Kobieta przygotowująca suplementy z kreatyną do picia

Kreatyna czy białko – na którą odżywkę postawić?

Kreatyna czy białko – którą odżywkę wybrać? A może zastanawiasz się, czy można łączyć białko z kreatyną w procesie suplementacji? Poznaj odpowiedź!

Kreatyna oraz białko to dwa najpopularniejsze suplementy stosowane przez osoby aktywne fizycznie. Szczególnie chętnie są one stosowane przez sportowców oraz amatorów trenujących siłowo. Każdy z nich ma duży wpływ na budowanie mięśni oraz regenerację potreningową. W głowach może pojawić się jednak pytanie, czy stosowanie kreatyny i białka jest skuteczne dla procesu treningowego. Przyjrzyjmy się więc bliżej obu suplementom diety i ostatecznie rozstrzygnijmy ten dylemat.

Kreatyna – czym jest i dla kogo przeznaczona jest ta odżywka?

Kreatyna to związek chemiczny, który zawiera w sobie elementy strukturalne guanidyny oraz cząsteczki kwasu octowego. Jest ona elementem mięśni szkieletowych i po raz pierwszy została ona opisana przez Michela Eugene'a Chevreula w 1832 roku. Ten związek chemiczny jest wytwarzany w mięśniach i ścięgnach podczas przemiany materii. Składa się na nią metionina, glicyna oraz arginina, które razem tworzą tzw. fosfokreatynę. Choć głównym miejscem występowania kreatyny są mięśnie szkieletowe, to możemy znaleźć ją także m.in. w mózgu oraz wątrobie.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że kreatyna występuje naturalnie w żywności. Możemy ją znaleźć m.in. w mięsie, rybach, a także w mleku. Trzeba jednak wiedzieć, że nie są to duże ilości, dlatego też największą popularnością cieszy się kreatyna w formie odżywki. Jest ona najczęściej suplementowana przez sportowców, którym zależy na wzroście masy mięśniowej. Oprócz tego polecana jest osobom uprawiającym sporty oparte na beztlenowych przemianach, gdzie głównym źródłem energii jest fosfokreatyna, ATP oraz glikogen mięśniowy. Są to m.in. lekkoatletyka, sport walki i biegi na krótkim dystansie.

Odżywka białkowa i białko w diecie – co warto o tym wiedzieć?

Białka są cząsteczkami zbudowanymi z aminokwasów. Aminokwasy to z kolei cząsteczki, które połączone są ze sobą za pomocą wiązań chemicznych. W zależności od liczby wspomnianych wiązań zależy rodzaj białka, których wymienić można bardzo dużo. Trzeba wiedzieć, że białko to podstawowy budulec ludzkiego ciała. Białka mają jednak skłonność do rozkładania się i ponownego odbudowywania, dlatego istotne jest nieustanne dostarczenie tego składnika organizmowi. Gdzie konkretnie możemy znaleźć zasoby białka?

Proteiny możemy odnaleźć w wielu spożywanych przez siebie produktach. Szczególnie dużo znajduje się go w mięsie. Warto postawić na takie produkty jak m.in. chude mięso drobiowe oraz wołowina. Białko możemy dostarczać również za pomocą ryb i owoców morza, takich jak m.in. krewetki. Nie można również zapominać o roślinnych źródłach białka. Sporą jego ilość zawierają rośliny strączkowe np. soja, pistacje czy migdały. Dla osób, które posiadają duże zapotrzebowanie na białko, dobrym rozwiązaniem jest suplementowanie odżywki białkowej. Najchętniej sięgają po nią osoby uprawiające sporty sylwetkowe.

Mężczyzna przygotowujący suplementy z białkiem do picia

Kreatyna czy białko – jakie zalety ma stosowanie tych suplementów?

Jak już wspomnieliśmy, kreatyna jest bardzo chętnie stosowana przez sportowców uprawiających sporty siłowe i wytrzymałościowe. Suplementacja kreatyną niesie za sobą wiele korzyści dla uprawianej aktywności fizycznej. Przede wszystkim zwiększa ona moc, siłę oraz wytrzymałość podczas wykonywania krótkich ćwiczeń o dużej intensywności, czyli np. podnoszenia ciężarów czy biegów sprinterskich. Inną zaletą z suplementowania kreatyny jest przyspieszenie regeneracji po treningu. Kreatyna zwiększa również beztłuszczową masę ciała, czyli tą najbardziej pożądaną przez fanów sportów sylwetkowych.

Również białko pełni bardzo ważną funkcję w procesie treningu. Dla osób trenujących siłowo największe znaczenie ma fakt, że ma ono kluczowe znaczenie przy budowaniu masy mięśniowej. Oprócz tego podobnie jak kreatyna, białko ma duży udział w potreningowej regeneracji i nakręceniu metabolizmu. Ma ono również ogromny wpływ na wytrzymałość kości oraz stawów, co także jest niezwykle istotne w procesie treningowym. Nie można także zapominać o pozytywnym wpływie na układ odpornościowy. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do optymalizacji działania treningu.

Połączenie kreatyny i odżywki proteinowej – czy sportowiec może je stosować na raz?

Jak widać na podstawie powyższych informacji, zarówno kreatyna, jak i białko posiadają właściwości, które są pożyteczne w trakcie treningu. Nie można, a przede wszystkim nie ma sensu, wskazywać, które z nich jest bardziej przydatne organizmowi. Choć oba suplementy mają odmienny sposób działania, to pozytywnie wpływają na rozwój mięśni. Można powiedzieć, że stosowanie kreatyny ma większe znaczenie dla wzrostu siły fizycznej i wydolności organizmu, podczas gdy białko stymuluje syntezę białek mięśniowych.

W takiej sytuacji powstaje pytanie – czy można razem brać białko serwatkowe oraz kreatynę? Zanim na nie odpowiemy, trzeba zauważyć, że organizm osoby uprawiającej sport ma większe zapotrzebowanie na białko, dlatego też warto je suplementować w odpowiednich dawkach. Trzeba jednak pamiętać, że odżywka białkowa jest jedynie dodatkiem, a większość białka powinna pochodzić z pokarmu. Kreatyna wpływa z kolei procesy regeneracyjne, anaboliczne w komórkach i zwiększa siłę. Aby jednak procesy te mogły przebiegać prawidłowo, konieczna jest odpowiednia podaż białka. Oznacza to, że zdecydowanie warto zażywać kreatynę i białko razem, ponieważ stanowią one dla siebie wzajemne uzupełnienie.

Przeczytaj także:

kobieta i mężczyzna trzymający baton proteinowy  ubrani w odzież do biegania

Białko a bieganie. Korzyści i proporcje białka dla biegaczy!

Białko to podstawa dla biegaczy. Jakie białko wybrać, aby mięśnie szybciej się regenerowały? Ile białka po treningu trzeba zjeść? Wszystko o białku

mężczyzna wsypujący kreatynę do bidonu

Kreatyna - co daje ten suplement? Jak ją dawkować, skutki uboczne

Kreatyna to jeden z najpopularniejszych suplementów wykorzystywanych przez sportowców i osoby aktywne fizycznie. Co daje dokładnie ten suplement?

kobieta wyjmuje kreatynę z torby treningowej

Kreatyna przed czy po treningu – jak dawkować kreatynę?

Sprawdź, kiedy najlepiej brać kreatynę – jaka suplementacja sprawdzi się najlepiej w treningu siłowym

Mężczyzna jedzący w trakcie zawodów

Dieta - przed, w trakcie i po zawodach

Szczególny czas dla każdego sportowca to zawody. Jaką dietę trzymać przed zawodami, co jeść w trakcie zawodów i po? Sprawdź!