Wegetarianizm a anemia
Żelazo odgrywa kluczową rolę w transporcie tlenu w organizmie. Będąc niezbędnym składnikiem hemoglobiny w czerwonych krwinkach, umożliwia przenoszenie tlenu z płuc do tkanek oraz dwutlenku węgla z tkanek do płuc.
Zbyt mała ilość żelaza w diecie może prowadzić do niedokrwistości z niedoboru żelaza, której objawami są:
– zmęczenie i osłabienie,
– spadek odporności,
– bladość skóry,
– łamliwość paznokci i wypadanie włosów,
– zmniejszona wydolność fizyczna.
Jeśli zauważysz powyższe objawy u siebie, koniecznie zrób badania krwi. Warto zrobić morfologię oraz sprawdzić poziom ferrytyny. Jest ona magazynem żelaza i najlepiej pokazuje ilość żelaza w organizmie. Lekarz może również zlecić inne badania (krzywą wchłaniania żelaza, TIBC), które pomogą ustalić przyczynę anemii.
Dzienne zapotrzebowanie na żelazo wynosi:
– 8 mg dla mężczyzn,
– 18 mg dla kobiet.
Wegetarianie i weganie są bardziej narażeni na niedobory żelaza, ponieważ żelazo z produktów roślinnych (niehemowe) jest gorzej przyswajalne niż żelazo z produktów pochodzenia zwierzęcego (żelazo hemowe). Dlatego zaleca się, aby podaż żelaza u osób na dietach roślinnych była 1,8 raza wyższa, co daje odpowiednio 14,4 mg dla mężczyzn i 32 mg dla kobiet. Kobiety potrzebują ponad dwa razy więcej żelaza niż mężczyźni (ze względu na comiesięczną utratę krwi), a jednocześnie spożywają mniej kalorii, co sprawia, że są najbardziej narażone na niedobory. Dlatego kobiety powinny szczególnie zwracać uwagę na ilość żelaza w swojej diecie i regularnie się badać.