Zapotrzebowanie na energię w górach – ile kalorii należy zjeść podczas wyprawy
Wybierając się na górską wyprawę, warto pamiętać, że zapotrzebowanie kaloryczne znacznie rośnie – zarówno ze względu na wysiłek fizyczny, jak i przebywanie na wysokości, gdzie warunki mogą być bardziej wymagające. Aby organizm mógł efektywnie funkcjonować, należy dostarczyć mu odpowiedniej ilości kalorii oraz właściwego bilansu składników odżywczych. Nie ma jednak uniwersalnej wartości kalorycznej, którą należy spożywać w górach, podobnie jak trudno jest ustalić ją na innych terenach. Ilość potrzebnych kalorii zależy od takich czynników jak:
– masy ciała,
– wzrostu,
– płci,
– wieku,
– stopnia aktywności.
Jak nietrudno się domyślić, inne zapotrzebowanie na energię ma młoda filigranowa kobieta, wykonująca niewymagające siły prace biurowe, a inne tęgi mężczyzna w średnim wieku, który pracuje na budowie. Tym samym też to, jaki prowiant w góry zabrać, będzie od tego zależało.
Aby wyliczyć swoje zapotrzebowanie na energię, można skorzystać z gotowych kalkulatorów. Większość z nich uwzględnia także to, ile razy w tygodniu ćwiczymy i jak intensywne są treningi. Na potrzeby tego poradnika, uśredniliśmy jednak wyniki, aby posłużyć się nimi jako przykładem. Założywszy, że zapotrzebowanie na energię wynosi od 1800 kcal do 2800 kcal, możemy napisać, że w górach rośnie ono mniej więcej dwukrotnie. Oczywiście mamy tu na myśli trekking po górach, nie zaś spacer do Morskiego Oka, do którego prowadzi asfaltowa droga.