Mężczyźni trenujący boks zbijający wagę przed galą

Zbijanie wagi w sportach walki – jak przebiega?

Zbijanie wagi przed zawodami pozwala zawodnikowi zgubić nawet kilka kilogramów. Sprawdź, jak przebiega zbijanie wagi w sportach walki.

W sportach walki zawodnicy kategoryzowani są w pewnych przedziałach wagowych. Dlatego żeby móc przejść weryfikację wagi, czyli ważenie, bardzo często sportowiec musi wcześniej zredukować masę ciała, aby osiągnąć oczekiwany rezultat. Zbijanie wagi w sportach walki przebiega dużo bardziej drastycznie niż w przypadku standardowej utraty zbędnych kilogramów poprzez dietę i często bywa jednym z najtrudniejszych etapów przygotowania do konkursu. Istnieje wiele metod, za pomocą których sportowcy zrzucają wagę przed zawodami. Jak przebiegają takie procesy, a także co warto wiedzieć na temat zbijania wagi do walki? Odpowiadamy.

Zbijanie wagi do walki – w jakim celu?

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z trenowaniem różnego rodzaju sportów walki, często nie do końca zdają sobie sprawę z tego, dlaczego zawodnicy decydują się na szybkie zbijanie wagi przed galą. Podejmują takie działania ze względu na ograniczenia wagowe ustalone jeszcze przed walką. Zazwyczaj w sportach walki rozgrywki odbywają się w konkretnej kategorii. 

Wśród najpopularniejszych takich grup wymienia się wagę piórkową, słomkową czy ciężką. Do każdej z tych grup przypisany jest konkretny limit wagowy. Zawodnik nie może go przekroczyć, ponieważ niezmieszczenie się w ustalonym limicie, może spowodować jego dyskwalifikację, zanim jeszcze rozpocznie się walka. Kolejnym powodem, dla którego sportowcy trenujący różnego rodzaju sztuki walki, decydują się na szybkie zbijanie wagi, jest fakt, iż niższa masa ciała pozwala uzyskać siłę relatywną.

Kobieta trenująca boks przed galą

Zrzucanie wagi przed walką – jak zbić wagę przed zawodami?

Zbijanie wagi przed zawodami można podzielić na:

– długotrwałą utratę masy ciała, czyli redukcję;
– bardzo szybką utratę masy ciała, przeprowadzoną zazwyczaj w czasie ostatnich kilku dni lub tygodnia przed zawodami.

Ta pierwsza technika stanowi bezpieczną i regularną metodę kontroli wagi. Pozwala uniknąć nadmiernego otłuszczenia w sezonie i pomiędzy walkami. Druga technika z kolei ma na celu błyskawiczne zrzucenie kilogramów tuż przed walką, aby osiągnąć określoną wagę.

W zależności od doboru konkretnej metody, na kilka dni przed zawodami można pozbyć się nawet 10% masy ciała. Warto jednak pamiętać o tym, że działanie takie powinno być przeprowadzone pod kontrolą specjalistów ze względu na to, że zrzucenie wielu kilogramów w bardzo krótkim czasie, niesie za sobą szereg konsekwencji, a w ostateczności może prowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia. Były już przypadki kiedy w trakcie zbijania ostatnich kilogramów zawodnicy zasłabli lub zmarli przed walką.

Mężczyzna przygotowujący się na trening w ochraniaczach na zęby i na głowę

Jak zbić wagę na zawody?

Robienie wagi w sportach walki realizowane jest z wykorzystaniem różnych metod. Dobór konkretnej techniki uzależniony jest przede wszystkim od tego, jaki spadek wagi chcemy osiągnąć. Temat zbijania wagi w sportach walki wciąż jednak budzi sporo kontrowersji, ponieważ nieodpowiednio przeprowadzony taki proces może odbić się negatywnie na zdrowiu zawodnika i jego kondycji oraz sile podczas rywalizacji. Żeby zakwalifikować się do niższej kategorii zawodnicy przed oficjalnym ważeniem stosują metody takie jak:

– odwodnienie poprzez ograniczenie spożycia wody;
– ograniczenie spożycia soli, czyli sodu;
– zmniejszenie podaży węglowodanów;
– oczyszczanie jelit i usunięcie z nich treści pokarmowej za pomocą środków przeczyszczających,
– manipulacja zawartością glikogenu;
– ograniczenie spożycia cukru;
– ograniczenie spożycia błonnika;
– wypacanie.

Zbijanie wagi przed walką to nie tylko przygotowanie zawodnika na dzień ważenia, ale również późniejsze uzupełnienie niedoborów po oficjalnej ceremonii ważenia, zazwyczaj na dzień przed walką.

Zbijanie wagi w boksie poprzez kontrolowanie zapasów glikogenu

Ciekawym sposobem na zrobienie limitu wagi na kilka dni przed startem w zawodach jest kontrolowanie zapasów glikogenu. Najlepsi zawodnicy na przykład na 5 dni przed oficjalnym ważeniem, a nawet wcześniej, czyli 7 dni przed walką decydują się na wypłukanie glikogenu mięśniowego. Takie działanie może skutkować utratą masy ciała w wysokości około 2%. 

Glikogen mięśniowy to nic innego jak węglowodany znajdujące się w naszych mięśniach. Zazwyczaj zapasy glikogenu wynoszą około 400 g, a u cięższych zawodników jeszcze więcej. Co istotne, 1 g glikogenu wiąże 2,7 g wody. Dlatego kontrolowanie zapasów tego składnika, może pomóc w utracie wagi.

Żeby zmniejszyć podaż glikogenu mięśniowego, należy spożywać mniej węglowodanów. Dlatego kilka dni przed startem, zawodnicy zmniejszają podaż węglowodanów do mniej niż 50 g na dobę, zostawiając standardową kaloryczność lub ucinając kalorie o około 10%. Dieta keto związana jest ze zwiększeniem podaży tłuszczy, ilość białka powinna pozostać bez zmian.

Zbijanie wagi wodą, czyli ograniczenie podaży płynów

Odwadnianie przed rozpoczęciem walki to jeden z najczęściej wykorzystywanych przez sportowców sposobów cięcia wagi. Żeby zakwalifikować się do niższej kategorii wagowej i zgubić 4 kilogramy czy nawet 8 kilogramów, warto jednak dowiedzieć się, jak w efektywny sposób powinno przebiegać wydalanie nadmiaru wody, aby nie wpłynęło ono bardzo negatywnie na gospodarkę wodno-elektrolitową. Efekt odwodnienia zazwyczaj odpowiada za sporą część utraty wagi przez zawodnika. Nic w tym dziwnego, ponieważ sporą część naszego ciała stanowi woda.

Ta metoda wykorzystywana jest w przypadku osób, które muszą stracić więcej niż 1,5% masy ciała. Nie można jednak przeprowadzać jej zbyt wcześnie, na przykład tydzień czy dwa przed zawodami. Żeby skutecznie się odwodnić, wystarczą cztery dni. Czasami taki zabieg przeprowadza się tylko dzień przed ceremonią ważenia. Warto pamiętać o tym, że odwodnienie zabiera zawodnikowi sporo siły.

Jak mądrze przeprowadzić odwodnienie?

– Na 24-36 godzin przed ważeniem należy ograniczyć płyny do mniej niż 15 ml na kilogram masy ciała. Dzięki temu można poprzez odwodnienie stracić od 1,5 do 2,4% masy ciała.

–Taki wynik można jeszcze poprawić, wykorzystując tak zwane ładowanie wody. Taką metodę stosują nie tylko zawodnicy trenujący różnego rodzaju sztuki walki, ale także osoby startujące w zawodach sylwetkowych. Wówczas kilka dni przed startem piją spore ilości wody od 7 do nawet 10 litrów, a następnie jeden dzień przed startem obniżają podaż płynów do 15 ml na kg masy ciała. Wówczas można liczyć na utratę nawet 3,2% masy ciała. Efekt ten spowodowany jest przez zwiększenie wydzielania wazopresyny.

Płyny najlepiej dostarczać z naparów takich jak: pokrzywa, zielona herbata czy jałowiec pospolity. Ważnym elementem przygotowania walki jest też uzupełnienie płynów po ceremonii ważenia.

Kobieta i mężczyzna relaksujący się w saunie

Jak bokserzy zrzucają wagę dzięki saunie?

Bokserzy odwadniają się przed ceremonią ważenia, nie tylko ograniczając spożycie płynów, ale również korzystając z sauny. Aktywne pocenie się jest szczególnie ważnym uzupełnieniem wcześniejszych metod, zwłaszcza w przypadku kiedy utrata masy ciała przed walką musi wynosić więcej niż 5%. Wówczas aktywne pocenie, takie jak na przykład: cardio w dresie, a także sesje w saunie czy gorące kąpiele, a więc pasywne pocenie się, mogą być pomocne w redukcji masy ciała i pozbywaniu się nadbiaru wody.

Jak zrzucić 2 kg przed zawodami przez ograniczenie ilość spożywanych pokarmów i podaż błonnika?

Bezpiecznym sposobem, za pomocą którego można zrzucić 2 kg przed zawodami, jest zmniejszenie spożywanej masy pokarmów, a także błonnika. Ta nieinwazyjna technika może pozwolić zawodnikowi utracić nawet do 1,5% masy ciała. Na czym ona polega? Kilka dni przed startem, należy zmniejszyć objętość porcji spożywanych posiłków, jednak pozostawić ich kaloryczność na zalecanym poziomie. Dlatego zamiast na przykład makaronu z warzywami i mięsem, lepiej sięgnąć po lekkie wafle ryżowe z masłem orzechowym.

Zmniejszona masa pokarmów często idzie w parze ze zmniejszeniem podaży błonnika pokarmowego. Najlepiej na dietę niskobłonnikową przejść 2 do 7 dni przed ważeniem. Wówczas należy jeść go mniej niż 10 g na dobę. Oznacza to, że aby zrzucić zbędne kilogramy przed ceremonią ważenia, kilka dni wcześniej należy zmniejszyć spożycie warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, a także strączków. Wbrew pozorom wszystkie teoretycznie niezdrowe produkty, które ważą mało, a dostarczają dużej ilości kalorii, mogą być przydatne podczas diety sportowca, który chce uciąć nieco błonnika.

Kobieta i mężczyzna przygotowujący posiłek na redukcji przed walką

Zbijanie wagi do walki a ograniczenie spożycia cukru i soli

Kolejnym sposobem, który bardzo często stosowany jest obok ograniczenia przyjmowanych płynów, jest zmniejszenie podaży soli i zrezygnowanie ze spożycia cukru. Kilka dni przed datą, kiedy odbywa się ważenie, aby w organizmie zawodnika nie zatrzymywała się woda, powinien on ograniczyć sól i dodatkowo może na przykład stosować napar z pokrzywy. 

Istotne jest to, aby nie ograniczać soli długo przed ważeniem. Wystarczy zmniejszyć jej spożycie sodu 1-3 dni przed taką ceremonią, ponieważ po czterech dniach diety niskosodowej często już pojawiają się problemy związane z odwodnieniem i zaburzoną gospodarką wodno-elektrolitową. Sól może być wykorzystana jednak nieco wcześniej przed oficjalnym ważeniem. 

Na około 5 dni przed, warto systematycznie wypijać więcej wody i zwiększyć spożycie soli. Połączenie wody i soli, a więc sodu prowadzi do reakcji hormonalnej, podczas której woda wydalana jest wraz z moczem. W kolejnych dniach należy ograniczać już przyjmowanie płynów i zmniejszać ich ilość, a trzy dni przed ograniczyć sól do minimum. Warto również zrezygnować ze spożywania cukru i skrobi podczas całego okresu zrzucania wagi.

Redukcja przed zawodami dietą

Specjalne przygotowanie zawodnika warto rozpocząć jak najwcześniej, aby móc w końcowej fazie zastosować bezpieczniejszy dla niego sposób zrzucania wagi, taki jak opróżnienie jelit czy delikatne wypocenie nadmiaru wody. Żeby zawodnik zmieścił się w limicie konkretnej kategorii wagowej, warto wdrożyć deficyt kaloryczny już kilka miesięcy przed zawodami.

W takiej redukcji przyjęte wartości muszą skutecznie spalać tkankę tłuszczową, pozostawiając przy tym tkankę mięśniową. Deficyt rzędu 300-500 kcal to bezpieczna opcja, która nie powinna negatywnie wpłynąć na siłę zawodnika i utrudniać mu treningów. Nie wpłynie negatywnie też na wszelkie procesy metaboliczne i nie doprowadzi do zaburzeń hormonalnych.

Jak sztuki walki wpływają na redukcję masy ciała?

Sztuki walki mogą być dobrym sposobem na utrzymanie kondycji, sprawności fizycznej, a także odpowiedniej masy ciała. Dyscypliny takie jak tai chi, boks, bjj, karate, judo i wiele innych, uprawiają nie tylko profesjonaliści, ale również amatorzy, którym zależy na redukcji masy ciała. Każda aktywność fizyczna, również treningi sportów walki w połączeniu z deficytem kalorycznym będzie wspomagała proces zrzucania zbędnych kilogramów. Jeśli zależy nam na tym, by pozbyć się kilku kilogramów, możemy deficyt wygenerować za pomocą diety o obniżonej kaloryczności lub zwiększając aktywność fizyczną w ciągu dnia. Uczestnictwo w treningach sztuk walki może więc pomóc proces odchudzania.

Przeczytaj także:

Jak dżakuzi wpływa na odchudzanie? Zalety hydromasażu

Jak dżakuzi wpływa na odchudzanie? Zalety hydromasażu

Dżakuzi może pomóc w pozbyciu się zbędnych kilogramów. Efekty odchudzania będą szybsze. Poznaj zalety dżakuzi i jego wpływ na odchudzanie.

Kobieta i mężczyzna przygotowujący posiłek keto

Na czym polega dieta ketogeniczna? Co jeść na keto?

Chcesz przejść na keto? Nie wiesz, jakie są zasady diety ketogenicznej? Czy to dobry wybór na odchudzanie? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Właściwości i zalety sauny – co daje sauna, jak korzystać z sauny?

Właściwości i zalety sauny – co daje sauna, jak korzystać z sauny?

Saunowanie poprawia krążenie krwi oraz kondycję skóry. Sprawdź, jakie jeszcze są zalety korzystania z sauny.

Wysportowany mężczyzna i kobieta przygotowują potrawę z odżywką białkową

Ile jeść białka na redukcji ? Skuteczne odchudzanie z proteinami

Faktem jest, że białko wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Wiele osób na redukcji zastanawia się, ile spożywać białka na redukcji. Poznaj odpowiedź!

Trening wytrzymałościowy – ćwicz wydolność i szybkość bez przetrenowan

Trening wytrzymałościowy – ćwicz wydolność i szybkość bez przetrenowan

Trening wytrzymałościowy – czy trening cardio i ćwiczenia wytrzymałościowe wpływają na pracę układu krążenia i jak poprawiają wydolność i szybkość