Kobieta chodząca po górach z plecakiem aby poprawić swoją kondycję

Jak poprawić kondycję przed wyjazdem w góry? Odpowiedni trening

Dowiedz się jak dostosować trening kondycyjny, żeby przygotować się do wyprawy w góry. Sprawdź jak uniknąć kontuzji, urazów podczas trekkingu

Przygotowanie kondycji do wyjazdu w góry jest kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo oraz komfort podczas wędrówek. Aby czerpać radość z górskich przygód i minimalizować ryzyko kontuzji, ważne jest, aby odpowiednio przygotować swoje ciało. Przedstawiamy kilka porad i pomysłów, które pomogą Ci odnaleźć formę przed wyjazdem. Podpowiadamy także, co robić, gdy jesteś już na miejscu, a także jak wykonać rozgrzewkę.

Prewencja kontuzji

Trekking uchodzi za mało kontuzjogenną formę aktywności. W końcu mówimy o zwykłym chodzeniu, prawda? Nie do końca. Trekking górski to wymagająca forma aktywności, do której potrzebne jest solidne przygotowanie. Wiele osób popełnia podstawowy błąd – wychodzi na długi szlak, wcześniej prowadząc siedzący tryb życia. Spięte, nieprzyzwyczajone do wysiłku ciało to prosta droga do odniesienia kontuzji.

Czym może skutkować wybranie się na wymagający trekking bez przygotowania? Najczęściej są to kontuzje stóp oraz stawów skokowych. Może być to spowodowane nieprawidłowym balansem stopy na nierównym podłożu, ale również źle dobranym obuwiem. W takich okolicznościach bardzo prosto o skręcenie. Konsekwencją wyjścia w góry bez przygotowania kondycyjnego może być także przeciążenie mięśni. Często spotykane są także przeciążenia ścięgna Achillesa lub ścięgna strzałkowego.

Można jednak podjąć działania, aby zminimalizować ryzyko odniesienia kontuzji podczas trekkingu. Na kilka miesięcy przed wyjazdem warto wdrożyć regularną, umiarkowaną aktywność fizyczną, która przyczyni się do poprawy sprawności i wydolności fizycznej. Dobrym pomysłem będzie rozpoczęcie od zwykłych spacerów oraz wchodzenia po schodach. Warto także skonsultować się z fizjoterapeutą, który pomoże opracować adekwatny do stanu zdrowia i aktywności plan aktywności.

Dwie kobiety robiące trekking w górach

Jak przygotować organizm do wyjścia w góry?

Przygotowanie fizyczne do wyjścia w góry warto rozpocząć nawet kilka miesięcy wcześniej. Dzięki temu stopniowo poprawisz swoją kondycję i wytrzymałość. Zacznij od sprawdzenia swojej kondycji. Następnie określ cele, jakie chcesz osiągnąć podczas wyprawy górskiej. Gdy to zrobisz, zacznij realizować swój trening kondycyjny. Szczegóły ćwiczeń, które pozwolą Ci przygotować organizm, znajdziesz poniżej. w góry warto rozpocząć nawet kilka miesięcy wcześniej. Dzięki temu stopniowo poprawisz swoją kondycję i wytrzymałość. Zacznij od sprawdzenia swojej kondycji. Następnie określ cele, jakie chcesz osiągnąć podczas wyprawy górskiej. Gdy to zrobisz, zacznij realizować swój trening kondycyjny. Szczegóły ćwiczeń, które pozwolą Ci przygotować organizm, znajdziesz poniżej.

Trening kondycyjny

Przed wyjazdem w góry warto  ocenić swoją obecną wydolność. Możesz to zrobić przez lekki bieg na zewnątrz lub na bieżni, szybki marsz bądź jazdę na rowerze. To popularne i mało wymagające sposoby na kontrolę Twojej kondycji. Zwróć uwagę, jak twoje ciało reaguje na wysiłek. Stopniowo zwiększaj obciążenie. Pamiętaj, że w górach będziesz dźwigał ciężar plecaka turystycznego, więc dobrze jest przygotować się wcześniej na dodatkowe kilogramy.

Dodatkowo przeprowadź prosty test siły. Sprawdź, jak wiele jesteś w stanie zrobić przysiadów bez przerwy. Jeśli chcesz, możesz zamienić, to ćwiczenie na inne dowolnie wybrane. Wydolność organizmu najłatwiej zwiększysz za pomocą biegania, jazdy na rowerze lub pływania. To świetne sposoby na budowanie wytrzymałości kardio, a ta jest konieczna, jeśli chcesz zdobyć górskie szczyty.

Trening wzmacniający

Kondycja to jednak nie wszystko. Skoncentruj się również na budowaniu siły kluczowych grup mięśniowych, takich jak nogi, plecy oraz brzuch. Przysiady, deska oraz wykroki pozwolą Ci na poprawę stanu mięśni, które są istotne we wspinaniu się po górskich szlakach. Efekty treningu siłowego przydadzą Ci się szczególnie na bardziej wymagających fizycznie odcinkach.

Mężczyzna robiący trening mobility przygotowujący do wyjścia w góry

Przygotowując się do wyprawy w góry, musisz pamiętać, że to zróżnicowany teren, pełen piasku, błota, czy osuwających się kamieni. Dlatego ważna jest praca nad równowagą i stabilizacją ciała. Poprawisz ją na przykład poprzez robienie podskoków na jednej nodze lub pracy z taśmami oporowymi. 

Warto do swoich ćwiczeń dodać  trening mobilności, który może być przydatny podczas wędrówek po stromych zboczach. Dobrze jest włączyć do swojej rutyny ćwiczenia rozciągające, aby zwiększyć zakres ruchu i zmniejszyć ryzyko kontuzji. Skup się głównie na rozciąganiu mięśni łydek, ud, pośladków, pleców i ramion. Możesz w tym celu wykorzystać piłkę gimnastyczną. Elastyczność mięśni to ważna cecha w trekkingu.

Jak rozgrzać organizm przed wejściem na szlak?

Oczywiście głównym aspektem, który pomoże zadbać Ci o uniknięcie urazów, jest wzmocnienie tkanki mięśniowej poprzez ćwiczenia. Pomocna będzie też aktywność zwiększająca rozciągliwość oraz mobilność. Jednak na tym prewencja kontuzji się nie kończy. Przed samym wejściem na górę powinieneś rozciągnąć się, a także przejść rozgrzewkę. Zminimalizuje to szansę na powstanie urazu oraz zakwasów. Jednak musisz pamiętać, by powtórzyć stretching również po zejściu z góry. Pomocne może okazać się również rolowanie wałkiem do masażu.

Jak poprawić kondycję przed wyjazdem w góry? Przygotowanie

Adaptacja do wysokości – trekking będzie łatwiejszy

Jeśli planujesz wędrówki na dużych wysokościach, rozważ stopniowe aklimatyzowanie się do wyższego poziomu. Tym bardziej, jeśli ma mu towarzyszyć znaczny wysiłek fizyczny. Pomoże Ci to uniknąć choroby wysokościowej. Pamiętaj, że w wyższych partiach gór, powietrze jest rzadsze, przez co trudno nim oddychać.

Jeżeli wybierasz się w góry, których wysokość przekracza 4000 m n.p.m, a wcześniej nie miałeś do czynienia z takimi wysokościami, musisz się najpierw do nich zaadaptować. Istnieje pewna strategia, dzięki której można to osiągnąć. W takiej sytuacji atakowanie od razu najwyższych wierzchołków nie będzie najlepszym pomysłem, ponieważ może się ono skończyć chorobą wysokościową.

Na początek zacznij od szlaków nieprzekraczających 2600-2800 metrów wysokości. Codziennie możesz zwiększać wysokość o około 300-500 metrów. Oprócz tego, co 3-4 dni (lub 1000 metrów przewyższenia) rekomenduje się dzień przerwy w trekkingu. Przyjęcie takiej strategii może znacząco zminimalizować ryzyko rozwoju choroby wysokogórskiej.

Jak poprawić kondycję przed wyjazdem w góry? Podsumowanie

Oczywiście budowanie formy jedynie pod wyjazd w góry nie jest odpowiednim podejściem. Ważna jest systematyczność ćwiczeń, która pozwoli zachować Ci świetną kondycję w każdym momencie. Gdy wyrobisz nawyki regularnych treningów i zaczniesz pracować nad swoim ciałem, to możesz szybko przekonać się, jak to ułatwia życie. Dlatego warto zadbać o swoje zdrowie nie tylko, gdy zamierzasz wybrać się w górskie szczyty. Jednak ów wyjazd może być pretekstem do rozpoczęcia znakomitej przygody z aktywnością fizyczną.

Jeśli jednak nie masz tyle czasu, to skup się na treningu mięśni pleców, brzucha i nóg. Dobrze spiszą się w tym działaniu ćwiczenia takie jak deska, przysiady. Warto dodawać do nich stopniowo obciążenia lub wydłużać serię. Przydatne są też treningi ogólne, czyli bieganie oraz jazda na rowerze. Poza rozwojem mięśni dolnych partii pozwolą one także zwiększyć wydolność organizmu podczas późniejszej wyprawy. Dbaj także o dobre przygotowanie mobilności oraz rozgrzewkę przed i po trekkingu.

Wykonywanie tych planów treningowych powinno odbić się pozytywnie na Twojej sprawności i pomóc w uniknięciu kontuzji podczas wspinaczki.

Przeczytaj także:

mężczyzna z plecakiem na plecach i kijkami trekkingowymi w rękach wędrujący po górach

Jak się ubrać w góry latem? Co wybrać na górski trekking?

Jak się ubrać w góry latem: zobacz odzież turystyczną najlepszą na trekkingową wędrówkę górską. Sprawdź jaki ubiór zapewni komfort w upalne dni.

ludzie uprawiający trekking górski w odzieży trekkingowej

Czym jest trekking górski i gdzie można go uprawiać?

Sprawdź, czym jest trekking górski i czym różni się od hikingu i wspinaczki. Dowiedz się, gdzie warto wybrać się na wyprawę trekkingową. Zapraszamy!

mężczyzna w butach zimowych z nakładkami antypoślizgowymi

Jakie buty zimowe w góry będą dobre na trekking?

Jakie buty zimowe w góry wybrać? Czy klasyczne buty trekkingowe zapewnią bezpieczeństwo na szlaku? Jakie buty górskie sprawdzą się w górach zimą?

 Kiedy i jakie sandały trekkingowe w góry wybrać?

Kiedy i jakie sandały trekkingowe w góry wybrać?

Dobrze dobrane obuwie to podstawa udanych wędrówek. Jakie sandały trekkingowe sprawdzą się w górach? Zapoznaj się z naszymi poradami!

osoba wyciągająca przekąski z pojemnika turystycznego siedząc na kamieniu

10 pomysłów na zdrowe przekąski w góry

Szykujesz się na swoją pierwszą lub kolejną z rzędu wyprawę na szczyt? W takim razie sprawdź nasze propozycje na zdrowe przekąski w góry!