Źródła wapnia na diecie roślinnej
Wiele produktów roślinnych jest naturalnie bogatych w wapń, warto je poznać i regularnie włączać je do codziennych posiłków.
Najlepsze źródła wapnia w diecie wegańskiej to (w nawiasie zawartość wapnia na 100 g produktu):
– niełuszczony sezam (975 mg) – jest również źródłem magnezu i zdrowych tłuszczów. Możesz go użyć jako posypkę sałatki lub składnik domowego hummusu,
– mak niebieski (1438 mg) – używany jest do deserów, ale możesz do dodać również do śniadaniowej owsianki,
– nasiona chia (631 mg) – zawierają również błonnik i kwasy omega-3. Możesz dodać je do smoothie, jogurtu lub namoczyć w wodzie i wypić z dodatkiem soku z cytryny,
– migdały (269 mg) – dostarczą również magnezu i witaminy E. Możesz jeść je jako dodatek do dań lub samodzielną przekąskę,
– figi suszone (162 mg) – zawierają również błonnik i potas. Będą wygodną przekąską na spacerze w górach, możesz również dodać je do owsianki. Inne suszone owoce nie są aż tak bogate w wapń.
– amarantus (159 mg) – to mało znana kasza, a bardzo wartościowa. Jako dietetyczka polecam dodawanie amarantusa do zup,
– brokuły i zielone warzywa liściaste (natka pietruszki, jarmuż, szpinak) – to cała grupa produktów bogatych w wapń. Polecam spożywać je codziennie, gdyż są źródłem wielu składników odżywczych.
– rośliny strączkowe (soja, fasola, ciecierzyca, soczewica) – nie może ich zabraknąć w wegańskich posiłkach. Są źródłem nie tylko wapnia, ale też białka, błonnika, cynku oraz żelaza.
Sałatka z zielonych liści (jarmuż, kapusta pekińska) z dodatkiem innych warzyw (ogórek kiszony, pomidor, kiełki), strączków (jako źródło białka) oraz migdałów lub pestek dyni (jako źródła tłuszczów) powinna na stałe zagościć w naszym menu. Możesz dodatkowo wzbogacić ją w wapń dodając suszone figi, ugotowany amarantus lub niełuszczony sezam.
Dobrym źródłem wapnia będzie również zielony koktajl z jarmużem, mlekiem sojowym, niełuszczonym sezamem, bananem i kakao. Wszystkie składniki umieść w blenderze i zmiksuj na koktajl.
Dodatkową dawkę wapnia dostarczysz sięgając w ciągu całego dnia po wysokozmineralizowane wody mineralne. Litr takiej wody dostarcza około 200 mg wapnia (1/5 dziennego zapotrzebowania osoby dorosłej).