Mężczyzna pijący z bidonu zalecane suplementy w sportach walki

Suplementy w sportach walki

Suplementy w sportach walki to istotny element, który pozwala na zbudowanie szczytowej formy. Regeneracją, poprawiają wydolność i siłę.

Sporty walki to jedne z najbardziej wymagających dyscyplin sportowych na świecie. Aby osiągnąć szczytową formę, należy nie tylko ciężko trenować, ale również świadomie się regenerować, dobrze jeść i używać pomocnych suplementów. Z uwagi na wycieńczające ćwiczenia w organizmie sportowców często występują niedobory pokarmowe. Suplementy w sportach walki mogą poprawić formę i stan zdrowia zawodnika.

Czy suplementy w sportach walki są potrzebne?

Niezależnie od uprawianej dyscypliny sportowej suplementy diety powinny być dodatkiem, a nie podstawą naturalnego żywienia. Jeżeli dieta zawodnika jest prowadzona w prawidłowy sposób, a mimo tego nie może dostarczyć wszystkich koniecznych substancji, to wtedy przyjmowanie dodatkowych preparatów może przynieść wiele korzyści. Wiele osób jest w stanie osiągnąć swoje cele treningowe bez dodatkowej suplementacji, czerpiąc potrzebne białka, witaminy i minerały z naturalnych źródeł, które zazwyczaj są lepiej przyswajalne przez organizm. 

Zapotrzebowanie zawodników sportów walki na mikroelementy znacząco się zwiększa. Przez to niektóre z nich mogą być trudne do dostarczenia wraz z naturalnym pokarmem. W takim przypadku suplementacja naprawdę może przynieść wiele korzyści. Wbrew pozorom odżywki mają nie tylko za zadanie wspomóc regenerację, poprawić siłę i wydolność. Ich podstawową funkcją jest uzupełnienie ewentualnych niedoborów i poprawa stanu zdrowia.

Niektóre dyscypliny sportowe i związki organizujące zmagania sportowe mają obostrzenia względem spożywanych substancji. Warto pamiętać, że suplementy, zwłaszcza w sportach podlegających surowym kontrolom antydopingowym, powinny pochodzić z zaufanych źródeł, aby uniknąć ryzyka zanieczyszczenia zakazanymi substancjami. Nawet nieświadome spożywanie niedozwolonych środków może skutkować dyskwalifikacją.

Mężczyzna przygotowujący odżywkę białkową po treningu

Najczęstsze niedobory witamin i minerałów

U zawodników sportów walki występuje kilka czynników, które zwiększają ryzyko niedoborów witamin i minerałów. Intensywne treningi, restrykcyjne diety i zbijanie wagi mogą prowadzić do niedostatecznego dostarczania niektórych składników. Zbyt mała ilość ważnych pierwiastków prowadzi do krótko i długoterminowych konsekwencji. Niektóre z nich szybko dają o sobie znać poprzez gorsze samopoczucie, zwiększone zmęczenie i spadek koncentracji. Inne długofalowo zwiększają ryzyko urazów, zaburzeń metabolicznych i różnego typu schorzeń.

Suplementacja witaminy D w sportach walki

Jednym z najczęstszych niedoborów jest witamina D, która jest kluczowa dla zdrowia kości oraz funkcjonowania układu odpornościowego. Ponieważ jej głównym źródłem jest synteza w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego w Polsce jej ilość z tego źródła może być zaspokajana tylko w miesiące letnie. Ponadto zawodnicy trenujący w pomieszczeniach lub w regionach o niskim nasłonecznieniu mogą nie być w stanie tego zrobić nawet w wakacje. Witamina D wymaga dodatkowej suplementacji. Jej dawka powinna być dobrana na podstawie aktualnego poziomu w organizmie. Dla sportowców zazwyczaj zaleca się przyjmowanie od 2000 do 4000 IU.

Mężczyźni trenujący boks w ringu

Suplementacja żelaza w sportach walki

Innym częstym niedoborem jest żelazo, które jest niezbędne do produkcji hemoglobiny i transportu tlenu we krwi. Zawodnicy sportów walki, zwłaszcza kobiety, są podatni na niedobór żelaza z powodu dużej utraty tego pierwiastka poprzez pot, mikrourazy oraz u kobiet w wyniku menstruacji. Zbyt niski poziom często uniemożliwia osiągnięcie szczytowej formy przez zawodnika. W przeciwieństwie do witaminy D możliwe jest dostarczenie odpowiednich ilości żelaza wraz z dietą. Osoby niespożywające czerwonego mięsa, strączek i nasion bogatych w ten składnik mogą mieć jednak problem z zaspokojeniem zapotrzebowania.

Suplementacja magnezu w sportach walki

Kolejnym popularnym niedoborowym składnikiem jest magnez. Odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu mięśni i nerwów. Intensywne treningi, wzmożona potliwość i wysoka temperatura zwiększają zapotrzebowanie na magnez. Niedobór tego minerału może prowadzić do skurczów mięśni, zmęczenia oraz problemów z regeneracją po treningach. Magnez często dostarczany jest nie tylko w postaci osobnych tabletek, ale również jako hmb, izotonik i element preparatu elektrolitowego.

Jakie odżywki na regenerację?

Zawodnicy sportów walki często wykonują nawet 10-12 treningów w tygodniu. Odpowiednia regeneracja jest, więc kluczowa dla zachowania nie tylko wysokiej efektywności ćwiczeń, ale również uniknięcia urazu. Przemęczenie szybko doprowadza do spadku zdolności fizycznych, ale również drastycznie zwiększa ryzyko urazu. Jeżeli fighter chce osiągnąć mistrzostwo musi nie tylko mądrze trenować, ale również inteligentnie się regenerować.

Suplementacja odżywki białkowej w sportach walki

Odpowiednia suplementacja może wspierać procesy regeneracyjne, pomagając w odbudowie mięśni, uzupełnieniu utraconych składników odżywczych i redukcji stanów zapalnych. Jednym z najczęściej stosowanych suplementów na regenerację jest odżywka białkowa. U sportowców zauważa się zwiększone zapotrzebowanie na białko. Jeżeli nie zaspokajamy zapotrzebowania na ten substrat energetyczny to jakość pracy naszych mięśni spada oraz poziom testosteronu spada. Pomóc mogą boostery testosterony u zawodników trenujących sporty walki.

Miarka z rozsypanym proszkiem leżąca obok opakowania z aminokwasami BCAA

Suplementacja BCAA w sportach walki

Kolejną ważną grupą suplementów są aminokwasy rozgałęzione (BCAA), które składają się z leucyny, izoleucyny i waliny. BCAA pomagają zmniejszyć rozpad mięśni podczas treningu i przyspieszają regenerację, co jest szczególnie korzystne dla fighterów poddawanych intensywnym i częstym sesjom treningowym. Warto jednak podkreślić, że szczególne korzyści zauważą osoby, które nie spożywają mięsa, roślin strączkowych i innych produktów bogatych w aminokwasy.

Suplementacja kreatyny w sportach walki

Chociaż kreatyna głównie znana jest z korzyści związanych ze zwiększaniem siły i masy mięśniowej, to jej wpływ na regenerację jest również niebagatelny. Pomagając odbudować zapasy energii (ATP) w mięśniach po treningu przyczynia się do szybszej odbudowy organizmu. Warto podkreślić, że korzystnie wpływa na zapasy i wykorzystanie energii nie tylko tkanki mięśniowej, ale również samego mózgu.

Instruktorzy pokazujący techniki judo na treningu

3 najlepsze suplementy na siłę i wytrzymałość?

W sportach walki, rozwój siły i wytrzymałości jest kluczowy dla osiągnięcia sukcesu. Na najwyższym poziomie, gdzie wytrenowanie umiejętności technicznych jest bardzo podobne, to zdolności fizyczne często decydują o finalnym sukcesie. Istnieje kilka suplementów, które są szczególnie skuteczne w poprawie tych obszarów. 

Monohydrat kreatyny jest jednym z najpopularniejszych i najlepiej przebadanych suplementów wspierających rozwój siły. Działa poprzez zwiększenie zapasów fosfokreatyny w mięśniach, co pozwala na szybszą regenerację ATP, głównego źródła energii w intensywnych, krótkotrwałych wysiłkach. Jej szerokie spectrum działania sprawia, że korzyści z jej stosowania odczuwalne są w praktycznie każdym aspekcie fizycznym.

Drugim ważnym suplementem jest beta-alanina, która wspiera rozwój wytrzymałości mięśniowej. Beta alanina zwiększa poziom karnozyny w mięśniach, co pomaga w neutralizowaniu kwasu mlekowego powstającego podczas intensywnego wysiłku. Kolokwialnie mówiąc odczuwanie zakwasów i bólów mięśniowych po zażywaniu tego suplementu zdecydowanie się zmniejsza.

Odpowiednie wysycenie organizmu witaminami i składnikami mineralnymi jest kluczowe dla sprawnego działania procesów w nim zachodzących. Szczególne znaczenie w tym aspekcie mają witaminy z grupy B, które wpływają na szereg procesów metabolicznych. Kompleks witamin z tymi pierwiastkami będzie działał korzystnie na układ nerwowy i wykorzystanie energii w trakcie wysiłku.

Jak dawkować suplementy ważne w sportach walki?

Suplementacja w sportach walki i jej wpływ na wydajność zależy nie tylko od konkretnych substancji, ale również dawkowania. Nie da się określić jednego uniwersalnego przyjmowania preparatów, które będzie odpowiednie dla osób trenujących w wysokiej intensywności. Konkretne dawki zależą od masy ciała, płci, okresu treningowego, a nawet uprawianej sztuki walki. Innej suplementacji może wymagać zawodnik boksu, judo, a innej sportowiec z MMA. Witalność, utrzymanie siły i opóźnienie wystąpienia zmęczenia to korzyści, które można odnieść przy przemyślanej suplementacji.

Ważne, aby unikać zarówno zbyt dużych, jak i zbyt małych dawek. Suplementować należy z głową i nie sprawdza się tutaj zasada im więcej, tym lepiej. Odpowiednia podaż węglowodanów, aminokwasów bcaa i egzogennych substancji, które organizm nie jest w stanie wytwarzać samodzielnie zapewnia brak wzrostu beztłuszczowej masy ciała oraz niedopuszczenie do procesów katabolicznych. Substancje pobudzające, jak kofeina, tauryna itp. powinny być starannie sprawdzone przed zawodami/walkami. Testu działania suplementu powinno dokonać się na treningu, aby uniknąć pogorszenia zdolności wysiłkowych podczas rywalizacji sportowej.

Dietetyk Patryk Buczkowski

Autor: Patryk Buczkowski

Jestem dietetykiem klinicznym oraz trenerem personalnym. Ukończyłem studia dietetyczne na Collegium Medicum UJK i Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Jestem absolwentem szkoły policealnej na kierunku trener personalny. W mojej pracy stawiam na połączenie wiedzy teoretycznej z praktyką, którą zdobywam od 2020 roku, rozpoczynając pracę zawodową jeszcze podczas studiów. Szczególnie interesują mnie tematy związane z dietetyką sportową, modelowaniem sylwetki oraz wpływem poszczególnych składników diety na zdrowie człowieka. W wolnym czasie aktywnie uprawiam sport, doskonaląc się w sportach walki.

Przeczytaj także:

Piłkarz w odzieży piłkarskiej stojący na boisku trzymając piłkę do piłki nożnej

Jakie suplementy wybrać dla piłkarza, kiedy i jak dawkować?

Suplementacja sportowca jest jednym z elementów, który może poprawiać formę i wydolność zawodnika. Poznaj najlepsze suplementy dla piłkarza.

Mężczyzna w odzieży sportowej z słuchawkami na głowie siedzący na ławeczce do ćwiczeń zastanawiając się nad suplemenentami na siłownie dla początkujących

Jakie wybrać suplementy na siłownie dla początkujących?

Suplementy na siłownie dla początkujących mogą być pomocne w procesie treningowym. Poznaj najlepsze odżywki, które warto zabrać na trening.

mężczyzna rozpuszczający suplement w wodzie

Suplementacja w sporcie – odżywki i suplementy w sporcie wg. AIS

Czy osoby uprawiające sport powinny stosować suplementację? Czy przy zbilansowanej diecie organizm potrzebuje suplementów diety? Sprawdź!

Mężczyzna w czepku trzymający okularki pływackie założone na głowę

Najważniejsze odżywki i suplementy dla pływaków

Popraw wyniki sportowe dzięki suplementom dla pływaków. Po jakie odżywki sięgnąć, by szybciej się regenerować i zwiększyć wydolność na treningu?

Kobieta i mężczyzna w odzieży do biegania trenujący biegi długie

Suplementy dla biegaczy – które z nich są najskuteczniejsze?

Suplementy dla biegaczy to świetna pomoc, by zwiększyć wydolność i przyspieszyć regenerację. Które z nich warto sprawdzić? Oto wskazówki.