Mężczyzna sprawdzający na opakowaniu z czym nie łączyć magnezu

Z czym nie łączyć magnezu? Jakie składniki się wykluczają?

Magnez to jeden z najważniejszych minerałów, jakie trzeba dostarczać z dietą. Z czym go łączyć i jak dawkować, aby organizm go dobrze przyswajał?

Magnez to jeden z najważniejszych składników, jakie należy dostarczać codziennie do organizmu. Czasami naturalne produkty nie są wystarczające, aby spełnić zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Dowiedz się, jak suplementować magnez, aby odnieść z tego maksimum korzyści.

Po co dostarczać magnez?

Magnez jest jednym z kluczowych minerałów, który decyduje o prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jeżeli nie jesteś w stanie dostarczać odpowiednich ilości tego pierwiastka wraz z dieta, to koniecznie należy rozważyć suplementację. Jego obecność w organizmie decyduje o wielu procesach zachodzących w organizmie, a niedobór może doprowadzić do licznych powikłań zdrowotnych.

Magnez odgrywa istotną rolę w regulacji funkcji układu nerwowego. Pomaga w przewodzeniu impulsów nerwowych, co wpływa na poprawne funkcjonowanie mózgu. Jeżeli chcesz się cieszyć sprawnym umysłem i trzeźwym spojrzeniem na otaczający świat, to odpowiednia podaż magnezu jest jednym z najważniejszych aspektów, które musisz spełnić. Uczestniczy również w przemianach energetycznych organizmu odpowiadających za produkcję ATP. Ta jednostka energetyczna jest ściśle powiązana ze sprawnością mózgu.

Skurcze, drżenie rąk i osłabienie siły mięśniowej to częste skutki niedoboru magnezu. Jest on niezbędny do relaksacji mięśni po ich skurczu. Przy zbyt niskim spożyciu tego składnika funkcja ta nie może być prawidłowo spełniana, co prowadzi do bolesnych skurczów. Magnez jest również zaangażowany w układ ruchu ze strony układu kostnego. Jest ważny dla zdrowia kości, wspiera mineralizacje i zapobiega osteoporozie.

Magnez ma działanie uspokajające, pomaga redukować stres, poprawia jakość snu i może być pomocny w walce z bezsennością. Co ważne, warto wiedzieć, że nadmierna ilość stresu zwiększa zapotrzebowanie na magnez. Jeżeli, więc dużo się stresujesz to bardzo możliwe, że wymagać będziesz dodatkowej dawki tego składnika.

Kobieta wysypująca na dłoń suplementy diety nad stolikiem z lekami

Z czym łączyć magnez?

Aby maksymalnie zwiększyć przyswajalność magnezu, warto przyjmować go w towarzystwie składników, które pozytywnie wpływają na jego przyswojenie. W formie suplementów często istnieje w towarzystwie witaminy B6. Połączenie magnezu z witaminą B6 jest szczególnie korzystne w łagodzeniu objawów stresu i napięcia. Innym znanym połączeniem jest wapń i magnez. Optymalny stosunek to 2:1 (dwa razy więcej wapnia niż magnezu). Należy jednak unikać przyjmowania dużych dawek obu minerałów jednocześnie, ponieważ mogą one konkurować o wchłanianie.

Witamina D3 zwiększa przyswajanie magnezu z jelit. Prawidłowy poziom tego składnika w organizmie pozytywnie wpływa, więc na wchłanianie magnezu. W tym przypadku warto zadbać o ogólne zdrowie jelit, które będzie pozytywnie wpływać na przyswajanie wszelkich dobroczynnych składników. Kapsułki zawierające cynk, w zbyt dużej dawce, mogą również ograniczać przyswajanie magnezu. Lekarz powinien zalecać pacjentowi przyjmowanie składników mineralnych, błonnika i innych składników odżywczych.

Mniej znanym połączeniem jest łączenie octu i kwasu jabłkowego z magnezem. Często polecane ze względu na dobre wchłanianie oraz dodatkowe korzyści, takie jak wsparcie w produkcji energii i redukcji zmęczenia. Warto jednak pamiętać, że nie panuje tu zasada im więcej, tym lepiej. Warto wybrać od jednego do dwóch składników wspomagających przyswajanie magnezu. Zbyt duża ilość poprzez wzajemne oddziaływanie może przynieść odwrotny skutek.

Mężczyzna w dresie sportowym pijący z bidonu w przerwie między treningiem

Co zaburza wchłanianie magnezu?

Magnez jest wrażliwym składnikiem i jego wchłanianie może być zaburzone przez wiele czynników. Regularne picie alkoholu może zwiększać wydalanie magnezu z moczem i zmniejszać jego wchłanianie. Jeżeli planujesz, więc zakrapianą imprezę suplementację warto zaplanować dopiero na kolejny dzień. Chroniczny stres powoduje zwiększone wydalanie magnezu. W takich okresach warto, więc przyjmować większą dawkę tego składnika, aby nie dopuścić do niedoborów.

Zbyt duża podaż niektórych składników może prowadzić do konkurencji o wchłanianie i obniżać tym samym wchłoniętą ilość magnezu. Zbyt duża ilość wapnia w diecie może zmniejszać przyswajanie magnezu, ponieważ oba minerały rywalizują o te same mechanizmy transportu w jelitach. Podobnie zbyt duża ilość fosforanów może wiązać się z magnezem i tworzyć nierozpuszczalne sole, które są trudne do wchłonięcia.

Warto zwrócić uwagę na przyjmowane medykamenty. Leki moczopędne, inhibitory pompy protonowej, antybiotyki i niektóre leki przeczyszczające mogą zaburzać wchłanianie magnezu. Warto zawsze zapytać lekarza przepisującego lek czy suplementacja magnezem nie zaburzy działaniu leku. Magnez wpływa negatywnie na wchłanianie żelaza, dlatego nie zaleca się przyjmować tych suplementów jednocześnie.

Niektóre choroby jak na przykład celiakia czy choroba Leśniowskiego-Crohna mogą zmniejszać zdolność do wchłania magnezu. Nieprawidłowo działające jelita w mniejszym stopniu wchłaniają ten istotny dla organizmu składnik. W szczególny sposób należy wtedy łączyć magnez z substancjami ułatwiającymi wchłanianie.

Najlepsze sposoby na popijanie magnezu

Aby suplementacja magnezem przyniosła maksimum korzyści, to warto popijać go odpowiednimi płynami. Istnieją zarówno takie, które poprawiają jego wchłanianie, jak i takie, które je zaburzają. 

Woda to neutralny napój, który ani nie poprawia, ani nie pogarsza wchłaniania magnezu. Woda mineralna bogata w magnez dodatkowo zwiększa spożycie tego pierwiastka, co jest korzystne, zwłaszcza przy niedoborach. Soki owocowe mogą być dobrym wyborem. Zawarta w nich witamina C korzystnie wpływa na przyswajanie magnezu. Należy jednak pamiętać, że soki mimo zawartości witamin i minerałów dostarczają również wyraźną dawkę kalorii. Osoby będące na diecie redukcyjnej mogą mieć problem z osiągnięciem deficytu kalorycznego pijąc duże ilości soków.

Z drugiej strony warto unikać popijania magnezu niektórymi z napojów. Kawa, herbata i yerba mate zawierają kofeinę i taniny, które mogą zmniejszać absorpcję magnezu. Fosforany i inne substancje zawarte w słodkich napojach gazowanych oraz popularnych energetykach ograniczają wchłanianie magnezu. Wysoka zawartość wapnia może powodować konkurowanie z magnezem o wchłanianie, co nie jest korzystne. Warto, więc unikać popijania takimi produktami jak mleko, jogurty i kefiry. Jeżeli przyjmujesz duże ilości preparatu, to warto podzielić go na kilka dawek w ciągu dnia.

Mężczyzna trzymający w dłoni blistry z magnezem obok stojących suplementów diety

Najlepsze formy suplementacji magnezu

Mogłoby się wydawać, że każdy suplement z magnezem jest taki sam, jednak prawda jest zupełnie inna. Jest podawany w różnych formach i stanach skupienia, ale również sam jako substancja ma różne formy. Warto wybierać najlepiej przyswajalne formy magnezu, aby maksymalnie skorzystać z potencjału wynikającego z suplementacji tego składnika.

Jedną z najpopularniejszych form suplementacji jest cytrynian magnezu. Jedna z najlepiej przyswajalnych form. Jest dobrze rozpuszczalny w wodzie, dzięki czemu łatwo się wchłania. Polecany jest przy ogólnym niedoborze magnezu, a także w przypadku zaparć, ponieważ ma działanie lekko przeczyszczające. Jabłczan magnezu to połączenie magnezu z kwasem jabłkowym. Wchłania się dobrze, a dzięki obecności kwasu jabłkowego wspomaga dodatkowo produkcję energii. Z tego powodu jego suplementację często poleca się osobom aktywnym fizycznie.

Osoby, które mają problemy trawienne powinny wybierać glicynian magnezu. Charakteryzuje się rewelacyjnym poziomem wchłaniania, a dodatkowo jest łagodny dla układu pokarmowego, co czyni go dobrym wyborem dla osób z wrażliwym żołądkiem. Lepiej unikać słabo przyswajalnych form jak tlenek magnezu, oraz chlorku magnezu, który może powodować dolegliwości żołądkowe.

Podsumowanie

Jeżeli chodzi o formę, w jakiej przyjmuje się suplement znaczenie ma kilka kwestii. Jedną z najważniejszych jest nasz komfort i wygoda. Tabletki są wygodne w użyciu, jednak polegamy na dawce odmierzonej przez producenta. Proszek umożliwia precyzyjne dostosowanie dawki, jednak przygotowanie roztworu poza domem może być problematyczne. Istnieją również inne formy, jak tabletki do ssania, roztwory oraz żele. Wybierając swój idealny preparat z magnezem warto wziąć pod uwagę dawkę, jakiej potrzebujesz oraz wygodę.

Dietetyk Patryk Buczkowski

Autor: Patryk Buczkowski

Jestem dietetykiem klinicznym oraz trenerem personalnym. Ukończyłem studia dietetyczne na Collegium Medicum UJK i Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Jestem absolwentem szkoły policealnej na kierunku trener personalny. W mojej pracy stawiam na połączenie wiedzy teoretycznej z praktyką, którą zdobywam od 2020 roku, rozpoczynając pracę zawodową jeszcze podczas studiów. Szczególnie interesują mnie tematy związane z dietetyką sportową, modelowaniem sylwetki oraz wpływem poszczególnych składników diety na zdrowie człowieka. W wolnym czasie aktywnie uprawiam sport, doskonaląc się w sportach walki.

Przeczytaj także:

mężczyzna rozpuszczający suplement w wodzie

Suplementacja w sporcie – odżywki i suplementy w sporcie wg. AIS

Czy osoby uprawiające sport powinny stosować suplementację? Czy przy zbilansowanej diecie organizm potrzebuje suplementów diety? Sprawdź!

różne potrawy i shaker

Najlepsze suplementy diety – sprawdź które warto stosować.

Szukasz najlepszych suplementów diety? Sprawdź, jakie preparaty warto stosować. Kupuj te o najwyższej jakości, polecane przez ekspertów.

Kobieta wysypująca na dłoń suplementy diety nad stolikiem z lekami

Lek a suplement diety – czym się różnią? Podobieństwa i różnice

W celu poprawy stanu zdrowia ludzie często stosują suplementy diety i leki. Ważne, aby znać różnice, między lekiem, a suplementem diety.

2 osoby z shakiem proteinowym

Czy suplementy diety są bezpieczne? Kiedy warto je stosować?

Suplementacja – czy suplementy diety są zdrowe? Kiedy warto suplementować niedobory? Jak stosować witaminy, minerały i pozostałe składniki odżywcze?

różne suplementy diety w opakowaniach

Jak przyjmować suplementy diety? – prawidłowe stosowanie

Prawidłowa suplementacja – jak przyjmować suplementy diety, jak łączyć je ze sobą poprawnie, kiedy można je brać, czy można zażywać je do posiłku?