Na co pomagają kwasy omega 3-6-9?
Kwasy tłuszczowe omega 3-6-9 to grupa nienasyconych kwasów tłuszczowych, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Chociaż ich nazwa brzmi podobnie to pełnią w organizmie zupełnie inne funkcje. Należy zwrócić uwagę nie tylko na dostarczanie ich w odpowiedniej ilości, ale również adekwatne proporcje pomiędzy nimi.
1. Kwasy omega-3 to kwas alfa-linolenowy (ALA), kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA). Suplementy z tym rodzajem kwasów można spotkać najczęściej. Wspierają serce i zmniejszają ryzyko chorób serca. Dzięki obniżeniu poziomu trójglicerydów oraz zwiększeniu stężenia dobrego cholesterolu frakcji HDL pozytywnie wpływają na ogólny poziom cholesterolu i ciśnienia krwi. Prowadzi do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Redukują stan zapalny w organizmie, co może zmniejszać ryzyko chorób przewlekłych. Kwas dokozaheksaenowy jest istotnym składnikiem błon komórkowych mózgu i siatkówki oka, wspomaga prawidłowe funkcje kognitywne i zdrowie oczu.
2. Kwasy omega 6 mają następujący wpływ na funkcjonowanie organizmu:
– biorą udział w procesach oddziałujących na układ nerwowy,
– są przeciwzapalnymi składnikami i dzięki temu łagodzą objawy chorób autoimmunologicznych,
– zmniejszają poziom złego cholesterolu LDL w organizmie,
– zmniejszają ryzyko udaru mózgu,
– chronią przed zawałem serca.
3. Kwasy omega-9 są zdecydowanie najrzadziej spotykane w formie suplementu. Głównie z tego powodu, że rzadziej niż w przypadku kwasów omega 3 występuje trudność w dostarczeniu ich. Obecność tych składników w diecie może poprawiać elastyczność naczyń krwionośnych i zmniejszać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Na ich podaż powinny zwrócić uwagę osoby z insulinoopornością lub cukrzycą. Wpływa na stan gospodarki glukozowej.