kobieta w legginsach trzymająca dłoń na swoim brzuchu

Jak utrzymać wagę po odchudzaniu i uniknąć efektu jojo?

Efekt jojo to prawdziwa zmora osób, którym udało się schudnąć. Jak więc znaleźć sposób na utrzymanie wagi po diecie odchudzającej bez siłowni?

Tak zwany efekt jo-jo to prawdziwa zmora osób, które przeszły przez męki odchudzania. Sytuacja, w której długotrwała praca w krótkim czasie idzie na marne i waga wraca do wcześniejszego stanu, nie jest niczym niespotykanym. W takim razie co robić, by odchudzanie nie poszło na marne?

Efekt jo-jo – na czym polega?

Nazwa efekt jo-jo pochodzi oczywiście od małej zabawki w postaci ciężarka na sznurku. Charakteryzuje ją to, że nawet po spuszczeniu w dół, ruch obrotowy sprawia, iż jojo wraca do góry i do naszych rąk. Dlatego używa się go do określenia sytuacji, w których waga jest bardzo niestabilna i jej wykres wygląda niczym sinusoida. 

Ustabilizowanie swojej wagi to bowiem jedna z najtrudniejszych rzeczy dla każdej osoby, która schudła wiele kilogramów. Efekt ten występuje przez brak wyrobionych zdrowych nawyków żywieniowych lub brak ich utrzymania po zakończeniu diety. Innym powodem efektu jojo może być zbyt swobodne podchodzenia do nałożonych na siebie ograniczeń żywieniowych lub wręcz powrót do starych nawyków.

osoba trzymająca widelec dotykający jedzenia

Dlaczego tak trudno utrzymać wagę po odchudzaniu?

Stabilizacja wagi po odchudzaniu nierzadko wymaga znacznie więcej pracy niż jej obniżenie. Często osiągnięcie wymarzonej masy ciała kończy się w prosty sposób. Mocno luzujemy wyrobione nawyki i zmniejszamy ilość aktywności fizycznej każdego dnia lub też więcej jemy i podjadamy. W ten niesamowicie prosty sposób bilans kaloryczny przestaje być na minusie lub w neutralnym punkcie, a nadmiar kalorii odkłada się w formie tkanki tłuszczowej.

Po prostu zaczynamy coraz częściej sięgać po przekąski, takie jak paczki chipsów, frytki, kebaby czy też inne kaloryczne przekąski oraz potrawy, których nie powinno się spożywać w nadmiarze. 

Częstym powodem wystąpienia sporych wahań wagi po zakończeniu odchudzania jest też zastosowana dieta. Osoby po diecie odchudzającej mają często spowolniony metabolizm i co za tym idzie mniejsze zapotrzebowanie energetyczne. Trzeba o tym pamiętać i jeszcze raz obliczyć swoje aktualne zapotrzebowanie kaloryczne. Utrzymywanie ilości kalorii sprzed rozpoczęcia odchudzenia będzie skutkować powstaniem efektu jojo, który zaprzepaści cały wysiłek.

Stabilizacja wagi – o czym pamiętać?

Marzy Ci się stabilizacja wagi? Pamiętaj, nie będzie to łatwy proces. Może on od Ciebie wymagać ponownego wdrożenia zdrowego sposobu odżywiania. Odpowiednie sposoby na stabilizację wagi, to przedmiot wielu dyskusji i dylematów wśród adeptów dietetyki. Często każdy lekarz ma zupełnie inną opinię na temat tego, co jest potrzebne, by ponownie nie przytyć i nie wrócić do życia z nadwagą.

Dlatego liczy się cierpliwość, podobnie jak podczas samego chudnięcia i właściwe nastawienie psychologiczne. Nie można nagle zjeść o wiele więcej kalorii niż w przeszłości. Wcześniej warto przygotować swój żołądek do trudniejszej pracy, która czasem się zdarza po zakończeniu okresu odchudzania.

mężczyźni na kempingu jedzący zdrowe jedzenie

Nawyki, które pomogą Ci, gdy nie wiesz, jak utrzymać wagę po diecie

Podstawa utrzymania wagi po zakończeniu odchudzania jest wyrobienie właściwych nawyków. Są one polecane przez wielu ekspertów z zakresu dietetyki, którzy doskonale wiedzą, czego unikać, by nie tyć. Przede wszystkim mowa tu o zapisywaniu tego ile udało nam się zjeść w ciągu dnia wraz z kalorycznością posiłków. Liczenie kalorii to prosty sposób na to, by utrzymać odpowiedni bilans energetyczny i efekty odchudzania na jak najdłużej.

Prowadzenie harmonogramu spożywanych posiłków może pomóc zobaczyć, ile kcal dziennie za dużo jemy i ułatwić znalezienie sposobu na obniżenie tej wartości. Powrót do starej wagi często bierze się ze złych nawyków, takich jak podjadanie między posiłkami czy też sięganie po zbyt wiele niezdrowych produktów.

Kolejny pożyteczny nawyk, który ułatwi utrzymanie wagi po diecie odchudzającej to spożywanie jak najwięcej białka. Spośród wszystkich trzech makroskładników, czyli tłuszczy, węglowodanów oraz białka, to właśnie ta ostatnia grupa składników zapewnia uczucie sytości na dłużej, gdyż nasz organizm potrzebuje więcej czasu na strawienie białka. Jego niedobory w posiłkach możesz regulować suplementacją odżywek białkowych

Warto zwrócić też uwagę na wielkość porcji, które spożywamy. Dodając do nich sporo objętościowych, lecz zawierających mniej kilokalorii produktów, również możemy optycznie się najeść i ułatwić pozostanie w wymarzonej wadze.

Ponadto nawet po skończeniu intensywnej utraty wagi, zdrowy styl życia powinien stać się właśnie nawykiem. Trzymanie się zasad zdrowego odżywiania, dbanie o zbilansowany jadłospis czy też ograniczenie podjadania to jeden z najlepszych nawyków, ale też i sposobów na utrzymanie wagi.  Niezdrowe słodycze możesz zamienić na te z mniejszą ilością cukru lub na batony energetyczne. Nie jest to tak trudne jak się wydaje. Zdrowe jedzenie potrafi być naprawdę pyszne i zapewniać pozytywne doznania.

Aby prowadzić zdrowy tryb życia, wcale nie trzeba wylewać z siebie siódmych potów na siłowni. Wystarczy utrzymywać ujemny lub bliski zeru bilans kaloryczny dokładając do tego regularny ruch. Będzie to wystarczające, aby utrzymać niską wagę.

Dlaczego warto zadbać o utrzymanie odpowiedniej wagi?

Odpowiedź na pytanie wydaje się dość oczywista. Każdemu z nas zależy na tym, aby dobrze się prezentować oraz posiadać szczupłe i wysportowane ciało. Gdyby tak było, nie spotykalibyśmy się często z sytuacją, w której ktoś, kto naprawdę mocno schudł, zaczął ponownie zwiększać swoją wagę, gdyż zaczął przyjmować zbyt wiele niezdrowego jedzenia. Jeśli zdecydujesz się notować każdy posiłek, czy to w restauracji, powinieneś być w stanie prosto odpowiedzieć na pytanie brzmiące: ile kalorii spaliłeś tego dnia? Jest to niezwykle istotne, gdyż ma bezpośredni wpływ na stan naszego ciała i jego budowę. Nikt nie chce przecież bezpowrotnie jej utracić, gdyż stworzenie 6-paka to dla wielu osób prawdziwe marzenie.

Każda osoba, która znajdzie się w takiej sytuacji, powinna skupiać się na dobrym samopoczuciu i długoterminowej perspektywie. Właściwa, zalecana przez lekarzy waga to bowiem podstawa dla każdego zdrowego człowieka. Nadwaga w dalszej perspektywie ma naprawdę negatywny wpływ na ciało człowieka i dlatego trzeba regularnie ćwiczyć i nie zjadać zbyt wiele kalorii w trakcie każdego z dni.

Oczywiście pokusa, by zjeść coś nadprogramowego czy też niezdrowego, może się pojawić. Odstępstwa od planu nie są zakazane. Warto jednak zachować umiar, nawet decydując się na tak zwany cheat day i nie zamawiać zbyt wiele jedzenia, które mogłoby negatywnie wpłynąć na stan odchudzania.

Przeczytaj także

dziewczynka wykonująca ćwiczenie gimnastyczne w odzieży sportowej

Gimnastyka podstawowa — co to za dyscyplina?

Gimnastyka podstawowa to ćwiczenia ruchowe przeznaczone głównie dla dzieci i młodzieży. Dowiedz się jakie są rodzaje tej dyscypliny

mężczyzna siedzący na ławeczce w siłowni z bidonem w rękach

Jedzenie przed czy po treningu? Kiedy jest najlepszy moment?

Jedzenie a trening. Kiedy jeść aby trening był efektywny? Produkty o niskim indeksie glikemicznym dostarczamy organizmowi przed czy po treningu?

produkty spożywcze

Jak zdrowo przytyć? Jak jeść? Przykładowa DIETA

Co jeść, by zdrowo przytyć – zalecana dieta na przytycie i nabranie zdrowej masy ciała. Dowiedz się jak zmienić swoje nawyki żywieniowe!

Jak mieć płaski brzuch? Dieta i ćwiczenia to podstawa

Jak mieć płaski brzuch? Dieta i ćwiczenia to podstawa

Płaski brzuch to marzenie wielu kobiet i mężczyzn. Co jeść, by schudnąć z brzucha? Prezentujemy skuteczną dietę oraz ćwiczenia.