Kobieta w odzieży do biegania zakładająca kamizelkę obciążeniową przed treningiem biegowym

Czy warto biegać z obciążeniem?

Czy bieganie z dodatkowym obciążeniem to sposób na szybsze wyniki? Sprawdź, jakie są wady i zalety tego rozwiązania dla biegaczy.

Niektórzy biegacze decydują się na założenie dodatkowego obciążnika podczas biegu. Czy ten element treningowy może sprawdzić się w Twoim przypadku? O zaletach i wadach takiego rozwiązania dowiesz się z tego tekstu.

Co daje bieganie z obciążeniem?

Zacznijmy od tego, że bieganie z ciężarkami lub innym obciążeniem to jedynie dodatek. Jeśli jesteś amatorem, na początku naucz się podstaw. Odpowiednie stawianie kroków, prawidłowa postawa czy kontrolowanie oddechu to najistotniejsze elementy. Dopiero gdy je opanujesz, możesz zastanawiać się nad tym, czy trening z obciążeniem byłby czymś dla Ciebie.

Dlaczego tak istotne jest pamiętanie o podstawach? Ponieważ to one zmniejszają ryzyko kontuzji przeciążeniowych. Dlatego na początku buduj swoją wydolność w naturalny sposób, na przykład dokładając do swojego treningu kilka podbiegów.

Jednak czy dodatkowe obciążenie może z czasem okazać się praktyczne? Owszem, za takim rozwiązaniem istnieje kilka solidnych argumentów.

Mężczyzna w odzieży do biegania biegnący w terenie w pobliżu akwenu wodnego

Niektórzy zastanawiają się nad tym, czy bieganie z obciążeniem jest odpowiednim sposobem na wzmocnienie mięśni. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Jeśli przeprowadzisz ten trening poprawnie technicznie, wówczas faktycznie będziesz w stanie wyciągnąć z niego korzyści. Z drugiej strony dobranie nieodpowiedniego ciężaru lub trenowanie ze złą techniką może doprowadzić do kontuzji przeciążeniowych.

Wiele zależy również od preferencji. Historia zna biegaczy, którzy lubili na ćwiczenia zakładać dodatkowe obciążenia, aby podczas właściwych zawodów czuć się lżejszymi. Jako przykład podaje się między innymi czeskiego biegacza, Emila Zapatka, który w poprzednim stuleciu uchodził za znakomitego sportowca, ustanawiając wiele światowych rekordów. Słynął również z tego, że trenował w ciężkim wojskowym obuwiu. Co również ciekawe, nie brakowało opinii, że jego technika biegu jest niezwykle brzydka, ale jednocześnie bardzo skuteczna.

Pamiętaj, że samo założenie ciężarów nie uczyni z Ciebie profesjonalnego sprintera. Poprawna technika znaczy więcej niż siła. Trening z obciążeniem może jednak pomóc przyśpieszyć metabolizm i zwiększyć konkretną grupę mięsieni.

Tak więc czy trenowanie z dodatkowymi ciężarkami ma sens? Z pewnością może go mieć, o ile jednocześnie będziesz zwracał uwagę na swoją postawę podczas biegu. Przede wszystkim to urozmaicenie nie powinno przekładać się na naukę złych nawyków, co czasami ma miejsce. Jeśli jednak będziesz tego pilnować, wówczas możliwe będzie przeprowadzenie ćwiczeń na wyższym poziomie.

Wady i zalety biegania z obciążeniem

Doświadczeni biegacze mogą chcieć w dalszym ciągu się rozwijać i trenować swoją wytrzymałość biegową. Ćwiczenia mięśniowe na siłowni, podbiegi lub dodatkowy ciężar mogą okazać się w takiej sytuacji pomocne. Bieganie z obciążeniem przynosi następujące korzyści:

– Wzmocnienie mięśni rąk, których praca jest istotna podczas utrzymywania koordynacji ruchowej.
– Poprawa wytrzymałości i szybkości.
– Intensywniejsza praca układu oddechowego.
– Poprawa ekonomiki ruchu.


W przypadku dobrze dobranego ciężaru oraz pamiętaniu o podstawach można powiedzieć, że wad takiej praktyki właściwie nie ma. Trzeba natomiast wiedzieć o tym, że z dodatkowymi obciążeniami jesteś bardziej narażony na przeciążenia stawów. Do tego miej na uwadze to, że niektórzy sportowcy nie przepadają za takim rozwiązaniem, ponieważ ich zdaniem taki trening ma wpływ na zmianę techniki biegania, co nie jest przez nich pożądane.

Nie ma również co liczyć na to, że dodatkowy ciężar wymiernie wpłynie na liczbę spalanych kalorii. Biega się z niewielkim obciążeniem, a więc organizm nie odczuwa tego aż tak znacznie.

Rodzaje obciążeń do biegania

Skoro wiesz już, dlaczego stosuje się takie rozwiązanie, nadszedł czas na poznanie różnych rodzajów obciążeń. Przejrzenie poszczególnych charakterystyk pozwoli Ci dostoswać rodzaj obciążenia do swojego indywidualnego planu treningowego, dzieki czemu skuteczniej osiągniesz zamierzone efekty. Jeśli ćwiczysz pod okiem trenera, nie zaszkodzi zapytać o pomoc w dobraniu ciężaru odpowiadającego Twoim potrzebom i mozliwościom.

Kobieta testująca ciężarki na nogi przed bieganiem z obciążeniem leżąc na macie

Ciężarki na nogi

Zakłada się je na kostki, aby zwiększać ciężar stóp. Taki dodatkowy balast jest dość mocno odczuwalny, szczególnie po dłuższym biegu. Gdy zdecydujesz się na zdjęcie obciążników, Twoje nogi mogą zyskać dodatkową energię. Pamiętaj jednak o tym, że przebiegnięcie w nich długiego dystansu może mieć negatywny wpływ na Twój staw skokowy bądź kolanowy. Dlatego rozsądnie dobierz wagę ciężaru lub zdecyduj się na inny jego rodzaj.

Spadochron

Jeśli chcesz pracować nad swoją siłą oraz szybkością, to jednym ze sposobów będzie bieganie ze specjalnie przygotowanym spadochronem. W trakcie treningu będziesz musiał walczyć z dodatkowym oporem powietrza. Jest to również nauka stabilizacji biegu, szczególnie w sytuacji, gdy wiatr zawiewa z boku. Ten typ treningu jest jednak uzależniony od warunków pogodowych. W bezwietrzny dzień nie przyniesie wielu korzyści.

Opona

Bieganie z oponą przytwierdzoną do pasa jest metodą, którą wykorzystuje się również w crossficie. Należy jednak upewnić się, że balast nie będzie podskakiwać na nierównym terenie i nie sprawi, że samo bieganie stanie się niekomfortowe. Odpowiednio dobrana sprawdzi się zarówno podczas długodystansowego treningu, jak i ćwiczeń interwałowych.

Kamizelki

Kamizelki obciążeniowe są kolejnym narzędziem, które może pomóc w budowaniu wytrzymałości siłowej. Biegając w niej, ruchy są naturalne, dzięki czemu Twoja technika nie powinna zostać zaburzona w żaden sposób. Jej ciężar będzie spoczywać na Twoich barkach oraz plecach.

Mężczyzna stojący w kamizelce obciążeniowej szykując się do biegu z obciążeniem

Małe hantelki

Jogging z małymi hantlami również może stanowić dodatkowe obciążenie podczas biegania. Pamiętaj o tym, aby nie zakładać żadnego ciężaru na swój nadgarstek, ponieważ może to powodować ryzyko wystąpienia kontuzji. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest trzymanie małego odważnika w dłoni. Jak dobrać odpowiedni ciężar? W przypadku mężczyzn zaleca się hantelki ważące pół kilo, panie powinny zdecydować się na ciężarki o połowę mniejsze.

Mamy nadzieję, że udało nam się wyjaśnić, dlaczego korzystanie z dodatkowych ciężarków może być pomocne. Istnieje kilka rodzajów obciążników, dlatego możesz zdecydować się na taki, który będzie pasować do Twoich preferencji.

Przeczytaj także:

Kobieta w stroju sportowym masująca masażerem bolącą łydkę po bieganiu

Bolące łydki po bieganiu – co oznaczają i jak im zaradzić?

Przyczyną bólu łydek po bieganiu może być naderwany mięsień, uszkodzone ścięgno lub inny uraz. Wiemy, jak zapobiegać i jak leczyć. Sprawdź!

4 rodzaje treningów biegowych – co warto o nich wiedzieć?

4 rodzaje treningów biegowych – co warto o nich wiedzieć?

Cztery rodzaje treningów biegowych pozwalają biegaczowi wzmocnić siłę, zwiększyć prędkość czy wydłużyć dystans biegu. Dowiedz się więcej!

Alternatywny trening zastępczy biegacza. Jak biegać po kontuzji?

Alternatywny trening zastępczy biegacza. Jak biegać po kontuzji?

Jak efektywnie trenować wydolność i spalać kalorie bez biegania? Sprawdź sposoby na alternatywny trening cardio, czyli biegowy trening zastępczy.

Jak biegać przez cały rok? Sprawdź wskazówki dla biegaczy

Jak biegać przez cały rok? Sprawdź wskazówki dla biegaczy

Trening biegowy można przeprowadzać przez cały rok. Jak zmotywować się do wyjścia nawet zimą? Sprawdź nasze wskazówki!

Trening fartlek – zabawa biegowa, poprawa szybkości

Trening fartlek – zabawa biegowa, poprawa szybkości

Fartlek to zabawa biegowa, będąca rodzajem treningu interwałowego. Możesz postawić na intensywność, poprawić swoją wytrzymałość oraz prędkość.