Kobiety w ciąży trzymające się za brzuch

Jak nie przytyć w ciąży? Wskazówki dla przyszłych mam

Zastanawiasz się, jak nie przytyć w ciąży? Co powinno się jeść, by zachować prawidłową masę ciała? Sprawdź, jaka powinna być dieta w ciąży.

Choć w ciąży nie jest najważniejsza smukła sylwetka, a raczej zdrowie dziecka i matki, wiele kobiet zastanawia się, co zrobić, by nie przytyć nadmiernie. Ile kcal dziennie spożywać? Jak nie przytyć w ciąży za dużo? Podpowiadamy!

Co składa się na kilogramy ciążowe?

Zanim zaczniesz zastanawiać się, czy można nie przytyć w ciąży, musisz mieć na uwadze, że waga przyszłej mamy nie składa się jedynie z dodatkowej tkanki tłuszczowej. Przyrost masy ciała zależy także od innych czynników. Na wagę w ciąży składają się:

– powiększone piersi (0,5-1,5 kg),
– dodatkowy litr krwi (około 1,5 kg),
– płyny, które zgromadził organizm oraz zapasy tłuszczu na czas karmienia piersią (2-4 litry),
– macica (1-2 kg; u kobiet, które nie są w ciąży, waży 50-70 gramów),
– łożysko (około 0,5 kg),
– litr płynu owodniowego około 1 kg),
– dziecko (około 3,5 kg).

Surowe warzywa leżące na obrusie

Ile zdrowo przytyć w ciąży?

Aby sprawdzić, ile najmniej można przytyć w ciąży, należy skorzystać ze wskaźnika BMI. Jeśli przed ciążą:

– było prawidłowe (18,5-24,9), możesz przytyć od 11,5 do 16 kg w czasie ciąży,
– wskazywało na niedowagę (mniej niż 18,5), powinnaś przytyć od 12,5 do 18 kg,
– wskazywało na nadwagę (25-29,9), możesz przytyć od 7 do 11,5 kg w trakcie całej ciąży,
– wskazywało na otyłość (powyżej 30), to przyrost wagi w ciąży powinien wynieść co najwyżej od 5 do 9 kilogramów

Kobieta w ciąży trzymająca się za brzuch w stroju kąpielowym

Nieprawidłowa waga w ciąży – dlaczego jest niebezpieczna?

Nadwaga lub otyłość u kobiet w ciąży może nieść ze sobą sporo powikłań. Do tego pojawić mogą się takie dolegliwości jak bóle kręgosłupa, obrzęki nóg, żylaki czy hemoroidy. U kobiet otyłych dodatkowo jest większe ryzyko wystąpienia poronienia, przedwczesnego porodu, nadciśnienia oraz cukrzycy ciążowej. Do tego też mogą potencjalnie pojawić się przedwczesne oddzielenie łożyska, stan przedrzucawkowy i wady wrodzone płodu. 

Podobnie jest w przypadku niedowagi. Warto pamiętać, by w żadnym trymestrze nie odchudzać się intensywnie. Zbyt niski przyrost masy ciała w ciąży wpływa bezpośrednio na ryzyko przedwczesnego porodu oraz niską masę urodzeniową dziecka. Częściej też może wystąpić niedokrwistość i zaburzenia oddychania. 

Kiedy w ciąży zaczyna się tyć?

Waga kobiet w ciąży zmienia się. Czasami w pierwszych tygodniach może nawet spadać, jeśli pojawiają się częste wymioty. Zazwyczaj jednak tycie obserwowane jest już w pierwszym trymestrze. Powinno ono wyglądać następująco przez całą ciążę:

– I trymestr: 0,5-2 kg,
– II trymestr: 1 do 2 kg miesięcznie,
– III trymestr: średnio 1-2 kg miesięcznie.

Dieta w ciąży, żeby nie przytyć – jadłospis

Jak nie przytyć za dużo w ciąży? Podstawą jest odpowiednia dieta. Jadłospis powinien składać się z takich produktów jak:

produkty pełnoziarniste – warto jeść pieczywo pełnoziarniste, brązowy ryż, kaszę jaglaną, gryczaną i jęczmienną oraz płatki owsiane,
źródła białka – spożywaj chude mięso, takie jak kurczak i indyk oraz ryby bogate w kwasy omega-3. Unikaj tych o wysokiej zawartości rtęci, na przykład tuńczyka. Do tego dodaj jajka, rośliny strączkowe oraz chudy nabiał, czyli jogurt naturalny, kefir i twaróg,
warzywa i owoce – bogate w witaminy i minerały są brokuły, szpinak (bogaty w kwas foliowy), marchew, cukinia, papryka i pomidory. Warto też spożywać kiszonki dla wsparcia flory bakteryjnej. Owoce, z uwagi na naturalne cukry, należy jeść z umiarem. Dobrym wyborem będą jagody, maliny, truskawki, jabłka, kiwi, gruszki i cytrusy,
zdrowe tłuszcze – ich źródłem jest oliwa z oliwek, awokado, orzechy i nasiona w umiarkowanych ilościach.

Liofilizowane owoce w miseczkach ułożonych na sobie

Zachcianki – co jeść w ciąży, żeby nie przytyć?

Nienasycenie, czyli właśnie zachcianki, dotyczą najczęściej ochoty na produkty, które są bogate w tłuszcz i węglowodany. Są to kaloryczne chipsy, pączki czy czekolada. Zachcianki u ciężarnych mogą mieć związek ze zmianami odczuwania smaków i zapachów, które są spowodowane wydzielaniem hormonów w pierwszym trymestrze ciąży.

Co robić, aby ograniczyć takie wysokokaloryczne przekąski? Zastąp je zdrowszymi, które mają sporo wartości odżywczych. Są to na przykład słupki warzyw, jogurt z owocami czy domowa granola. Zaspokoją Twój głód i ograniczą nadmierne tycie w ciąży. 

Jak utrzymać wagę w ciąży? Wskazówki

Wiesz już, jak wygląda dieta w ciąży, aby nie przytyć. Utrzymanie prawidłowej wagi nie oznacza braku przyrostu masy ciała. Jest to naturalne i konieczne dla zdrowia dziecka. Ważne jest jednak kontrolowanie tempa przybierania na wadze, aby uniknąć nadmiernego przyrostu w stosunku do wagi sprzed ciąży. Pamiętaj zatem o regularnym spożywaniu 4-5 mniejszych posiłków dziennie oraz kontroluj wielkość porcji. Nie jedz za dwoje, ale rozsądnie wyliczaj ilość kalorii:

– w pierwszych tygodniach ciąży nie dodawaj dodatkowych kcal,
– od 4 do 6 miesiąca dodaj 300 kcal dziennie,
– od 7 do końca ciąży powinnaś jeść 450 kalorii dziennie więcej.

Do tego warto dodać lekką aktywność fizyczną, taką jak spacery czy basen. Pamiętaj też o nawodnieniu. Pij 2-4 litry wody dziennie, unikając słodkich napojów. Przyrost masy ciała śledź podczas każdej wizyty u ginekologa i skonsultuj się z dietetykiem, jeśli masz trudności z kontrolą wagi. 

Powyższe wskazówki pomogą Ci prawidłowo się odżywiać i nie przytyć nadmiernie w ciąży. Oprócz tego też pozwolą Ci zadbać o rozwijający się płód oraz swoje zdrowie.

Przeczytaj także:

kobieta w ciązy ubrana w odzież sportową idzie z plecakiem na plecach

Bieganie w ciąży - czy jest bezpieczne, argumenty "za" i "przeciw"

Bieganie w ciąży jest dozwolone. Wpływa ono pozytywnie na zdrowie i kondycję przyszłej mamy. Pamiętajmy, że ciąża to nie choroba.

kobieta w ciąży wykonująca asanę na macie do jogi

Joga w ciąży, czyli ćwiczenia w ciąży na kręgosłup!

Joga w ciąży - poznaj zestaw ćwiczeń, który pomoże ci odciążyć kręgosłup. Pamiętaj, że ćwiczenia w ciąży w domu muszą być bezpieczne

kobieta w ciąży ćwicząca na macie

Pilates w ciąży - ćwiczenia dla kobiet w ciąży w pierwszym trymestrze

Pilates to świetne ćwiczenia dla kobiet w ciąży. Aktywność fizyczna w ciąży i regularne treningi podniosą sprawność ciężarnej i rozciągnąć mięśnie.

Jaki strój kąpielowy w ciąży wybrać? Kostium kąpielowy dla mamy

Jaki strój kąpielowy w ciąży wybrać? Kostium kąpielowy dla mamy

Jak wybrać strój kąpielowy dla przyszłej mamy? Poznaj nasze wskazówki. Sprawdź, jaki kostium kąpielowy dla kobiet w ciąży będzie wygodny.

Kobieta robiąca ćwiczenia przeciwdziałające rozejściu mięśnia prostego brzucha

5 ćwiczenia na rozejście mięśnia prostego brzucha

Rozejście mięśnia prostego brzucha, zwane także rozstępem, występuje czasami u kobiet w ciąży. Oto zestaw praktycznych ćwiczeń na mięśnie brzucha.