Mężczyzna w odzieży sportowej trzymający bidon z domowym izotonikiem

Jak zrobić domowy izotonik? Przygotowania krok po kroku

Napoje izotoniczne to jedne z ulubionych produktów sportowców. Sprawdź prosty przepis na domowy napój izotoniczny.

Izotoniki to jedne z najskuteczniejszych napojów, które nawadniają w przypadku intensywnego wysiłku fizycznym i przyczyniają się do przyśpieszenia regeneracji organizmu. Szczególnie popularne są wśród sportowców i osób pracujących fizycznie. Napoje izotoniczne uzupełniają elektrolity (magnez, wapń, potas, sód) oraz dodają energii do intensywnego treningu. Pomaga to utrzymać wydolność i zapobiegać skurczom mięśni.

Czy warto pić napoje funkcjonalne?

Spożywanie napojów izotonicznych (inaczej napojów funkcjonalnych), szczególnie dla osób aktywnie uprawiających sport lub podejmujących intensywny wysiłek fizyczny. Z uwagi na silne działanie nawadniające są polecane przed i podczas ćwiczeń. Są tak zaprojektowane, aby nawadniały lepiej niż woda. Izotoniki pomagają uzupełnić straty poniesione podczas wysiłku, co jest kluczowe dla utrzymania równowagi elektrolitowej oraz zapobiegania skurczom mięśni. Osmolalność zbliżona do płynów ustrojowych sprawia, że przyswajanie składników jest błyskawiczne.

Po izotoniki możesz sięgnąć, kiedy jesteś narażony na działanie wysokiej temperatury i wilgotnego środowiska. Mieszkańcy takich rejonów często sięgają po naturalne izotoniki stworzone z cytrusów, ziół, wody kokosowej. Pomaga im to uniknąć odwodnienia mimo temperatur często przekraczających 30 stopni. Izotonik to napój pomocny również po wysiłku. Mogą przyspieszyć proces regeneracji, dostarczając niezbędne składniki odżywcze.

Warto podkreślić, że izotoniki nie są konieczne dla każdego. Dla większości osób zwykła woda jest wystarczająca do nawodnienia. Jeżeli nie uprawiasz intensywnej aktywności fizycznej, to nie musisz sięgać po izotoniki. Nie przyniosą Ci korzyści, a zawarta w nich glukoza i kcal mogą utrudniać utrzymanie masy ciała. Należy sprawdzać skład izotoników. Niektóre napoje mogą zawierać sztuczne barwniki i inne dodatki, które nie są korzystne dla zdrowia.

Mężczyzna przygotowujący w kuchni domowy izotonik

Jak zrobić izotonik domowej roboty?

Samodzielne przygotowanie napoju jest proste i szybkie. Warto jednak zadbać, aby domowy izotonik miał odpowiednie proporcje. Może być równie skuteczne jak komercyjne produkty. Istnieje kilka artykułów, które są dostępne w sklepach, a ich zastosowanie będzie zbawienne dla nawodnienia organizmu. Wartość odżywcza napoju izotonicznego wykonanego w domu nie musi odbiegać od sklepowego.

Domowy izotonik z sokiem

Składniki:

– 500 ml wody,
– 250 ml naturalnego soku owocowego (np. sok pomarańczowy, jabłkowy, grejpfrutowy),
– 1/4 łyżeczki soli morskiej (ok. 1,5 g),
– 1-2 łyżeczki miodu lub cukru (opcjonalnie, dla smaku i dodatkowej energii).

Jak przygotować samodzielnie:

Ten przepis na domowy izotonik jest dziecinnie prosty. Wymieszaj wodę oraz ulubiony sok owocowy. Do mieszaniny dodaj cukier oraz sól morską i dokładnie wymieszaj, aż sól się rozpuści. Cukier możesz zamienić miodem. Warto wybrać słodzik w zależności od upodobań smakowych, ale też finansowych. Cukier będzie tańszym rozwiązaniem niż naturalny miód. Wszystko porządnie wstrząśnij. Płyn pozostaw na pół godziny w lodówce.

Przepołowione cytryny do przygotownia domowego napoju izotonicznego

Izotonik cytrynowy

Składniki:

– 1 litr wody
– Sok wyciśnięty z 1-2 cytryn
– 1/2 łyżeczki soli morskiej
– 2-3 łyżeczki miodu lub cukru

Jak zrobić napój izotoniczny:

Wyciśnij cytrynę i dodaj do wody. Składniki pomieszaj oraz dodaj do nich sól morską, oraz miód lub cukier. Wszystkie składniki mieszaj aż do momentu rozpuszczenia. Dla lepszego smaku można dodać ulubione zioła np. miętę. W litrze napoju znajdziesz prawdziwą skarbnicę cennych składników.

Izotonik kokosowy

Składniki:

– 500 ml wody kokosowej (naturalne źródło elektrolitów)
– 500 ml wody
– Sok z jednej cytryny
– 1/4 łyżeczki soli morskiej
– 1-2 łyżeczki miodu lub cukru (opcjonalnie)

Jak zrobić domowy napój:

Taki roztwór jest prawdziwym egzotycznym przysmakiem. Przypomina trunek pity przez Tajów, mieszkańców jednego z najcieplejszych klimatów, w których wilgotność powoduje dużą potliwość. Wodę kokosową wymieszaj ze zwykłą wodą. Dodaj sok z cytryny, sól morską i miód lub cukier. Dokładnie wstrząśnij, aż wszystkie składniki się rozpuszczą. Następnie postaw na pół godziny w lodówce.

Warto przygotować domowy napój izotoniczny na podstawie swoich preferencji smakowych. Jeżeli nie lubisz cytryny, śmiało możesz dodać innego cytrusa. Słodkością można manipulować za pomocą dodania mniejszej lub większej ilości miodu i bezkalorycznych słodzików. Domowe izotoniki najlepiej spożyć w ciągu 24 godzin, ale można je przechowywać w lodówce przez 2-3 dni.

Kobieta przygotowująca napój izotoniczny w shakerze

Czy domowy izotonik jest lepszy niż sklepowy?

Domowe izotoniki mają wiele atutów, które przewyższają je nad sklepowymi produktami. Przede wszystkim są dużo tańsze. Popularne napoje funkcjonalne kosztują zazwyczaj powyżej 4 złote za butelkę. Wykonanie domowego odpowiednika jest kilka razy tańsze. Dodatkowo można przygotować kilka porcji za jednym razem, co dodatkowo zmniejsza ogólny koszt.

Kolejnym atutem jest dobór zdrowszych i wysokojakościowych składników. Sklepowe izotoniki często obfitują w wysokie stężenie sztucznych barwników oraz konserwantów, które w nadmiarze negatywnie wpływają na stan układu nerwowego. Jeżeli cierpisz na takie schorzenia, jak nadciśnienie i cukrzyca to warto pomyśleć o naturalnych napojach elektrolitowych. W domowym izotoniku sam dobierasz naturalnych składniki i decydujesz o tym, jaki będzie miał smak.

Samodzielne przygotowanie napoju ma jednak swoje wady. Wartość odżywcza domowych napojów funkcjonalnych jest często wyższa niż sklepowych. Nie zawierają sztucznych dodatków, więc mają krótszy okres przydatności i muszą być przechowywane w lodówce. Każdorazowe zrobienie domowego izotonika wymaga czasu i wysiłku. Jest to dużo mniej wygodne niż zakup gotowego produktu. Często w trakcie dnia, nie mamy możliwości przygotować takiego napoju.

Zarówno domowy izotonik jak i sklepowy ma swoje wady oraz zalety. Ostateczny wybór będzie zależał od preferencji użytkownika i tego, co jest dla niego najważniejsze. Dobry skład, niższa cena i kontrola nad wybranymi składnikami czy wygoda w postaci braku konieczności samodzielnego wykonania. Warto sprawdzić obie opcje i wybrać dla siebie najdogodniejszą.

Podsumowanie

Izotoniki to grupa produktów, która jest szczególnie uwielbiana przez osoby pracujące fizycznie oraz sportowców. Zawarte w nich elektrolity, witaminy rozpuszczalne w wodzie i źródło węglowodanów pomogą uzupełnić straty poniesione na skutek wyczerpującej aktywności. Szczególnie pomocne są przy przedłużającym się wysiłku i wysokich temperaturach. Samodzielne przygotowanie izotonika jest ekonomiczniejszym rozwiązaniem, oraz daje swobodę przygotowania posiłku o ulubionym smaku. Kupowanie sklepowych produktów jest za to wygodniejszym i szybszym sposobem.

Dietetyk kliniczny Patryk Buczkowski

Autor: Patryk Buczkowski

Jestem dietetykiem klinicznym oraz trenerem personalnym. Ukończyłem studia dietetyczne na Collegium Medicum UJK i Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Jestem absolwentem szkoły policealnej na kierunku trener personalny. W mojej pracy stawiam na połączenie wiedzy teoretycznej z praktyką, którą zdobywam od 2020 roku, rozpoczynając pracę zawodową jeszcze podczas studiów. Szczególnie interesują mnie tematy związane z dietetyką sportową, modelowaniem sylwetki oraz wpływem poszczególnych składników diety na zdrowie człowieka. W wolnym czasie aktywnie uprawiam sport, doskonaląc się w sportach walki.

Przeczytaj także:

Mężczyzna pijący z sofflasku podczas biegania

Nawadnianie podczas biegania. Co powinni pić biegacze?

Nawadnianie się podczas biegania jest niezwykle istotne. Co biegacz powinien pić w trakcie treningu? Sprawdź napoje, które warto wypić!

kobiety w odzieży sportowej trzymające w dłoniach wodę proteinową

Jak szybko nawodnić organizm? Które napoje są najlepsze?

Sposoby na szybkie i skuteczne nawodnienie organizmu potrafią być naprawdę przydatne. Sprawdź jak szybko nawodnić organizm!

bidon z wodą leżący na ziemi

Jaki bidon wybrać na wodę i napoje? Bidon rowerowy?

Chcesz kupić bidon, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Jeśli szukasz bidonu na rower, wycieczkę pieszą lub na co dzień, przeczytaj ten poradnik.

Czy można pić wodę z górskich potoków? 

Czy można pić wodę z górskich potoków? 

Podczas górskiej wędrówki możesz mieć ochotę napić się wody z potoku, jednak nie rób tego, jeśli nie chcesz mieć problemów zdrowotnych!

kawa zalewana przez filtr

Kawa przed treningiem – czy warto się na nią zdecydować?

Wielu sportowców decyduje się na wypicie filiżanki kawy przed treningiem.. Czy warto więc pić kawę przed wysiłkiem?