Czym jest coaching, a czym psychologia sportu?
Coaching jest bardzo pojemną dyscypliną, która zajmuje się takimi tematami jak rozwój osobisty, psychologia, filozofia. W jego skład nierzadko wchodzi także zastosowanie niektórych podejść terapeutycznych. Timothy Gallwey stworzył model oparty na “grze wewnętrznej”, który miał mieć zastosowanie w sporcie. “Wewnętrzna gra” dotyczy procesów myślowych sportowca, szczególnie w sytuacji rywalizacji sportowej w każdej dziedzinie czy to bieganie, pływanie czy sporty zespołowe jak siatkówka.
Celem metody jest nabycie umiejętności radzenia sobie w stresujących momentach, praca nad koncentracją, opanowywanie stresu. Coaching to nic innego jak wspieranie człowieka w dokonywaniu zmian, doskonaleniu potrzebnych umiejętności, rozwijaniu się, wyznaczaniu i osiąganiu upragnionych celów. Wszelkie zmiany, jakie dokonują się w procesie coachingowym, bazują na obecnych zasobach danej osoby. A to oznacza, że wszelkie zmiany są z inicjatywy sportowca oraz to, że ma do nich pełny dostęp — tym dostępem jest potencjał tkwiący w każdym człowieku.
Coachem jest osoba, która ukończyła odpowiednie kursy coachingowe. Może mieć doświadczenie w sporcie, ale nie musi. Przed nawiązaniem współpracy warto zapytać w jaki sposób dana osoba pracuje, z jakich metod korzysta.