Kobieta przyjmująca kolagen dla sportowców w shakerze

Kolagen na stawy dla sportowców – właściwości i zasady suplementacji

Kolagen dla sportowców pomaga na stawy i chroni przed urazami. Poznaj najważniejszy zasady suplementacji i wybierz najlepszy kolagen na stawy!

Osoby aktywne fizycznie powinny szczególną uwagę przykładać do właściwego dbania o swój organizm. Właściwa suplementacja i regeneracja mogą prowadzić do znakomitych rezultatów. Pomagają uniknąć poważnych kontuzji, które mogłyby na długi czas wykluczyć z możliwości podejmowania  aktywności. Szczególnie ważny jest kolagen. Stanowi bardzo cenne białko dla osób aktywnych fizycznie i chroni ścięgna, stawy oraz mięśnie. W wielu przypadkach wprowadzenie do diety suplementów z kolagenem może przynieść bardzo dobre efekty. Ten suplementą poprawia parametry organizmu i pozwala lepiej radzić sobie z obciążeniami treningowymi. Poznaj dokładne właściwości kolagenu dla sportowców i dowiedz się, jak i kiedy go stosować.

W czym pomaga kolagen dla sportowców?

Kolagen w sporcie pełni niezwykle ważną rolę i jest jednym z kluczowych suplementów, które należy przyjmować. Wszechstronne działanie i wspieranie organizmu na wielu poziomach pomaga w osiąganiu lepszych wyników w sporcie. Pozwala bezpiecznie uprawiać wszystkie najpopularniejsze dyscypliny i cieszyć się  znakomitym samopoczuciem. Przedstawiamy najważniejsze plusy suplementowania kolagenu w przypadku osób aktywnych fizycznie.

Kobieta trzymająca shaker z kolagenem

Kolagen w diecie sportowca zmniejsza ryzyko kontuzji i urazów

Kolagen to białko zwiększające odporność tkanek i chrząstek na rozciąganie. Regularnie przyjmowany znacząco zwiększa wytrzymałość całego ciała. W efekcie zmniejsza się ryzyko wystąpienia poważnych urazów, które mogłyby wyeliminować na dłuższy czas ze sportu. Rozbudowa masy mięśniowej skutkuje procesami wymiany włókien kolagenowych. Niedobory kolagenu w diecie mogą utrudniać ten proces. W rezultacie osiągane w sporcie wyniki będą o wiele gorsze, a także łatwiej będzie o kontuzję. Może dochodzić do zerwania więzadeł czy ścierania się stawów i chrząstek. Destrukcja w obrębie narządu ruchu prowadzi natomiast do bardzo poważnych problemów.

Utrzymany na odpowiednim poziomie kolagen sprawia, że łatwiej znieść obciążenia treningowe. Dotyczy to uprawiających wszystkie dyscypliny sportowe. Wszędzie, gdzie występują przeciążenia ciała, kluczowe jest zadbanie o prawidłowy poziom tego białka.

Kolagen na stawy dla sportowców pomaga leczyć kontuzje

Wśród sportowców kolagen wykorzystuje się nie tylko do zapobiegania urazom, ale także leczenia już obecnych. Badania naukowe potwierdzają, że regularnie przyjmowany przyspiesza proces powrotu do zdrowia. Sprawdza się w przypadku zwyrodnień czy naruszeniach struktury kości i tkanki chrzęstnej. Wpływa na zmniejszenie bólu i zwiększenie ruchomości stawów. Efekty przynosi jednak dopiero po dłuższym okresie suplementacji. Zalecane są minimum 3 miesiące, aby faktycznie możliwe było zauważenie pozytywnych zmian.

Mężczyzna biorący do ust suplement z kolagenem

Suplementacja kolagenem przyspiesza regenerację

Kolejnym plusem dbania o właściwy poziom kolagenu w organizmie jest lepsza regeneracja ciała po wysiłku. Mięśnie poddane obciążeniom ulegają drobnym urazom i potrzebują czasu, aby się w pełni zregenerować. Kolagen chroni włókna przed nadmiernym rozciąganiem. Dzięki temu możliwe jest lepsze znoszenie trudów treningu i skrócenie czasu potrzebnego na odpoczynek. Szczególnie polecany jest hydrolizat kolagenu, który przyspiesza wszystkie procesy regeneracyjne zachodzące we włóknach mięśniowych. W efekcie możliwe są intensywne treningi bez obaw o przeciążenie ciała.

Suplementy z kolagenem wspomagają budowę masy mięśniowej

Procesy syntezy kolagenu w organizmie mają pozytywne działanie także w zakresie zwiększania masy mięśniowej. U każdego dorosłego człowieka nawet 10% białek mięśniowych zawiera w swoim składzie kolagen. Utrzymanie prawidłowego stężenia w organizmie bezpośrednio wspiera budowę wymarzonej sylwetki. Uprawiający sporty siłowe i zajmujący się kulturystyką nie mogą zatem zapominać o dbaniu o poziom kolagenu. W sytuacji, gdy ciało nie produkuje wystarczającej ilości, z pomocą przychodzą suplementy diety. Pomagają uzupełnić niedobory i dostarczyć wszystkie cenne składniki potrzebne do rozwoju włókien mięśniowych.

Kolagen to wsparcie układu krwionośnego

Pozytywnym aspektem dostarczania kolagenu jest także poprawa pracy układu krwionośnego. W przypadku osób aktywnych fizycznie ma to przełożenie na lepszą pracę serca i zwiększoną wydolność. Biegacze i inne osoby zajmujące się sportami wytrzymałościowymi bardzo szybko zauważą pozytywne zmiany w ciele. Łatwiej będzie o poprawę swoich wyników i uzyskiwanie coraz to lepszych czasów na zawodach.

Kobieta w stroju sportowym ćwicząca siłowo z hantlami w ręku

Czy sportowcy szybciej zużywają kolagen?

Treningi i związane z nimi obciążenia skutkują tym, że zapotrzebowanie na kolagen generowane przez organizm znacząco wzrasta. Niezbędne jest zatem stałe dostarczanie tego wraz z innymi składnikami odżywczymi, aby zagwarantować ciału najlepsze możliwości dalszego rozwoju. W tym celu warto skorzystać z pomocy dietetyka. Pomoże w ustaleniu planu żywieniowego, który będzie zawierał wiele produktów dostarczających kolagen. Dodatkowo dieta powinna być bogata w witaminę C i żelazo, które wspierają naturalne wytwarzanie kolagenu. W sytuacji, gdy to nie wystarcza, niezbędne może być zdecydowanie się na zewnętrzne źródła. Dedykowane suplementy pozwalają efektywnie uzupełniać braki.

Jakie suplementy z kolagenem wybierać?

Wybranie najlepszych preparatów zawierających kolagen jest niezbędne do tego, aby był wysoce przyswajalny i pozytywnie oddziaływał na organizm. Obecnie na rynku najczęściej oferowane są suplementy w formie całych kompleksów kolagenowo-witaminowych. Połączone we właściwych proporcjach bardzo pozytywnie oddziałują na organizm. Szczególnie popularny jest kolagen dla sportowców z witaminą C i kompleksem aminokwasów. Charakteryzuje się bardzo dobrą przyswajalnością. Może być przy tym stosowany o każdej porze.

Preparaty na rynku mogą różnić się także formą. Dostępne są żele, kapsułki czy suplementy w postaci  proszku. W każdej formie kolagen wspiera aktywność fizyczną i chroni przed urazami. Najlepiej zatem sięgnąć po postać kolagenu, która będzie najwygodniejsza w przyjmowaniu. Ułatwi to zachowanie regularności w suplementacji.

Sportowcy uprawiający bieganie suplementujący kolagen rybi

Jaki kolagen dla biegaczy?

Biegacze i osoby uprawiające sporty wytrzymałościowe również mogą wiele zyskać na regularnym przyjmowaniu kolagenu.. W sportach kondycyjnych warto szczególną uwagę zwrócić na kolagen rybi. Charakteryzuje się bardzo skutecznym działaniem, a także przyczynia się do zmniejszenia zmęczenia mięśni, co pozwala poprawić wyniki osiągane w sporcie. Podobnie jak klasyczny najczęściej występuje w połączeniu z witaminą C i innymi dodatkami.

Kiedy najlepiej suplementować kolagen?

Jedną z największych zalet kolagenu jest duża dowolność w suplementacji. Może być przyjmowany zarówno przed jak i po treningu. W obu przypadkach pozytywnie wpłynie na organizm. Zdecydowanie ważniejsza od pory jest regularność. Profilaktyka z wykorzystaniem suplementów z kolagenem wymaga, aby przyjmować je każdego dnia. Tylko w takiej sytuacji zapewnią ochronę przed kontuzjami. Faktycznie możliwe będzie uzupełnienie niedoborów i wzmocnienie stawów, włókien i ścięgien.

Zalecany okres suplementacji w przypadku sportowców to minimum 3 miesiące. Jest to optymalny okres, aby odczuć wszystkie pozytywne aspekty przyjmowania kolagenu. W połączeniu z efektywnymi treningami w tym czasie można będzie zbudować sylwetkę marzeń.

Przeczytaj także:

kobiety i mężczyźni w kaskach i ochraniaczach jadący na rolkach w mieście

Czy jazda na rolkach obciąża kolana? Jak jeździć by dbać o stawy?

Bezpieczna jazda na rolkach wymaga odpowiedniego przygotowania. Co robić, aby nie obciążać stawów? Podpowiadamy!

sportowcy spożywający zdrowe przekąski

Jak się odżywiać? Obalamy 5 sportowych mitów żywieniowych

Jak się odżywiać, aby dostarczyć organizmowi witamin, minerałów i antyoksydantów? Od czego zacząć zdrowe odżywianie? Podpowiadamy!

mężczyzna obejmujący dłońmi swoje kolano

Kolano biegacza – czy można biegać gdy bolą kolana?

Jakie są przyczyny bólu kolana podczas biegania? Dowiedz się, czy mimo dolegliwości można nadal biegać i jak unikać kontuzji stawu kolanowego.

mężczyzna w odzież sportowej trenujący na siłowni

Siłownia - suplementy. Jakie suplementy przed i po treningu?

Jeśli wykonujesz trening siłowy, przyda ci się także odpowiednia suplementacja. Jakie suplementy należy spożywać przed i po treningu?