, minerały i różnego typu składniki aktywne, które wspomagają procesy anaboliczne i ogólną kondycję organizmu.

Kobieta sypiąca łyżeczką odżywkę białkową do shakera

Gainer czy białko? Różnice

Mimo że suplementy te mają podobne zadania oraz, że jednym z ich głównych składników jest białko to mają również pewne różnice. Aby przybrać na wadze i budować mięśnie dobry będzie gainer i białko oraz odpowiedni poziom aminokwasów niezbędnych. Preparat warto dobrać do potrzeb i celów treningowych. 

Głównym zadaniem gainera jest uzupełnienie diety o kalorie. Odżywka białkowa dostarcza natomiast znaczących ilości białka. Chociaż z pozoru oba suplementy znacząco podnoszą ilość dostarczanych kalorii, to powinny być używane w adekwatnych do siebie sytuacjach. Gainer to suplement wysokokaloryczny, zawierający dużą ilość węglowodanów (zazwyczaj 60-80%) oraz umiarkowaną ilość białka (około 15-25%). Odżywka białkowa w swoim składzie ma nawet około 70-90% protein.

Stosowany jest głównie przez osoby, które mają trudności z przybieraniem na wadze, sportowców o wysokim zapotrzebowaniu kalorycznym lub tych, którzy chcą szybko zwiększyć wagę ciała. Niektóre osoby nie mają problemu z dostarczeniem odpowiedniej ilości kalorii, ale w ich diecie zdecydowanie brakuje protein. W takim przypadku różnice pomiędzy gainerem i białkiem mogą być znaczące.

Ze względu na dużą ilość węglowodanów i tłuszczu, gainer jest znacznie bardziej kaloryczny. Porcja gainera może dostarczać od 500 do nawet 1200 kalorii lub więcej. Z tego względu fenomenalnie sprawdzą się w przypadku chęci uzupełnienia kcal, a gorzej na redukcji. Produkt białkowy jest niskokaloryczny, z jedną porcją dostarczającą zazwyczaj 100-150 kalorii. Z pomyślnością mogą być stosowane również w okresie redukcji.

Para przygotowująca shake proteinowy

Co, kiedy lepiej się sprawdzi?

Podobnie jak w przypadku każdego innego preparatu to czy suplementacja będzie skuteczna zależy od celu i zapotrzebowania na dany składnik. Jeżeli dostarczasz swojemu organizmowi odpowiednich ilości białka, to jego dodatkowa ilość nie tylko może być niepomocna, ale również wpływać negatywnie na organizm. Przykładem może być stan układu ruchu. Odpowiednia podaż pozytywnie wpływa na jego, lecz nadmierne stosowanie pogarsza wchłanianie wapnia.

Częstym błędem początkujących jest myślenie, że białko jest jedynym odpowiedzialnym za tycie składnikiem. Nic bardziej mylnego, bo nawet wysoka podaż przy niedoborze kalorii nie będzie powodować wzrostu wagi. Gainer jest więc idealny dla osób, które chcą szybko zwiększyć masę ciała, w tym zarówno mięśniową, jak i ogólną. Jest szczególnie przydatny dla osób, które mają trudności z przybieraniem na wadze ze względu na szybki metabolizm.

Wyczynowi sportowcy mają bardzo wysokie zapotrzebowanie kaloryczne. Może być ono nawet 2-3-krotnie wyższe niż w przypadku osoby nietrenującej. Dostarczenie takiej ilości kalorii z naturalnego pożywienia często jest ciężkie. W takim przypadku warto sięgnąć po gainer, który może dostarczyć w krótkim czasie nawet 1000 kcal. 

Odżywka białkowa idealnie sprawdzi się w okresie redukcji, kiedy chcesz zmniejszyć poziom tkanki tłuszczowej tracąc przy tym minimalną ilość mięśni. Przy zmniejszaniu ilości dostarczanej energii, warto zadbać o to, aby nie redukować znacząco ilości protein. Adekwatna ilość pozytywnie będzie wpływać na stan i jakość muskulatury. Utrzymanie deficytu kalorycznego i redukcja nadmiaru tkanki tłuszczowej nie zawsze jest prosta. Suplement białkowo-węglowodanowy nie jest najlepszy do redukcji tłuszczu przy zachowaniu suchej tkanki mięśniowej.

Kobieta pijąca shake z gainerem po treningu na siłowni pod chmurką

Co lepsze po treningu?

Gainer będzie idealnym rozwiązaniem po treningu dla osób, które pragną zwiększyć swoją masę mięśniowa. Gainer dostarcza zarówno białka, jak i dużej ilości węglowodanów, które szybko uzupełnią zapasy glikogenu w mięśniach. Dodatkowo dostarcza dużą ilość kalorii, co jest korzystne, jeśli dążysz do nadwyżki kalorycznej. Z tego powodu sprawdzi się również u osób, które chcą dostarczyć pełną gamę wartościowych składników do swojego organizmu, a bezpośrednio po ćwiczeniach nie mają możliwości zjeść przygotowanego posiłku.

W przypadku szczególnie intensywnych sesji treningowych dobrym rozwiązaniem może być wypicie szejka potreningowego z dawką odżywki białkowo-węglowodanowej, a następnie pełnowartościowego posiłku. Gainer nie tylko będzie łatwiej strawny dla układu pokarmowego, ale również ekspresowo dostarczy dawki aminokwasów egzogennych.

Białko rewelacyjnie sprawdzi się u osób, które chcą utrzymać aktualną wagę ciała, albo nieznacznie ją zwiększać. Jeśli celem jest budowanie masy mięśniowej przy minimalnym przyroście tkanki tłuszczowej, izolat białkowy po treningu będzie lepszym wyborem. Dzięki dawce aminokwasów procesy regeneracyjne będą mogły zachodzić natychmiastowo.

Białko czy gainer dla ektomorfika?

Ektomorficy bardzo często mają problem z przybraniem atrakcyjnie wyglądającej muskulatury. Dzieje się tak za sprawą genetycznie szybszego metabolizmu. Gainery ze względu na większą dawkę kcal w mniejszej porcji  jest zazwyczaj lepszym wyborem dla ektomorfików, którzy chcą szybko budować muskulaturę. Dostarcza nie tylko białka, ale także dużej ilości węglowodanów i tłuszczu, co jest idealne dla osób, które mają trudności z przyjęciem odpowiedniej ilości kcal z naturalnych posiłków.

Białko jest kluczowe dla budowy mięśni, ale w przypadku ektomorfików samo białko może nie wystarczyć do osiągnięcia znaczącej nadwyżki kalorycznej. Warto pamiętać, że nie każdy ektomorfik ma problemem z wypełnieniem swojego zapotrzebowania energetycznego. Niektórzy potrzebują tylko dawki protein i w tym przypadku odżywka białkowa będzie w zupełności wystarczająca.

Stosując gainera, łatwo wpaść w pułapkę zbyt dużej podaży energii. W takim przypadku można doprowadzić do rozbudowy nie tylko tkanki mięśniowej, ale również tłuszczowej. Jeśli ektomorfik chce skupić się na budowie optymalnej muskulatury, bez nadmiernego przyrostu tkanki tłuszczowej, preparat białkowy może być lepszym wyborem niż gainer. Przed ostatecznym wyborem, warto jednak zastanowić się, czy kcal, czy same proteiny są składnikiem deficytowym i uzupełniać odżywkę o ten składnik.

Dietetyk Patryk Buczkowski

Autor: Patryk Buczkowski

Jestem dietetykiem klinicznym oraz trenerem personalnym. Ukończyłem studia dietetyczne na Collegium Medicum UJK i Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Jestem absolwentem szkoły policealnej na kierunku trener personalny. W mojej pracy stawiam na połączenie wiedzy teoretycznej z praktyką, którą zdobywam od 2020 roku, rozpoczynając pracę zawodową jeszcze podczas studiów. Szczególnie interesują mnie tematy związane z dietetyką sportową, modelowaniem sylwetki oraz wpływem poszczególnych składników diety na zdrowie człowieka. W wolnym czasie aktywnie uprawiam sport, doskonaląc się w sportach walki.

Przeczytaj także:

Mężczyzna na dworze pijący z butelki gainer suplement diety stosowany po treningu na siłowni

Co to jest gainer, jak działa i czy jest zdrowy?

Gainer to popularna odżywka, która ma na celu wspomaganie wzrostu masy mięśniowej. Co to jest gainer i jak go stosować?

mężczyzna w odzieży sportowej trzymający pojemnik z odżywką białkową na siłowni

Białko u sportowca - co daje, ile przyjmować dziennie? Zapotrzebowanie

Białko w diecie osób aktywnych to podstawa ⭐ Jak obliczyć dzienne zapotrzebowanie na białko u sportowców ⭐ Sprawdź, co daje białko u sportowców

Kobieta i mężczyzna w strojach sportowych przygotowujący odzywki białkowe w shakerach stojąc w kuchni

Jakie białko na początek drogi z treningiem wybrać?

Odżywka białkowa to jeden z najczęściej wybieranych suplementów przez sportowców. Zbilansowana dieta powinna dostarczyć odpowiednią ilość protein.

Kobieta przygotowująca suplementy z kreatyną do picia

Kreatyna czy białko – na którą odżywkę postawić?

Kreatyna czy białko – którą odżywkę wybrać? A może zastanawiasz się, czy można łączyć białko z kreatyną w procesie suplementacji? Poznaj odpowiedź!

Wysportowany mężczyzna i kobieta przygotowują potrawę z odżywką białkową

Ile jeść białka na redukcji ? Skuteczne odchudzanie z proteinami

Faktem jest, że białko wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Wiele osób na redukcji zastanawia się, ile spożywać białka na redukcji. Poznaj odpowiedź!