Humus z ciecierzycy w misce udekorowany zieleniną idealny na kolację wegetariańską

Kolacja wegetariańska – przepisy i inspiracje na zdrowe dania

Sprawdź co przygotować na kolację wegetariańską. Poznaj zdrowe i smaczne przepisy na sałatki i dania z makaronem.

Wieczorne posiłki często budzą wiele pytań i wątpliwości – co zjeść, aby zapewnić sobie zdrowy sen, a jednocześnie dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych? W diecie wegetariańskiej, kolacja może być smacznym i pełnowartościowym posiłkiem, który nie tylko nasyci, ale także wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie.

Co zjeść na kolację wegetariańską?

Wybór dań na kolację jest szeroki i zależy od tego, co jedliśmy w ciągu dnia, ile mamy czasu na przygotowanie posiłku oraz od pory roku. W tradycyjnym układzie posiłków (śniadanie, obiad, kolacja) obiad jest zazwyczaj największym posiłkiem dnia, a kolacja lżejsza. W takim przypadku świetnie sprawdzą się kanapki i sałatki, a w chłodniejsze miesiące zupy.

Część osób jednak w czasie pracy je tylko lekki lunch, a kolacja staje się głównym posiłkiem w ciągu dnia i wtedy możemy na nią wybrać dania obiadowe. Często kolacja jest jedynym posiłkiem w ciągu dnia, na którym zbiera się cała rodzina z dziećmi. Posiłkiem, który chcemy jeść bez pośpiechu i wspólnie celebrować, dzieląc się wydarzeniami całego dnia.

Warto zadbać o to, aby kolacja nie była jedzona zbyt późno, najlepiej minimum 2-3 godziny przed snem. Taki odstęp czasowy pozwala organizmowi na strawienie posiłku, co sprzyja lepszemu snu. Na kolację unikaj dań ciężkostrawnych, z dużą ilością tłuszczu oraz produktów zawierających kofeinę (która wpływa negatywnie na jakość snu).

Kobieta z mężczyzną przygotowujący kolacje na campingu

Wege kolacja na szybko

Najszybszym sposobem na kolację będą kanapki. Proste kanapki mogą być smacznym, zdrowym i dobrze zbilansowanym posiłkiem, jeśli użyjemy pełnoziarnistego chleba i dodamy dużo warzyw oraz orzechy lub pestki. Do kanapek możesz ugotować brokuł, obrać marchewkę, pokroić w słupki paprykę i selera naciowego.

Jako dietetyk polecam na kolację sałatki z surowych warzyw. Taka sałatka powinna składać się z poniższych warstw:

1. zielone liście – jarmuż, szpinak, rukola, natka pietruszki, sałata, kapusta pekińska,

2. inne warzywa – pomidor, kiełki, kiszony ogórek, cebula, papryka,

3. źródło białka – gotowana fasola, soczewica lub ciecierzyca, jajko, ser feta, tofu,

4. źródło zdrowych tłuszczóworzechy i pestki, awokado, ewentualnie oliwa z oliwek,

5.płatki drożdżowe – nadają orzechowego smaku i są źródłem witamin z grupy B.

Wybierając i łącząc dowolne produkty z każdej warstwy, za każdym razem uzyskasz trochę inną sałatkę, pełną błonnika i składników mineralnych. Jeśli taka sałatka wydaje się zbyt lekka na kolację, możesz dosypać do niej ugotowany ryż lub komosę ryżową albo zjeść ją z kromką pieczywa. Nie pomijaj w sałatce źródła białka i tłuszczu, to właśnie te produkty sprawią, że sałatka będzie sycąca. Jeśli w poprzednich posiłkach w ciągu dnia nie było jeszcze strączków, dodaj je do sałatki (to ważny element wegeteriańskiej diety).

Sałatka z zielonej soczewicy i awokado

Składniki (na 2 osoby):

– 1 sałata rzymska
– 1 dojrzałe awokado hass
– 2 kiszone ogórki
– 1 szklanka ugotowanej zielonej soczewicy
– 4 suszone pomidory z oleju
– 2 łyżki płatków drożdżowych

Sałatę podrzyj na małe kawałki. Awokado, ogórki i pomidory pokrój w kostkę. Wszystkie warzywa wymieszaj z soczewicą, ewentualnie dopraw solą.

Kolacja wegetariańska szaszłyki warzywne na grillu elektrycznym

Kolacja wegetariańska na ciepło

W jesienne i zimowe miesiące na kolację możesz zjeść rozgrzewające zupy. Polecam zupy z dużą ilością roślin strączkowych (grochówkę lub zupę z soczewicy) lub warzywne kremy (z brokułu lub dyni) na mniejszy apetyt.

Jesienią sprawdzi się również warzywne leczo z papryki, cebuli, cukinii i pieczarek, dodatkiem tofu jako źródła białka. W sezonie możesz przygotować większą ilość leczo i zapasteryzować je w słoikach lub zamrozić na później. Leczo podawaj z ziemniakami lub z chlebem.

Na wegetariańską kolację dla gości możesz przygotować lazanie z pieczarkami i szpinakiem, dal z soczewicy.

Lazania z pieczarkami i szpinakiem

Składniki:

– makaron na lazanię
– 450 g mrożonego szpinaku
– 400 g ugotowanej białej fasoli
– 2 łyżki płatków drożdżowych
– sól, pieprz
– 2 ząbki czosnku
– szczypta gałki muszkatołowej
– 500 g pieczarek
– 700 ml słoik passaty pomidorowej
– ser żółty
– sól, pieprz

Szpinak rozmroź w garnku, dodaj przeciśnięty czosnek, gałkę oraz fasolę, a następnie zmiksuj blenderem na gęstą masę. Pieczarki obierz, pokrój na plasterki i podsmaż na patelni. Dodaj sos pomidorowy, ulubione zioła, sól i pieprz. W szklanym naczyniu układaj na zmianę makaron i sosy, zaczynając i kończąc na sosie pieczarkowym. Przykryj plastrami żółtego sera (jeśli nie jesz nabiału, posyp płatkami drożdżowymi). Piecz w temperaturze 180 stopni przez 30 minut, po tym czasie odkryj naczynie i piecz jeszcze 15 minut. Aby lazania lepiej się kroiła zostaw ją do wystudzenia na 15-20 minut.

Dal z czerwonej soczewicy

Składniki:

– 1 szklanka suchej czerwonej soczewicy
– 1 cebula
– 1/2 słoika suszonych pomidorów w oleju (około 10 sztuk)
– sól, pieprz
– 1/2 łyżeczki kuminu (kmin rzymski)
– 1/2 łyżeczki kurkumy
– opcjonalnie 3-4 łyżki mleka koksowego z puszki
– 2 łyżki oliwy z oliwek

W garnku rozgrzej oliwę i smaż na niej pokrojoną w kostkę cebulę oraz przyprawy (możesz dodać mały kawałek imbiru, aby danie było bardziej rozgrzewające). Soczewicę przepłucz na sitku, przełóż do garnka, zalej wodą do poziomu soczewicy, dodaj sól. Gotuj na małym ogniu, aż soczewica się rozpadnie (w razie potrzeby dolej więcej wody). Na koniec dodaj mleko kokosowe i suszone pomidory. Podawaj z ryżem lub pieczywem.

Sałatka z rukolą serem wędzonym łososiem i jajkiem przygotowana na kolacje

Podsumowanie

Kolacja może być bardzo różnorodnym posiłkiem. Nawet będąc na diecie, nie warto rezygnować z kolacji. Zadbaj o to, aby na kolację zjeść dużą porcję warzyw oraz białka (nabiał, rośliny strączkowe, jaja). Może to być w postaci kanapek, sałatki, zupy czy warzywnego leczo. Lekka kolacja odżywi organizm i zagwarantuje mocny sen.

Dietetyk Maria Pabich

Autor: Maria Pabich

Ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Lubelskim, kierunek dietetyka i planowanie żywienia. Specjalizuje się w żywieniu dzieci, sportowców, dietach wegetariańskich i wegańskich. Szczególnie interesuje ją wzmacnianie odporności poprzez odżywianie oraz dietetyka sportowa. Od 2016 roku prowadzi własną działalność. Prywatnie żona, mama, pasjonatka biegów na orientację i jogi.

Przeczytaj także:

Para szukająca pomysłu na obiad wegetariański w jadłospisie dietetycznym

Co wegetarianie jedzą na obiad? 4 przepisy na obiad wegetariański

Szukasz pomysłów na obiad wegetariański? Sprawdź nasze pomysły na dania bez mięsa.

Smoothie owocowe z dodatkiem mleka orzechami nasionami i jeżynami jako propozycja śniadania dla wegetarian

Co jedzą wegetarianie na śniadanie? 6 przepisów

Sprawdź przepisy na śniadanie wegetariańskie. Niech każdy dzień zacznie się pyszną dawką zdrowej energii.

Grillowane na grillu szaszłyki warzywne kukurydza i bakłażan jako alternatywa dla wegan i wegetarian

Co na grilla dla wegetarian? Wegetariańskie i wegańskie przepisy

Jak przygotować grill wegetariański? Sprawdź nasze pomysły i przepisy na grilla dla wegetarian i wegan. Co grillować i jak przyrządzić?

Półmisek w którym znajdują się suplementy diety witaminą D w postaci kapsułek

Suplementacja dla wegan – poznaj ważne witaminy i minerały

Witamina D, B12, kwasy omega-3, żelazo. Poznaj niezbędną suplementację dla wegan, aby uniknąć niedoborów. Jakie suplementy dla wegan wybrać?

Mężczyzna przyrządzający shake proteinowy bezlaktozy przed wysiłkiem fizycznym

Czym zastąpić nabiał w diecie? Alternatywy dla mleka, jogurtów, serów

Dowiedz się, jak zastąpić nabiał w diecie. Poznaj roślinne zamienniki mleka, idealne dla wegan i osób z nietolerancją laktozy. Sprawdź jakie są źródła