Dieta dziecka uprawiającego sport – na jakie elementy zwrócić uwagę?
Dziecięca dieta powinna być zbilansowana niezależnie od tego, czy uprawia ono sport, czy nie. W przypadku aspirujących sportowców odpowiednie nawyki żywieniowe odgrywają jednak kluczową rolę. Im wcześniej zostaną one wyrobione, tym bardziej zaprocentują w przyszłości. Sposób odżywiania dziecka, które trenuje, powinno opierać się na kilku kluczowych zasadach. Jakich?
1. Odpowiednia liczba posiłków. Bardzo ważne w prawidłowym odżywianiu jest odgórne ustalenie liczby posiłków w ciągu dnia. Ogólnie przyjmuje się, że dziecko powinno spożywać od 3 do 5 posiłków dziennie, z czego trzy powinny być większe: śniadanie, obiad i kolacja. Liczbę tę można jednak dostosować do indywidualnych potrzeb malucha.
2. Regularność spożywania posiłków. Sama stała liczba posiłków to jednak nie wszystko. Równie istotne jest ich regularne spożywanie. W miarę możliwości warto ustalić konkretne godziny lub pory, w których dziecko je. Plan ten powinien być dostosowany do realnego rozkładu dnia. Uczymy w ten sposób organizm funkcjonowania w konkretny sposób.
3. Odpowiednia ilość białka w diecie. Białko to główny budulec mięśni. Ten makroskładnik ma ogromne znaczenie w przypadku dzieci, które regularnie uprawiają sport. W jaki sposób można go wkomponować w dietę swojej pociechy? Znajdziemy go między innymi w chudym mięsie, rybach, nabiale oraz roślinach strączkowych. Powinny one całkowicie wypełnić zapotrzebowanie na białko.
4. Odpowiednia ilość węglowodanów w diecie. Kolejnym kluczowym makroskładnikiem są węglowodany. To właśnie głównie one dostarczają organizmowi energię, więc dieta aktywnego dziecko obowiązkowo musi być w nie bogata. Oczywiście mowa tutaj o węglowodanach złożonych, a nie prostych. Znajdziemy je w pełnoziarnistym pieczywie, makaronach, ryżu, kaszach oraz ziemniakach. Są to znakomite źródła energii.
5. Zdrowe tłuszcze. Podobnie sytuacja wygląda z tłuszczami. Makroskładnik ten dzielimy na tłuszcze nasycone (szkodliwe dla zdrowia) oraz nienasycone (przyjazne dla zdrowia). W diecie dziecka warto świadomie umieszczać te drugie, ponieważ odpowiadają one za wspieranie układu nerwowego i krwionośnego. Znajdziemy je w olejach, nasionach, orzechach oraz tak atrakcyjnym dla dzieci maśle orzechowym.
6. Rola warzyw i owoców w diecie. Każdy młody sportowiec potrzebuje solidnego pakietu witamin i minerałów. Te najlepiej dostarczać do organizmu za pomocą warzyw i owoców. W każdym dużym posiłku powinna znaleźć się porcja warzyw. Owoce zaś można wykorzystać jako przekąskę. W połączeniu tworzy to ogromną bombę witaminową.
7. Dbałość o nawodnienie. Nawodnienie to podstawa zdrowego organizmu. Nie można zapominać, że ludzkie ciało składa się w większości z wody. Pełni ona wiele funkcji, spośród których najważniejszą jest przenoszenie w krwioobiegu substancji odżywczych. Dziecko powinno pić dużo, a poziom nawodnienia musi być uzależniony od ilości treningów i temperatury. W takiej sytuacji zapotrzebowanie jest o wiele większe.
8. Ograniczenie spożycia słodyczy. Słodycze to prawdziwa zmora dziecięcej diety. Maluchy bardzo chętnie po nie sięgają, odbierając je jako coś atrakcyjnego. Niestety cukier nam szkodzi, a sportowe życie wymaga poświęceń. Oczywiście nie chodzi o to, aby całkowicie rezygnować ze słodkości. Wszystko jest dla ludzi. Konieczne będzie jednak ograniczenie cukrów prostych, jeżeli chcemy, aby dziecko rozwijało się pod kątem sportowym.
9. Ograniczenie przetworzonych produktów. Przetworzone jedzenie to kolejna grupa, którą warto ograniczyć razem ze słodyczami. Mowa tutaj między innymi o niezdrowych przekąskach, takich jak chipsy, ale także o fast foodach. Ponownie warto jednak zaznaczyć, że nie chodzi o pełną rezygnację z nich, a jedynie ograniczenie. Doskonałym kompromisem będzie przyjęcie zasady 80/20, która zakłada, że 80% odżywiania powinny stanowić zdrowe produkty, a 20% drobne przyjemności.