Ziarna ciecierzycy w półmisku jako zdrowy zamiennik białka dla wegetarian

Jak zdrowo przejść na wegetarianizm?

Jak zdrowo przejść na dietę wegetariańską? Jak zbilansować roślinne posiłki, aby uniknąć niedoborów? Dowiedz się od czego zacząć wegetarianizm.

Myślisz o przejściu na dietę wegetariańską, ale zastanawiasz się, jak to zrobić? Nie wiesz od czego zacząć ani jak bilansować posiłki? Niezależnie od tego, czy chcesz zmienić dietę z powodów zdrowotnych, czy etycznych, warto nauczyć się dobrze komponować roślinne posiłki, aby uniknąć niedoborów, zdrowieć i czerpać pełnię korzyści z tego stylu odżywiania.

Jak zostać wegetarianinem?

Wegetarianizm zakłada wykluczenie z diety mięsa (w tym ryb i owoców morza). W diecie dopuszczalne są inne produkty odzwierzęce, takie jak jaja i nabiał (mleko, sery, jogurty). Nie musisz jednak decydować się od razu na przejście na pełną dietę wegetariańską. Część osób decyduje się w czasie przejściowym na jedzenie ryb, rezygnując jedynie z mięsa ssaków i ptaków (jest to pescowegetarianizm). Możesz też zacząć wegetarianizm krok po kroku, decydując się na bezmięsny jeden lub dwa dni w tygodniu. Takie elastyczne podejście pozwoli Ci nauczyć się zdrowo żywić bezmięsnymi posiłkami i dobrze zbilansować dietę wegetariańską, zanim zdecydujesz się przestrzegać jej w 100%.

Para wegetarian pijąca koktajl po treningu

Wegetarianizm dla początkujących

Dobrze zbilansowana dieta wegetariańska jest zdrowa i może być stosowana przez osoby w każdym wieku. Obniża ryzyko wielu chorób cywilizacyjnych. Warto jednak wiedzieć jak ją ułożyć i co umieścić w posiłkach. Wegetarianizm to nie tylko wykluczenie mięsa, w jego miejsce należy wprowadzić nowe produkty, które będą dobrym źródłem białka, żelaza i innych składników odżywczych.

Czym zastąpić mięso w diecie wegetariańskiej?

Najlepszym zamiennikiem mięsa w dietach roślinnych (wegetariańskich i wegańskich) są rośliny strączkowe. W dietach tradycyjnych występują one rzadko, dlatego decydując się na rezygnację z produktów pochodzenia zwierzęcego, warto nauczyć się dodawać strączki do codziennych posiłków.

Moczenie i gotowanie fasoli może na początku wydawać się czasochłonne i trudne, dlatego osobom zaczynającym przygodę z wegetarianizmem polecam korzystanie z produktów częściowo przygotowanych.

W sklepach znajdziesz:

białą i czerwoną fasolę w puszkach – możesz przerobić je na kotlety, pastę do chleba lub dodać do sałatki,

ugotowaną ciecierzycę w słoikach – ciecierzycę wykorzystaj na obiad, ale nie wylewaj zalewy. Zalewa z ciecierzycy to aquafaba, którą możesz wykorzystać do naleśników lub roślinnej bezy,

hummus w różnych smakach – idealny na kanapki, tortille lub do warzyw w słupkach,

tofu i tempeh – wędzone tofu możesz pokroić na kanapki, a marynowane przesmażyć na patelni i dodać do dania obiadowego,

roślinne pasty do chleba – szukaj produktów wykonanych ze strączków, będą miały więcej białka, niż pasty warzywne,

zamienniki mięsa – gotowe roślinne burgery, kiełbaski, wędliny są szybkim i prostym rozwiązaniem. Możesz sięgnąć po nie od czasu do czasu, ale jako dietetyk zachęcam do próbowania przepisów i szykowania posiłków w domu. Zamienniki mięsa są produktami przetworzonymi i mogą mieć dużo soli.

Zalety roślin strączkowych

Strączki są źródłem białka i błonnika, dzięki czemu bezmięsne posiłki będą sycące i odżywcze, oraz bogate w żelazo, cynk, witaminy z grupy B. Strączki stabilizują poziom cukru we krwi, zapobiegają zaparciom i hemoroidom, pomagają utrzymać prawidłową masą ciała, obniżają cholesterol. Badania pokazują, że mają również działanie przeciwnowotworowe.

Rośliny zawierają wszystkie niezbędne dla zdrowia aminokwasy. Mitem jest, że białko roślinne jest niepełnowartościowe. Spożywając rośliny strączkowe, orzechy i produkty zbożowe nie musisz obawiać się niedoborów białka.

Pokrojone kosteczki tofu ozdobione bazylią i orzechami laskowymi na talerzu jako najlepszy zamiennik mięsa w diecie wegetariańskiej

Jak uniknąć wzdęć po strączkach?

Jeśli wcześniej nie jadłeś regularnie fasoli czy ciecierzycy, możesz zauważyć zwiększone wzdęcia i gazy. To normalny objaw, chociaż może być nieprzyjemny i uprzykrzający życie. Aby zminimalizować wzdęcia:

– zacznij od mniejszych porcji strączków, ale jedzonych regularnie (nawet trzy razy dziennie) i stopniowo zwiększaj ich ilość,

– wybieraj mniejsze ziarna – soczewica jest lżej strawna niż ciecierzyca czy fasola,

– mocz nasiona przez 8-12 godzin i gotuj w nowej wodzie,

– do gotowania dodaj kminek, sodę oczyszczoną lub imbir,

– wybieraj tofu i tempeh, które są lżej strawne,

– jedz powoli i porządnie gryź.

Po kilku tygodniach organizm nauczy się radzić sobie z większą ilością błonnika, a trawienie strączków powinno przebiegać bez dokuczliwych objawów. Gdyby problem nie ustępował, skonsultuj się z dietetykiem.

Babeczki z malinami na paterze jako pomysł na wegetariański deser

Jak ułożyć wegetariański jadłospis?

Aby wegetariański jadłospis był zdrowy, należy przestrzegać kilku zasad:

1. Połowę talerza niech stanowią warzywa i owoce – świeże warzywa to źródło błonnika, minerałów i fitoskładników. Im więcej różnych kolorów i produktów, tym lepiej. Nie zapominaj o zielonych liściach (jarmuż, szpinak, rukola) oraz ciemnogranatowych owocach (jagody, borówki, winogrona), które są źródłem witamin i polifenoli.

2. Wybieraj produkty pełnoziarniste – sięgaj po różne kasze (gryczaną, jaglaną, jęczmienną), płatki owsiane, komosę ryżową, brązowy ryż.

3. Nie zapomnij o źródłach białka – tutaj masz do wyboru jaja, sery, jogurty, ale również wspomniane wcześniej strączki. 

4. Postaw na zdrowe tłuszcze – unikaj kwasów tłuszczowych nasyconych (masła, oleju kokosowego, oleju palmowego), wybierz oliwę z oliwek, orzechy (laskowe, nerkowce, brazylijskie, pekan, ziemne) i pestki (dynia, słonecznik).

Najczęstszy błąd w układaniu wegetariańskich jadłospisów to zastępowanie mięsa wyłącznie nabiałem oraz zbyt mała ilość warzyw. To właśnie warzywa, strączki, orzechy i pestki sprawią, że posiłki będą pełne witamin i minerałów. Nabiał jest produktem bogatym w wapń, jednak ten pierwiastek znajdziesz również w roślinnych źródłach (zielone liście, sezam, strączki, mak, migdały).

Podstawowa suplementacja dla wegetarian

Chociaż dieta wegetariańska ma wiele korzyści dla naszego zdrowia, to dostarczenie kilku składników odżywczych może być trudne i wymagać dodatkowej suplementacji. Warto zbadać poziom witamin w organizmie i odpowiednio suplementować kwasy tłuszczowe omega-3, witaminę B12, witaminę D oraz żelazo. 

Podsumowanie

Należy podkreślić, że decyzję o przejściu na wegetarianizm warto dobrze przemyśleć i się do niej przygotować. Rezygnacja z jedzenia mięsa może przynieść korzyści zdrowotne, pod warunkiem, że będziemy w stanie wytrwać na tej diecie. Żeby tak się stało wege posiłki muszą być dobrze zbilansowane (tak, aby nie prowadziły do niedoborów) ale również smaczne i sycące. Przechodząc na wegetarianizm będziesz mógł przetestować wiele wegetariańskich przepisów. Potraktuj to jako dobrą zabawę i troskę o własny organizm. Nie zapomnij o dużej ilości warzyw, które są źródłem cennych witamin i minerałów, roślinach strączkowych, orzechach i pestkach.

Dietetyk Maria Pabich

Autor Maria Pabich

Ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Lubelskim, kierunek dietetyka i planowanie żywienia. Specjalizuje się w żywieniu dzieci, sportowców, dietach wegetariańskich i wegańskich. Szczególnie interesuje ją wzmacnianie odporności poprzez odżywianie oraz dietetyka sportowa. Od 2016 roku prowadzi własną działalność. Prywatnie żona, mama, pasjonatka biegów na orientację i jogi.

Przeczytaj także:

Placki wegańskie na talerzu przygotowane na obiad przyozdobione kwiatem cukrem pudrem i brzoskwinią

Co jedzą weganie na obiad? 5 przepisów na wege dania obiadowe

Sprawdź nasze pomysły na wegańskie obiady. Proste, pyszne i sprawdzone przepisy na dania dla całej rodziny. Co jedzą weganie na szybki obiad.

Dobrze zbilansowane śniadanie wegańskie pożywna owsianka ze świeżymi owocami

Jak przytyć na diecie wegetariańskiej i wegańskiej?

Co jeść, aby przytyć? Które produkty roślinne są źródłem wegańskiego białka i budują masę mięśniową? Co powinna zawierać dieta?

Talerz z produktem wegańskim pokrojonym w kosteczkę tofu ozdobionym liśćmi bazylii i orzechami laskowymi

Dieta wegańska dla sportowców: wskazówki i suplementacja

Czy dieta wegańska wpływa na wyniki sportowe? Jakie są zalety diety wegańskiej? Czy ten sposób odżywiania jest dobry dla sportowców?

Batony zbożowe zgodne z dietą wegańską

Dieta wegańska – co to jest, jakie są zasady, czy jest zdrowa?

Czy dieta wegańska jest zdrowa? Zasady diety wegańskiej. Jak zbilansować roślinny jadłospis? Podstawowe informacje o diecie wegańskiej.

kobieta z jabłkiem

Rodzaje diet – znajdź swoją dietę

Pojęcia dieta używa się w odniesieniu do diet odchudzających lub terapeutycznych ale także w kontekście sposobu odżywiania. Sprawdź więcej!