Monohydrat kreatyny – jakie ma cechy charakterystyczne?
Monohydrat kreatyny jest najbardziej podstawową formą tego suplementu, jaką można znaleźć w sklepach. Składa się ona z cząsteczki kreatyny połączonej z cząsteczką wody. Takie połączenie sprawia, że monohydrat zawiera w sobie prawie 88% czystej kreatyny. Sprawia to, że jest on najchętniej suplementowanym typem tej substancji.
W tym momencie warto poświęcić kilka słów kreatynie jako takiej. Jest to związek organiczny, który w sposób naturalny występuje w organizmie. Stanowi on jeden z głównych składników mięśni szkieletowych. Organizm posiada zdolność do wytwarzania kreatyny, co sprawia, że jest ona związkiem endogennym. Niestety, ilości kreatyny wytwarzane przez organizm są zbyt małe, aby były wystarczające dla człowieka. Zapotrzebowanie dorosłej osoby na ten związek jest prawie dwa razy większe.
Brakujące zasoby kreatyny są dostarczane razem z pokarmem. Związek ten można znaleźć m.in. w mięsie oraz rybach. Można przyjmować ją również w postaci suplementu, takiego jak właśnie monohydrat kreatyny. Trzeba wiedzieć, że ta substancja pełni bardzo ważne funkcje w ludzkim organizmie. Jednym z jej głównych zadań jest uczestnictwo w procesach energetycznych, które zachodzą w komórkach. Ma to ogromny wpływ na procesy przetwarzania ATP, czyli nośnika energii wewnątrzkomórkowej. Kreatyna ma także udział w procesie budowy białek, redukcji tkanki tłuszczowej oraz tworzeniu się beztłuszczowej masy ciała i masy mięśniowej.