Pies jedzący z miski na dworze

Ile razy dziennie karmić psa? Podstawowe zasady żywienia czworonoga

Ile razy dziennie karmić psa dorosłego, a ile szczeniaka – to pytanie zadaje sobie wielu opiekunów. Dowiedz się, jak często karmić psa.

Odpowiednie odżywianie ma duży wpływ na ogólną kondycję fizyczną i psychiczną, a także zdrowie i samopoczucie czworonoga. Dlatego właściciele psów, powinni zwracać szczególną uwagę nie tylko na dobór odpowiedniej karmy, ale także częstotliwość podawania posiłków. Wiele osób nie do końca wie, jak często powinni karmić swojego pupila na poszczególnych etapach jego rozwoju, a także ile pożywienia potrzebują mniejsze, a ile większe zwierzaki. Co warto wiedzieć na ten temat? 

Żywienie psa – podstawowe informacje

Żywienie psa powinno być dostosowane do jego wieku, masy ciała, poziomu aktywności, a także indywidualnych potrzeb. Dlatego zbilansowana karma dla psa, bogata w białko, tłuszcze, witaminy, minerały, a także inne niezbędne składniki odżywcze, będzie miała istotny wpływ na zdrowie, odporność i witalność zwierzaka. Odpowiednie porcje, a także czas ich podawania także mają duże znaczenie w kontekście zdrowia naszego pupila i pomagają zapobiegać na przykład problemom trawiennym czy nadwadze.

Mężczyzna nakładający karmę suchą dla psa z worka do miski

Ile powinien jeść szczeniak?

Szczenięta to młode psy, które dopiero się rozwijają i znajdują w fazie intensywnego wzrostu. Dlatego też mają wysokie zapotrzebowanie na energię oraz składniki odżywcze. Szczenięta mniejszych ras będą potrzebowały nieco mniej pożywienia i mniej kalorii niż dużych ras. Warto jednak pamiętać o tym, że niewielkie osobniki często mają większe zapotrzebowanie energetyczne na kilogram masy ciała niż duże gatunki.

Co ile powinien jeść szczeniak?

Karmienie szczeniąt należy przeprowadzać znacznie częściej niż dorosłych osobników ze względu na to, że mają one jeszcze niewielkie żołądki i nie do końca sprawny układ pokarmowy. Ich przemiana materii jednak jest dość intensywna. Właściciele takich czworonogów zastanawiają się, ile razy dziennie karmić szczeniaka. Zaleca się, aby osobniki:

– do 3 miesiąca życia spożywały 4-5 posiłków dziennie;

– od 3 do 6 miesiąca życia jadły 3 porcje każdego dnia;

– od 6 do 12 miesiąca otrzymywały 2-3 dania dziennie. 

Ile powinien jeść szczeniak – tabela 

Tabela posiłków dla szczeniąt uwzględnia ich liczbę, a także ilość karmy w gramach dziennie. Należy jednak pamiętać, że wielkość porcji uzależniona jest przede wszystkim od rasy i rozmiarów zwierzęcia. Dlatego może wyglądać w przypadku szczeniaka następująco:

wiek: 3 miesięce – przy 4-5 posiłkach, należy podawać mu łącznie 150-350 g pożywienia;

wiek: 3-6 miesięcy – przy 3 posiłkach, należy podawać mu 200-400 g dziennie pożywienia;

wiek: 6-12 miesięcy – przy 2-3 posiłkach, należy podawać mu 250-500 g pożywienia dziennie.

Pamiętajmy jednak, że to, ile suchej karmy dla szczeniaka będzie optymalną dawką, uzależnione jest od indywidualnych potrzeb psa, a także rodzaju produktu. Producent zawsze na opakowaniu podaje sugerowane dawki i nimi możemy kierować się, dobierając porcję dla naszego pupila. 

Pies jedzący karmę z miski mężczyzna dosypujący karmę do miski

Ile powinien jeść pies?

Dorosły pies powinien otrzymywać ilość pokarmu, która będzie dopasowana do jego poziomu aktywności, a także masy ciała i rasy. Psy pracujące czy sportowe, a także te, które spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu, będą potrzebowały pożywienia o wyższej wartości energetycznej niż te, które prowadzą spokojny, domowy tryb życia. 

Ile razy dziennie powinien jeść dorosły pies?

Ile razy karmić psa, który jest już dorosły – to częsty dylemat, przed którym stoją właściciele czworonogów. Standardowe zalecenia wskazują na potrzebę podawania zwierzęciu 1-2 posiłków dziennie. W niektórych przypadkach jednak należy zastosować inne kryteria i udostępniać mu więcej porcji. Bez wątpienia warto skomponować harmonogram karmienia.

Częstsze karmienie, a więc większą częstotliwość podawania posiłków może zalecić lekarz weterynarii w przypadku psów dorosłych, które:

należą do ras dużych i olbrzymich – opiekunowie powinni wiedzieć, że są one bardziej podatne na skręt żołądka. Dlatego warto podawać im 2 lub 3 mniejsze porcje karmy, aby nie obciążać ich układu pokarmowego;

są bardzo aktywne lub pracują – mogą wymagać trzech posiłków dziennie, by miały energię do intensywnej aktywności fizycznej;

mają problemy zdrowotne – częstotliwość karmienia należy zwiększyć również, jeśli nasz pupil cierpi z powodu chorób układu pokarmowego czy cukrzycy. W takim wypadku weterynarz może zalecić podawanie mu mniejszych porcji;

są w podeszłym wieku – karmić psa seniora możemy dwoma posiłkami dziennie. W wielu przypadkach opcja ta się sprawdza. Pamiętajmy jednak, że plan żywienia powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb zwierzęcia. Dlatego potrzebują one trzech mniejszych posiłków z uwagi na trudności z trawieniem większych porcji jedzenia.

Jak karmić psa?

Pies powinien otrzymywać posiłki o stałych porach. Muszą być one właściwie zbilansowane i dopasowane do jego potrzeb żywieniowych. W przypadku zwierzaków cierpiących z powodu różnego rodzaju alergii czy nietolerancji pokarmowych warto stawiać na produkty specjalnie dostosowane do ich potrzeb. Najczęściej zalecanym trybem żywienia czworonogów są dwa posiłki. Mniej aktywne lub starsze psy z kolei mogą otrzymywać tylko jedno danie dziennie. 

Zapotrzebowanie kaloryczne psa 

Zapotrzebowanie kaloryczne zwierzaka uzależnione jest od kilku różnych czynników, takich jak jego masa ciała, wiek, aktywność fizyczna czy stan zdrowia. W przypadku każdego osobnika kwestia ta będzie wyglądała nieco inaczej. Można jednak określić, że średnie zapotrzebowanie na energię wynosi w przypadku:

szczeniaków – dwa razy więcej kalorii niż dla dorosłych psów tej samej rasy;

dorosłych osobników – około 30 do 35 kcal na każdy kilogram masy ciała;

starszych pupili – około 20-30 kcal na kilogram masy ciała.

Wartość zapotrzebowania kalorycznego można jednak obliczyć, wykorzystując jeden z następujących sposobów:

RER (Resting Energy Requirement) – określa on podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne psa w spoczynku. Jest obliczany na podstawie masy ciała zwierzaka. Wzór RER to 70 *(masa ciała w kilogramach)^0,75

MER (Maintenance Energy Requirement) – to rzeczywiste zapotrzebowanie kaloryczne czworonoga, które uwzględnia jego poziom aktywności, ale również stan fizjologiczny. W przypadku dorosłych psów, aby obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne wystarczy wskaźnik RER pomnożyć przez współczynnik aktywności. Ten z kolei dla mało aktywnych osobników wynosi 1,2, zaś tych o normalnej aktywności od 1,4 do 1,6, a bardzo aktywnych, pracujących psów od 2 do 3. Żeby otrzymać gotową wartość, wystarczy więc pomnożyć RER przez wybrany wskaźnik. 

Pies jedzący z miski

Ile suchej karmy dla psa?

Dawkowanie karmy dla psa w przypadku suchej wersji różni się od mokrej. Jej ilość trzeba dopasować do zapotrzebowania kalorycznego zwierzaka. Ile gram suchej karmy dla psa przygotować? Zazwyczaj osobnik ważący około 10 kg potrzebuje jej około 150-200 g dziennie. Z kolei ten o masie 30 kg będzie wymagał już 400-500 g takiego pożywienia. 

W zależności od aktywności, na przykład dla osobnika o wadze 5 kg, jeśli będzie on mało aktywny, należy przygotować pokarm o kaloryczności rzędu 150-200 kcal. Jeśli zaś jest umiarkowanie aktywny – 250-300 kalorii, a bardzo aktywny – 350-400 kalorii. 

Ile mokrej karmy dla psa zaspokaja jego dzienne zapotrzebowanie?

Właściciele często zastanawiają się też, ile gram karmy dla psa przygotować, jeśli wykorzystują w ich żywieniu jej mokrą wersję. Podobnie jak w przypadku suchej, należy jej ilość dopasować do indywidualnych naszego pupila. Pamiętajmy jednak, że mokra wersja zawiera wodę, co sprawia, że jej kaloryczność na 100 g często jest niższa niż suchej. Dlatego nasz czworonóg będzie potrzebował jej większej objętości, aby zaspokoić swoje potrzeby żywieniowe. 

Orientacyjne dawkowanie mokrej karmy to w przypadku pięciokilogramowego zwierzaka o umiarkowanej aktywności 300-400 g. Kiedy jest on bardzo aktywny, wówczas 450-500 g. Taka wartość jest idealna także dla dziesięciokilogramowego czworonoga o średnim ruchu. Duże psy o wadze 30 kg zaś będą potrzebowały od 1000 do 1600 g pożywienia.

Ile powinien jeść pies 5 kg?

Ile jedzenia dla psa o wadze około 5 kg przygotować? Takie wymiary osiąga na przykład Yorkshire terrier czy miniaturowy chihuahua. Te zwierzaki nie będą potrzebowały zbyt dużo pożywienia i mogą być karmione za pomocą niewielkich porcji. W ich przypadku zalecana średnia dawka suchej karmy to 70 do 100 g dziennie w jednym posiłku lub podzielona na dwie porcje. 

Ile powinien jeść pies 7 kg?

Dzienną porcję karmy, jaką spożywają psy ras małych o wadze 7 kg, możemy podzielić w odpowiednich proporcjach na dwa posiłki. Dawka jej suchej wersji powinna wahać się od 90 do 150 g, w zależności od aktywności naszego małego przyjaciela. Mało ruchliwe osobniki powinny otrzymywać jej 90-110 g, średnio zaś 110-130 g, a bardzo aktywne 130-150 g. Mokrej karmy z kolei muszą otrzymywać między 400-550 g.

Mężczyzna trzymający przysmak dla psa w ręku obok pies czekający na smakołyk

Ile powinien jeść pies 8 kg?

Pies o wadze 8 kg ma podobne potrzeby do czworonoga o 1 kg lżejszego. Takie zwierzęta powinny być karmione 2-3 razy dziennie. Dawkę karmy zaś należy dobrać do ich aktywności. Suchy pokarm u mało aktywnych osobników powinien ważyć 100-120 g, umiarkowanie – 120-140 g, a bardzo ruchliwych 140-160 g. Mokra karma zaś powinna być podawana takim zwierzętom w dziennej dawce 450-600 g, również uzależnionej od poziomu aktywności.

Jak powinna wyglądać dieta dla psa 15 kg?

Ile jedzenia powinniśmy podawać psu o masie 15 kg? Jeśli wybieramy suchą karmę i jest on mało aktywny, wówczas 160-190 g, umiarkowanie 190-220 g, a jeżeli jest bardzo ruchliwy 220-260 g. Mokrej zaś odpowiednio dla powyższych aktywności 700-800g, 800-900 g oraz 900-100 g.

Karmienie psa 20 kg

Psy małych i średnich ras dobrze radzą sobie z dwoma posiłkami. Jeśli nasz pupil większość czasu spędza w domu i wychodzi tylko na spacery, wówczas ma niski poziom aktywności. Średni jeżeli regularnie biega i spędza czas bawiąc się. Bardzo ruchliwe zwierzaki to te pracujące czy sportowe. W pierwszym przypadku należy karmić czworonoga suchym pożywieniem o wadze 210-250 g, w drugim zaś 250-300 g, a w trzecim 300-350 g. Dla mokrej karmy odpowiednio będzie to 1000- 1100 g, 1100-1200 g i 1200-1300 g.

Ile powinien jeść pies 30 kg?

Jedzenie raz dziennie zazwyczaj nie sprawdza się w przypadku psów dużych. Wiadomo już, że taki zwierzak często powinien jeść spore dawki, jednak we właściwych ilościach i proporcjach, ponieważ grozi mu skręt żołądka. 30 kg pies suchej karmy powinien przyjmować 300-350 g, jeśli jest mało aktywny. Przy umiarkowanych zajęciach zaś 350-420 g, a pracując lub trenując: 420-500 g. Mokrej wersji będzie to odpowiednio: 1400-1600 g, 1600-1800 g i 1800-2000 g.

W jakich godzinach karmić psa?

Kiedy już określimy, ile razy dziennie powinien jeść pies, musimy ustalić harmonogram podawania mu pożywienia. Takie działanie nie tylko wprowadzi pewną rutynę do naszej codzienności, ale również pozwoli zapobiegać problemom ze strony układu pokarmowego. Zalecenia dotyczące harmonogramu podawania posiłków, a więc tego, jak często karmić psa, mogą wyglądać następująco:

jednorazowe karmienie – w przypadku mało aktywnych, lecz zdrowych osobników może odbyć się rano lub w południe;

dwukrotne karmienie – najlepiej w odstępach 8-12 godzin, a więc rano i wieczorem;

trzykrotne karmienie – w odstępach 4-6 godzin, na przykład rano, w południe i wieczorem.

Pamiętajmy, że konsekwencje nieregularnego karmienia psów mogą prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia trawienia, a więc biegunek czy wzdęć, ale także wahań poziomu cukru we krwi, co jest szczególnie niekorzystne w przypadku zwierzaków z cukrzycą. U dużych ras zaś może wystąpić skręt żołądka.

Pies czekający przy miskach na jedzenie

Kiedy karmić psa – przed czy po spacerze?

Właściciele zarówno psów ras małych, jak i średnich czy dużych często zastanawiają się, czy powinni karmić swojego pupila przed, czy po spacerze.  Zaleca się, by był karmiony po aktywności fizycznej, lecz po okresie odpoczynku. Dlatego na spacer lepiej wyjść przed posiłkiem. W wyjątkowych przypadkach, małymi porcjami, można podać zwierzakowi nieco pożywienia 1,5-2 godziny przed spacerem.

Weterynarze zalecają jednak, by karmić czworonoga po spacerze. Dlaczego? Przede wszystkim możemy uniknąć dzięki temu wystąpieniu skrętu żołądka, co dotyczy zwłaszcza dużych ras, takich jak labrador czy owczarek niemiecki, z uwagi na fakt, iż ich żołądek po zjedzeniu jest cięższy i bardziej podatny na przemieszczenie. Pies, odpoczywając po posiłku, lepiej trawi jedzenie, a ruch może zakłócić te procesy, powodując szereg nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak wzdęcia czy wymioty. Spacer na pusty żołądek pozwala zwierzakowi być bardziej aktywnym i chętnym do zabawy.

Najlepiej nakarmić psa po spacerze, lecz nie bezpośrednio po jego zakończeniu. Dobrze jest odczekać 30-60 minut, a u osobników intensywnie ćwiczących lub pracujących, jeszcze wydłużyć ten czas.

Podsumowanie

Regularne i odpowiednio dopasowane do potrzeb konkretnego czworonoga żywienie to element, o którym powinni pamiętać właściciele psów, niezależnie od tego, czy decydują się na to, by karmić je dwa czy trzy razy dziennie. Pamiętajmy jednak, by dieta pupila była zbilansowana w białko, tłuszcze, witaminy i minerały, aby pozytywnie wpływała na jego zdrowie, odporność i rozwój.

Przeczytaj także:

Właściciel psa podający miskę psu

Jaka miska dla psa? Rodzaje misek i jak je wybrać?

Wybór odpowiedniej miski na karmę jest ważny dla komfortu czworonoga. Jaka miska dla psa? Jak wybrać model o odpowiedniej pojemności? Sprawdź!

Mężczyzna zakładający psu antyszczekacz

Czy antyszczekacz działa? Skuteczny sposób, aby uciszyć psa

Szczekający pies to duży problem. Jest jednak skuteczny sposób, aby go uciszyć. Pomysłem jest obroża antyszczekowa. Czy antyszczekacz działa?

Osoba obcinająca psa nożyczkami

Jak obcinać psa? Poradnik strzyżenia psa w domu

Strzyżenie czworonoga to cykliczny element pielęgnacji. Jak obcinać sierść psa? Jaką techniką strzyc psa? Prezentujemy nasz poradnik!

Mężczyzna czyszczący zęby psu

Czyszczenie zębów u psa – jak usuwać kamień nazębny?

Kamień nazębny to częsty problem u psów. Jak wygląda czyszczenie zębów u psa? Jak dbać o higienę jamy ustnej u pupila? Sprawdź!

Szczeniak bawiący się zabawką na podłodze

Najlepsze zabawki dla szczeniaka. Jakie wybrać?

Zabawki dla szczeniaka to podstawowe akcesorium, które zapewnią rozwój Twojemu pupilowi. Jaką zabawkę dla szczeniąt wybrać? Oto zabawki dla psa!