Narciarz w kasku i goglach narciarskich odchudzający się na stoku podczas zjazdów

Jazda na nartach a odchudzanie – ile kalorii spala się na nartach?

Jazda na nartach to jedna z najpopularniejszych zimowych aktywności. Czy można w ten sposób spalić kalorie? Ile kalorii spala się na nartach? Zobacz!

Zima to znakomita okazja do uprawiania sportów, którym nie możemy oddawać się latem. Mowa tutaj przede wszystkim o jeździe na nartach. Jest to aktywność, która angażuje bardzo dużo mięśni w całym ciele, co oznacza, że możemy dzięki niej spalić bardzo dużo kalorii. Co jednak należy zrobić, aby proces odchudzania poprzez jazdę na nartach był jak najbardziej skuteczny? Sprawdź, czytając poniższy artykuł! 

Ile kalorii spala się na nartach?

Jest to pytanie, na które ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Przede wszystkim trzeba zauważyć, że wyróżniamy różne rodzaje narciarstwa. Zupełnie inaczej na spalanie kalorii wpływa narciarstwo alpejskie, inaczej narciarstwo biegowe, a jeszcze zupełnie odmiennie skitour. Są to kompletnie różne od siebie rodzaje wysiłku o zmiennej intensywności, dlatego też ciężko wrzucić je do jednego worka z napisem „jazda na nartach”. Oprócz tego na spalanie kalorii wpływają czynniki indywidualne, takie jak m.in. parametry ciała, wydolność czy posiadane choroby.

Aby nieco przybliżyć się do precyzyjnych wyników, podczas aktywności warto używać zegarka sportowego z pulsometrem. Tego rodzaju urządzenia biorą pod uwagę mnóstwo parametrów, takich jak m.in. wzrost, waga oraz rodzaj aktywności. Innym sposobem na odpowiedzenie na to pytanie jest skorzystanie z internetowych kalkulatorów, które są w stanie mniej więcej oszacować kalorie (kcal) spalone podczas uprawiania konkretnej formy narciarstwa.

Przyjrzyjmy się więc przykładowym wynikom obliczonym dla mężczyzny o wzroście 180 cm i wadze 80 kg oraz kobiecie o wzroście 160 cm i wadze 60 kg przy założeniu godzinnej aktywności:

1. Narciarstwo zjazdowe (wolne tempo) – mężczyzna (374 kcal), kobieta (307 kcal).
2. Narciarstwo zjazdowe (szybkie tempo) – mężczyzna (563), kobieta (475).
3. Narciarstwo biegowe (wolne tempo) – mężczyzna (531), kobieta (412).
4. Narciarstwo biegowe (szybkie tempo) – mężczyzna (635), kobieta (561).

Kobieta na stoku ze sprzętem narciarskim

Trening cardio czy siłowy – jak przygotować się do jazdy na nartach?

Bez względu na rodzaj aktywności, jazda na nartach zjazdówkach to bardzo wymagający sport, który angażuje mięśnie całego ciała. Jeżeli chce się go uprawiać regularnie, muszą zgrać się ze sobą trzy elementy: kondycja fizyczna, koordynacja ruchowa oraz siła mięśni. Z tego powodu warto poświęcić nieco czasu na przygotowania do sezonu narciarskiego jeszcze zanim spadnie głęboki śnieg. I tutaj dochodzimy do dobrej informacji: wystarczy mądrze zaplanowane ćwiczenia fitness na siłowni, aby ciało było gotowe na zimowe szusowanie po stoku.

Warto dodać, że przygotowanie siłowe i kondycyjne do sezonu nie dotyczy tylko osób, które do tej pory ze sportem miały niewiele wspólnego. Nawet jeżeli regularnie oddajesz się różnym aktywnościom, to trening dedykowany specjalnie przygotowaniu do jazdy jest bardzo wskazany. Trzeba być świadomym, że jazda po stoku aktywuje różne mięśnie, które nie są używane na co dzień.

Trening dla narciarzy powinien łączyć w sobie kilka typów ćwiczeń. Warto wiedzieć, że samo zaangażowanie w trening przygotowujący do jazdy na nartach pozwoli spalić nam sporo kalorii, ale na tym korzyści się nie kończą. Napędzony w ten sposób metabolizm pozwoli spalać więcej kalorii podczas samej jazdy, niż miałoby to miejsce bez przygotowania. No dobrze, ale jakie ćwiczenia powinny wchodzić w skład przygotowania do zimowego szusowania?

1. Trening cardio. Jednym z najważniejszych aspektów jazdy na nartach jest dobre przygotowanie kondycyjne. Można je wytrenować za pomocą ćwiczeń aerobowych. Dobrym pomysłem będzie tutaj skorzystanie z bieżni lub rowerków stacjonarnych. Osoby nieco bardziej zaawansowane mogą dołączyć do repertuaru również intensywne ćwiczenia interwałowe.

2. Trening stabilizacyjny. Jeżdżenie na nartach wymaga dobrej koordynacji i stabilizacji. Na szczęście można je wyćwiczyć za pomocą konkretnych ćwiczeń. Dobrze jest tutaj postawić na ogólny trening balansu (np. z wykorzystaniem trickboardu) oraz rozciąganie całego ciała.

3. Trening siłowy. Bardzo ważnym elementem przygotowania jest intensywny trening siłowy. Pozwoli on na wzmocnienie partii mięśniowych, które są najbardziej zaangażowane w jazdę na nartach. Są to przede wszystkim mięśnie nóg, pleców, ramion, barków, pośladków oraz brzucha. Warto wykonać po jednym ćwiczeniu na każdą z partii.

Odchudzanie na nartach – jak jeździć na nartach i snowboardzie, aby skutecznie spalić kalorie i schudnąć?

Należy być świadomym, że na proces odchudzania za pomocą jazdy na nartach składa się nieco więcej elementów niż tylko sam wysiłek. Dopiero zadbanie o każdy z nich z osobna pozwoli na w pełni skuteczne spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej. O jakich elementach warto pamiętać?

1. Sucha zaprawa. Ta tajemniczo brzmiąca nazwa to nic innego jak po prostu przygotowania do sezonu obejmujące trening siłowy, aerobowy oraz stabilizacyjny, które opisaliśmy wyżej. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ bez odpowiedniego przygotowania się do wysiłku nasze treningi nie będą mogły być długie, a przez to spalimy podczas nich mniej kalorii.

2. Dieta. Prawidłowy sposób odżywiania to nieodłączny element procesu odchudzania. Oczywiście należy pamiętać o tym, że dieta nie oznacza głodówki. Przed rozpoczęciem treningu narciarskiego warto zjeść większy posiłek, aby mieć siłę na aktywność fizyczną. Zapasy energii warto uzupełniać średnio, co dwie godziny, jeżeli trenujemy długo.

3. Regularny trening. Nie można również zapominać, że efekty w postaci spadającej wagi nie pojawią się od razu. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i regularnie wykonywać swoje treningi. Dobrym pomysłem będzie połączenie dwóch aktywności – zjazdów oraz pokonywania tras na biegówkach. Pozwoli to zoptymalizować spalanie kalorii.

Przeczytaj także:

Para w czapkach i kaskach narciarskich z goglami

Czy pod kask narciarski należy zakładać czapkę?

Dowiedz się, czy zakładać czapkę pod kask narciarski. Sprawdź porady najlepszych ekspertów i poznaj najciekawsze rozwiązania dla narciarzy.

Buty narciarskie z małym flexem dla początkującego narciarze

Jaki flex w butach narciarskich wybrać?

Flex to inaczej wartość określająca wskaźnik twardości butów. Jaki flex w butach narciarskich wybrać? Sprawdź, na jaką sztywność postawić!

Narciarz zjeżdżający poza stokiem w kurtce z systemem recco

Co to jest system Recco (Recco Rescue Reflector)?

Co to jest system Recco? To narciarski system ratunkowy, który pomoże w przypadku lawiny. Sprawdź jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na szlaku!

Kobieta w goglach narciarskich dobrych na okulary korekcyjne

Jak wybrać gogle narciarskie dla noszących okulary korekcyjne?

Sprawdź jak wybrać najlepsze gogle narciarskie na okulary korekcyjne. Poznaj sprawdzone rozwiązania i zapewnij sobie wygodę na stoku.