Kobieta i mężczyzna pijący shake z odżywką białkową

Jak uzupełnić białko w diecie wegetariańskiej? Wskazówki

Dieta wegetariańska pomija mięso, dlatego weganin czy wegetarianin musi poszukać innych źródeł białka w diecie. Jakie produkty wybierać? Oto porady.

Dieta wegańska oraz wegetariańska w niektórych przypadkach może być dość inwazyjna. Rzecz tkwi w niedoborach białka, o które nietrudno przy nagłym przejściu na jadłospis bezmięsny. Jak je uzupełnić? Oto wskazówki!

Czym są białka i aminokwasy egzogenne?

Zanim wymienimy produkty wegetariańskie z dużą ilością białka, warto wiedzieć, czym jest ten związek. Dla uogólnienia, można przyjąć, że odpowiada on za regulację najważniejszych procesów w ludzkim ciele. Białka występują jako zbiór innych, mniejszych cząsteczek, czyli aminokwasów.

U człowieka spotkać można 20 podstawowych aminokwasów. Połowa z nich należy do grupy endogennych, czyli takich, które organizm ludzki jest w stanie sam wytworzyć w odpowiedniej ilości. Egzogenne z kolei są takimi, jakie powinniśmy dostarczać z zewnątrz, wraz z pożywieniem.

Przy okazji należy pamiętać, że nie każdy produkt bogaty w białko dysponuje pełnym zestawem aminokwasów. Dieta wegetariańska dość mocno weryfikuje tę sprawę, ponieważ to właśnie w roślinach te różnice są mocno zauważalne. Między innymi przez to przez wiele lat pokutował pogląd, że nie jedząc mięsa, nie jesteśmy w stanie w pełni zadowolić naszych organizmów. Tymczasem dziś już wiadomo, że posiłki roślinne mogą być jak najbardziej zbilansowane i bogate w białko.

Kobieta i mężczyzna przygotowujący kotajl z proteinami

Niedobory białka – jak się objawiają?

Prawdziwe niedobory białka zdarzają się rzadko i występują głównie na niektórych obszarach Azji i Afryki. W tym wypadku wynikają ze zbyt małej podaży kalorii. W krajach rozwiniętych niedobór białka może występować głównie u osób starszych czy właśnie wegan i wegetarian. Objawy to stłuszczenie wątroby, utrata mięśni, problemy z paznokciami, skórą i włosami, a także ryzyko złamań kości i infekcji. Z tego powodu warto wiedzieć, jak dostarczyć białko bez mięsa.

Z kolei nadmierne przyjmowanie protein może powodować upośledzenie wątroby i nerek. Jeśli jest to białko pochodzenia zwierzęcego, może przyczyniać się do rozwoju otyłości, miażdżycy czy nadciśnienia tętniczego. Wszystko przez to, że mięso jest bogate w nasycone kwasy tłuszczowe. Ważne zatem jest, aby nie tylko w diecie wegetariańskiej i wegańskiej dobrze zbilansować jego spożycie.

Podaż białka u ćwiczących na diecie wegańskiej

Osoby regularnie ćwiczące powinny zdawać sobie sprawę z tego, że ich zapotrzebowanie na białko jest wyższe niż u osób niećwiczących. Dlaczego? Białka są między innymi częścią składową mięśni, które w trakcie intensywnych treningów są uszkadzane. Oprócz tego można je spotkać także w stawach, we krwi oraz w postaci enzymatycznej i hormonalnej.

W tym momencie pojawia się pojęcie podaży białka, czyli realizacji konkretnego zapotrzebowania. Przeciętny człowiek powinien dostarczać go w diecie około 0,9 grama na jeden kilogram masy ciała. Osoba regularnie ćwicząca — na siłowni, basenie, rowerze, biegając i tak dalej  — powinna już mieć na uwadze od 1,5 do nawet 2 gramy na kilogram, oczywiście w ujęciu dwudziestoczterogodzinnym.

Weganizm i wegetarianizm – jak uzupełnić białko?

Skoro człowiek w niemal 20% składa się z białek (ich waga to ponad 10 kilogramów!), a każdego dnia więcej niż 200 g ulega wymianie, to w żadnym wypadku nie można zapomnieć o nich w diecie. Zaskakująco rzadko się o tym wspomina, stawiając na pierwszym miejscu na przykład witaminy czy po prostu kalorie.

Tymczasem wśród istotnych aminokwasów w diecie wegańskiej (i każdej innej), u dorosłego człowieka należy wymienić osiem: metioninę, tryptofan, fenyloalaninę, walinę, treoninę, izoleucynę, leucynę oraz lizynę — wszystkie równie ważne. W czym można je spotkać, rezygnując z jedzenia mięsa i owoców morza, a decydując się na produkty pochodzenia roślinnego?

Koktajl odżywczy z białkiem stojący na stole

Nasiona roślin strączkowych – wegańskie źródło białka

Rośliny strączkowe to ważna grupa produktów spożywczych dla osób, które są na diecie roślinnej. Wśród nich warto wymienić między innymi ciecierzycę, soczewicę, fasolę oraz groch. Mają dużo błonnika pokarmowego i składników mineralnych. W nich na 100 g produktu znajduje się odpowiednia ilość białka:

– Ciecierzyca: 9 g,
– Soczewica: 9 g,
– Fasola czerwona: 9 g,
– Fasola biała: 9 g,
– Groch: 6 g,
– Groszek zielony: 5 g.

Źródła białka dla wegetarian – zboża i pseudozboża

Kolejnymi produktami, które są źródłem białka dla wegan, są zboża. Wśród nich warto wymienić otręby owsiane i pszenne, makaron pełnoziarnisty, kaszę bulgur oraz gryczaną i ryż brązowy. Do pseudozbóż zalicza się komosę ryżową i amarantus. To dobre źródła białka w diecie, gdyż dostarczają spore jego ilości. Otręby owsiane w 100 g zawierają go aż 18 g. Z kolei pszenne - 17 g. 

Soja i produkty sojowe – produkty bogate w białko dla wegetarian

Weganie, którzy jaja traktują na równi z produktami pochodzenia zwierzęcego, powinni zwrócić uwagę w kierunku soi. To właśnie soja jest przykładem na to, że można uzyskać kompletny aminogram z przyswajaniem na poziomie wołowiny, uzupełniając jednocześnie zapotrzebowanie organizmu nie tylko o wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne. Soja jest też świetnym sposobem na uzupełnienie węglowodanów, błonnika, kwasu foliowego, witaminy C oraz wapnia, żelaza, fosforu i potasu. Oprócz tego warto żywić się też takim produktem jak tempeh (zawartość białka w 100 g = 20 g) czy mleko sojowe (4,5 g białka). 

Nasiona i orzechy – źródła białka roślinnego

Łatwo przyswajalnym przez organizm produktem wegetariańskim bez białka zwierzęcego są także nasiona i orzechy. Można do nich zaliczyć ziemne, pistacje, nerkowce oraz włoskie. Oprócz tego warto włączyć nasiona dyni, które mają 30 g białka. Cennym źródłem w diecie mogą być także nasiona chia, które dodatkowo zawierają kwasy tłuszczowe omega-3. 

Jajka – pełnowartościowe białko dla wegetarian

Wegetariańska pełnowartościowa dieta roślinna powinna obfitować w jajka. Są one swoistą bombą proteinową wraz z mnóstwem aminokwasów egzogennych, znajdujących się zarówno w żółtku, jak i białku. Poza tym jajka mają w swoim składzie sporo witamin, w tym B12 i A, a także minerałów — potasu, cynku, siarki — i kwasów omega 3 + 6. W dodatku kurze jajka po ugotowaniu są przyswajane przez człowieka niemal w pełni, co w praktyce oznacza, że łatwiej jest nam pozyskać stamtąd aminokwasy niż… z mięsa.

Szaszłyki z mięsem roślinnym grillujące się

Mięso roślinne – czy warto?

Diety roślinne zyskują na zainteresowaniu, w związku z czym powstają produkty roślinne, które naśladują mięso. Są one jednak wysoko przetworzone, dlatego warto czytać ich składy. Takie produkty, które bazują na białku pszennym, nie są zbyt odżywcze pod kątem mikro i makroelementów oraz aminokwasów. Choć mogą w jakimś stopniu przypominać mięso, to raczej większość z nich nie będzie cennym źródłem białka w diecie. 

Białko w diecie wegańskiej i wegetariańskiej – wskazówki

Aby dobrze się odżywiać na diecie bez produktów zwierzęcych, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Białko pełnowartościowe powinno znajdować się w każdym posiłku. Jeśli sięgasz po chleb, posmaruj go pastą z soczewicy. Możesz też przygotować koktajl z owoców i otrębów oraz orzechów. Pamiętaj, że możesz łączyć ze sobą różne cenne źródła białka roślinnego. Warto pomyśleć o włączeniu do diety odżywki białkowej wegańskiej lub aminokwasów. W ofercie Decathlon znajdziesz szeroki wybór.

Chcąc ograniczyć spożycie mięsa lub całkowicie je wykluczyć, nie można zapominać o białku. Wiesz już, czym zastąpić ten związek w wegetariańskiej diecie. Pamiętaj, by zadbać o urozmaicenie i włączyć do jadłospisu zarówno produkty zbożowe, jak i orzechy, soję oraz rośliny strączkowe.

Przeczytaj także:

Batony zbożowe zgodne z dietą wegańską

Dieta wegańska – co to jest, jakie są zasady, czy jest zdrowa?

Czy dieta wegańska jest zdrowa? Zasady diety wegańskiej. Jak zbilansować roślinny jadłospis? Podstawowe informacje o diecie wegańskiej.

mężczyzna w odzieży sportowej trzymający pojemnik z odżywką białkową na siłowni

Białko u sportowca - co daje, ile przyjmować dziennie? Zapotrzebowanie

Białko w diecie osób aktywnych to podstawa ⭐ Jak obliczyć dzienne zapotrzebowanie na białko u sportowców ⭐ Sprawdź, co daje białko u sportowców

Kobieta i mężczyzna w strojach sportowych przygotowujący odzywki białkowe w shakerach stojąc w kuchni

Jakie białko na początek drogi z treningiem wybrać?

Odżywka białkowa to jeden z najczęściej wybieranych suplementów przez sportowców. Zbilansowana dieta powinna dostarczyć odpowiednią ilość protein.

kobieta i mężczyzna trzymający baton proteinowy  ubrani w odzież do biegania

Białko a bieganie. Korzyści i proporcje białka dla biegaczy!

Białko to podstawa dla biegaczy. Jakie białko wybrać, aby mięśnie szybciej się regenerowały? Ile białka po treningu trzeba zjeść? Wszystko o białku

Kobieta przygotowująca suplementy z kreatyną do picia

Kreatyna czy białko – na którą odżywkę postawić?

Kreatyna czy białko – którą odżywkę wybrać? A może zastanawiasz się, czy można łączyć białko z kreatyną w procesie suplementacji? Poznaj odpowiedź!