Jakie są rodzaje kolagenu?
Na ten moment naukowcom udało się zidentyfikować 29 typów kolagenów występujących w organizmie. Różnią się one pomiędzy sobą budową, pełnionymi funkcjami, położeniem oraz zawartością w poszczególnych tkankach. Największą grupę w organizmie stanowią proteiny fibrylarne, skupiające się głównie na typach I-V oraz X-XI. Występują one między innymi w kościach, skórze, więzadłach i rogówce, zapewniając wytrzymałość na rozciąganie oraz pełniąc istotną rolę w strukturze wątroby, płuc, śledziony i naczyń krwionośnych. Inną istotną grupę stanowi kolagen typu niefibrylarny, który nie tworzy włókien i obejmuje typy: IX, XII, XIV, XVI, XIX, XX, XXI i XXII. Jego funkcją jest łączenie pojedynczych włókien poprzez tworzenie ramion kolagenowych i mostów.
Najwięcej informacji mamy o kolagenie typu I. Możemy go znaleźć w skórze, tkance podskórnej, kościach, ścięgnach, tętnicach, a także w rogówce. Wyróżnić można także kolagen typu II, ale odnajdziemy go przede wszystkim w chrząstkach. Inne typy są zlokalizowane między innymi w mięśniach szkieletowych, mózgu, nerkach, sercu czy jelitach.
W organizmie ludzkim kolagen występuje w różnych formach. Jednym z najpopularniejszych typów jest hydrolizowany kolagen. Swoją nazwę zawdzięcza on procesowi hydrolizy, który doprowadził do rozpadu białka na mniejsze peptydy kolagenowe. Odznaczają się one mniejszą masą oraz lepszym wchłanianiem. Cząsteczki te rozpuszczają się, a przez to są dobrze przyswajalne. Warto wiedzieć, że hydrolizat nie różni się swoimi właściwościami od kolagenu.