mężczyzna w odzież sportowej trenujący na siłowni

Trening siłowy a suplementacja. Jakie suplementy przed i po treningu?

Jeśli wykonujesz trening siłowy, przyda ci się także odpowiednia suplementacja. Jakie suplementy należy spożywać przed i po treningu?

Suplementy – zarówno przed, jak i po treningu – mają wpływ na wytrzymałość, skupienie i wyniki sportowców. Dlatego nawet osoby początkujące na siłowni powinny zapoznać się z listą podstawowych suplementów. Sprawdź, jakie suplementy warto zabrać ze sobą na siłownię i co należy przyjmować, aby być w dobrej formie.

Węglowodany – suplementy na siłownię na trening z dużą intensywnością

Batony, żele energetyczne, galaretki, budynie, węglowodany w proszku i gotowe napoje. Przeważnie są to węglowodany o zróżnicowanej kinetyce (np. glukoza, fruktoza, maltodekstryny, izomaltuloza itd.). Mają one kolosalne znaczenie dla sportowców pracujących dłużej niż 30-45 minut. Mogą też pomagać przy krótszej pracy, ale z maksymalną intensywnością.

W diecie sportowca może znajdować się 5-10 g węglowodanów na kg masy ciała. W trakcie treningu można podawać 50-60 g węglowodanów na godzinę. Po zakończeniu wysiłku (jeśli to była praca długotrwała) można podawać nawet kilkaset gramów węglowodanów w kolejnych godzinach po biegu długodystansowym (np. 100-150 g co 3-4 h).

mężczyzna w odzieży sportowej siedzący na siłowni trzymając pojemnik z kreatyną

Keratyna – podstawowy suplement na siłowni

Kreatyna jest związkiem zbudowanym z fragmentów 3 aminokwasów. Występuje naturalnie w organizmie, w mięśniach szybkokurczliwych. Można ją też podawać w postaci suplementów diety (np. kreatyna w kapsułkach, w proszku). W ciągu doby z moczem tracimy ok. 2 g kreatyny.

Teoretycznie da się ją dostarczyć z pożywienia, ale w praktyce nikt nie da rady zjeść tyle kilogramów mięsa dzień w dzień (może poza strongmanami ważącymi 150-180 kg czy ekstremalnymi kulturystami ważącymi 130-150 kg). Poza tym wcale nie jest powiedziane, iż zjadanie takiej ilości mięsa nie przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Kreatyna wpływa na zwiększenie siły, objętości włókien i poprawę regeneracji organizmu sportowca. Przydaje się głównie w celu budowania masy, choć pełni też ważną rolę ochronną w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej. Dawkowanie: 5-7 g dziennie np. po treningu, a w dni wolne od treningu np. 5-7 g rano. Dawkowanie zależy od beztłuszczowej masy ciała.

Jak włączyć białko serwatkowe dp suplementacji po treningu?

Dawkowanie zależy od braków w diecie: przeważnie stosuje się 1-3 porcje dziennie po 30-40 g białka serwatkowego (WPC, WPH, WPI). Ciężsi zawodnicy mogą pokusić się nawet o 3 porcje po 50 g proteiny serwatkowej dziennie (i np. 100-150 g białka w postaci klasycznego pokarmu).

Osoby lżejsze po 20-30 g dziennie. Białko serwatkowe może uzupełniać np. posiłki ubogie w proteiny w rodzaju owoców, drobnych przekąsek, żeli i innych odżywek węglowodanowych. Można też dodatkowo zaopatrzyć się w odżywki białkowe.

beta alanina

Jakie suplementy przed treningiem? Beta-alanina na wytrzymałość

Beta-alanina ma wpływ na wytrzymałość, a więc przydaje się przy prowadzeniu treningu siłowego, ale także w sportach wytrzymałościowych, przy budowaniu masy, jak i redukcji tkanki tłuszczowej. Poprawia wyniki biegu na 800 m, jak i 10 km, więc jest środkiem uniwersalnym.

Suplementacja Beta-alaniną może mieć decydujące znaczenie przy aktywnościach o intensywności zbliżonej do maksymalnej: sprintach, Tabacie, treningach CrossFit, pływaniu na 50 m i 100 m, krótkich odcinkach przyspieszeń na rowerze spinningowym itd. Można ją łączyć z kofeiną, jak i z kreatyną, dla uzyskania maksymalnego efektu. Dawkowanie: 5-7 g dziennie 1 h przed treningiem.

Magnez i potas w suplementacji podczas treningu siłowego

Dlaczego są przydatne? Szacuje się, że od 56% do 68% Amerykanów nie dostarcza wystarczającej ilości magnezu w diecie, aby osiągnąć zalecaną dzienną dawkę (RDA). Jeszcze gorzej wygląda sytuacja z podażą potasu. Większość ludzi nie dostarcza potrzebnej ilości potasu w diecie, tj. ok. 4,5-5 g dziennie.

Dawkowanie magnezu i potasu jest zależne od braków, przeważnie dostarcza się kilkaset mg dziennie w postaci suplementu diety, resztę z pożywienia.

Czy kofeina musi się znaleźć na liście suplementów na siłownię?

Kofeina ma wpływ na wytrzymałość, skupienie, czas reakcji. W jednym z badań biegacze trenowali do odmowy (wyczerpania).

Okazało się, że kofeina zwiększyła wydolność, pozwalając na dodatkowe 7,5-10 minut biegu z zadaną intensywnością. Ponadto kofeina w dawkach farmakologicznych przyczynia się do redukcji tłuszczu. Dawkowanie: 3-5 mg na kg masy ciała 1-1,5 h przed wysiłkiem fizycznym.

Suplementy przed i po treningu – podsumowanie

Odpowiedni trening siłowy dobrze współgra z treningiem biegowym, piłki nożnej czy sportów walki. Jednak jeszcze lepsze efekty może zapewnić połączenie treningu z odpowiednio ukierunkowaną suplementacją. Ze względu na szereg procesów biochemicznych zachodzących w organizmie podczas trenowania, warto zwrócić uwagę również na to kiedy dany suplement będzie przyjmowany.

Przeczytaj także

różne potrawy i shaker

Najlepsze suplementy diety – sprawdź które warto stosować.

Szukasz najlepszych suplementów diety? Sprawdź, jakie preparaty warto stosować. Kupuj te o najwyższej jakości, polecane przez ekspertów.

mężczyzna na ławie do podnoszenia ciężarów

Zwiększenie masy mięśniowej – jakie suplementy na masę wybrać?

Rozbudowa tkanki mięśniowej wymaga treningu i odpowiednich suplementów na masę. Sprawdź, jakie odżywki na zwiększenie masy mięśniowej wybrać.

mężczyzna wsypujący suplementy do shakera

Jakie suplementy diety warto stosować? Sprawdź, co warto brać!

Zastanawiasz się, jakie suplementy diety warto stosować? Sprawdź, jaką suplementację warto brać, jakie preparaty należy przyjmować regularnie–poradnik

różne suplementy diety w opakowaniach

Jak przyjmować suplementy diety? – prawidłowe stosowanie

Prawidłowa suplementacja – jak przyjmować suplementy diety, jak łączyć je ze sobą poprawnie, kiedy można je brać, czy można zażywać je do posiłku?