kobiety w odzieży sportowej trzymające w dłoniach wodę proteinową

Jak szybko nawodnić organizm? 

Sposoby na szybkie i skuteczne nawodnienie organizmu potrafią być naprawdę przydatne. Sprawdź jak szybko nawodnić organizm!

Ludzki organizm w przeważającej części składa się z wody. Właśnie dlatego musimy się regularnie nawadniać i dostarczyć nawet 2 litry wody dziennie. W innym wypadku możemy nabawić się odwodnienia. Jak więc szybko i skutecznie nawodnić organizm?

Znaczenie wody w organizmie 

Woda ma niesamowicie dużą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. To właśnie ona reguluje pracę naszego ciała i odpowiada za prawidłowy przebieg procesów metabolicznych. Duży udział ma też w termoregulacji organizmu, czyli utrzymanie jego prawidłowej temperatury.

Gdyby nie woda, to mielibyśmy również problemy z odpowiednim oczyszczeniem ciała z produktów ubocznych przemiany materii. Kolejny proces, w którym woda bierze ogromny udział to transportu, rozpuszczanie oraz wchłanianie substancji odżywczych w organizmie, dzięki czemu wszystkie tkanki otrzymują potrzebne im składniki

Ile wody dziennie potrzebuje przyjmować organizm?

Z tego powodu trzeba utrzymywać odpowiedni poziom nawodnienia. To, jak dużo wody potrzebuje ciało, zależy od wielu czynników. Mowa tu na przykład o masie ciała, ale też o tym co wpływa na nas. W upalne dni ilość wypijanych płynów powinna być oczywiście większa. To samo dotyczy sytuacji, w której w ciągu dnia dostarczyliśmy dużo aktywności fizycznej. Zalecana ilość wody z reguły to od 1,5 l do 2 litrów wody dziennie. Zapotrzebowanie to z kolei 30-35 mililitrów na każdy kg masy ciała. Do tego zaliczamy nie tylko wodę wypijaną, ale też tą zawartą w pokarmie. 

Za najlepszy sposób nawadniania się uznawane jest oczywiście picie dużej ilości wody każdego dnia. Najlepiej rozbić to jednak na mniejsze porcje, na przykład na szklanki. Około ośmiu szklanek wody dziennie, pitych przed i po posiłku to najlepszy sposób na uzupełnienie płynów, który do tego może wspomóc trawienie i pracę całego organizmu. 

kobieta pijąca wodę kokosową, siedząc na macie do ćwiczeń

Odwodnienie — co może je spowodować?

Brak wody nazywany jest odwodnieniem. Wbrew pozorom poziom nawodnienia organizmu nie musi się znacząco obniżyć, by doszło do jego odwodnienia. Nawet niewielki niedobór może stać się odczuwalny. Skąd jednak możemy nabawić się takiego odwodnienia? Sposobów jest naprawdę sporo.

- Najpopularniejsze to biegunka oraz wymioty. W trakcie tych dolegliwości w bardzo krótkim czasie z organizmu wydalamy ogromne ilości wody oraz cennych składników odżywczych. Sporo wody wytracamy też w trakcie długotrwałej i wysokiej gorączki. Z innych powodów, które mogą przydarzyć się nam całkiem często, warto jeszcze wymienić zwyczajne niedożywienie. Dostarczanie swojemu ciału zbyt małych ilości płynów oraz pożywienia to również prosta droga do odwodnienia organizmu.

- Pozostałe powody mogą wynikać na przykład z poważnych chorób. Z odwodnieniem czasami zmagają się cukrzycy, którzy mają problemy z takimi zaburzeniami jak hiperglikemia oraz glikozuria. Nie zapominajmy też o chorobach nerek, które również mogą prowadzić do szybkiej utraty wody. Niechęć do spożywania odpowiedniej ilości płynów może powodować również choroba Parkinsona, która czasem objawia się zaburzeniami połykania.  

- Nasze ciało wodę wytraca również podczas upałów. Wtedy wodę tracimy oczywiście w formie potu. Dlatego właśnie podczas upałów tak ważne jest regularne przyjmowanie napojów, które uzupełnią utraconą przez nas wodę. 

- Odwodnienie mogą spowodować także niektóre napoje. Kawa i herbata w umiarkowanych ilościach jest zdrowa, lecz ich nadmiar wypłukuje z organizmu magnez i inne składniki odżywcze oraz wodę. Kiepskim sposobem na nawodnienie są też słodzone napoje, które nie zawierają zbyt wiele poza pustymi kaloriami, które dodatkowo wpływają niekorzystnie na naszą wagę. Składnikiem, który wpływa na odwadniający wpływ napojów gazowanych, jest dwutlenek węgla. Obniża on nasze poczucie pragnienia, gdyż jego obecność w układzie pokarmowym drażni m.in. ścianki żołądka. 

- Jednym z najmocniej odwadniających typów picia jest też alkohol. Spożywanie go w nadmiarze skutkuje wypłukaniem z organizmu wielu składników odżywczych oraz wody, co widać każdego dnia rano po nieco bardziej zakrapianej imprezie. Wtedy czujemy się mocno odwodnieni, co objawia się bólami głowy, a także znacząco wzmożonym pragnieniem. 

Objawy odwodnienia organizmu

Po czym poznać, że jesteśmy odwodnieni? Nie jest to wbrew pozorom aż tak trudne. Symptomy towarzyszące temu stanowi są raczej widoczne i potrafią pojawić się bardzo szybko. Często jednym z pierwszych znaków może być barwa moczu. Jeśli jest on ciemnożółty, oznacza to, że naszemu organizmowi brakuje wody. Na odwodnienie może też wskazywać wyższe niż zazwyczaj pragnienie, brak apetytu oraz suchość jamy ustnej i języka. Mniej przyjemnym objawem odwodnienia są zawroty oraz bóle głowy, czy też rzadkie oddawanie moczu, senność i osłabienie organizmu. 

Jak nawodnić organizm?

Skoro wiemy, czemu należy unikać odwodnienia organizmu, jak możemy tego dokonać? Podstawowym sposobem na nawodnienie organizmu jest oczywiście spożywanie wody. Jest to z reguły najlepszy sposób, lecz zdarzają się sytuacje, w których zapotrzebowanie na płyny wzrośnie naprawdę mocno. Wtedy potrzebne będzie znalezienie bardziej efektywnego sposobu na zaspokojenie zapotrzebowania na wodę i składniki odżywcze.

Różnego rodzaju napoje nie są jednak jedynym źródłem wody w organizmie. Wiele wody, witamin i minerałów mogą nam dostarczyć warzywa i owoce.  Dlatego dbając o odpowiednie nawodnienie, trzeba pamiętać nie tylko o tym, by w regularnych odstępach sięgnąć po szklankę wody. Konieczne jest również planowanie swojej diety tak, by dostarczała nam potrzebnych składników i zawierała w sobie wiele owoców i warzyw.

Woda mineralna

To, jaką wodę pijemy, również ma spore znaczenie. Najlepsze są oczywiście wody mineralne, w których znajdziemy najwyższe stężenie wielu cennych i potrzebnych minerałów. Zaleca się, by wybierać wody zawierające dużo składników takich jak wapń oraz magnez.

bidon z wodą stojący na deskach

Elektrolity

Gdy potrzeba nawodnienia jest bardzo mocna, można sięgnąć po tak zwane doustne płyny nawadniające. Są to po prostu elektrolity, które najczęściej znajdziemy w aptekach w formie saszetek z proszkiem do rozpuszczenia w wodzie. Napój, który powstanie w taki sposób to źródło wielu cennych składników, w tym minerałów. Zawiera on na przykład wapń, magnez, sód i potas.

Napoje izotoniczne

Alternatywą dla elektrolitów mogą być napoje izotoniczne. W tej kwestii do wyboru mamy gotowe, dostępne w sklepach. Nie są one dla nas szkodliwe, lecz izotonik można stworzyć własnymi siłami w tańszy i zdrowszy sposób, z czego często korzystają na przykład sportowcy. Najlepszy naturalny izotonik składa się z wody, miodu, soku z cytryny oraz szczypty soli. W ten sposób utrzymujemy odpowiednią ilość soli w organizmie, która również jest nam potrzebna i jednocześnie dostarczamy inne składniki, takie jak na przykład glukoza. W trakcie intensywnego wysiłku izotoniki to jeden z najskuteczniejszych i najszybszych sposobów  na nawodnienie organizmu, a do tego napoje izotoniczne świetnie uzupełniają brakujące składniki odżywcze.

Owoce i warzywa

Wcześniej wspominane owoce i warzywa nie muszą być oczywiście przez nas spożywane. Zamiast tego w ramach można zdecydować się na spożycie ich w formie soku lub smoothie. Ważne jednak, by wybrać dobre produkty. Najlepsze są soki świeżo wyciskane, bądź takie, które składają się w 100% z soku. Wszelkie nektary i inne napoje zawierające jedynie częściowo naturalne soki nie są zbyt dobrym wyborem. Alternatywą są też owocowe lub warzywne smoothie, które również dostarczą nam wody, a także wielu innych składników. Do tego często polecają je uznani dietetycy.

Domowe kompoty

Jednym z dość niepozornych napojów, który świetnie nawadnia, jest domowy kompot. Ważne jednak, by był to kompot niesłodzony. Bardzo dobrze sprawdzi się też napar z herbaty. Mowa tu o herbatkach ziołowych lub białych i zielonych. Ich odpowiednia ilość zapewnia ciału sporo przeciwutleniaczy, a do tego nawadnia. Pamiętajmy jednak, że herbata nie powinna być spożywana w nadmiernych ilościach.

Napoje mleczne

Kolejnym smacznym źródłem wody są wszelkie napoje mleczne. Nawet samo mleko, ale też inne produkty takie jak kefir lub maślanka naprawdę dobrze nawadniają organizm. Do tego są bogatym źródłem wapnia, który jest jednym z najważniejszych składników odżywczych, a zapewnienie go w diecie w odpowiednich ilościach bywa naprawdę sporym wyzwaniem.

Woda kokosowa

Wśród sportowców dość popularnym źródłem wody jest też woda kokosowa. Ten rodzaj wody  jest źródłem wielu cennych składników odżywczych, które są potrzebne w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego, gdy ciało potrzebuje wody w naprawdę dużych ilościach.

Przeczytaj także

kobiety siedzące w odzieży sportowej

Jak schudnąć w 2 tygodnie bez efektu jojo? Skuteczna dieta

Jak schudnąć w 2 tygodnie bez efektu jojo? Właściwa dieta zapewnia pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej i niechcianych kilogramów.

Metoda TRE –  jak uwalnić stres, napięcie i traumę

Metoda TRE – jak uwalnić stres, napięcie i traumę

Metoda TRE powstała, by uwalniać stres i traumy. To droga radzenia sobie z trudnymi emocjami. Wykorzystaj proste ćwiczenia TRE w codziennej pracy z ci

kobiety ćwiczące w legginsach i stanikach sportowych

Rozgrzewka przed treningiem - podstawowe ćwiczenia na start

Rozgrzewka przed treningiem ✨ Poznaj najlepsze ćwiczenia na start ⭐ Dowiedz się jak efektywnie przeprowadzić rozgrzewkę treningową

Aerobik w domu dla początkujących - jak przeprowadzić trening?

Aerobik w domu dla początkujących - jak przeprowadzić trening?

Regularnie wykonywany trening aerobiku w domu poprawia kondycję, pozwala schudnąć i wyrzeźbić całe ciało. Sprawdź, jak ćwiczyć aerobik skuteczniej!