Lekarze oraz Instytut Matki i Dziecka wszystkim dzieciom polecają do picia przede wszystkim wodę źródlaną. Ważne jest, aby dzieciom nie podawać wód wysokozmineralizowanych, które mogą obciążać nerki i żołądek. Wykluczyć należy także wody smakowe i gazowane. Te pierwsze zawierają nawet łyżeczkę cukru w 500 ml wody, a gazowane mogą niepotrzebnie obciążać przewód pokarmowy. Przyczyną prawdziwych problemów medycznych mogą być jednak napoje typu cola. To gazowane napoje, które są źródłem kofeiny, a zawierają też bardzo duże ilości fosforu. Nadmiar tego minerału osłabia kondycję kości i zębów, może prowadzić do biegunki i nadmiernie pobudzać, a potem osłabiać pociechy.
Soki podawane w odpowiedniej ilości wcale nie muszą być problemem w żywieniu dziecka. Szklanka soku to przecież porcja owoców w jadłospisie nawet osoby dorosłej. Warto jednak postawić na soki świeżo wyciskane. Soki przygotowane na świeżo w domu to także okazja do połączenia ich z warzywami. Bardzo dobrym dodatkiem do soków czy koktajli jest szpinak, marchewka czy dynia, a nawet burak i pomidor.
Często rodzice małych dzieci zastanawiają się, czy i kiedy w jadłospisie ich pociech mogą pojawić się herbaty. Generalnie powyżej 3. roku życia dziecko może pić już wszystkie dostępne w sklepach herbaty. Część z nich może zawierać taninę, która działa jak kofeina i mogą nie tylko nadmiernie pobudzać, ale też ograniczać wchłanianie żelaza w diecie dziecka. Badania naukowe jednak nie wskazują na negatywne skutki podaży dzieciom powyżej 1. roku życia innych herbat i naparów ziołowych. Z powodzeniem można takiemu maluchowi podawać rumianek, melisę i mięte. Takie dziecko może pić także kawy zbożowe i dobrej jakości herbaty owocowe.