Prewencja kontuzji
Trekking uchodzi za mało kontuzjogenną formę aktywności. W końcu mówimy o zwykłym chodzeniu, prawda? Nie do końca. Trekking górski to wymagająca forma aktywności, do której potrzebne jest solidne przygotowanie. Wiele osób popełnia podstawowy błąd – wychodzi na długi szlak, wcześniej prowadząc siedzący tryb życia. Spięte, nieprzyzwyczajone do wysiłku ciało to prosta droga do odniesienia kontuzji.
Czym może skutkować wybranie się na wymagający trekking bez przygotowania? Najczęściej są to kontuzje stóp oraz stawów skokowych. Może być to spowodowane nieprawidłowym balansem stopy na nierównym podłożu, ale również źle dobranym obuwiem. W takich okolicznościach bardzo prosto o skręcenie. Konsekwencją wyjścia w góry bez przygotowania kondycyjnego może być także przeciążenie mięśni. Często spotykane są także przeciążenia ścięgna Achillesa lub ścięgna strzałkowego.
Można jednak podjąć działania, aby zminimalizować ryzyko odniesienia kontuzji podczas trekkingu. Na kilka miesięcy przed wyjazdem warto wdrożyć regularną, umiarkowaną aktywność fizyczną, która przyczyni się do poprawy sprawności i wydolności fizycznej. Dobrym pomysłem będzie rozpoczęcie od zwykłych spacerów oraz wchodzenia po schodach. Warto także skonsultować się z fizjoterapeutą, który pomoże opracować adekwatny do stanu zdrowia i aktywności plan aktywności.