Mężczyzna pijący suplement z magnezem

Niedobór magnezu – kiedy warto suplementować magnez?

Niedobór magnezu może mieć negatywny wpływ na organizm. Sprawdź, jakie objawy o nim świadczą. Kiedy suplementacja magnezu jest konieczna?

Odpowiednia suplementacja jest nieodzownym elementem zdrowego trybu życia. W tym artykule dowiesz się, co możesz zyskać dzięki suplementacji magnezu oraz jakich produktów używać, aby naturalnie uzupełnić jego poziom w organizmie.

Magnez – co to jest za pierwiastek?

Chcesz wiedzieć, jak działa magnez? Magnez jest minerałem, który odgrywa istotną rolę w ogólnym zdrowiu i jest niezbędny dla każdego organu i każdej tkanki w organizmie. Bierze on udział w większości reakcji zachodzących w organizmie człowieka poprzez uczestnictwo w wielu szlakach metabolicznych węglowodanów, białek oraz tłuszczów, a konkretnie lipidów. Jednakże podstawowym zadaniem magnezu jest udział w gospodarce energetycznej organizmu między innymi w syntezie ATP – wysoko energetycznego organicznego związku chemicznego będącego podstawowym źródłem energii dla organizmu.

Kobieta i mężczyzna pijący koktajl bogaty w magnez

Magnez – właściwości i zastosowanie

Magnez bierze udział w wielu procesach zachodzących w organizmie człowieka. Czy warto zadbać w diecie o magnez? Za co odpowiada? Odpowiedzi może być wiele. Między innymi:

– Reguluje działanie ponad 300 enzymów;
– Wpływa na stężenie glukozy we krwi oraz wydzielanie insuliny;
– Bierze udział w syntezie białek;
– Reguluje ciśnienie krwi oraz pracę serca;
– Działa przeciwutleniająco;
– Wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego.

Magnez pomaga w utrzymaniu równowagi elektrolitowej. Co ciekawe, uczestniczy również w przewodzeniu impulsów nerwowo-mięśniowych. Tym samym suplementacja magnezu w przypadku sportowców jest niezwykle istotna.

Dzienne zapotrzebowanie na magnez dla dorosłego człowieka

Stężenie magnezu w organizmie powinno znajdować się na określonym poziomie w zależności od płci, wieku oraz stanu zdrowia. W normowaniu tej ilości pomocna jest zarówno dieta, jak i suplementy diety.

W przypadku mężczyzn zalecane spożycie mieści się w granicach 420 mg, natomiast średnie zapotrzebowanie utrzymuje się na poziomie 350 mg/dobę. Kobietom w tym samym wieku zaleca się spożywanie minimum, 320 mg. Natomiast dzienne zapotrzebowanie znajduje się w tym przypadku na poziomie 265 mg/dobę. Wartości te nieco zmieniają się w okresie ciąży. Tutaj kobiety powyżej 19 roku życia powinny zwiększyć spożycie magnezu do poziomu minimum 360 mg/dobę.

Kobieta uzupełniająca niedobór magnezu po treningu

Niedobory magnezu – objawy

Diagnostyka niedoborów magnezu nie jest łatwa. Wynika w pewnym stopniu ze złożoności systemu regulacji stężenia tego pierwiastka we krwi. Oczywiście warto obserwować, czy nie pojawiają się pewne objawy tego deficytu. Między innymi mowa tutaj o:

– Podenerwowaniu;
– Ogólnym osłabieniu;
– Bólach głowy;
– Utracie apetytu;
– Skurczach mięśni;
– Zaburzeniach snu.

Skutki niedoboru magnezu

Za sutki niedoboru magnezu można uznać wiele zjawisk. W wielu przypadkach niedobór magnezu pojawia się na tle nerwowym. Gdy stres ma charakter przewlekły, pogarsza się sen, a tym samym organizm zaczyna uwalniać znaczną część zasobów energetycznych. Kwasy tłuszczowe łącząc się z jonami magnezu, uszczuplają ich ilość we komórkach, tym samym pojawia się ryzyko występowania pewnych chorób.

Skutkiem niedoboru magnezu może być ogólnie pojmowana depresja. Ponadto może to upośledzać koncentrację, która jest niezbędna w wielu sportach, zarówno drużynowych, takich jak siatkówka, jak i indywidualnych, takich jak kolarstwo. To są skutki niedoboru tego pierwiastka w układzie nerwowym.

Natomiast niski poziom magnezu może również przyczyniać się do osłabionej wydolności. Mniejsza liczba krwinek czerwonych przyczynia się do mniej skutecznego wiązania tlenu. Takie zjawisko wpływa zarówno na aktywność układu oddechowego, jak i rytm serca. 

Na co pomaga magnez – kiedy warto suplementować magnez?

Magnez suplementacja zalecana jest w szczególności w momencie wykrycia niedoboru tego składnika. Jeśli odczuwasz ciągłe zmęczenie oraz ogólne osłabienie, warto sprawdzić poziom tego pierwiastka w organizmie. Jeśli wskażą one na zbyt niską wartość, suplementacja może przynieść wiele korzyści, w tym pozwoli na uniknięcie problemów zdrowotnych.

Mężczyzna pijący wodę bogatą w magnez

Magnez a trawienie – czy nadmiar jest szkodliwy?

Wiele osób decyduje się na suplementację rozmaitych składników mineralnych i witamin, takich jak potas czy wapń bez zapoznania się z faktycznymi potrzebami organizmu. Tym samym może zdarzyć się, że dojdzie do nadmiaru magnezu w organizmie. W szczególności dużym ryzykiem objęte są osoby z problemami trawiennymi. Niektóre choroby, takie jak przewlekłe zapalenie jelit czy niewydolność nerek upośledzają zdolność do szybkiej eliminacji tego pierwiastka.

Jeśli nie masz odpowiedniego poziomu magnezu, możesz zauważyć u siebie między innymi duży spadek ciśnienia tętniczego, biegunki czy zaburzenia widzenie i mowy. Tym samym nadmiar tego składnika mineralnego jest niebezpieczne dla Twojego zdrowia, niezależnie czy jesteś początkującym sportowcem, czy też specjalistycznie zajmujesz się bieganiem lub lekkoatletyką.

W czym jest magnez – zalety wegetariańskiej diety

Ogólnie rzecz biorąc, aby dostarczyć magnez do organizmu, zalecane jest wybieranie żywności bogatej w błonnik pokarmowy, w tym: migdały, awokado, czarna fasola, zboża otrębowe, ryż brązowy, nerkowce, edamame (nasiona soi), fasola nerkowata, owsianka, masło orzechowe, ziemniaki ze skórką, dynia, rodzynki, mleko sojowe, szpinak, chleb pełnoziarnisty czy jogurt naturalny. Problem z naturalnym dostarczeniem tego pierwiastka mogą mieć osoby na diecie ketogenicznej, gdyż najzasobniejszymi źródłami magnezu są przede wszystkim produkty bogate w węglowodany niż tłuszcze.

Organizm człowieka wchłania od 30 do 40% spożywanego magnezu, zaś jego niedobór może się pojawić z powodu stanu zdrowia, alkoholizmu lub w wyniku przyjmowania niektórych leków.

Jak szybko uzupełnić magnez, czyli suplementacja

Czasem jednak dostarczanie magnezu w diecie nie jest wystarczające. W momencie wykrycia niedoboru warto wspomóc nieco organizm, sięgając po suplementy diety. Badania wskazują, że nawet 60 proc. społeczeństwa przyjmuje za  mało tego pierwiastka na co dzień.

Zanim sięgniesz po wybrany suplement, warto skonsultować z lekarzem dobór produktu. Oszacowanie koniecznej dawki magnezu do dostarczania jest trudnym zadaniem nawet dla specjalistów. Tym samym samodzielne decydowanie o odpowiednim specyfiku nie jest dobrym pomysłem. Aby zachować bezpieczeństwo stosowania suplementów magnezu, warto wykonać badania krwi i wziąć pod uwagę zarówno dietę, jak i sposób życia, w tym intensywność podejmowanej aktywności fizycznej.

Suplementacja magnezu, a uprawianie sportu

Temat suplementacji u sportowców to istotne zagadnienie, które warto poruszać. Magnez odpowiedzialny jest za prawidłową pracę układu nerwowego i mięśniowego. Tym samym warto zadbać o jego odpowiednie stężenie w organizmie. Osoby aktywne mają ponadto zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Dobrze jest więc wybrać się do lekarza, wykonać niezbędne badania i dostarczyć naszemu organizmowi tego składnika.

Przeczytaj także:

Kobieta pijąca wodę z cytruliną z bidonu

Cytrulina czy BCAA, który suplement wybrać i czy można je łączyć?

Cytrulina i BCAA to popularne dodatki w diecie osób aktywnych i sportowców. Mogą przynosić znaczne korzyści w budowie mięśni i poprawie wydolności.

Jakich suplementów nie łączyć? Które witaminy można brać razem?

Jakich suplementów nie łączyć? Które witaminy można brać razem?

Suplementami diety są najczęściej witaminy i minerały. Które preparaty możemy brać razem, a które lepiej przyjmować osobno? Przeczytaj artykuł!

2 dziewczyny z batonikami proteinowymi

Co warto wiedzieć o suplementach diety i kiedy warto je stosować?

Co warto wiedzieć o suplementach diety? Czy suplementacja codziennej diety jest konieczna? Jakie minerały i witaminy są korzystne dla organizmu?

Witamina D – niedobór i suplementacja | Blog Decathlon

Witamina D – niedobór i suplementacja

Witamina D w ludzkim organizmie wpływa na szereg procesów, ale jej główną funkcją jest utrzymanie prawidłowego poziomu wapnia i fosforu.

Kobieta przyjmująca kolagen dla sportowców w shakerze

Kolagen dla sportowców – w czym pomaga i jak suplementować?

Kolagen dla sportowców pomaga na stawy i chroni przed urazami. Poznaj najważniejszy zasady suplementacji i wybierz najlepszy kolagen na stawy!