Nastolatki grające w badmintona na plaży w towarzystwie mamy dba o formę dzieci

Jak odchudzić nastolatka? Metody na schudnięcie i odchudzanie, gdy nadwaga utrudnia życie

Racjonalne odchudzanie nastolatków. Jak bezpiecznie zgubić tkankę tłuszczową? Poznaj prawidłowe metody na schudnięcie rozwijającego się organizmu.

Zdrowe odchudzanie nastolatków jest ważne, bo nadwaga i otyłość dotyka coraz młodsze osoby. Aby schudnąć nie można jednak przestać jeść, a racjonalne podejście do odchudzania i rozsądnie prowadzona aktywność fizyczna to klucz do utrzymania efektów diety redukcyjnej i dobrego samopoczucia na lata. 

Nadwaga to więcej niż problem z masą ciała

Prawidłowa dieta nastolatków jest ważna nie tylko ze względów czysto fizjologicznych. Owszem, mówimy o redukcji w organizmie, który właśnie się rozwija i raczej potrzebuje zapasu energii i budulca, ale przecież nadwaga u nastolatka to także powód do kompleksów, które z biegiem lat będą stanowić coraz większy problem także psychologiczny.

Sposób odżywiania wpływa nie tylko na masę ciała, ale także poziom energii, sprawność fizyczną, ogólne samopoczucie, jakość snu i wygląd cery. Nastolatkowie, którzy zauważają tego typu problemy, a ich sylwetka coraz mocniej zaczyna utrudniać im życie na wielu polach, coraz częściej sięgają po diety niskokaloryczne, jednoskładnikowe i głodówki. W teorii to sposób na szybką utratę wagi i zdobycie uwagi wśród rówieśników, a w praktyce tylko metoda na spowolnienie przemian metabolicznych, utratę cennych składników odżywczych i zaburzenia pracy układu hormonalnego. 

Zbilansowana dieta z ograniczoną kalorycznością powinna być podstawą odchudzania nastolatków, bo jest to metoda sprawdzona przez ekspertów, nie jedynie moda rodem z internetu, który pełen jest dietetycznych mitów. 

Sałatka z rukolą serem wędzonym łososiem i jajkiem przygotowana jako posiłek na odchudzanie nastolatka

Jak odchudzić nastolatka?

Podstawą diety każdego młodego człowieka, ale i innych osób planujących odchudzanie, powinien być ujemny deficyt kaloryczny. Zasada jest prosta – stracisz zbędne kilogramy, jeśli będziesz spożywać mniej niż spalać każdego dnia. Dietetyk pomoże zaplanować takie odchudzanie i znajdzie metodę na schudnięcie, gdy ta prosta matematyka jednak zawiedzie. 

Dieta odchudzająca nastolatka powinna bazować na zasadach diety przeciwzapalnej. W co najmniej 80 proc. powinna składać się z produktów nisko przetworzonych, dlatego młode osoby powinny wykluczyć z diety nie tylko źródła węglowodanów prostych i tłuszczów nasyconych, jak słodzone napoje, słodycze i słone przekąski, ale także gotowe do spożycia produkty dostępne w sklepach, np.:

– paczkowane pierogi czy inne dania obiadowe,
– gotowe sosy,
– parówki,
– płatki śniadaniowe,
– białe i pełnoziarniste bułeczki powstałe z mrożonego ciasta. 

Warzywa i owoce powinny pojawiać się w każdym posiłku, przy czym owoce jedynie do dwóch razy dziennie. W tym wieku także w każdym posiłku powinno pojawiać się białko m.in. z mięsa, ryb, nabiału czy nasion roślin strączkowych. Uzupełnieniem tego zestawienia powinny być zdrowe tłuszcze, których niewielkie ilości powinny znajdować się w każdym posiłku. 

Do diety nastolatka w trakcie odchudzania warto włączyć także tak zwane superfoods. To składniki, które w niewielkiej objętości zawierają duże ilości witamin i minerałów oraz innych składników wspierających rozwój w okresie dojrzewania. To na przykład awokado, nasiona chia, komosa ryżowa czy jagody goi.

Proste patenty wspomogą odchudzanie

Zbilansowany jadłospis dziecka to także posiłki, które pojawiają się regularnie. Zdrowy młody człowiek może jeść 4-5 posiłków dziennie i nadal tracić zbędne kilogramy. Przy okazji zadba przy tym o niepodjadanie pomiędzy posiłkami. Ostatni z posiłków powinien pojawić się nie później niż dwie godziny przed snem, choć warto tę przerwę dodatkowo wydłużyć. 

Poza tym warto młodemu człowiekowi dawać wybór i angażować go w przygotowanie posiłków. Pytanie "co chcesz zjeść" może pozostać bez odpowiedzi, ale rodzic, który zapyta: "zupa pomidorowa czy ogórkowa?" może już spokojnie oczekiwać odpowiedzi. Mówimy także o człowieku już na tyle dobrze rozwiniętym fizycznie, że właściwie nastolatek mógłby sam przygotowywać sobie posiłki i brać odpowiedzialność za niemarnowanie żywności w domu.

Nie można też oczekiwać od nastolatka, że chętnie sięgnie po sałatkę z kurczakiem, gdy reszta domowników je kotlety z ziemniakami. Podobnie złym pomysłem jest zmuszanie nastolatka do jedzenia produktów, których nie lubi. Warto proponować i angażować, ale nie nakazywać.

Co ważne, w przypadku wielu błędów w aktualnej diecie żadna redukcja nie jest potrzebna, a sama zmiana nawyków żywieniowych będzie miała kluczową rolę w gubieniu zbędnych kilogramów. Wówczas zdrowa dieta wystarczy, aby wygrać z nadmierną masą ciała. 

Nastolatek nawadniający się po treningu

Aktywność fizyczna odchudzające nastolatków

W walce z tkanką tłuszczową u osób młodych z pewnością pomocne będzie zwiększenie wydatku energetycznego. Trzeba podkreślić, że rozwijający się organizm potrzebuje aktywności, a większość ćwiczeń dla nastolatków jest bezpieczna. Co więcej, nie trzeba od razu kupować karnetu na siłownię, która jest dostępna dla osób niepełnoletnich. Równie wartościowe dla regulacji BMI młodego chłopaka czy dziewczyny będą inne ćwiczenia, np.:

– jazda na rowerze, 
– pływanie,
– sporty zespołowe (siatkówka, piłka nożna, koszykówka itd.),
– tenis,
bieganie.

Kluby fitness oferują także zorganizowane zajęcia sportowe w formie aerobiku. Zwiększenie aktywności w grupie może być łatwiejsze, gdy młody człowiek zaangażuje w to najbliższych znajomych lub członków rodziny. W trakcie diety redukcyjnej warto także nie unikać zajęć wychowania fizycznego.

Podsumowanie

Tracić kilogramy trzeba powoli. Wszelkie diety cud, magiczne głodówki oraz rewolucyjne diety gwiazd mogą dać szybkie rezultaty, jednak nigdy nie będą one trwałe. Droga do szczupłej sylwetki wiedzie przez ścieżkę budowania zdrowych nawyków. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących planu żywieniowego warto skorzystać z porady eksperta. Dietetyk wyliczy prawidłową wagę dla danego nastolatka, sprawdzi ilość aktualnie spożywanych kalorii i podpowie, jakie rozwiązania wdrożyć, aby poprawiać ogólną wydolność organizmu. 

Dietetyk Agnieszka Maciuła–Ziomek

Autor Agnieszka Maciuła–Ziomek

Z wykształcenia jestem dietetykiem klinicznym. Ukończyłam studia z tytułem magistra na Uniwersytecie Rzeszowski. Już w czasie studiów byłam stałym bywalcem oddziałów szpitalnych, a swoją karierę zawodową w pierwszy latach związałam z edukacją żywieniową w rzeszowskich przychodniach. Pracowałam też w najpopularniejszych sieciach gabinetów dietetycznych i współpracowałam z holistycznym centrum zdrowia w Rzeszowie. Wkrótce połączyłam swoją wiedzę dietetyczną z pasją do pracy z tekstem. Jako copywriter piszę obecnie także na tematy związane z medycyną. W wolnych chwilach biegam, fotografuję, piszę książki i pielę ogródek.

Przeczytaj także:

Chłopiec relaksujący się z zamkniętymi oczami i uśmiechem leżący na macie po skończonym treningu na siłowni

Od ilu lat można chodzić na siłownię? Trening dla nastolatków

Aktywność fizyczna w formie treningu na siłowni to dla nastolatek alternatywa fitnessu. Od ilu lat można chodzić na siłownię? Treningi nastolatka

Witaminy w postaci żelków owocowych dla dzieci uprawiających sport

Suplementacja i żywienie małego sportowca

Dieta oraz suplementy to klucz. Jakie witaminy dla dzieci uprawiających sport? Przedstawiamy, jak powinna wyglądać suplementacja młodego sportowca!

produkty spożywcze

Jak zdrowo przytyć? Jak jeść? Przykładowa DIETA

Co jeść, by zdrowo przytyć – zalecana dieta na przytycie i nabranie zdrowej masy ciała. Dowiedz się jak zmienić swoje nawyki żywieniowe!

kobieta w koszulce sportowej pijąca napój nawadniający z bidonu

Woda, napój izotoniczny,... - który, kiedy i dla kogo?

Prawidłowe nawodnienie jest bardzo ważne dla utrzymania zdrowia. Jak sprawdzić czy jest się odwodnionym? Jak wybrać odpowiedni napój nawadniający?

Dzieci biegające na dworze z bidonem z wodą by nawodnić organizm

Nawodnienie dziecka w różnym wieku. Ile powinno pić dziecko?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na płyny u dzieci? Sprawdź najczęstszy objaw odwodnienia i dobowe zapotrzebowanie na płyny.