Grupa ludzi pijąca napój izotoniczny po treningu

Zatrzymywanie wody w organizmie. Jak pozbyć się jej nadmiaru?

Nadmiar wody w organizmie to częsty problem osób trenujących. Zatrzymywanie wody w organizmie – co z tym zrobić? Podpowiadamy!

Zatrzymywanie wody w organizmie to problem, który może dotknąć każdego. Szczególnie jest on uciążliwy dla osób pracujących nad sylwetką, dla których jej estetyczny wygląd jest priorytetem. Przyczyn retencji wody może być naprawdę wiele – od spożywania zbyt małej ilości płynów, przez brak ruchu, aż po niewłaściwą dietę. Istnieją na szczęście proste sposoby, które pomagają poradzić sobie z tym problemem. Poznasz je, czytając nasz artykuł.

Przyczyny nadmiaru wody w organizmie

Na początku należy zaznaczyć, że nadmiar wody w organizmie (czyli tak zwane przewodnienie) nie jest procesem normalnym. Prawidłowo działający organizm aktywuje nerki, których zadaniem jest filtrować więcej krwi i produkować mocz, z którym zostanie wydalony nadmiar płynów. Mechanizmy te mogą jednak zostać zaburzone z powodu różnych czynników, co doprowadzi do gromadzenia się wody w ciele.

Jedną z przyczyn może być niewłaściwa dieta. Jej wpływ na zatrzymywanie wody może mieć:

– stosowanie rygorystycznych, niskokalorycznych diet;

– zbyt małe spożycie wody (sprawia ono, że organizm zaczyna ją oszczędzać poprzez gromadzenie);

– spożywanie dużej ilości słodyczy (węglowodany proste powodują wyrzut insuliny, która przyczynia się do magazynowania nadmiaru energii w postaci glikogenu i tłuszczu. Ta sytuacja sprzyja gromadzeniu się wody);

– zbyt częste picie alkoholu (działa on rozszerzająco na naczynia krwionośne, co powoduje powstawanie obrzęków. Poza tym jest moczopędny, więc organizm przy dużej utracie wody rozpoczyna jej magazynowanie);

– duże spożycie solonych potraw i przekąsek;

– jedzenie zbyt małej ilości pokarmów bogatych w potas;

– picie kawy i herbaty.

Warto jednak wiedzieć, że niezdrowa dieta to niejedyna przyczyna zatrzymywania wody w tkankach. To zjawisko jest bardzo powszechne u kobiet i jest spowodowane procesami hormonalnymi. Należy tutaj wyróżnić:

– gromadzenie się wody przed menstruacją (jest ono spowodowane dużym wahaniem poziomu hormonów płciowych. Najczęściej występuje w drugiej fazie cyklu miesiączkowego);

– gromadzenie się wody podczas ciąży (przyczyną takiego stanu są zarówno zmiany hormonalne, jak i zmiana trybu pracy różnych narządów).

Kobiety pijące izotonik po treningu aby zapobiec nadmiarowi wody w organizmie

Inne przyczyny zatrzymywania wody w organizmie

Nadmierne gromadzenie się wody w organizmie może mieć jednak również inne przyczyny. Może być to między innymi oznaka rozwoju poważniejszych schorzeń. Zatrzymywanie płynów może być powiązane z chorobami nerek, serca lub wątroby. Warto poświęcić kilka dodatkowych słów każdej z wymienionych wyżej dolegliwości.

Jeżeli gromadzenie się nadmiaru wody jest związane z niewydolnością nerek, oznacza to, że nie pełnią one swojej funkcji polegającej na usuwaniu nadmiaru płynów z organizmu, co prowadzi do ich gromadzenia. W przypadku niewydolności serca właściwie przestaje działać układ krążenia. W takiej sytuacji dochodzi do zastoju krwi, rozszerzenia naczyń i tym samym wnikania wody do tkanek. Jeżeli przyczyną jest choroba wątroby (przykładowo marskość), dochodzi do wzrostu ciśnienia w krążeniu, białka zatrzymują wodę w naczyniach, co prowadzi do przewodnienia.

Kobieta pijąca izotonik podczas aktywności fizycznej aby pozbyć się nadmiaru wody z organizmu

Zatrzymanie wody w organizmie – objawy

Zatrzymanie wody w organizmie może objawiać się w różny sposób. Do najczęstszych symptomów zaliczamy: przybieranie na wadze, opuchliznę, przewlekłe zmęczenie, trudności w poruszaniu się oraz wzrost ciśnienia krwi i bóle głowy. Zaniepokojenie powinno wywołać również zaobserwowanie obrzęków w takich miejscach jaknogi, stopy, kostki, dłonie oraz brzuch. W miejscu obrzęku skóra staje się napięta i błyszcząca, a opuchlizna na twarzy sprawia wrażenie przybrania na wadze.

Kluczem do zauważenia tego problemu jest obserwowanie swojego ciała. Jeżeli pomimo zrównoważonej diety oraz aktywności fizycznej, masa ciała idzie w górę w krótkim czasie, może to wskazywać na zatrzymywanie wody w organizmie. Obrzęki powstające w okolicach stawów mogą z kolei powodować trudności w poruszaniu się. Ze względu na wzrost ciśnienia krwi, mogą pojawić się także bóle głowy. Jeżeli zauważysz u siebie jeden z powyższych objawów, powinieneś skonsultować go z lekarzem, który wyda zalecenia co do następnych kroków.

Jak pozbyć się wody z organizmu?

Zatrzymywanie się wody w organizmie to problem, który może uprzykrzyć życie. Szczególnie jest on zmorą osób, które regularnie trenują i zależy im na zdrowo wyglądającej, estetycznej sylwetce. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów, które pozwalają pozbyć się nadmiaru wody z ciała. Przyjrzymy się teraz każdemu z nich.

Picie większej ilości wody

Wbrew pozorom najskuteczniejszym sposobem na poradzenie sobie z zatrzymywaniem wody w organizmie jest picie większych jej ilości. Wynika to z bardzo prostego biologicznego faktu. Ludzkie ciało w 60-70% składa się z wody, co oznacza, że jest ona niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. Wpływa ona na pracę właściwie każdego układu, a jej braki przyczyniają się do trudności z usuwaniem produktów przemiany materii, co prowadzi do obrzęków.

Jeżeli do naszego organizmu nie jest dostarczana odpowiednia ilość wody, zaczyna on proces jej zatrzymywania. Pozwala mu to na zapobiegnięcie odwodnieniu. Z tego powodu dorosły człowiek o przeciętnej budowie powinien pić około 2 litrów wody dziennie. W przypadku, jeżeli nie przepadasz za piciem czystej wody, można jako zamiennik skomponować sobie domowy izotonik stworzony na bazie wody mineralnej oraz owoców.

Warto również dodać, że na odpowiednie nawodnienie ma wpływ również sposób, w jaki dostarczamy wodę do swojego organizmu. Wypijanie dużych ilości wody, co kilka godzin nie jest najlepszym pomysłem ze względu na szybkie jej wydalenie. Zdecydowanie lepszą taktyką jest picie małych ilości w regularnych odstępach czasu. Nie należy czekać, aż pojawi się uczucie pragnienia. Oprócz tego trzeba pamiętać, że jeżeli uprawiasz sport, musisz również pić więcej płynów.

Mężczyzna pływający w basenie

Zwiększenie aktywności fizycznej

Doskonałym sposobem na przeciwdziałanie zatrzymywaniu wody w organizmie jest większe zaangażowanie w aktywność fizyczną. Siedzący tryb życia z całą pewnością nie sprzyja usuwaniu nadmiaru wody. Jest to spowodowane gorszym krążeniem krwi, co jest prostą drogą do powstawania obrzęków. Przeciwdziałać temu zjawisku można poprzez uprawianie sportu.

Od razu uspokajamy – wcale nie chodzi tutaj o katorżnicze treningi na siłowni lub poza nią. Liczy się każda, nawet najdrobniejsza aktywność, taka jak spacer lub jazda rowerem do pracy. Aktywności te same w sobie nie są treningami, a pomimo tego pozytywnie wpływają na usuwanie wody z organizmu. Jeżeli jednak kochasz uprawiać sport, to najskuteczniejsze w walce z nadmiarem wody w ciele jest bieganie, pływanie oraz jazda na rowerze.

Ograniczenie spożycia soli

Za zatrzymywanie się wody w organizmie może odpowiadać nadmiar soli. Jej nadużywanie bardzo szybko może spowodować problemy z gospodarką wodno-elektrolitową. Sól sama w sobie zatrzymuje wodę w organizmie, ale także przyczynia się do wzrostu ciśnienia krwi. Niestety ze względu na nadmiar sodu w wielu konsumowanych na co dzień produktach, kontrola jej spożycia bywa trudna. Znajdziemy ją między innymi w serach, mięsie czy wędzonych rybach.

Pełne wyłączenie tych produktów ze swojej diety nie jest możliwe, ale także nie jest wskazane, ponieważ posiadają one także swoje właściwości prozdrowotne. Lepszym rozwiązaniem będzie ograniczenie ich spożycia. Oprócz tego do swojej diety warto włączyć produkty zawierające potas. Pierwiastek ten jest antagonistą sodu, z którego cząsteczek zbudowana jest sól. Jego działanie opiera się na udziale w syntezie tlenku azotu, który w organizmie odpowiada za rozszerzanie naczyń krwionośnych i równowagę stężenia płynów w komórkach.

Ograniczenie spożycia alkoholu

Jedną z wielu przyczyn zatrzymywania wody w organizmie jest nadmierne spożycie alkoholu. Napoje procentowe posiadają właściwości, które przekładają się na rozszerzanie naczyń krwionośnych oraz obniżenie poziomu wazopresyny. Ta ostatnia jest odpowiedzialna za retencję płynów w organizmie. Wszystko to składa się na skutek w postaci magazynowania wody w komórkach.

Warto jednak zaznaczyć, że powyższe właściwości nie dotyczą piwa bezalkoholowego. Za wpływ na retencję wody odpowiada stricte sam alkohol. Niektóre piwa bezalkoholowe mają wręcz właściwości przyczyniające się do nawadniania organizmu, dlatego też od czasu do czasu warto je zastosować po intensywnym treningu. Należy jednak wybierać takie, które nie zawierają w sobie dużo cukrów prostych.

Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu za pomocą suplementów?

Warto zdawać sobie również sprawę, że istnieją specjalne leki, które pomagają w usunięciu wody z organizmu. Są one nazywane diuretykami. Ich działanie polega na zwiększeniu ilości wydalanego moczu, co może pomóc w przypadku tego rodzaju problemu. Należy jednak wiedzieć, że wykorzystanie diuretyków powinno zostać wcześniej skonsultowane z lekarzem, ponieważ nieodpowiedzialne ich stosowanie może doprowadzić do zaburzeń w gospodarce elektrolitowej organizmu. Trzeba być również świadomym, że działanie diuretyków jest jedynie doraźne. Leki te pomagają w usunięciu nadmiaru wody, ale nie eliminują jego przyczyny.

To jednak nie wszystko. Na rynku farmaceutycznym można również znaleźć suplementy na pozbywanie się wody z organizmu na przykład w postaci tabletek. Co ważne – są one dostępne bez recepty. Preparaty te oparte są na potasie, magnezie, witaminie B6 oraz wyciągach z roślin, które mają właściwości moczopędne. Jednocześnie nie można zapominać, że tego typu suplementy mogą wpływać negatywnie na gospodarkę elektrolitową. Z tego powodu ich używanie warto skonsultować z lekarzem.

Przeczytaj także:

kobieta w koszulce sportowej pijąca napój nawadniający z bidonu

Woda, napój izotoniczny,... - który, kiedy i dla kogo?

Prawidłowe nawodnienie jest bardzo ważne dla utrzymania zdrowia. Jak sprawdzić czy jest się odwodnionym? Jak wybrać odpowiedni napój nawadniający?

Wysportowany mężczyzna i kobieta przygotowują potrawę z odżywką białkową

Ile jeść białka na redukcji ? Skuteczne odchudzanie z proteinami

Faktem jest, że białko wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Wiele osób na redukcji zastanawia się, ile spożywać białka na redukcji. Poznaj odpowiedź!

kobiety w odzieży sportowej trzymające w dłoniach wodę proteinową

Jak szybko nawodnić organizm? Które napoje są najlepsze?

Sposoby na szybkie i skuteczne nawodnienie organizmu potrafią być naprawdę przydatne. Sprawdź jak szybko nawodnić organizm!

osoba trenująca na stepperze w legginsach

5 akcesoriów pomagających spalać tłuszcz

Niewłaściwa dieta i brak aktywności powodują odkładanie się tłuszczu. Odkryj 5 akcesoriów fitness pozwalających walczyć z tkanką tłuszczową