Czym jest psychologia sportu i czym się zajmuje?
Psychologia sportu czerpie z takich dziedzin nauki jak psychologia ogólna, nauki sportowe czy biologiczno – medyczne. Podstawą jest dogłębna (ale też szeroka) wiedza o człowieku, o tym jak funkcjonuje jego umysł i ciało w warunkach sportowych. Psychologia sportu odnosi się do każdej aktywności fizycznej – począwszy od współzawodnictwa sportowego, po rekreację, edukację czy chęć poprawy stanu zdrowia.
W praktyce psycholog sportu głównie zajmuje się przygotowywaniem sportowca do zawodów, wszelkiej rywalizacji sportowej pod kątem psychologicznym. We współpracy ze sportowcem obszary pracy mogą dotyczyć regulowania emocji (jak np. stres przedstartowy), koncentracji uwagi, motywacji czy obniżeniu napięcia fizycznego i psychicznego (np. poprzez odpowiednie techniki relaksacyjne). Spotkania z psychologiem i trening mentalny niejednokrotnie kształtują sportowców i pozwalają zdobyć upragnione zwycięstwa.
W Polsce nie mamy tytułu magistra psychologii sportu, należy ukończyć studia ogólne na kierunku psychologia. Wielu psychologów decyduje się jednak na studia podyplomowe, aby rozwinąć swoje umiejętności i nabrać większej pewności siebie w pracy z osobami aktywnie oprawiającymi sport.