Półmisek z ciecierzycą przy gałązce z pomidorami

Jak zapewnić wapń w diecie wegańskiej? Najlepsze roślinne źródła wapnia dla wegan

Jak dostarczyć wapń w diecie roślinnej? Jakie są najlepsze źródła wapnia dla wegan? Czy weganie mają wyższe ryzyko złamań? Sprawdź w artykule!

Dieta wegańska ma wiele zalet i może być zdrowym sposobem odżywiania, pod warunkiem, że jest dobrze zbilansowana. Jednym ze składników, na który należy zwrócić szczególną uwagę jest wapń. Przejście na 100% roślinny sposób odżywiania oznacza wykluczenie mleka i produktów mlecznych, które są głównym źródłem wapnia w tradycyjnych posiłkach. Na szczęście, również w roślinnym jadłospisie znajdziesz różnorodne produkty bogate w wapń.

Zapotrzebowanie na wapń dla wegan i osób na diecie tradycyjnej

Normy żywienia dla populacji określają, że dzienne zapotrzebowanie na wapń różni się w zależności od wieku, płci i wynosi:

– 300 mg dziennie dla dzieci od 1 do 3 roku życia,
– 1000 mg dziennie dla dzieci (4-8) lat oraz dorosłych,
– 1300 mg dziennie dla młodzieży (9-18 lat) oraz kobiet w ciąży i karmiących,
– 1200 mg dziennie dla osób powyżej 50 roku życia.

Wyższe zapotrzebowanie u młodzieży wynika z dynamicznego wzrostu i zwiększania gęstości kości. Wśród osób starszych (po 50 roku życia), zapotrzebowanie wzrasta ze względu na niższą przyswajalność składników odżywczych w jelitach.

Organizacje takie jak Amerykańska Akademia Żywienia i Dietetyki oraz British National Health Service nie zalecają zwiększenia dziennej dawki wapnia dla wegan, ale podkreślają znaczenie starannego planowania diety.

Owsianka z odpowiednią porcją wapnia dla wegan ze świeżymi owocami udekorowana listkiem mięty

Źródła wapnia na diecie roślinnej

Wiele produktów roślinnych jest naturalnie bogatych w wapń, warto je poznać i regularnie włączać je do codziennych posiłków.

Najlepsze źródła wapnia w diecie wegańskiej to (w nawiasie zawartość wapnia na 100 g produktu):

niełuszczony sezam (975 mg) – jest również źródłem magnezu i zdrowych tłuszczów. Możesz go użyć jako posypkę sałatki lub składnik domowego hummusu,
mak niebieski (1438 mg) – używany jest do deserów, ale możesz do dodać również do śniadaniowej owsianki,
nasiona chia (631 mg) – zawierają również błonnik i kwasy omega-3. Możesz dodać je do smoothie, jogurtu lub namoczyć w wodzie i wypić z dodatkiem soku z cytryny, 
migdały (269 mg) – dostarczą również magnezu i witaminy E. Możesz jeść je jako dodatek do dań lub samodzielną przekąskę,
figi suszone (162 mg) – zawierają również błonnik i potas. Będą wygodną przekąską na spacerze w górach, możesz również dodać je do owsianki. Inne suszone owoce nie są aż tak bogate w wapń.
amarantus (159 mg) – to mało znana kasza, a bardzo wartościowa. Jako dietetyczka polecam dodawanie amarantusa do zup,
brokuły i zielone warzywa liściaste (natka pietruszki, jarmuż, szpinak) – to cała grupa produktów bogatych w wapń. Polecam spożywać je codziennie, gdyż są źródłem wielu składników odżywczych.
rośliny strączkowe (soja, fasola, ciecierzyca, soczewica) – nie może ich zabraknąć w wegańskich posiłkach. Są źródłem nie tylko wapnia, ale też białka, błonnika, cynku oraz żelaza.

Sałatka z zielonych liści (jarmuż, kapusta pekińska) z dodatkiem innych warzyw (ogórek kiszony, pomidor, kiełki), strączków (jako źródło białka) oraz migdałów lub pestek dyni (jako źródła tłuszczów) powinna na stałe zagościć w naszym menu. Możesz dodatkowo wzbogacić ją w wapń dodając suszone figi, ugotowany amarantus lub niełuszczony sezam.

Dobrym źródłem wapnia będzie również zielony koktajl z jarmużem, mlekiem sojowym, niełuszczonym sezamem, bananem i kakao. Wszystkie składniki umieść w blenderze i zmiksuj na koktajl.

Dodatkową dawkę wapnia dostarczysz sięgając w ciągu całego dnia po wysokozmineralizowane wody mineralne. Litr takiej wody dostarcza około 200 mg wapnia (1/5 dziennego zapotrzebowania osoby dorosłej).

Kobieta trzymająca w ręku własnoręcznie wykonane praliny wegańskie z zawartością wapnia

Roślinne zamienniki nabiału

Bazowanie wyłącznie na niskoprzetworzonych, naturalnych roślinnych źródłach wapnia może być trudne i wymagać skrupulatnego monitorowania spożycia wapnia. Dlatego warto sięgnąć również po roślinne produkty wzbogacane w wapń, są to mleka roślinne i tofu.

Stosując napoje roślinne przestrzegaj kilku zasad:

1. Aby ilość wapnia w napoju (mleku) roślinnym odpowiadała mleku krowiemu, musi być ono dodatkowo uzupełnione w wapń. Informacja taka będzie znajdować się na opakowaniu. Możesz sprawdzić ją w tabelce wartości odżywczych lub w składzie. W składzie fortyfikowanych produktów znajdziesz cytrynian wapnia lub węglan wapnia. Jedna szklanka (250 ml) takiego napoju zawiera 300 mg wapnia, co stanowi około 1/3 dziennego zapotrzebowania osoby dorosłej.

2. Przed każdym spożyciem, karton z napojem roślinnym należy wstrząsnąć, gdyż dodatek wapnia osadza się na dnie opakowania. Poza wapniem do napojów roślinnych uzupełniane są również w witaminę D i witaminę B12, równie ważne dla wegan.

3. Wiele osób wybierając mleko roślinne szuka produktów o najkrótszym składzie, co jest błędem. Napój składający się tylko z ziaren soi i wody nie zawiera istotnych ilości wapnia.

4. Również napoje roślinne przygotowywane samodzielnie w domu wymagają dodatku wapnia (możemy kupić go w postaci suplementu), bez którego są mało wartościowe i nie pod względem odżywczym nie są odpowiednikiem mleka krowiego.

Tofu wzbogacane w wapń to kolejny produkt, który ułatwi nam dostarczenie wapnia. 100 g tofu zawiera 210 mg wapnia. Jest również źródłem białka i żelaza. Tofu możesz dodać do sałatki, podsmażyć na obiad lub zrobić z niego tofucznicę.

Szczególnie na początku przygody z odżywianiem wegańskim warto szczegółowo monitorować czy dostarczasz wystarczającej ilości wapnia. Możesz zrobić to posługując się zawartością wapnia na opakowaniach lub wpisując produkty w aplikacje do monitorowanie posiłków i liczenia kalorii.

Jeśli masz wątpliwości czy Twoje spożycie wapnia jest na wystarczającym poziomie skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem, który podpowie jak bilansować posiłki lub zarekomenduje odpowiednią suplementację.

Przyswajalność wapnia ze źródeł roślinnych

Poziom wchłaniania wapnia (przyswajalność) w produktach roślinnych wynosi około:

– 10-20% dla migdałów i nasion (chia, sezam),
– 50-60% dla roślin kapustnych (brokuły, kapusta, jarmuż),
– 15-20% dla suszonych fig,
– 20-30% dla ziaren soi (ale aż 30-40% dla tofu).

Dla porównania, przyswajalność wapnia z mleka krowiego wynosi około 30-35%, a z serów – 30-40%.

Najniższą przyswajalność mają produkty zawierające kwas szczawiowy, jak szpinak i rabarbar oraz fityniany, obecne w roślinach strączkowych i nasionach. Gotowanie, moczenie czy fermentacja mogą zmniejszyć zawartość tych związków w roślinach strączkowych i zielonych liściach, co z kolei zwiększa przyswajalność wapnia. Dlatego istotne jest sięganie po różnorodne produkty roślinne i stosowanie odpowiednich metod obróbki, takich jak moczenie i gotowanie.

Podsumowanie

Odstawienie nabiału może wiązać się z obniżeniem ilości wapnia w diecie. Dlatego decydując się na taki styl odżywiania zwróć szczególną uwagę na produkty bogate w wapń, a w razie konieczności zastosuj suplementy wapnia. W codziennej diecie wybieraj zielone warzywa, rośliny strączkowe, orzechy i pestki. Dostarczysz nie tylko wapnia, ale również innych cennych składników odżywczych.

Dietetyk Maria Pabich

Autor Maria Pabich

Ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Lubelskim, kierunek dietetyka i planowanie żywienia. Specjalizuje się w żywieniu dzieci, sportowców, dietach wegetariańskich i wegańskich. Szczególnie interesuje ją wzmacnianie odporności poprzez odżywianie oraz dietetyka sportowa. Od 2016 roku prowadzi własną działalność. Prywatnie żona, mama, pasjonatka biegów na orientację i jogi.

Przeczytaj także:

Jak uzupełnić białko w diecie wegetariańskiej? Wskazówki

Jak uzupełnić białko w diecie wegetariańskiej? Wskazówki

Dieta wegetariańska pomija mięso, dlatego weganin czy wegetarianin musi poszukać innych źródeł białka w diecie. Jakie produkty wybierać? Oto porady.

Wysportowany mężczyzna i kobieta przygotowują potrawę z odżywką białkową

Ile jeść białka na redukcji ? Skuteczne odchudzanie z proteinami

Faktem jest, że białko wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Wiele osób na redukcji zastanawia się, ile spożywać białka na redukcji. Poznaj odpowiedź!

Kobieta i mężczyzna w strojach sportowych przygotowujący odzywki białkowe w shakerach stojąc w kuchni

Jakie białko na początek drogi z treningiem wybrać?

Odżywka białkowa to jeden z najczęściej wybieranych suplementów przez sportowców. Zbilansowana dieta powinna dostarczyć odpowiednią ilość protein.

Okno żywieniowe i post przerywany – na czym polega dieta IF?

Okno żywieniowe i post przerywany – na czym polega dieta IF?

Czym jest okno żywieniowe i post przerywany? Na czym polega dieta IF? Jak wpływa na zdrowie i redukcję masy ciała intermittent fasting?

Batony zbożowe zgodne z dietą wegańską

Dieta wegańska – co to jest, jakie są zasady, czy jest zdrowa?

Czy dieta wegańska jest zdrowa? Zasady diety wegańskiej. Jak zbilansować roślinny jadłospis? Podstawowe informacje o diecie wegańskiej.