Czy suplementy diety są lekami?
Wiele osób na myśl o przyjmowaniu tabletek nie widzi wyraźnej różnicy pomiędzy nimi. Nie zwracają uwagi, czy są to medykamenty o silnym działaniu czy preparat uzupełniający braki w witaminach. Suplementy diety nie są medykamentami, a pomiędzy tymi rodzajami produktów istnieją znaczące różnice. Przede wszystkim suplementy zostały stworzone w celu uzupełnienia normalnej diety, aby poprawiać funkcje fizjologiczne. Nie są to jednak produkty o działaniu leczniczym.
Celem jest uzupełnienie o składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały, aminokwasy, ekstrakty roślinne itp. Są przeznaczone do wspierania ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia, a nie do leczenia lub zapobiegania chorobom. Leki podlegają ścisłym regulacjom prawnym, nakładanym przez odpowiednie organy. Przed wprowadzeniem na rynek muszą przejść rygorystyczne badania kliniczne potwierdzające ich skuteczność i bezpieczeństwo.
Suplementy diety nie podlegają tak ścisłym restrykcjom pod kątem stosowania. Zbyt duże spożycie zazwyczaj wiąże się z mniejszym ryzykiem niż przedawkowanie medykamentu. Suplement diety zazwyczaj posiadają krótką instrukcję na temat przyjmowania. Do leków natomiast dołączone jest oświadczenie medyczne, często nazywane ulotką. Informuje użytkownika, jakie substancje zawiera produkt, jak dawkować, opisuje działanie i potencjalne skutki uboczne. Wskazuje również, z kim kontaktować się w razie złego samopoczucia po zażyciu.