Mężczyzna pijący wodę z butelki zimą

Ile pić wody dziennie zimą? Pamiętaj o regularnym piciu wody nawet zimą

Dowiedz się, ile wody pić w trakcie zimy, aby się nawodnić. Czy zapotrzebowanie na wodę w zimę wzrasta? Ile pić w zimę w ciągu doby?

Ludzkie ciało w około 70% składa się z wody. Jej obecność jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdej komórki w naszym ciele. Odwodnienie występuje na skutek jej utraty z moczem, podczas wymiany gazowej (oddychania), czy kiedy się pocimy. Utrata wody jest szczególnie niebezpieczna dla małych dzieci i osób starszych. Większość osób wie, że latem warto pić, a nawet należy spożywać więcej wody, gdy temperatury są wysokie. Picie wody zimą jest również istotne. Zatem ile powinniśmy pić i najlepiej czego, gdy za oknem mróz?

Ile wynosi dzienne zapotrzebowanie na wodę?

Źródła podają, że na każdy kilogram ciała człowiek powinien wypijać około 0,02 litra wody na kilogram masy ciała. Wynika z tego, że dorosły, zdrowy człowiek powinien wypijać od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, aby się nawodnić. Daje to ok. 8 szklanek wody dziennie. Jednak zapotrzebowanie w ciągu doby może się zmieniać i zależy od wielu czynników, takich jak na przykład upał, uprawianie sportu czy gorączka. W niektórych przypadkach może ono wzrosnąć nawet do 4-5 litrów dziennie!

Odpowiednie nawodnienie jest tak ważne, ze względu na funkcje wody w organizmie:

– pomaga utrzymać odpowiedni poziom ciśnienia tętniczego,
– odpowiada za transport tlenu i składników odżywczych,
– usuwa toksyny,
– zapewnia odpowiednie nawilżenie skórze i oczom,
– bierze udział w utrzymaniu prawidłowej temperatury ciała.

Szklanka soku ze świeżo wyciśniętych pomarańczy obok talerz pełen pomarańczy

Czy zimą można się odwodnić?

Chociaż odwodnienie i zwiększone pragnienie kojarzone jest głównie z latem i upałami, to zimą odwodnienie również jest jak najbardziej możliwe. Składa się na to kilka czynników. Po pierwsze w zimie odczuwanie pragnienia jest mniejsze, co przekłada się na mniejsze spożycie wody. Suche i przegrzane pomieszczenia, w których przebywamy zimą, sprawiają, że organizm zużywa więcej wody podczas oddychania. Kiedy na dworze panuje mróz, utrata wody następuje na skutek oddawania dużych ilości ciepła wraz z parą wodną podczas oddychania. Wychłodzenie organizmu odpowiada ze wzmożoną pracę nerek, co skutkuje zwiększonym wydzielaniem moczu, a co za tym idzie, wody. Również noszenie grubych ubrań i ubieranie się na cebulkę to dla naszego organizmu swoje rodzaju obciążenie, co zwiększa jego zapotrzebowanie na wodę w tym okresie. 

Objawy odwodnienia

Na początek mogą pojawić się suchość w jamie ustnej, ból głowy, senność oraz znużenie, dużo osób nie kojarzy tych objawów z wypijaniem zbyt małej ilości wody. Gdy odwodnienie postępuję, może pojawić się sucha skóra, oczy, a nawet włosy. W przypadku dużego odwodnienia, mogą pojawić się bóle mięśniowe związane z niedoborem elektrolitów (np. sód), skąpomocz czy kołatania serca. Mogą również pojawić się inne objawy, na przykład ze strony układu pokarmowego takie, brak apetytu lub wzdęcia. Pojawić się może również spadek ciśnienia tętniczego i szybkie bicie serca. Odwodnienie sięgające 20% może okazać się niekiedy śmiertelne.

Ile wody pić zimą?

Aby nie dopuścić do zimowego odwodnienia, warto wyrobić sobie nawyk picia wody, czyli popijania wody małymi łyczkami. W zimowe dni należy pić około 30 ml wody na kilogram masy ciała. Ile litrów wody dziennie pić? Dzienna ilość płynów w diecie wynosi ok. 2 litry w przypadku kobiet i 2,5 litra dla mężczyzn. Odpowiednio więcej powinny przyjmować kobiety w ciąży – ok. 2,3 litra, a także matki karmiące piersią – 2,7 litra. U niemowląt zaleca się podanie 100-190 ml płynu/ kg/ dzień. Są to wartości uśrednione. Wiadomo, że przy uprawianiu intensywnej aktywności fizycznej zapotrzebowanie odpowiednio wzrośnie. 

Nie można jednak przesadzać ze spożyciem wody. Jeżeli będziemy wypijać więcej, niż nasze nerki są w stanie przefiltrować, mogą pojawić się obrzęki, a niekiedy nawet dojść do uszkodzenia nerek. Ponad to osoby z nadciśnieniem tętniczym powinny spożywać wody o obniżonej zawartości sodu. Należy unikać również słodkich napojów, które nie nawadniają.

Grafika przedstawiająca kubek z kakaem na talerzyku z łyżeczką

Co pić zamiast wody zimą?

W zimę, w celu prawidłowego nawodnienia, możemy skorzystać również z innych napojów, nie musi to być tylko wodą. Jako dodatkowe źródło płynów w diecie możemy wykorzystać:

kakao lub gorące mleko, które oprócz tego, że rozgrzewa, świetnie nadawania, a także dostarcza wielu mikroelementów, np. magnez, wapń czy witaminy z grupy B;
napoje izotoniczne – świetnie sprawdzą się jako źródło elektrolitów, szczególnie w trakcie i po wysiłku fizycznym;
zupy i buliony, które dostarczają nam składników odżywczych (im więcej warzyw tym lepiej), a także świetnie rozgrzewają;
herbaty, to idealny sposób na rozgrzanie się i dostarczenie porcji płynu, poza tym ich wybór jest na prawdę szeroki;
soki owocowe, najlepiej te przygotowane latem, świetnie sprawdzą się jako dodatek smakowy, na przykład do herbaty, a także dostarczą nam witamin i antyoksydantów.

Podsumowanie

Bez względu na to, jaka jest temperatura otoczenia, odpowiednie nawodnienie organizmu jest istotne. Odpowiedni poziom nawodnienia da nam energię i dobre samopoczucie, a przede wszystkim, zadba o odpowiednią termoregulację, co stanowi zabezpieczenie przed wychłodzeniem. Odpowiednia ilość płynów w ciągu dnia to także prawidłowe nawilżenie skóry oraz zwiększenie jej zdolności do ochrony przed szkodliwymi działaniami czynników zewnętrznych, które w trakcie zimowych miesięcy działają na nią ze zdwojoną siłą. Warto pić wodę i nigdy nie odmawiać, gdy ktoś nam ją zaproponuje.

Pielęgniarz Wojciech Gliniecki

Autor: Wojciech Gliniecki

Jestem magistrem pielęgniarstwa ze specjalizacją z anestezjologii i intensywnej opieki. Ukończyłem Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Aktualnie pracuję jako pielęgniarz koordynujący w oddziale kardiologicznym. W wolnych chwilach, hobbystycznie, piszę teksty o tematyce medycznej. Po godzinach pracy lubię majstrować przy samochodach lub iść na spacer z dziećmi.

Przeczytaj także:

kobiety w odzieży sportowej trzymające w dłoniach wodę proteinową

Jak szybko nawodnić organizm? Które napoje są najlepsze?

Sposoby na szybkie i skuteczne nawodnienie organizmu potrafią być naprawdę przydatne. Sprawdź jak szybko nawodnić organizm!

Mężczyzna w odzieży sportowej trzymający bidon z domowym izotonikiem

Jak zrobić domowy izotonik?

Napoje izotoniczne to jedne z ulubionych produktów sportowców. Sprawdź prosty przepis na domowy napój izotoniczny.

kobieta i mężczyzna stojący w górach z butelkami termicznymi

Jaka butelka termiczna na napoje? Co wybrać?

Sprawdź, jaką butelkę termiczną warto kupić, aby podczas turystycznego wyjazdu mieć zawsze przy sobie zimną wodę lub gorący napój

Mężczyzna w kasku rowerowym pijący izotonik z bidonu

Co to jest izotonik?

Napoje izotoniczne to produkty wspierające odpowiednie nawodnienie. Warto dowiedzieć się, dlaczego izotonik jest pomocny w sporcie.

Mężczyzna w kamizelce i odzieży do biegania pijący izotonik z bidonu stojąc z kolegą w plenerze

Czy izotonik to energetyk? Podobieństwa i różnice napojów

Napoje izotoniczne i energetyczne to jedne z najczęściej wybieranych alternatyw dla wody. Jednak czy izotonik to energetyk?