Dzieci biegające na dworze z bidonem z wodą by nawodnić organizm

Zapotrzebowanie na płyny u dziecka. Co pić, jak zachęcać, czyli o nawodnieniu dziecka słów kilka

Jak obliczyć zapotrzebowanie na płyny u dzieci? Sprawdź najczęstszy objaw odwodnienia i dobowe zapotrzebowanie na płyny.

Woda to główny budulec organizmu człowieka. U niemowląt stanowi nawet 75 proc. masy ciała i choć z wiekiem ten procent spada, to nawet u osób starszych nadal stanowi ona więcej niż połowę masy ciała. Jakie są objawy odwodnienia u dzieci i jak sobie z nim radzić? Ile wody powinny pić dzieci i jak zachęcać najmłodszych do picia wody? Sprawdzamy ilości wody niezbędne do zachowania równowagi organizmu.

Nawodnienie dziecka ważniejsze niż myślisz

Odpowiednia ilość wody w diecie to taka, która nie będzie ani zbyt duża, ani zbyt mała. U dzieci bardzo często mówimy o odwodnieniu, ale małe dzieci można także przewodnić. Podstawą nawodnienia dziecka powinna być woda. Podawanie słodzonych napojów sprzyjać będzie próchnicy i może wiązać się z kształtowaniem niewłaściwych nawyków na przyszłość. Warto także pamiętać o momentach, kiedy zapotrzebowanie na wodę rośnie, a mowa tu nie tylko o upalnych dniach. Więcej powinien pić maluch z gorączką, wymiotujący (choć tutaj z dużą uwagą, aby dolegliwości nie wzmagać) i z biegunką

Jak nawadniać niemowlaka i starsze dzieci? 

Zapotrzebowanie na wodę zależy głównie od masy ciała pociechy. Lekarze i dietetycy najczęściej korzystają z metody Hollidaya i Segara. Ta zakłada, że dziecko do wagi 10 kg powinno regularnie przyjmować ilość płynów wyrażoną w ml odpowiadającą jego wadze pomnożonej przez 100, np. 5-kilogramowe dziecko powinno dziennie wypijać 500 ml, a niemowlę o wadze 8 kg, 800 ml. 

Podstawowe zapotrzebowanie na wodę według zasady Hollidaya i Segara można podzielić także nieco inaczej według schematu:

– 1-10 kg = 100 ml/kg masy ciała;
– 11-20 kg = 1000 ml + 50 ml/kg masy ciała na każdy kilogram ponad 10 kg wagi;
– powyżej 20 kg = 1500 ml + 20 ml/kg masy ciała na każdy kilogram ponad 20 kg wagi.

To metoda, która pozwala na wyliczenie zapotrzebowania głównie u dzieci, które w różnym wieku mogą osiągać różną wagę, co zwykle utrudnia wyliczenia tego typu. Uzupełniania płynów nie wymagają jedynie dzieci do 6. miesiąca życia, które są karmione piersią. Wówczas dobowe zapotrzebowanie na wodę uzupełnia mleko matki. 

Nastolatka odpoczywająca po treningu na dworze obok bidon by nawodnić organizm

Co powinno pić dziecko?

Lekarze oraz Instytut Matki i Dziecka wszystkim dzieciom polecają do picia przede wszystkim wodę źródlaną. Ważne jest, aby dzieciom nie podawać wód wysokozmineralizowanych, które mogą obciążać nerki i żołądek. Wykluczyć należy także wody smakowe i gazowane. Te pierwsze zawierają nawet łyżeczkę cukru w 500 ml wody, a gazowane mogą niepotrzebnie obciążać przewód pokarmowy. Przyczyną prawdziwych problemów medycznych mogą być jednak napoje typu cola. To gazowane napoje, które są źródłem kofeiny, a zawierają też bardzo duże ilości fosforu. Nadmiar tego minerału osłabia kondycję kości i zębów, może prowadzić do biegunki i nadmiernie pobudzać, a potem osłabiać pociechy.

Soki podawane w odpowiedniej ilości wcale nie muszą być problemem w żywieniu dziecka. Szklanka soku to przecież porcja owoców w jadłospisie nawet osoby dorosłej. Warto jednak postawić na soki świeżo wyciskane. Soki przygotowane na świeżo w domu to także okazja do połączenia ich z warzywami. Bardzo dobrym dodatkiem do soków czy koktajli jest szpinak, marchewka czy dynia, a nawet burak i pomidor.

Często rodzice małych dzieci zastanawiają się, czy i kiedy w jadłospisie ich pociech mogą pojawić się herbaty. Generalnie powyżej 3. roku życia dziecko może pić już wszystkie dostępne w sklepach herbaty. Część z nich może zawierać taninę, która działa jak kofeina i mogą nie tylko nadmiernie pobudzać, ale też ograniczać wchłanianie żelaza w diecie dziecka. Badania naukowe jednak nie wskazują na negatywne skutki podaży dzieciom powyżej 1. roku życia innych herbat i naparów ziołowych. Z powodzeniem można takiemu maluchowi podawać rumianek, melisę i mięte. Takie dziecko może pić także kawy zbożowe i dobrej jakości herbaty owocowe. 

Jak rozpoznać odwodnienie u dziecka? 

Odwodnienie u dziecka to często efekt pewnych dolegliwości, które mogą wymagać dodatkowego leczenia, natomiast od pierwszych objawów wymagają przede wszystkim troski o uzupełnianie płynów. W czasie jelitówki, gorączki czy wymiotów dziecko staje się senne i apatyczne, a infekcja będzie powodować także zmniejszoną ilość oddawanego moczu.

A jak objawia się odwodnienie u najmłodszych? Często najtrudniej jest je rozpoznać u niemowląt. W ich przypadku jedynymi objawami odwodnienia może być rozdrażnienie, zapadnięte ciemiączko i płacz bez łez. Wizyty u lekarza wymaga każda sytuacja, gdy rodzice zauważą znacznie zmniejszoną częstość moczenia pieluszek.

Starsze dzieci mogą mieć także tak zwaną suchą skórę i błony śluzowe oraz wzmożone pragnienie, a u każdego dziecka objawem odwodnienia będzie niewielka ilość oddawanego moczu. Bardzo istotny dla rozpoznania odwodnienia będzie także kolor moczu – im bardziej słomkowo-żółty, tym lepiej, a im bardziej pomarańczowy o intensywnym zapachu, tym większe prawdopodobieństwo odwodnienia.  

Jak dbać o nawodnienie dziecka w szkole? 

W szkole nasze pociechy spędzają minimum 5 godzin każdego dnia, a to sprawia, że uzupełnianie wody jest tutaj bardzo ważne. Objawem jej niedoboru będą w tym wypadku zaburzenia koncentracji, senność i pogorszenie zdolności poznawczych. Z dużym prawdopodobieństwem u dziecka pojawi się wówczas także ból głowy. Ale jak zachęcić dziecko do picia wody w szkole? Ważny jest przede wszystkim nawyk picia wody, który powinien być kształtowany już od pierwszych miesięcy życia. Dzieci chętnie naśladują zachowania dorosłych, dlatego widok rodzica, który co chwilę popija wodę w domu, także może być ważny dla jego własnych zachowań.

Dziecko powinno zacząć dzień od wody i codziennie pamiętać, aby swój własny bidon zabierać do szkoły. Dla młodszych dzieci bardzo ważny może okazać się sam wybór bidonu, starszym może podobać się natomiast dodatek cytryny czy mięty do napoju. Woda nie musi być też schowana głęboko w plecaku szkolnym. Dziecko powinno mieć do niej dostęp bez otwierania torby. 

Nastolatek pijący napój izotoniczny po treningu by nawodnić organizm

Nawodnienie dziecka w trakcie aktywności fizycznej

Młody sportowiec wymaga szczególnego podejścia do wody w diecie i jest szczególnie narażony na niedobór minerałów zasadowych w organizmie. W dni, kiedy ma się odbyć trening, rodzic powinien przypilnować przede wszystkim ilości płynów przyjętych przed i po treningu. Na 2-3 godziny przed treningiem aktywne dziecko powinno wypić około 2 szklanek wody. Czas jest tutaj kluczowy. Wypicie pół litra wody na kilka minut przed treningiem nie poprawi już nawodnienia. Ważne jest picie małymi łykami co kilka minut.

Także w trakcie treningu powinien być zachowany wspomniany schemat uzupełniania płynów. Duże ilości wypitej wody w trakcie aktywności będą powodować nudności i uczucie pełności. Często nadmiarowi płynów w żołądku w trakcie treningu towarzyszą wymioty, a młody sportowiec ma wrażenie spływania wody w jamie brzusznej. Gdy aktywność trwa dłużej niż 60 minut, ważne jest także uzupełnienie glukozy. Po godzinie wysiłku fizycznego warto zatem sięgnąć na przykład po kubek soku lub izotonika, a płynny posiłek w tym wypadku uzupełni nie tylko wodę, ale także elektrolity i doda energii.

Ile dziecko powinno pić w upały?

Dzieci i niemowlęta obok osób starszych to grupa osób najbardziej narażonych na szkodliwe skutki wysokich temperatur i nadmiernej ekspozycji na słońce. W czasie upałów woda w dużych ilościach paruje przez skórę, czego objawem jest pocenie się. Dlatego w czasie spacerów czy aktywności na świeżym powietrzu warto nawet co kilka minut proponować maluchowi wodę, a starszym dzieciom przypominać o sięganiu po bidon – nawet kosztem posiłków.

W czasie upałów zapotrzebowanie na płyny u dzieci będzie wynosić znacznie więcej niż przy niskich temperaturach, ale ważna jest także ich jakość. Słodkie napoje, w tym soki, będą wzmagać pragnienie i mogą szybko powodować znużenie i senność. Napoje nie powinny być też mocno schłodzone, by nie wywołać szoku termicznego, ani gazowane, aby nie wzmagać pocenia. Natomiast dodatek cytryny czy mięty w wodzie może być latem zbawienny.

Dietetyk Agnieszka Maciuła–Ziomek

Autor Agnieszka Maciuła–Ziomek

Z wykształcenia jestem dietetykiem klinicznym. Ukończyłam studia z tytułem magistra na Uniwersytecie Rzeszowski. Już w czasie studiów byłam stałym bywalcem oddziałów szpitalnych, a swoją karierę zawodową w pierwszy latach związałam z edukacją żywieniową w rzeszowskich przychodniach. Pracowałam też w najpopularniejszych sieciach gabinetów dietetycznych i współpracowałam z holistycznym centrum zdrowia w Rzeszowie. Wkrótce połączyłam swoją wiedzę dietetyczną z pasją do pracy z tekstem. Jako copywriter piszę obecnie także na tematy związane z medycyną. W wolnych chwilach biegam, fotografuję, piszę książki i pielę ogródek.

Przeczytaj także:

kobieta w koszulce sportowej pijąca napój nawadniający z bidonu

Woda, napój izotoniczny,... - który, kiedy i dla kogo?

Prawidłowe nawodnienie jest bardzo ważne dla utrzymania zdrowia. Jak sprawdzić czy jest się odwodnionym? Jak wybrać odpowiedni napój nawadniający?

kobiety w odzieży sportowej trzymające w dłoniach wodę proteinową

Jak szybko nawodnić organizm? Które napoje są najlepsze?

Sposoby na szybkie i skuteczne nawodnienie organizmu potrafią być naprawdę przydatne. Sprawdź jak szybko nawodnić organizm!

Mężczyzna w kasku rowerowym pijący izotonik z bidonu

Co to jest izotonik?

Napoje izotoniczne to produkty wspierające odpowiednie nawodnienie. Warto dowiedzieć się, dlaczego izotonik jest pomocny w sporcie.

kobieta z dziećmi w strojach narciarskich poruszający się na nartach biegowych

Biegi narciarskie dla dzieci - w jakim wieku rozpocząć treningi?

Dowiedz się kiedy dzieci mogą rozpocząć treningi, aby towarzyszyć rodzicom na szlakach lub zacząć uprawiać narty biegowe dla własnej przyjemności.

Mężczyzna w odzieży sportowej trzymający bidon z domowym izotonikiem

Jak zrobić domowy izotonik?

Napoje izotoniczne to jedne z ulubionych produktów sportowców. Sprawdź prosty przepis na domowy napój izotoniczny.