Kobieta wysypująca na dłoń suplementy diety nad stolikiem z lekami

Lek a suplement diety – czym się różnią? Podobieństwa i różnice

W celu poprawy stanu zdrowia ludzie często stosują suplementy diety i leki. Ważne, aby znać różnice, między lekiem, a suplementem diety.

W dzisiejszych czasach wiele osób sięga po różnorodne produkty, aby wspierać swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Leki i suplementy diety różnią się od siebie pod względem składu, przeznaczenia oraz regulacji prawnych. Są to asortymenty, które z założenia mają poprawiać stan zdrowia. Jednak nadużywanie i stosowanie tych produktów niezgodnie z przeznaczeniem może przynieść odwrotny skutek.

Czy suplementy diety są lekami?

Wiele osób na myśl o przyjmowaniu tabletek nie widzi wyraźnej różnicy pomiędzy nimi. Nie zwracają uwagi, czy są to medykamenty o silnym działaniu czy preparat uzupełniający braki w witaminach. Suplementy diety nie są medykamentami, a pomiędzy tymi rodzajami produktów istnieją znaczące różnice. Przede wszystkim suplementy zostały stworzone w celu uzupełnienia normalnej diety, aby poprawiać funkcje fizjologiczne. Nie są to jednak produkty o działaniu leczniczym.

Celem jest uzupełnienie o składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały, aminokwasy, ekstrakty roślinne itp. Są przeznaczone do wspierania ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia, a nie do leczenia lub zapobiegania chorobom. Leki podlegają ścisłym regulacjom prawnym, nakładanym przez odpowiednie organy. Przed wprowadzeniem na rynek muszą przejść rygorystyczne badania kliniczne potwierdzające ich skuteczność i bezpieczeństwo.

Suplementy diety nie podlegają tak ścisłym restrykcjom pod kątem stosowania. Zbyt duże spożycie zazwyczaj wiąże się z mniejszym ryzykiem niż przedawkowanie medykamentu. Suplement diety zazwyczaj posiadają krótką instrukcję na temat przyjmowania. Do leków natomiast dołączone jest oświadczenie medyczne, często nazywane ulotką. Informuje użytkownika, jakie substancje zawiera produkt, jak dawkować, opisuje działanie i potencjalne skutki uboczne. Wskazuje również, z kim kontaktować się w razie złego samopoczucia po zażyciu.

Mężczyzna trzymający w dłoni lek w tabletkach obok stojących suplementów diety

Czym się różni lek od suplementu?

Lek i suplement to dwa różne rodzaje produktów stosowanych w celu poprawy zdrowia, jednak różnią się one pod względem składu, przeznaczenia, regulacji prawnych oraz sposobu działania.

Lek to substancja przeznaczona do zapobiegania, diagnozowania, leczenia lub łagodzenia chorób. Medykamenty mają na celu bezpośrednie działanie na organizm w określonych schorzeniach. Suplementy diety nie leczą bezpośrednio chorób, ale zawierają składniki odżywcze, które mogą to wspomagać. Mają wspierać ogólną kondycję zdrowotną organizmu, która zwiększa szansę na poradzenie sobie z chorobą.

Suplementy diety zaliczane są do środków spożywczych. Podlegają mniej rygorystycznym regulacjom niż leki. W wielu krajach nie wymagają one tak intensywnych badań klinicznych przed wprowadzeniem na rynek. W większości przypadków producent musi jedynie udowodnić, że produkt jest bezpieczny do spożycia. Deklarowany skład zawiera większe odstępstwa niż w medykamentach, gdzie zawartość musi być skrupulatnie zmierzona.

Leki zawierają składniki aktywne, które mają specyficzne działanie farmakologiczne na organizm. Często spotyka się w nich mieszaniny substancji. Mogą to być syntetyczne związki chemiczne lub składniki pochodzenia naturalnego. Suplementy diety zawierają składniki odżywcze. Często są źródłem witamin, minerałów, ekstraktów roślinnych czy aminokwasów. Nie powinny być one podstawa, a uzupełnieniem codziennej diety.

Jak odróżnić suplement diety od leku?

Osoby słabiej obeznane w produktach poprawiających stan zdrowia mogą mieć problem z odróżnieniem leków od suplementów diety. Istnieje jednak kilka charakterystycznych znaków, które pozwolą prawidłowo rozpoznać. W razie problemów zawsze warto zapytać osobę sprzedającą produkt. Nie można zapominać, że jakiekolwiek preparaty powinno kupować się u sprawdzonych źródłach. Spożywanie produktów niepewnego pochodzenia może być niebezpieczne dla zdrowia.

Na opakowaniu leku znajdziesz takie informacje, jak numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, który został przyznany przez odpowiednie organy regulacyjne. Zwykle mają dokładnie określone dawkowanie, skład, wskazania i przeciwwskazania oraz informacje dotyczące interakcji z innymi lekami. Niektóre leki są dostępne tylko na receptę, co oznacza, że można je uzyskać jedynie na podstawie zalecenia lekarza.

Suplementy diety mają na opakowaniu informacje, że jest to "suplement diety". Informacje zawarte na etykiecie obejmują składniki odżywcze, zalecaną porcję dzienną oraz ostrzeżenia dotyczące użycia. Brak numeru pozwolenia na dopuszczenie do obrotu jest również cechą charakterystyczną suplementów.

Reklamy leków i suplementów – różnice!

Reklamy leków często zawierają informacje o konieczności konsultacji z lekarzem, a także szczegółowe ostrzeżenia i informacje o możliwych skutkach ubocznych. Reklamy suplementów diety skupiają się na promowaniu ogólnego zdrowia oraz dobrego samopoczucia, bez odniesień do leczenia konkretnych chorób. Reklamy suplementów diety posiadają pewne ograniczenia. W promowaniu takich preparatów nie można używać słów o właściwościach leczniczych i pokonaniu choroby.

W Polskim prawie ściśle zdefiniowane jest stanowisko w sprawie różnego rodzaju preparatów. Leki są opisane w ustawie Prawo farmaceutyczne i z tej definicji wynika m.in., że mają właściwości zapobiegania lub leczenia chorób. Suplementy diety natomiast określa ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia, zwanej prawem żywnościowym. Zaliczone są tam do jednej z grup żywności – produktów, które zawierają skoncentrowane ilości witamin, składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy.

Mężczyzna trzymający w rękach opakowania leków i suplementów diety stojąc w kuchni

Czy suplement diety zawsze posiada substancje leczniczą?

Mimo że suplement diety nie zawiera substancji leczniczych, to posiada wiele innych związków, które pozytywnie wpływają na stan fizjologiczny i samopoczucie. Nie może być opisywany jako produkt, który leczy i pomaga pokonać daną jednostkę chorobową. Według Polskiego prawa zawartość składników na etykiecie powinna być ściśle opisana.

Wyraźnie powinno być opisane, jakiej kategorii jest to produkt. Czy jest to suplement diety czy lek. Jest to kwestia ściśle monitorowana, a wszelkie nieprawidłowości podlegają kontroli odpowiednich organów. Błędne oznaczenie i określenie suplementu diety jako substancji leczniczej podlega restrykcjom, a za wprowadzanie konsumenta w błąd polskie prawo zakłada kary finansowe.

Aby dany produkt zakwalifikować jako substancję leczniczą, używa się takich parametrów jak:

– skład (jaki składnik i w jakiej dawce),
– właściwości farmakologiczne na podstawie stan wiedzy naukowej,
– prezentację,
– przeznaczenie,
– sposób użycia,
– ryzyko związane z jego zastosowaniem.             

W Polsce istnieje obowiązek rejestracji produktów leczniczych. Zajmuje się tym Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Nie można sprzedawać wyrobów medycznych bez uzyskania odpowiednich zezwoleń.                                                      

Podsumowanie

Suplementy diety i leki nie są produktami tego samego typu. Nieprawidłowe stosowanie przynosi odwrotny od zamierzonego skutek. Suplementy diety powinny uzupełniać normalną dietę i wspierać zdrowie poprzez dostarczanie witamin, minerałów oraz innych składników odżywczych. Leki natomiast zawierają składniki aktywne o specyficznym działaniu i są ściśle regulowane przez odpowiednie organy zdrowia oraz przechodzą rygorystyczne badania kliniczne potwierdzające ich skuteczność i bezpieczeństwo.

Dietetyk kliniczny Patryk Buczkowski

Autor: Patryk Buczkowski

Jestem dietetykiem klinicznym oraz trenerem personalnym. Ukończyłem studia dietetyczne na Collegium Medicum UJK i Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Jestem absolwentem szkoły policealnej na kierunku trener personalny. W mojej pracy stawiam na połączenie wiedzy teoretycznej z praktyką, którą zdobywam od 2020 roku, rozpoczynając pracę zawodową jeszcze podczas studiów. Szczególnie interesują mnie tematy związane z dietetyką sportową, modelowaniem sylwetki oraz wpływem poszczególnych składników diety na zdrowie człowieka. W wolnym czasie aktywnie uprawiam sport, doskonaląc się w sportach walki.

Przeczytaj także:

Kobieta w odzieży sportowej przygotowująca suplement diety na odchudzanie stojąc w kuchni

Jakie suplementy na odchudzanie wybrać? Szybsza przemiana

Suplementy diety na odchudzanie to jedne z najczęściej kupowanych produktów medycznych. Preparaty te wspomagają utratę tkanki tłuszczowej.

mężczyzna w spodenkach sportowych trzymający sztangę na siłowni

Jakie są najlepsze suplementy na rzeźbę?

Okres redukcji to dla wielu z nas bardziej wymagający czas na siłowni. Sprawdź, jakich suplementów użyć, żeby osiągnąć idealną sylwetkę!

Mężczyzna w odzieży i butach do biegania wykonujący trening wytrzymałościowy  biegnąc ulicą

Lepsza beta alanina czy cytrulina – którą, kiedy wybrać?

Beta alanina i cytrulina to suplementy diety, które wpływają na poprawę wydolności mięśniowej organizmu. Która i kiedy się lepiej sprawdzi? Sprawdź!

różne suplementy diety w opakowaniach

Jak przyjmować suplementy diety? – prawidłowe stosowanie

Prawidłowa suplementacja – jak przyjmować suplementy diety, jak łączyć je ze sobą poprawnie, kiedy można je brać, czy można zażywać je do posiłku?

mężczyzna  zażywający suplementację

Suplementacja na redukcji – jakie suplementy na redukcję wybrać?

Jakie suplementy na przyspieszenie procesu redukcji tkanki tłuszczowej wybrać? Przeczytaj o suplementacji, która pozwoli zrzucić Ci zbędne kilogramy.