Znajomi robiący przerwę na przekąskę podczas spływu kajakiem

Jedzenie na kajak – jakie przekąski zabrać na spływ kajakowy?

Jedzenie to najważniejszy rodzaj ekwipunku, który trzeba zabrać ze sobą na kajak. Co zabrać na spływ kajakowy? Oto lista najważniejszych rzeczy!

Wielogodzinny spływ kajakowy to duże wyzwanie dla naszego organizmu. W jego trakcie jesteśmy narażeni na duże wydatki energetyczne oraz odwodnienie. Niezadbanie o odżywianie może prowadzić do szybkiej utraty sił. Z tego powodu jednym z najważniejszych wyzwań dla kajakarza jest przygotowanie odpowiedniej wyprawki żywieniowej. Co do jedzenia na kajaki? Co warto pić podczas spływu? Odpowiedzi na te pytania poznasz, zapoznając się z naszym artykułem!

Co zabrać na kajaki do jedzenia?

Jedną z najważniejszych rzeczy podczas spływu kajakowego jest zaplanowanie przekąsek. W zależności od wybranego wariantu spływy potrafią trwać od kilku godzin do prawie całego dnia. W tym czasie na pewno zgłodniejemy, tym bardziej że przez całą wycieczkę jesteśmy poddawani wysiłkowi.

Do planowania prowiantu, który należy ze sobą zabrać, trzeba podejść mądrze. W kajaku mamy ograniczoną ilość miejsca, dlatego też wymagane jest tutaj zachowanie równowagi pomiędzy ilością zabieranego jedzenia, a jego pożywnością. Prowiant warto podzielić na bardziej konkretne posiłki oraz przekąski. Co powinno się znaleźć w każdej grupie produktów?

Kobieta wyciągająca przekąski z worka wodoodpornego podczas przerwy w spływie kajakowym

Konkretne posiłki na spływ kajakowy

Podczas spływu kajakowego niezwykle ważne jest regularne uzupełnianie utraconych kalorii. Opierając swoje żywienie na samych przekąskach, szybko opadniemy z sił, dlatego też warto zabrać ze sobą kilka bardziej sycących posiłków. Co to może być? To już zależy od naszych preferencji – kreatywność jest mile widziana. Ze swojej strony możemy jednak podsunąć kilka propozycji jedzenia na spływ kajakowy:

1. Kanapki. Najprostszym posiłkiem, który możemy zjeść podczas spływu, są domowej roboty kanapki. Są one łatwe do spakowania oraz nie zajmują dużo miejsca. Co do ich zawartości – tutaj już panuje dowolność. Niech każdy przyrządzi je z takich produktów, jakie lubi. Warto jednak, aby w środku znalazły się pełnowartościowe składniki, takie jak na przykład ser żółty, chuda wędlina oraz warzywa.

2. Gotowe produkty. Dobrym pomysłem może być także zabranie ze sobą jednego z gotowych produktów, które można dostać właściwie w każdym sklepie. Mowa tutaj między innymi o takich smakołykach jak bagietki czosnkowe lub bułki z nadzieniem mięsnym lub warzywnym. Choć wydaje się to drobnym posiłkiem, jest on dosyć sycący.

3. Domowe potrawy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przed spływem kajakowym przygotować w domu konkretną potrawę, a następnie zapakować ją w pudełko. Jest wiele dań, które nadają się do spożycia na zimno w trakcie spływu kajakowego. Jako przykład można podać tutaj choćby makaron z kurczakiem, ryż z warzywami lub sałatkę z tuńczykiem. Do spożycia tego typu posiłku potrzebne będą jednak podstawowe sztućce turystyczne.

Przekąski na spływ kajakowy

W przypadku całodniowego spływu warto zabrać ze sobą kilka większych posiłków i spożywać je co kilka godzin. W międzyczasie warto jednak skupić się na uzupełnianiu zapasów energii, a temu służą przekąski. Powinny być to produkty zawierające cukry proste, aby dodać nam sił podczas wiosłowania. Jakie jedzenie zabrać na kajaki? Oto lista pomysłów na smaczną przekąskę, która doda energii!

1. Owoce. Podczas spływu kajakowego jako świetna przekąska sprawdzą się różnego rodzaju owoce. Mogą być to na przykład banany, jabłka, mandarynki lub winogrona. Są one wartościowym źródłem naturalnych cukrów, witamin i minerałów. Zawierają także spore ilości wody, które pomogą nam uzupełnić płyny. Owoce łatwo zabrać ze sobą, a mogą nam one zapewnić dawkę łatwoprzyswajalnej energii.

2. Czekolada. To kolejne źródło łatwoprzyswajalnej energii, zwłaszcza jeżeli jest stworzona z pełnowartościowego kakao. Zawiera ona w sobie cukier, a także pobudzającą kofeinę. Trzeba jednak pamiętać, że czekolada może topić się podczas cieplejszych dni, dlatego też będzie lepszym wyborem na spływ, kiedy nie ma upału. W wysokiej temperaturze lepiej sprawdzi się czekolada w formie batonika.

3. Baton energetyczny. Ten rodzaj batona został stworzony specjalnie z myślą o dostarczeniu łatwo przyswajalnej energii osobom podczas aktywności fizycznej. Ich podstawą są dodające sił węglowodany, ale często też zawierają białko, które odpowiada za uczucie sytości.

4. Żel energetyczny. To opcja, która sprawdzi się podczas naprawdę długich i wymagających spływów. Zawiera ona porcję węglowodanów oraz elektrolitów, które są szybko przyswajane przez organizm. Jest on łatwy w transporcie i spożyciu, co czyni z niego idealną przekąskę na spływ kajakowy. Szczególnie w sytuacji, kiedy nie ma możliwości zatrzymania się na dłuższy czas.

Znajomi jedzący przekąski podczas przerwy w spływie kajakowym

Ekwipunek na spływ jednodniowy lub kilkudniowy – co zabrać ze sobą do picia?

Nie mniej ważne od uzupełnienia zasobów energetycznych jest zadbanie o odpowiednie nawodnienie. Wiele osób lekceważy regularne uzupełnianie płynów, ale nie można zapominać, że pojawiające się niepostrzeżenie odwodnienie może prowadzić do poważnej utraty sił. Do takiej sytuacji podczas pływania kajakiem doprowadzić nie można. Co więc zabrać na spływ kajakowy do picia?

1. Woda. To zdecydowanie ona powinna stanowić podstawę naszego ekwipunku. Pozwoli ona nawodnić organizm bez dostarczania do niego zbędnych kalorii oraz cukru. Ważne, aby zabrać ze sobą jej wystarczającą ilość. Dobrym pomysłem może być wyposażenie się w butelkę wielokrotnego użytku i uzupełnianie jej na bieżąco.

2. Napój izotoniczny. Spływ kajakowy to wymagająca aktywność fizyczna, dlatego też warto zabrać ze sobą napój izotoniczny. Zawiera on w sobie elektrolity, które pomagają zrównoważyć poziom płynów i minerałów w organizmie podczas wysiłku. Jego picie zapobiega odwodnieniu, a także redukuje objawy zmęczenia. Z tego powodu warto mieć izotonik, kiedy planujemy długi i intensywny spływ.

3. Herbata. Ten napój to znakomita opcja na chłodniejsze dni oraz wieczory na biwaku. Herbata pomoże się rozgrzać, a także dostarczy nam przyjemności ze względu na swoje walory smakowe. To świetny wybór, kiedy chcemy się zrelaksować po ciężkim dniu spędzonym na wiosłowaniu, dlatego też dobrze, aby herbata znalazła się w naszym bagażu.

Czy na spływ kajakowy można zabrać palnik turystyczny?

W większości przypadków odżywianie podczas spływu kajakowego odbywa się z wykorzystaniem zimnych przekąsek. Wyjątek może stanowić gorąca herbata szczelnie zamknięta w termosie. Zwykłe przekąski to jednak opcja dobra na kilkugodzinny spływ. W sytuacji, kiedy decydujemy się na wycieczkę kilkudniową, warto zjeść coś ciepłego. Opcje są co najmniej dwie.

Pierwsza z nich to zabranie ze sobą palnika turystycznego. Jest to sprzęt kajakowy, na który warto się zdecydować, kiedy wyruszamy na kilkudniową wyprawę i mamy zamiar spać pod namiotem. Palnik pozwoli nam na przygotowanie ciepłego posiłku lub podgrzanie wody. Trzeba jednak pamiętać, że urządzenie to musi zostać dokładnie zabezpieczone podczas spływu, aby nie uległo uszkodzeniu. Warto je umieścić w wodoodpornym pojemniku lub worku.

Od razu uspokajamy osoby, które z różnych powodów nie chciałyby przenosić palnika biwakowego na kajak – to niejedyny sposób, aby zjeść coś ciepłego podczas wycieczki. Wiele popularnych tras spływów kajakowych rzekami ma bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Oznacza to, że w okolicy przystani znajdują się liczne restauracje oraz bary, gdzie można zatrzymać się na ciepły posiłek. Przed wyprawą warto zapytać organizatora, czy takie miejsce znajduje się na trasie spływu i świadomie zaplanować przerwę.

Co zabrać na spływ kajakowy do jedzenia i picia?

Kompletujesz wyprawkę na spływ kajakowy? Sprawdź, co przygotowaliśmy dla Ciebie w ofercie Decathlon. Oferujemy żele energetyczne oraz napoje izotoniczne w różnych smakach, które dodadzą Ci energii podczas mierzenia się z wymagającymi spływami. Dodaj sobie energii i czerp przyjemność z pokonywania kolejnych kilometrów!

Przeczytaj także:

Grupa osób pływająca na kajakach dmuchanych

Ponton czy kajak dmuchany – na co warto się zdecydować?

Kajak czy ponton – to częsty dylemat osób kochających spędzać czas nad wodą. Ponton czy kajak dmuchany – co wybrać? Podpowiadamy!

Załoga dwóch kajaków ubrana w kapoki wiosłująca na wodzie

Jaka kamizelka na kajak będzie najlepsza?

Jaką kamizelkę na kajak wybrać? Kiedy kapok asekuracyjny, a kiedy ratunkowy? Co sprawdzi się na spływie kajakowym? Poznaj najlepsze wybory!

Deska sup czy kajak dmuchany? Co wybrać na letni spływ?

Deska sup czy kajak dmuchany? Co wybrać na letni spływ?

Letni czas już blisko, a więc warto przygotować się do sportów wodnych. Czym różnią się od siebie deska sup oraz kajak? Wyjaśniamy.

Jak wsiadać do kajaka podczas spływu kajakowego?

Jak wsiadać do kajaka podczas spływu kajakowego?

Pierwszy spływ kajakowy wymaga opanowania techniki wsiadania, aby uniknąć wywrotki. Jak wsiadać do kajaka? Przedstawiamy praktyczne porady!

kajak dmuchany

Transport kajaka nie musi być trudny - wybierz kajak składany!

Planujesz transport kajaka? W przypadku kajaka sztywnego wybierz bagażnik na dachu samochodu. Jeśli chcesz, aby było prościej, kup kajak dmuchany