Hummus wegański zamiennik masła umieszczony w białej misce leżacy w otoczeniu wegańskich produktów spożywczych

Wegański zamiennik masła. Czym zastąpić masło w diecie roślinnej?

Jakie są wegańskie zamienniki masła? Czym posmarować kanapkę? Jak zastąpić masło w cieście? Co jeść na diecie wegańskiej?

Weganizm to styl życia, który zakłada rezygnację z wszelkich produktów odzwierzęcych, takich jak mięso, nabiał i jaja. Mimo to, dieta wegańska oferuje wiele alternatyw, które umożliwiają przygotowanie smacznych posiłków. Zobaczmy, jak można zastąpić masło w diecie roślinnej.

Roślinne zamienniki masła na kanapki

Nie tylko weganie muszą zrezygnować z masła. Jest ono również niewskazane dla osób z nietolerancją laktozy lub alergią na białka mleka krowiego. Ograniczenie masła zaleca się osobom z podwyższonym poziomu cholesterolu oraz chorobami serca. Produkty pochodzenia roślinnego świetnie nadają się jako zamienniki, gdyż nie zawierają cholesterolu.

Czym smarować pieczywo jeśli rezygnujemy z masła? Pierwszą alternatywą, która przychodzi na myśl, jest margaryna. Warto jednak pamiętać, że nie każda margaryna jest wegańska. Niektóre mogą zawierać składniki zwierzęce, takie jak serwatka, mleko, kazeina lub laktoza, dlatego zawsze warto dokładnie czytać etykiety. Upewnij się, że dodane witaminy, szczególnie witamina D3, również są pochodzenia roślinnego lub syntetycznego.

Margaryny roślinne są wytwarzane z mieszanki olejów roślinnych (np. sojowy, słonecznikowy, rzepakowy), czasem z dodatkiem tłuszczów utwardzonych lub częściowo uwodornionych, które mogą nadawać im odpowiednią konsystencję.

Czy margaryna jest zdrowa?

Pierwsze margaryny zawierały duże ilości kwasów tłuszczowych trans i pod względem zdrowotnym, nie były lepszą opcją niż masło. Obecnie technologia produkcji margaryny uległa zmianie, i większość margaryn zawiera jedynie do 3% kwasów tłuszczowych trans, co stanowi połowę zawartości tych kwasów w porównaniu do masła.

Główną zaletą margaryny jest jednak niższa zawartość kwasów tłuszczowych nasyconych, masło aż w 50% składa się z tych kwasów tłuszczowych, podczas gdy w margarynie jest ich od 20 do 30%. Wysokie spożycie kwasów tłuszczowych nasyconych podnosi poziom cholesterolu LDL we krwi i jest skorelowane z wyższym ryzykiem chorób serca.

Masło orzechowe w szklanej misce będące wegańskim zamiennikiem masła umieszczone obok wegańskich placuszków

Roślinne pasty i masła do pieczywa

Zamiast masła do smarowania pieczywa możesz wykorzystać również:

– awokodo – zawiera zdrowe jednonienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę E oraz antyoksydanty, które opóźniają starzenie. Z awokado możesz przygotować pastę guacamole lub rozsmarować je bezpośrednio na pieczywie. Najlepiej smakuje z odrobiną soli, kilkoma kroplami soku z cytryny i szczypiorkiem.

– pasta tahini – pasta wykonana w 100% z nasion sezamu. Możesz przygotować ją samodzielnie w domu lub kupić gotową.

– hummus – pasta z ciecierzycy staje się coraz bardziej popularna i bez problemu kupisz ją w większości sklepów, również w wersjach smakowych (z burakiem lub papryką).

– masło orzechowe – wypróbuj nie tylko masło z orzeszków ziemnych, ale również z migdałów i orzechów nerkowca. Masłem posmaruj pełnoziarnisty tost lub wafle ryżowe, ułóż plasterki brzoskwini lub banana. Otrzymasz kanapkę, która smakuje jak słodki deser. Wybieraj masło orzechowe o składzie 100% orzeszków, unikaj dodatku soli, cukru i oleju palmowego.

– pasta z tofu
– będzie jednocześnie źródłem białka, żelaza i wapnia. Możesz przygotować ją w wersji wytrawnej lub słodkiej.

– roślinne pasty z soczewicy, smalec z fasoli, pasta z suszonych pomidorów – roślinne pasty to zdrowszy zamiennik nie tylko masła, ale również wędliny czy kiełbasy. Dodaj do nich dużą ilość warzyw i posiłek gotowy.

Smalec z fasoli

Składniki:

– 2 puszki białej fasoli
– 2 duże cebule
– 1 jabłko
– 6 łyżek oliwy z oliwek
– 1 łyżeczka majeranku
– 1/2 łyżeczki soli,
– pieprz

Fasolę odcedź i przepłucz na sitku. Rozgnieć widelcem na papkę. Cebulę pokrój w drobną kostkę i podsmaż na patelni na oliwie, aż cebula zmięknie. Jabłko zetrzyj na tarce, dodaj do cebuli. Podsmażaj kolejne 8 minut. Cebulę z jabłkiem dodaj do fasoli, dołóż przyprawy i wymieszaj.

Pasta bezjajeczna z tofu

– 1 kostka tofu naturalnego (180 g)
– 3 łyżki wegańskiego majonezu
– 2 łyżeczki musztardy
– 1/2 łyżeczki syropu z agawy lub cukru pudru
– 1 łyżeczka czarnej soli
– 1/3 łyżeczki kurkumy
– 1 łyżeczka płatków drożdżowych

Wszystkie składniki umieść w blenderze i zmiksuj na pastę. Na koniec możesz dodać szczypiorek lub zielony groszek.

Wegańskie tofu pokrojone w kostkę umieszczone na białym talerzu leżącym na ściereczce

Pasta z suszonych pomidorów

Składniki:

– 1/2 słoiczka suszonych pomidorów (75 g)
– 45 gramów pestek dyni lub słonecznika
– 2-3 łyżki oleju z zalewy lub oleju lnianego

Pestki podpraż na suchej patelni. Gdy zaczną pachnieć zmiksuj je w pojemniku blendera na proszek. Dodaj pomidory oraz olej i zmiksuj na pastę. Przełóż do słoiczka i przechowuj w lodówce.

Jak zrobić wegańskie masło?

Wegańskie masło możesz przygotować również w domu z bardzo prostych składników. Potrzebujesz tylko olej kokosowy, mleko sojowe i odrobinę soli. Wypróbuj poniższy przepis.

Składniki:

– 3 łyżki oleju kokosowego (około 90 gramów)
– 1/2 szklanki mleka sojowego
– szczypta soli

Olej kokosowy roztop, dodaj do niego mleko i ubij blenderem na kremową masę. Dodaj sól, wymieszaj. Odstaw do ostudzenia do lodówki.

Jako dietetyk radzę jednak minimalizować użycie oleju kokosowego w kuchni, szczególnie przez osoby z wyższym rykiem chorób serca.

Pokrojone ciasto czekoladowe upieczone z wegańskim zamiennikiem masła leżące na kratce wyłożonej papierem do pieczenia

Co zamiast masła do wypieków?

Masło w wypiekach możesz zastąpić margaryną roślinną lub olejem roślinnym o delikatnym smaku (rzepakowy, słonecznikowy lub z pestek winogron). W tradycyjnych przepisach 100 g masła należy zastąpić 3-4 łyżkami płynnego oleju.

W wege ciastach jako alternatywa masła sprawdzi się również puree bananowe. Nie tylko obniży ono zawartość tłuszczu, ale również białego cukru. Banany świetnia nadają się do słodzenia zdrowszych wypieków.

Co zamiast masła do smażenia?

Najlepiej do smażenia sprawdza się oliwa z oliwek extra virgin, mimo że ma niższą temperaturę dymienia, jest pełna smaku i bogata w zdrowe jednonienasycone tłuszcze, polifenole oraz witaminę E. Zdrową opcją będzie również olej rzepakowy oraz olej z awokado.

Podsumowanie

Wegańska dieta, choć wyklucza produkty odzwierzęce takie jak masło, oferuje wiele smakowitych i zdrowych alternatyw. Dzięki różnorodnym roślinnym zamiennikom masła, osoby na diecie roślinnej mogą cieszyć się pełnowartościowymi posiłkami bez rezygnacji z ulubionych smaków. Margaryny roślinne, pasty z awokado, hummus, tahini, a także domowe masło wegańskie z oleju kokosowego i mleka sojowego to tylko niektóre z dostępnych możliwości. Eksperymentowanie z różnymi zamiennikami pozwoli znaleźć najlepszą opcję dla każdej potrawy.

Dietetyk Maria Pabich

Autor: Maria Pabich

Dietetyk, żona, mama, pasjonatka biegów na orientację i jogi. Uczy zdrowego odżywiania, specjalizuje się w żywieniu dzieci, dietach wegetariańskich i wegańskich. Wspiera rodziców w odbudowie odporności dzieci.

Przeczytaj także:

Omlet jajeczny z pomidorami i szpinakiem umieszczony w pojemniku turystycznym

Czym zastąpić jajka w diecie wegańskiej? 6 zamienników

Jak zastąpić jajko w diecie wegańskiej? Tofucznica, aquafaba - co to jest i jak to się je? Sprawdź w naszych przepisach.

Dieta dla sportowca amatora – składniki odżywcze

Dieta dla sportowca amatora – składniki odżywcze

Warto sprawdzić, jakie produkty spożywcze sportowiec amator powinien włączyć do swojej diety. Jak prawidłowe odżywianie wpływa na udany trening?

Batony zbożowe zgodne z dietą wegańską

Dieta wegańska – co to jest, jakie są zasady, czy jest zdrowa?

Czy dieta wegańska jest zdrowa? Zasady diety wegańskiej. Jak zbilansować roślinny jadłospis? Podstawowe informacje o diecie wegańskiej.

Kobieta w odzieży sportowej stojąca przy oknie zastanawiając się co jeść na diecie wegańskiej

Co jeść na diecie wegańskiej? Wegański jadłospis

Zastanawiasz się, co jeść na diecie wegańskiej? Sprawdź nasz przewodnik, który pomoże przejść na weganizm i ułożyć roślinny jadłospis

Dieta ketogeniczna a migrena. Czy keto zmniejsza bóle głowy?

Dieta ketogeniczna a migrena. Czy keto zmniejsza bóle głowy?

Migrena charakteryzuje się częstymi epizodami bólu głowy. Czy dieta ketogeniczna może pomóc zmniejszyć objawy? Sprawdź tutaj!