Trening biegowy na 10 km – z czego powinien się składać?
Zastanawiasz się, jak powinien wyglądać plan treningowy? By przebiec ten dystans, warto odpowiednio rozplanować czas przygotowań. Trening na 10 km biegania – poznaj wskazówki treningowe, które mogą przybliżyć Cię do tego celu.
– Na początek nie można stawiać sobie poprzeczki zbyt wysoko. Trzeba zacząć od mniejszych wyzwań, by nie zrazić się już na starcie. Pierwsze dystanse warto pokonywać na przemian marszem z biegiem. Z każdym kolejnym tygodniem czas biegu powinien się wydłużać. Ten proces wymaga niemałej cierpliwości. Jeżeli chodzi o sam dystans pojedynczego treningu, nie należy porywać się na większy kilometraż, kondycja przyjdzie z czasem.
– Początkowo warto bazować na przedziale 2-3 dni przerwy pomiędzy treningami. Jeżeli jednak czujemy się na siłach, dni wolne od biegania można poświęcić na kalistenikę (treningi siłowe z użyciem obciążenia własnego ciała), która wzmocni brzuch i poprawi kondycję całego ciała.
– Jak biec na 10 km? By osiągnąć ten cel, należy sukcesywnie zwiększać objętość treningową, w celu poprawy kondycji. Najlepiej monitorować ilość przebytych kilometrów przy użyciu dowolnej aplikacji w telefonie, czy używając zegarka do biegania z GPS. Poza regularnymi biegami można wzbogacić treningi siłowe o gumy treningowe, czy wybrać się na pobliską siłownię (warto zasięgnąć pomocy trenera i nie oszczędzać na zdrowiu).
– Wprowadzenie treningów interwałowych do planu będzie działać korzystnie. Przykładowo 100m biegu w docelowym tempie – 5 minut na kilometr (czyli w czasie 30 sekund) na przemian z 100m truchtu / marszu. Przynajmniej jedna taka jednostka treningowa poświęcona pracy nad szybkością powinna znajdować się w tygodniowym planie. Nie zapomnij też o treningu techniki biegania na 10 km.
– Wprowadź 4 rodzaje treningu: tempowe, szybsze interwały, podbiegi i dłuższe wybiegania. Treningi tempowe można dowolnie komponować, przykładowo: 10x200m, 5×400, 4×600. Warto być kreatywnym i sprawdzić, co najlepiej działa. Natomiast w celu budowy siły bardzo dobrze sprawdzają się biegi z przewyższeniami. Dłuższe przebieżki należy poświęcić na poprawę kondycji i dobicie kilometrów. Ważne, by nie przesadzać z objętością na pojedynczym treningu i stopniowo przyzwyczajać organizm do obciążenia.
– Spróbuj crossfitu lub innych ćwiczeń funkcjonalnych. W treningu powinny znaleźć się ćwiczenia wielostawowe, angażujące całe ciało, takie jak: przysiady ze sztangą, martwe ciągi czy wyciskanie. Świetnie sprawdzają się też bardziej dynamiczne ćwiczenia, jak na przykład zarzut i podrzut czy rwanie. Dodatkowe wsparcie w budowaniu kondycji mogą stanowić także maszyny cardio, które skutecznie nas zmęczą, bez większego obciążenia stawów (orbitrek, wioślarz, stepper, rower treningowy), jednak nie może stanowić to podstawę naszego planu.