kobieta wyjmuje kreatynę z torby treningowej

Kreatyna przed czy po treningu – jak stosować kreatynę w treningu siłowym?

Sprawdź, kiedy najlepiej brać kreatynę – jaka suplementacja sprawdzi się najlepiej w treningu siłowym

Kreatyna to jeden z najpopularniejszych suplementów stosowanych przez osoby uprawiające sporty siłowe. Ceniona jest ona przede wszystkim za zwiększanie wydolności fizycznej oraz siły mięśniowej. Jednak wśród osób chcących stosować kreatynę przy treningu siłowym pojawia się zwykle pytanie, kiedy najlepiej ją przyjmować? Czy kreatyna powinna być zażywana przed czy po treningu? W poniższym artykule omówimy różne aspekty stosowania kreatyny przed i po treningu, aby pomóc Ci w podjęciu najlepszej decyzji. Sprawdź, jaki wpływ ma kreatyna na organizm oraz jak powinieneś przyjmować ten suplement.

Czym jest kreatyna?

Kreatyna jest jednym z aminokwasów i jest magazynowana głównie w mięśniach szkieletowych. Jest niezbędna do tworzenia trójfosforanu adenozyny (ATP), który jest dla organizmu głównym źródłem łatwo przyswajalnej formy energii. Kreatyna jest szczególnie potrzebna mięśniom podczas intensywnych ćwiczeń i treningów siłowych, ponieważ pomaga uzupełnić poziom energii w organizmie. Połowa zapasów kreatyny w organizmie pochodzi z pożywienia, ponieważ kreatyna występuje naturalnie w mięsie, rybach i jajach lub jest pozyskiwana z suplementacji. Druga połowa jest efektem syntezy w wątrobie i nerkach z aminokwasów.

kreatyna w miarce na stole

Dlaczego kreatyna jest popularna wśród sportowców?

Kiedy ćwiczysz, zużywasz energię oraz zapasy kreatyny. Jeśli wykorzystasz zgromadzone zasoby, zmniejszy się produkcja ATP, a to spowoduje duże zmęczenie. Osoby aktywne fizycznie, zwłaszcza trenujące siłowo, sięgają po suplement kreatyny, aby zwiększyć ilość energii dostępnej podczas treningu oraz wpłynąć na budowę masy mięśniowej. 

Kreatyna jest jednym z najlepiej przebadanych suplementów dla sportowców. Jej stosowanie przynosi liczne korzyści dla osób ćwiczących siłowo. Kreatyna działa pozytywnie na produkcję energii, wspiera wytrzymałość oraz wpływa na wzrost beztłuszczowej masy mięśniowej. To wszystko może skutkować wzrostem wydolności treningowej.

Zapotrzebowanie organizmu na kreatynę wzrasta wraz z regularnymi intensywnymi treningami oraz w przypadku uszkodzenia mięśni. Osobom ćwiczącym kreatyna pomaga wydajniej wytwarzać energię potrzebną do aktywności.

Jak stosować kreatynę – przed czy po treningu?

Istnieje wiele różnych opinii na temat najlepszego czasu na przyjmowanie kreatyny, ponieważ w dużym stopniu zależy to od indywidualnych preferencji i celów treningowych. Najważniejszą rzeczą w suplementacji kreatyny jest zmaksymalizowanie jej zapasów w organizmie poprzez przyjmowanie około 3-5 g, a nawet więcej dziennie. Oto kilka najczęściej przedstawianych argumentów przyjmowania kreatyny przed i po treningu.

Kreatyna przed treningiem

Argument za przyjmowaniem kreatyny przed treningiem zwykle związany jest z zasadą, że im więcej kreatyny, tym więcej ATP, głównego źródła energii komórkowej. Więcej ATP oznacza więcej mocy dostępnej dla mięśni, która pozwala zaktywować więcej włókien mięśniowych i podnosić większe ciężary podczas treningu. Większość zwolenników przyjmowania kreatyny przed treningiem stosuje ją 30 minut przed ćwiczeniami w celu zwiększenia mocy mięśni.

Kreatyna po treningu

Zwolennicy przyjmowania kreatyny po treningu uważają, że może to pomóc w regeneracji mięśni poprzez uzupełnienie tego, co zostało zużyte podczas intensywnych ćwiczeń. Oprócz tego suplement brany po treningu pomaga zoptymalizować zapasy kreatyny w mięśniach i przygotować je do następnego treningu.

Kreatyna przyjmowana po treningu może też pomóc w zwiększeniu magazynowania glikogenu w mięśniach po treningu. Glikogen to źródło energii dla mięśni do wykorzystania w przyszłości. Pomaga poprawić wydajność i opóźnia zmęczenie. Kreatyna zmniejsza również stany zapalne, co pomaga w regeneracji po urazach.

Kiedy najlepiej przyjmować kreatynę?

Kreatyna nie daje natychmiastowych efektów – zauważenie efektów suplementacji może zająć 3-4 tygodni. Wiele zależy od początkowych zapasów kreatyny i konsekwentnego przyjmowania. Z tego względu nie powinno mieć znaczenia, kiedy bierzesz go w ciągu dnia – rano, wieczorem, przed lub po treningu. Część osób uważa, że przyjmowanie jej jako części suplementu przedtreningowego jest po prostu wygodniejsze i pozwala łatwiej wprowadzać nawyk suplementacji.

Jeśli chcesz jak najszybciej doświadczyć korzyści płynących z kreatyny, możesz poeksperymentować z fazą ładowania. Wówczas przyjmuje się do 20 gramów kreatyny dziennie przez tydzień, po czym przechodzi do dawki podtrzymującej 3 do 5 g dziennie. Jednak tzw. ładowanie kreatyny nie jest konieczne, aby doświadczyć jej efektów. Tak więc najlepszy czas na przyjmowanie kreatyny to czas, który najlepiej pasuje do Twojego stylu życia.

zdjęcie kreatyny  allnutrition

Kreatyna – dawkowanie suplementu

Kreatynę należy stosować regularnie w dawkach 3-5 g lub 0,07-0,10 g na 1 kg masy ciała. Korzystając z tego przelicznika, osoba ważąca 80 kg powinna utrzymywać poziom kreatyny w dawkach od 5 do 8 g w dziennej porcji. Część trenerów jest zdania, że suplementację kreatyną należy kontynuować w dni nietreningowe w mniejszej dawce wynoszącej 0,03 g na kg masy ciała.

Czy warto brać kreatynę?

Suplementacja kreatyną sprzyja dobremu nawodnieniu i wiąże się z przyrostem masy wody, co z kolei wspomaga metabolizm białek i węglowodanów zarówno podczas ćwiczeń, jak i po ich zakończeniu. Kreatyna pomaga utrzymać nawodnienie w komórkach (zatrzymuje wodę w mięśniach), dlatego suplementując ją, możesz ważyć więcej po wysiłku.

Kreatyna jest najbardziej popularna wśród kulturystów, ciężarowców i osób uprawiających agresywne sporty zespołowe. Osoby suplementujące kreatynę motywują to chęcią przyrostu siły i wytrzymałości. Kreatyna wywołuje też pożądany wzrost masy dzięki nawodnieniu tkanek. Jeśli ćwiczysz intensywnie siłowo, możesz odczuć duże korzyści podczas realizacji swojego planu treningowego.

Korzyści płynące ze stosowania kreatyny wykraczają daleko poza wyniki sportowe. Obejmują one zapobieganie lub zmniejszanie dotkliwości urazów, usprawnianie rehabilitacji po urazie oraz korzyści kliniczne u pacjentów, od niemowląt po osoby starsze.

Przeczytaj także

mężczyzna wsypujący kreatynę do bidonu

Kreatyna - co daje ten suplement? Jak ją dawkować, skutki uboczne

Kreatyna to jeden z najpopularniejszych suplementów wykorzystywanych przez sportowców i osoby aktywne fizycznie. Co daje dokładnie ten suplement?

Ćwiczenia na siłowni dla początkujących – pierwszy plan treningowy

Jak zacząć ćwiczyć na siłowni? Trening dla początkującego

Chcesz zacząć ćwiczyć na siłowni? Jak powinien wyglądać trening dla początkujących? Sprawdź, od czego zacząć swoją przygodę z siłownią!

Czy pompki można robić codziennie? Jakie są efekty?

Czy pompki można robić codziennie? Jakie są efekty?

Czy pompki można robić codziennie? Jakie są efekty? ⭐ Sprawdź, jak prawidłowo wykonywać codzienny trening w domu aby był efektywny i bezpieczny.

mężczyzna trenujący na  wioślarzu

Trening FBW – co to znaczy Full Body Workout

Sprawdź, czym jest trening FBW – na czym polega trening całego ciała i jak trenować różne partie mięśniowe.