Mężczyzna pijący wodę z bidonu zastanawiający się co lepsze kreatyna czy przedtreningówka

Kreatyna czy przedtreningówka, kiedy, jaki suplement wybrać?

Wiele osób zastanawia się nad najlepszym suplementem przed treningiem. Kreatyna czy przedtreningówka to preparaty, które warto sprawdzić.

Chociaż zarówno kreatyna jak i przedtreningówka mają za zadanie poprawiać performance na treningu to mają zupełnie inne działanie. Warto poznać wpływ na funkcjonowanie organizmu zarówno jednego jak i drugiego suplementu, aby wybrać idealnie dobrany do swoich potrzeb.

Kreatyna czy przedtreningówka? Podobieństwa

Kreatyna i różnego rodzaju suplementy przedtreningowe mają podobne zadania. Zarówno jedną, jak i drugą odżywkę stosuje się, aby poprawić wyniki sportowe. Mają jednak zupełnie inne działanie równie pod kątem długofalowych, ale również krótkoterminowych efektów.

Oba suplementy są stosowane w celu poprawy wydajności treningowej. Kreatyna pomaga zwiększyć siłę i masę mięśniową, a przedtreningówka ma na celu zwiększenie energii, wytrzymałości i skupienia podczas treningu. Kreatyna poprzez zwiększenie poziomu fosfokreatyny i ATP w organizmie poprawia działanie procesów wytwarzania i wykorzystania energii. Suplementy przedtreningowe zazwyczaj działają tu i teraz oraz wpływają na pobudzenie i zamaskowanie uczucia zmęczenia.

Zarówno kreatyna, jak i przedtreningówki mogą przyczynić się do zwiększenia wydolności fizycznej. Kreatyna jest kluczowa w krótkotrwałych, intensywnych wysiłkach. Przedtreningówka często zawiera składniki zwiększające przepływ krwi i dostarczające energii, co może poprawić wydajność w dłuższym treningu. Jest również niezwykle pomocna w wysiłkach, które trwają krótko i wymagają maksymalnego skupienia.

Kreatynę i suplementy przedtreningowe łączy również fakt, że są podawane w podobnych formach. Są dostępne w postaci proszku, który miesza się z wodą lub innym płynem przed spożyciem. Nierzadko spotyka się również preparaty w formie tabletek. Wybór idealnej formy zależy od własnych preferencji i nie ma zdecydowanego wpływu na wchłanialność substancji.

Mężczyzna stojący w kuchni mieszający kreatynę z wodą w bidonie

Kreatyna czy przedtreningówka? Różnice

Kreatyna i przedtreningówka różnią się pod wieloma względami. Przede wszystkim celu przyjmowania i sposobowi, w jaki wpływają na organizm. Sportowcy zalecają sprawdzić oba produkty, jednak przed zastosowaniem warto przeczytać etykietę i wybrać suplement, który będzie idealny w danej sytuacji. Częstotliwość ćwiczeń o wysokiej intensywności może być czynnikiem wymagającym specjalnych zachowań żywieniowych. Booster poziomu energii może być kluczowy w takiej sytuacji.

Kreatyna jest prostym związkiem chemicznym, najczęściej w formie monohydratu kreatyny. Innymi często spotykanymi są cytrynian oraz jabłczan. Jest jednoskładnikowym suplementem diety, lecz nierzadko dodawana jest do niej tauryna, która pozytywnie wpływa na wchłanianie. Przedtreningówka odnosi się do szerokiej grupy produktów. Może zawierać mieszankę różnych składników, takich jak kofeina, beta-alanina, arginina, cytrulina, tauryna, BCAA i inne, które mają różne funkcje. 

Kobieta w stroju sportowym trzymająca w rękach bidon z napojem

Po jakim czasie odczuwalne są efekty?

Kreatyna używana głównie w celu zwiększenia siły, masy mięśniowej i poprawy wydajności w krótkotrwałych, intensywnych ćwiczeniach. Jej korzyści odczuwalne są zazwyczaj po kilkunastu dniach. Aby je odczuć, konieczne jest zwiększenie zasobów fosfokreatyny w mięśniach, co pozwala na szybsze odtwarzanie ATP i zwiększony udział w produkcji energii.

Efekt przedtreningówki odczuwalny jest już po kilkunastu minutach. Jej szybkość i czas działania zależny jest od składników użytych w odżywce. Podstawą większości jest kofeina. Stymuluje centralny układ nerwowy i pobudza do wytężonej pracy. Zmniejsza uczucie zmęczenia i pozwala wykonać efektywny trening nawet w dni, kiedy wydaje się to niemożliwe. 

Kreatynę stosuje się zazwyczaj w cyklach. Jeden może trwać nawet 5-6 tygodni. Przez ten czas stosuje się codzienną suplementację, która wysyca organizm danym składnikiem. Przedtreningówka używana jest wyłącznie przed treningiem, zazwyczaj na 20-30 minut przed rozpoczęciem ćwiczeń. Warto nie nadużywać jej działania i używać tylko w dni, kiedy faktycznie dosięga nas znużenie i trudność ze zmobilizowaniem się do ćwiczeń.

Odżywki przedtreningowe mają zdecydowanie więcej potencjalnych negatywnych skutków zdrowotnych niż kreatyna, która jest jednym z najlepiej przebadanych suplementów. Z przyjmowaniem popularnych przedtreningówek należy zastosować ogromną ostrożność. Szczególnie kiedy cierpi się na choroby układu krążenia lub jakiekolwiek inne schorzenia.

Mężczyzna pijący kreatynę przed treningiem w szatni

Kiedy brać dany suplement?

Zakup i używanie danego suplementu musi być uzależnione od potrzeby. Mało jest tak uniwersalnych preparatów, aby można je zalecić każdej osobie. 

Jeżeli jesteś osobą, której głównym celem jest zwiększenie siły, mocy oraz masy mięśniowej, kreatyna będzie doskonałym wyborem. Jest ona jednym z najskuteczniejszych suplementów. Jest również znana i używana przez bywalców siłowni od dziesiątek lat, dlatego ma potwierdzone działanie zarówno w teorii, jak i praktyce. Jest ona jednak polecana nie tylko dla siłaczy. Skuteczna będzie również w poprawie wydolności podczas krótkich, intensywnych wysiłków, jak sprinty.

Odżywki przedtreningowe najlepiej przyjmować tylko wtedy, kiedy naprawdę są potrzebne. Zbyt częste używanie ich prowadzi nie tylko do obniżenia tolerancji na składniki aktywne w nich zawarte, ale również zwiększa ryzyko potencjalnych skutków ubocznych. Jeśli potrzebujesz dodatkowego kopa energii i skupienia przed treningiem, przedtreningówka jest świetnym rozwiązaniem. Aby uzyskać maksimum efektów z przyjmowania suplementu przedtreningowego, najlepiej używać go zgodnie z zaleceniami producenta. W związku z tym, że takie suplementy są zbiorem różnych substancji ich działanie nie jest jednakowe.

Kreatynę trzeba traktować jako suplement poprawiający długoterminowe wyniki sportowe, a przedtreningówka może natychmiastowo podnieść osiągi. Należy pamiętać, że idealny suplement, to taki, który jest dostosowany do naszych potrzeb. Tylko wtedy spełni powierzone mu zadania. Synteza kreatyny zwiększa ogólną formę i pozytywnie wpływa na performance zawodnika.

Czy suplement przedtreningowy można brać z kreatyną?

Kreatyna i przedtreningówka to suplementy, które często przyjmowane są razem. Nie mają one zdecydowanego wpływu na wzajemne wchłanianie. Nie musisz mieć, więc obaw czy nie będą one negatywnie na siebie oddziaływać. W rzeczywistości wiele przedtreningówek już zawiera kreatynę jako jeden ze składników. Łączenie kreatyny z przedtreningówką jest dość popularne, ponieważ oba suplementy mają różne mechanizmy działania, które mogą się wzajemnie uzupełniać, przynosząc korzyści podczas treningu.

Kreatyna w odróżnieniu od przedtreningówki powinna być brana codziennie, dlatego trzeba wziąć pod uwagę, że nie zawsze będą przyjmowane jednocześnie. W dni, kiedy używasz preparatów pobudzających możesz zażyć swoją przedtreningówkę razem z kreatyną na około 20-30 minut przed treningiem. Dzięki temu kreatyna wspomoże wydolność mięśniową, a przedtreningówka zapewni dodatkowy zastrzyk energii i skupienia.

Zarówno kreatyna jak i przedtreningówki wykazują działanie, które wymaga zwiększonej podaży płynów. Preparaty pobudzające często podnoszą temperaturę ciała, poprzez co zwiększają potliwość i ryzyko odwodnienia. Kreatyna może powodować zwiększoną absorpcję wody. Połączenie tych dwóch czynników powinno zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie nawodnienie. Dawkę kofeiny należy dostosować do indywidualnych potrzeb. Jest ona często zawarta zarówno w kreatynie, jak i przedtreningówkach. Zbyt wysoki poziom może być niebezpieczny dla organizmu.

Te dwa produkty nie są jednak jedynymi, które przyjmuje się wspólnie w celu zwiększenia zapasów energetycznych i poprawy siły mięśni. Warto brać kreatynę z aminokwasami i substancjami wzmagającymi produkcję tlenku azotu w swoim składzie. Kreatyna jest jednym z najbezpieczniejszych suplementów jednak warto przyjmować ją w odpowiedniej porcji na kg masy ciała.

Dietetyk Patryk Buczkowski

Autor: Patryk Buczkowski

Jestem dietetykiem klinicznym oraz trenerem personalnym. Ukończyłem studia dietetyczne na Collegium Medicum UJK i Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Jestem absolwentem szkoły policealnej na kierunku trener personalny. W mojej pracy stawiam na połączenie wiedzy teoretycznej z praktyką, którą zdobywam od 2020 roku, rozpoczynając pracę zawodową jeszcze podczas studiów. Szczególnie interesują mnie tematy związane z dietetyką sportową, modelowaniem sylwetki oraz wpływem poszczególnych składników diety na zdrowie człowieka. W wolnym czasie aktywnie uprawiam sport, doskonaląc się w sportach walki.

Przeczytaj także:

pojemnik z kreatyną

Kreatyna a bieganie - czy to dobry suplement dla biegaczy?

Kreatyna to suplement diety, który z reguły kojarzony jest z treningami siłowymi. Jak jednak stosowanie tej substancji może wpłynąć na bieganie?

Kobieta przygotowująca suplementy z kreatyną do picia

Kreatyna czy białko – na którą odżywkę postawić?

Kreatyna czy białko – którą odżywkę wybrać? A może zastanawiasz się, czy można łączyć białko z kreatyną w procesie suplementacji? Poznaj odpowiedź!

kobieta wyjmuje kreatynę z torby treningowej

Kreatyna przed czy po treningu – jak dawkować kreatynę?

Sprawdź, kiedy najlepiej brać kreatynę – jaka suplementacja sprawdzi się najlepiej w treningu siłowym

Kobieta trzymająca w ręku bidon popijająca przedtreningówkę

Co daje przedtreningówka? Czym jest, jakie ma wady i zalety?

Przedtreningówka to suplement diety, który wspomaga trening fizyczny. Warto sprawdzić ich potencjał przedtreningowy.

mężczyzna rozpuszczający suplement w wodzie

Suplementacja w sporcie – odżywki i suplementy w sporcie wg. AIS

Czy osoby uprawiające sport powinny stosować suplementację? Czy przy zbilansowanej diecie organizm potrzebuje suplementów diety? Sprawdź!