Witaminy w postaci żelków owocowych dla dzieci uprawiających sport

Jakie witaminy dla dzieci uprawiających sport? Dieta i suplementacja sportowca

Dieta oraz suplementy to klucz. Jakie witaminy dla dzieci uprawiających sport? Przedstawiamy, jak powinna wyglądać suplementacja młodego sportowca!

Sport to zdrowie – każdy z nas słyszał to hasło tysiące razy. Absolutnie nie jest to wyświechtany slogan. Aktywność fizyczna ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia, dlatego też warto miłość do niej zaszczepiać w dzieciach już od maleńkości. Jeśli jednak dziecko złapie bakcyla do sportu, ciężko je powstrzymać. Dieta małego sportowca powinna być odpowiednio zbilansowana. Musi spełniać ona jego zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Jakie witaminy dla młodzieży uprawiającej sport są najważniejsze? Sprawdź!

Dieta dziecka uprawiającego sport – na jakie elementy zwrócić uwagę?

Dziecięca dieta powinna być zbilansowana niezależnie od tego, czy uprawia ono sport, czy nie. W przypadku aspirujących sportowców odpowiednie nawyki żywieniowe odgrywają jednak kluczową rolę. Im wcześniej zostaną one wyrobione, tym bardziej zaprocentują w przyszłości. Sposób odżywiania dziecka, które trenuje, powinno opierać się na kilku kluczowych zasadach. Jakich?

1. Odpowiednia liczba posiłków. Bardzo ważne w prawidłowym odżywianiu jest odgórne ustalenie liczby posiłków w ciągu dnia. Ogólnie przyjmuje się, że dziecko powinno spożywać od 3 do 5 posiłków dziennie, z czego trzy powinny być większe: śniadanie, obiad i kolacja. Liczbę tę można jednak dostosować do indywidualnych potrzeb malucha.

2. Regularność spożywania posiłków. Sama stała liczba posiłków to jednak nie wszystko. Równie istotne jest ich regularne spożywanie. W miarę możliwości warto ustalić konkretne godziny lub pory, w których dziecko je. Plan ten powinien być dostosowany do realnego rozkładu dnia. Uczymy w ten sposób organizm funkcjonowania w konkretny sposób.

3. Odpowiednia ilość białka w diecie. Białko to główny budulec mięśni. Ten makroskładnik ma ogromne znaczenie w przypadku dzieci, które regularnie uprawiają sport. W jaki sposób można go wkomponować w dietę swojej pociechy? Znajdziemy go między innymi w chudym mięsie, rybach, nabiale oraz roślinach strączkowych. Powinny one całkowicie wypełnić zapotrzebowanie na białko.

4. Odpowiednia ilość węglowodanów w diecie. Kolejnym kluczowym makroskładnikiem są węglowodany. To właśnie głównie one dostarczają organizmowi energię, więc dieta aktywnego dziecko obowiązkowo musi być w nie bogata. Oczywiście mowa tutaj o węglowodanach złożonych, a nie prostych. Znajdziemy je w pełnoziarnistym pieczywie, makaronach, ryżu, kaszach oraz ziemniakach. Są to znakomite źródła energii.

5. Zdrowe tłuszcze. Podobnie sytuacja wygląda z tłuszczami. Makroskładnik ten dzielimy na tłuszcze nasycone (szkodliwe dla zdrowia) oraz nienasycone (przyjazne dla zdrowia). W diecie dziecka warto świadomie umieszczać te drugie, ponieważ odpowiadają one za wspieranie układu nerwowego i krwionośnego. Znajdziemy je w olejach, nasionach, orzechach oraz tak atrakcyjnym dla dzieci maśle orzechowym.

6. Rola warzyw i owoców w diecie. Każdy młody sportowiec potrzebuje solidnego pakietu witamin i minerałów. Te najlepiej dostarczać do organizmu za pomocą warzyw i owoców. W każdym dużym posiłku powinna znaleźć się porcja warzyw. Owoce zaś można wykorzystać jako przekąskę. W połączeniu tworzy to ogromną bombę witaminową.

7. Dbałość o nawodnienie. Nawodnienie to podstawa zdrowego organizmu. Nie można zapominać, że ludzkie ciało składa się w większości z wody. Pełni ona wiele funkcji, spośród których najważniejszą jest przenoszenie w krwioobiegu substancji odżywczych. Dziecko powinno pić dużo, a poziom nawodnienia musi być uzależniony od ilości treningów i temperatury. W takiej sytuacji zapotrzebowanie jest o wiele większe.

8. Ograniczenie spożycia słodyczy. Słodycze to prawdziwa zmora dziecięcej diety. Maluchy bardzo chętnie po nie sięgają, odbierając je jako coś atrakcyjnego. Niestety cukier nam szkodzi, a sportowe życie wymaga poświęceń. Oczywiście nie chodzi o to, aby całkowicie rezygnować ze słodkości. Wszystko jest dla ludzi. Konieczne będzie jednak ograniczenie cukrów prostych, jeżeli chcemy, aby dziecko rozwijało się pod kątem sportowym.

9. Ograniczenie przetworzonych produktów. Przetworzone jedzenie to kolejna grupa, którą warto ograniczyć razem ze słodyczami. Mowa tutaj między innymi o niezdrowych przekąskach, takich jak chipsy, ale także o fast foodach. Ponownie warto jednak zaznaczyć, że nie chodzi o pełną rezygnację z nich, a jedynie ograniczenie. Doskonałym kompromisem będzie przyjęcie zasady 80/20, która zakłada, że 80% odżywiania powinny stanowić zdrowe produkty, a 20% drobne przyjemności.

Witaminy w postaci żelków owocowych leżące w miseczce niezbędne w żywieniu małego sportowca

Witaminy dla młodego sportowca – które z nich są najważniejsze?

Osoba uprawiająca sport ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy. Jest ono jeszcze większe w przypadku organizmów dziecięcych. Naszym zadaniem jako rodziców jest dostarczać maluchowi odpowiednich witamin, które będą wsparciem dla jego sportowego rozwoju. Trzeba również pamiętać, że w trakcie wysiłku tracimy witaminy, dlatego też warto je uzupełniać. Jakie witaminy dla młodych sportowców są najważniejsze?

1. Witamina A. Głównym zadaniem witaminy A w ludzkim organizmie jest dbanie o dobrą kondycję wzroku. Nie pozostaje ona jednak bez wpływu na koordynację ruchową oraz ogólną sprawność fizyczną. Czyni ją to ważnym składnikiem diety każdej osoby, która traktuje sport na poważnie. Jej znakomitym źródłem są marchewki. Znajdziemy ją jednak również w słodkich ziemniakach, mleku, jajach oraz szpinaku.

2. Witamina B6. W diecie obowiązkowo powinny znaleźć się witaminy z grupy B. Przykładem jest tutaj witamina B6, która odpowiada za wspomaganie metabolizmu białek, a także produkcję energii. Jeżeli Twoje dziecko uprawia sport, powinieneś przykładać dużą wagę do tej witaminy. Znajdziesz ją między innymi w drobiu, rybach, ziemniakach, bananach oraz produktach pełnoziarnistych.

3. Witamina B12. Jest ona niezbędna w procesie produkcji czerwonych krwinek. Sportowców może jednak bardziej zainteresować fakt, że jej zadaniem jest także dostarczanie tlenu do mięśni, co jest kluczowe dla wydolności fizycznej. Inną funkcją witaminy B12 jest także dbanie o odpowiednią kondycję układu nerwowego. Aby dostarczyć ją do organizmu, warto spożywać produkty pochodzenia zwierzęcego, a także wzbogacone produkty roślinne.

4. Witamina C. Ta witamina stanowi absolutną podstawę suplementacji. Jej głównym zadaniem jest wspieranie działania układu odpornościowego. Nie trzeba chyba tłumaczyć, jak bardzo istotne jest to w przypadku dzieci, które uprawiają sport. Oprócz tego witamina C uczestniczy w regeneracji tkanki łącznej i produkcji kolagenu, co ma bezpośrednie przełożenie na stan stawów i ścięgien. Tę witaminę można znaleźć w owocach cytrusowych, a także truskawkach, kiwi i w papryce.

5. Witamina D. Dostarczanie do organizmu tej konkretnej witaminy ma bardzo duże znaczenie w kontekście zdrowia kości. To właśnie dzięki niej możliwe jest skuteczne wchłanianie wapnia. W przypadku dzieci uprawiających sport mocne kości mają kluczowe znaczenie, ponieważ pomagają w unikaniu kontuzji. Głównym źródłem witaminy D są oczywiście promienie słoneczne. Znajdziemy ją jednak także w tłustych rybach oraz produktach mlecznych.

6. Witamina E. Ta witamina pełni rolę silnego przeciwutleniacza, którego zadaniem jest ochrona komórek przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Jakie znaczenie ma to dla młodego sportowca? Ano takie, że intensywne uprawianie sportu zwiększa ich produkcję. Warto więc uwzględnić w diecie swojej pociechy tę witaminę, aby temu zapobiegać. Szukać jej należy w takich produktach jak oleje roślinne, nasiona, orzechy oraz zielone warzywa liściaste.

Dziewczynka stojąca w odzieży sportowej z zawieszonym bidonem na wodę

Które minerały są szczególnie ważne dla dzieci uprawiających sport?

Minerały są zazwyczaj wymieniane jednym tchem tuż obok witamin. Pierwiastki te również odgrywają niesamowicie ważną w rolę w przypadku organizmu małego sportowca. Wspierają one różne funkcje organizmu i należy je regularnie uzupełniać, ponieważ tracimy je razem z potem. Które minerały są kluczowe dla dzieci uprawiających sport i gdzie można znaleźć ich źródła?

1. Wapń. Wapń stanowi podstawę zdrowych kości i zębów. Szczególnie to pierwsze ma ogromne znaczenie dla osób, które uprawiają sport. Wiąże się on z dużymi obciążeniami fizycznymi, co sprawia, że słabe kości mogą przełożyć się na częste kontuzje. Ponadto wspiera on kurczliwość mięśni, przewodzenie impulsów nerwowych oraz wpływa na krzepliwość krwi. Znajdziemy go w produktach mlecznych, zielonych warzywach liściastych i fortyfikowanych napojach roślinnych.

2. Żelazo. Ten pierwiastek odgrywa kluczową rolę w procesie produkcji hemoglobiny, której zadaniem jest transport tlenu we krwi. Jej wysoki poziom zwiększa wydolność fizyczną, ponieważ krew dostarcza więcej tlenu do mięśni podczas wysiłku. Niedobory żelaza mogą skutkować anemią, co znacznie obniża kondycję. Głównymi źródłami tego minerału są: mięso, ryby, fasola oraz soczewica.

3. Magnez. Ten pierwiastek ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania organizmu. Bierze on udział w ponad 300 reakcjach enzymatycznych, w tym w pracy metabolizmu energetycznego oraz syntezie białek. Jego zadaniem jest również utrzymywanie równowagi elektrolitowej, co ma duże znaczenie podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Doskonałymi źródłami magnezu są orzechy, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz banany.

4. Potas. To kluczowy elektrolit w naszym organizmie. Jego zadaniem jest pomoc w regulacji równowagi płynów i przewodzeniu impulsów nerwowych. Odpowiada także za kurczliwość mięśni, a konkretnie za zapobieganie skurczom. Ma też duże znaczenie w kontekście utrzymywania odpowiedniego stopnia nawodnienia. Aby dostarczyć go do organizmu dziecka, warto podsuwać mu banany, pomarańcze, ziemniaki oraz pomidory.

5. Sód. To następny pierwiastek, który pełni w organizmie funkcję elektrolitu. Oznacza to, że jest niezbędny do utrzymania równowagi płynów. Intensywny wysiłek fizyczny może doprowadzić do utraty dużych ilości sodu wraz z potem. Taka sytuacja może prowadzić do skurczów mięśni, a także zaburzeń równowagi elektrolitowej. Świetnymi źródłami sodu jest zwykła sól kuchenna. Występuje on również naturalnie w różnych produktach spożywczych.

6. Cynk. Na koniec warto wspomnieć również o cynku. Pierwiastek ten ma ogromne znaczenie w kontekście ogólnej odporności organizmu. Swój udział ma on również w syntezie białek, napędzaniu metabolizmu, a także gojeniu się ran. Gdzie można go znaleźć? Głównie w mięsie, owocach morza, a także orzechach, nasionach oraz produktach pełnoziarnistych.

Czy dzieci powinny suplementować witaminy?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Co do zasady, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby dziecko przyjmowało witaminy w formie suplementów. Trzeba być jednak świadomym, że wszystko uzależnione jest od diety. Dobrze zbilansowane odżywianie jest w stanie zapewnić maluchom wypełnienie podstawowego zapotrzebowania na witaminy. W praktyce jednak ciężko osiągnąć w pełni zbilansowaną dietę. Zwłaszcza wśród dzieci, których ciągnie do niezdrowych przekąsek. Wtedy dobrym rozwiązaniem mogą być suplementy.

Suplementy dla dzieci – jak je dobierać?

Tak naprawdę dobór suplementów powinien być odpowiedzią na konkretne potrzeby. Zapotrzebowanie na nieco inne witaminy będzie miało dziecko, które jest mało aktywne, a inne młody sportowiec. Czasem dobór witamin w formie suplementu jest odpowiedzią na konkretne problemy. Zbyt krótkie przebywanie na słońcu będzie wymagało suplementacji witaminy D. Problemy z koncentracją dziecka powinny zaś zwrócić naszą uwagę na magnez. Najlepszym rozwiązaniem będzie skonsultowanie się z lekarzem lub dietetykiem, którzy ocenią słuszność stosowania danego suplementu.

Wybierając witaminy dla dziecka, zawsze trzeba mieć w głowie, że suplementację warunkuje dieta. Nie można również zapominać o tym, żeby zawsze stawiać na produkty sprawdzonych producentów. Będziemy mieli wtedy pewność, że są one bezpieczne. Ich formę warto dopasować do upodobań dziecka. Poszczególne suplementy można znaleźć w formie proszku rozpuszczanego w wodzie lub smakowych tabletek do ssania.

Kobieta wysypująca na dłoń suplement dietetyczny z opakowania zastanwaiając się jakie witaminy będą odpowiednie dla dzieci uprawiających sport

Witaminy i minerały jako suplementy diety w ofercie Decathlon

Do witamin oraz minerałów w formie suplementów należy podejść w odpowiedni sposób. Absolutną podstawą dostarczania tych składników odżywczych powinna być zbilansowana dieta. W praktyce jednak czasem ciężko ją osiągnąć, a uprawianie sportu przez dziecko zwiększa zapotrzebowanie na konkretne składniki. W takiej sytuacji można śmiało sięgnąć po suplementy.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Decathlon. gdzie znajdziesz mnóstwo suplementów. W naszym asortymencie posiadamy produkty jedynie znanych i sprawdzonych dostawców. Przed zakupem danego suplementu warto jednak skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, który pomoże nam dobrać odpowiednie witaminy.

Przeczytaj także:

Jakich suplementów nie łączyć? Które witaminy można brać razem?

Jakich suplementów nie łączyć? Które witaminy można brać razem?

Suplementami diety są najczęściej witaminy i minerały. Które preparaty możemy brać razem, a które lepiej przyjmować osobno? Przeczytaj artykuł!

2 osoby z shakiem proteinowym

Czy suplementy diety są bezpieczne? Kiedy warto je stosować?

Suplementacja – czy suplementy diety są zdrowe? Kiedy warto suplementować niedobory? Jak stosować witaminy, minerały i pozostałe składniki odżywcze?

Witaminy na odporność w postaci żelek w miseczce

Jakie witaminy na odporność warto suplementować?

Jakie witaminy na odporność warto przyjmować, aby wzmocnić układ immunologiczny (odpornościowy)? Lista polecanych witamin i minerałów.

2 dziewczyny z batonikami proteinowymi

Co warto wiedzieć o suplementach diety i kiedy warto je stosować?

Co warto wiedzieć o suplementach diety? Czy suplementacja codziennej diety jest konieczna? Jakie minerały i witaminy są korzystne dla organizmu?

Półmisek w którym znajdują się suplementy diety witaminą D w postaci kapsułek

Suplementacja dla wegan – poznaj ważne witaminy i minerały

Witamina D, B12, kwasy omega-3, żelazo. Poznaj niezbędną suplementację dla wegan, aby uniknąć niedoborów. Jakie suplementy dla wegan wybrać?