Jaki jest mechanizm wchłaniania Omega-3?
Proces trawienia i przyswajania omega-3 to skomplikowany proces. Wchłanianie kwasów tłuszczowych omega-3, takich jak EPA i DHA, rozpoczyna się w żołądku, gdzie spożyte triglicerydy ulegają częściowemu rozbiciu pod wpływem soków żołądkowych. W kolejnym kroku do gry wchodzi lipa (enzym trzustkowy), który w dwunastnicy rozkłada triglicerydy na wolne kwasy tłuszczowe i monoglicerydy. Dzięki solom żółciowym możliwe jest rozpuszczenie tłuszczów w wodnistym środowisku jelita cienkiego.
Następnie zachodzi proces transportu kwasów tłuszczowych omega-3 do poszczególnych komórek nabłonkowych jelita cienkiego. Jak można zauważyć, zanim tabletka z suplementem diety zacznie działać, to w organizmie zachodzi cała masa procesów. Lipoproteiny odpowiedzialne za transport tłuszczów umożliwiają przemieszczanie się w wodnym i solnym środowisku. Dzięki temu omega-3 może być dostarczone do różnych tkanek bez rozkładu.
Ostatnim krokiem jest trafienie do układu limfatycznego i krwiobiegu. W nim kwasy tłuszczowe omega-3 są dostarczane do różnych narządów i tkanek, gdzie pełnią swoje kluczowe funkcje biologiczne. W tym miejscu zaczynają one wykazywać swoje działanie przeciwzapalne, wspieranie zdrowia serca i mózgu, oraz szereg innych procesów. Omega-3 wspierają krzepliwość krwi, poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Niedobór kwasów tłuszczowych prowadzi do zaburzenia procesów zachodzących w organizmie.