Mężczyzna pijący przedtreningówkę dla biegaczy przed treningiem

Przedtreningówka dla biegaczy – jaką wybrać przed bieganiem?

Jaka przedtreningówka dla biegacza będzie dobra do treningu? Które suplementy brać przed bieganiem? Oto porady, jaką wybrać przedtreningówkę.

Chcesz poprawić swoją wydolność w trakcie biegania? Dobrym wyborem może być przedtreningówka. Bieganie wymaga sporych nakładów energii, dlatego też wszelkie wspomagacze mogą pozytywnie wpłynąć na Twoje wyniki. Jakie przedtreningówki brać? Oto porady.

Przedtreningówka, a bieganie – jak to działa?

Przedtreningówki to suplementy diety stosowane przed aktywnością fizyczną, zarówno siłową, jak i aerobową, mające na celu zwiększenie możliwości wytrzymałościowych, siły i koncentracji. Składają się zwykle z beta-alaniny, kreatyny oraz innych składników, które wpływają na poprawę wydolności organizmu. Głównym celem jest diametralne zwiększenie pokładów energii i pobudzenie układu nerwowego, co może zwiększyć trudność treningu. Dzięki poprawie przepływu krwi, a także lepszej dostępności tlenu i składników odżywczych, odpowiednio dobrany suplement może sprawiać, że ćwiczenia są mniej męczące, a do tego wspierać regenerację.

Przedtreningówka przed bieganiem może opóźnić zmęczenia oraz zwiększyć motywację do dłuższego lub bardziej intensywnego wysiłku. Jednak jej efektywność zależy od indywidualnych preferencji i tolerancji na składniki, a także rodzaju i stopnia trudności treningu.

Kobieta w stroju sportowym stojąca w kuchni wsypująca miarkę z proszkiem do bidonu

Przedtreningówka przed biegiem – co daje?

Przedtreningówki przed bieganiem mogą dostarczyć dodatkowego zastrzyku energii, co jest szczególnie przydatne w dni, gdy odczuwa się zmęczenie lub brak chęci do treningu. Dzięki pobudzeniu organizmu biegacze mogą szybciej wejść w rytm biegu, co pomaga w utrzymaniu intensywności od samego początku. Dodatkowo suplementy mogą wpłynąć na lepsze skupienie podczas biegu, co przekłada się na bardziej efektywny trening.

W przypadku długotrwałego biegania przedtreningówki mogą również pomóc w opóźnieniu momentu zmęczenia, co pozwala na dłuższe utrzymanie optymalnego tempa. Uczucie zwiększonej wytrzymałości i lepszej regeneracji podczas biegu umożliwia biegaczom pokonywanie większych dystansów bez nadmiernego obciążenia organizmu. Suplementy mogą również wspomóc wydolność w treningach interwałowych, gdzie konieczne jest szybkie odzyskiwanie energii między intensywnymi odcinkami.

Wspomagacze dla biegaczy – jakie wybrać przed treningiem?

Wybór odpowiedniego suplementu przed bieganiem zależy od rodzaju treningu, celu oraz indywidualnych preferencji. Nie każdy działa tak samo – niektóre są bardziej skoncentrowane na zwiększeniu energii i pobudzeniu, inne zaś na wytrzymałości i regeneracji. Warto zatem zwrócić uwagę na to, jakie efekty chcesz uzyskać przed konkretnym biegiem. Wspomagacze do biegania mogą zawierać takie składniki jak:

kofeina – jeśli potrzebujesz energii na najwyższym poziomie i lepszego skupienia, będzie to dobry wybór. Kofeina pobudza układ nerwowy, co szybciej pozwala wejść w tempo biegu. Zalecane są na szybkie biegi i krótkie, interwały lub wtedy, gdy jesteś mniej aktywny, a potrzebujesz motywacji;

beta-alanina – pomaga zmniejszyć zakwasy wywołane nagromadzeniem kwasu mlekowego. Dzięki temu można trenować dłużej i intensywniej, ponieważ opóźnia zmęczenie mięśniowe. Beta-alanina jest szczególnie przydatna w treningach interwałowych i szybkich biegach, gdzie pojawia się silne zmęczenie mięśni;

cytrulina – znana z poprawy przepływu krwi. Zwiększając poziomu tlenku azotu w organizmie, wspomaga dotlenienie mięśni i poprawia wydolność. Dzięki temu biegacz może dłużej utrzymać wyższe tempo bez nadmiernego zmęczenia. Suplementacja cytruliny jest szczególnie korzystna w trakcie długich treningów biegowych;

arginina – wspiera produkcję tlenku azotu, co prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i lepszego przepływu krwi do mięśni. Pomaga to w dostarczaniu tlenu i składników odżywczych, co zwiększa wytrzymałość i opóźnia zmęczenie. Warto zażywać z nią suplementy przed długimi dystansami, by wesprzeć organizm podczas treningu;

kreatyna – może być użyteczna w biegach, szczególnie tych opartych na interwałach lub sprintach. Nie sprawdzi się na dłuższych, wytrzymałościowych dystansach;

tyrozyna – wspiera funkcje kognitywne i pomaga w zachowaniu koncentracji oraz motywacji w trakcie długiego wysiłku;

elektrolity – do niektórych przedtreningówek dodawane są składniki wspierające nawodnienie, takie jak sód, potas czy magnez. Pomagają w utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej, co poprawia wydajność biegu, szczególnie w gorące dni;

BCAA – aminokwasy takie jak leucyna, izoleucyna i walina, pomagają w ochronie mięśni przed katabolizmem (rozpadem) podczas długotrwałego wysiłku fizycznego;

karnozyna – podobnie jak beta-alanina, pomaga w regulacji poziomu pH w mięśniach, zapobiegając zbyt szybkiemu nagromadzeniu kwasu mlekowego. Opóźnia zmęczenie oraz poprawia wytrzymałość. Suplement karnozyny może też przyspieszyć regenerowanie się.

Kobieta w kapturze na głowie siedząca na skrzyni do ćwiczeń z bidonem w ręku

Wspomagacze biegania – zasady dawkowania suplementów

Dla sportowców, którzy dopiero zaczynają przygodę z przedtreningówkami, doradza się ostrożne podejście do suplementacji, szczególnie jeśli zawiera stymulanty takie jak kofeina. Początkowo warto zaczynać od połowy zalecanej dawki lub nawet jednej trzeciej zalecanej porcji na opakowaniu. Na przykład, jeśli sugerowana dawka wynosi 10 gramów, zaczynaj od 3-5 gramów, aby zobaczyć, jak organizm reaguje na suplement. Po kilku treningach, gdy tolerancja wzrośnie, początkujący biegacze mogą stopniowo zwiększać dawkę przedtreningówek do swoich potrzeb.

Gdy organizm przyzwyczai się do składników, Ty chcesz zwiększyć wydolność oraz poziom motywacji i energetyczny, możesz zacząć od spożywania 3/4 dawki, a potem przejść do pełnej, zalecanej przez producenta. Warto brać wspomagacze przed każdym treningiem biegowym, który będzie skupiony na wytrzymałości, jednak nie codziennie. Sportowcy zaawansowani mogą stosować przedtreningówki nawet 4-5 razy w tygodniu, jednak warto robić regularne przerwy od tych z kofeiną, by uniknąć osłabienia suplementu. 

O czym pamiętać przed suplementacją przedtreningówek?

Osoby trenujące powinny także pamiętać o takich kwestiach jak:

– przejmowaniu suplementów wspomagających około 30-45 minut przed rozpoczęciem treningu, aby składniki miały czas na odpowiednie wchłonięcie i działanie,
– unikanie nadmiaru stymulantów, szczególnie gdy kapsułki zawierają kofeinę,
zmniejszenie dawki lub zaprzestanie spożywania przedtreningówek, jeśli odczuwasz niepokój, problemy żołądkowe, bóle głowy lub nadmierne pobudzenie,
– nie należy przekraczać wskazanej maksymalnej dawki dziennie

Wspomagacze mogą mieć pozytywny wpływ na wyniki aktywnych biegaczy, zwłaszcza podczas wytrzymałościowych sesji treningowych o wysokiej intensywności. Dzięki nim możliwe jest lepsze wykorzystanie pokładów energii oraz opóźnienie zmęczenia mięśni, co pozwala na dłuższe i bardziej efektywne biegi. Wspomagacze poprawiają koncentrację, minimalizują ryzyko skurczów i mogą przyspieszać spalanie tkanki tłuszczowej. Pamiętaj jednak, że aby osiągać coraz lepsze wyniki, ważne jest stosowanie ich w połączeniu ze zbilansowaną dietą i odpowiednim planem treningowym.

Przeczytaj także:

Mężczyzna pijący wodę z bidonu zastanawiający się co lepsze kreatyna czy przedtreningówka

Kreatyna czy przedtreningówka, kiedy, jaki suplement wybrać?

Wiele osób zastanawia się nad najlepszym suplementem przed treningiem. Kreatyna czy przedtreningówka to preparaty, które warto sprawdzić.

Kobieta trzymająca w ręku bidon popijająca przedtreningówkę

Co daje przedtreningówka? Czym jest, jakie ma wady i zalety?

Przedtreningówka to suplement diety, który wspomaga trening fizyczny. Warto sprawdzić ich potencjał przedtreningowy.

Kobieta w stroju sportowym biegnąca poboczem będąca na keto diecie

Bieganie na keto – czy można biegać bez węglowodanów?

Jesteś na diecie keto i zastanawiasz się, czy możesz biegać? Jaką intensywność treningów wybrać? Oto porady dla biegaczy na diecie ketogenicznej.

Kobieta trenująca chodzenie po schodach

Dlaczego warto wchodzić po schodach?

Chodzenie po schodach przynosi wiele korzyści zdrowiu. Jest to forma aktywności fizycznej, którą można wykonywać nawet w domu. Sprawdź, czy warto.

Kobieta w stroju sportowym wykonująca ćwiczenia stabilizacyjne dla biegaczy

Stabilizacja dla biegaczy – poznaj ćwiczenia stabilizacyjne mięśni

Stabilizacja dla biegaczy to ćwiczenia stabilizacyjne, które wpływają na mięśnie. Sprawdź, jak biegać zdrowo i poprawić technikę biegu.