Mężczyzna leżący na ławeczce wyciska sztangę ćwicząc trening typu split

Trening split – czym jest i jakie ma wady i zalety?

Trening split to wyjątkowy sposób na zbudowanie wymarzonej sylwetki. Poznaj przykładowy plan treningowy split i zadbaj o rozwój całego ciała.

Splity, czyli inaczej trening dzielony to sposób podejścia do aktywności fizycznej, który pozwala w krótkim czasie uzyskać doskonałe efekty. Stosowany do tej pory głównie przez kulturystów, obecnie zdobywa popularność również wśród średnio-zaawansowanych. Poznaj najważniejsze zasady treningu, wybierz odpowiedni plan i ciesz się efektami. 

Na czym polega trening split?

Split polega na tym, aby każdą partię mięśniową ćwiczyć maksymalnie raz w tygodniu. Samych jednostek treningowych można natomiast w zależności od potrzeb wykonać od 3 do nawet 6. Taka filozofia treningowa sprawia, że wysiłek jest o wiele bardziej efektywny i nastawiony na osiągnięcie dobrych rezultatów. Dodatkowo mięśnie mają zagwarantowaną właściwą regenerację z uwagi na długie przerwy.

Ten rodzaj treningu mimo wielu plusów jest jednak stosunkowo wymagający. Przeprowadzenie treningu wszystkich grup mięśniowych wymaga tego, aby na siłowni pojawiać się przez co najmniej kilka dni w tygodniu, co zajmuje wiele czasu. Przy konieczności dojazdów nawet zastosowanie krótkich sesji treningowych i tak wymaga sporych poświęceń, aby zrealizować pełen plan.

Mężczyzna robiący trening typu split wyciskający ciężar na maszynie

Trening split – dla kogo sprawdzi się najlepiej?

Korzyści z treningu split może odczuć wiele osób. Rozwój jednej partii podczas treningu daje możliwość pełnego skupienia się na ćwiczeniach i przeznaczenia pełni energii na potrzeby konkretnych mięśni. Dzięki temu szybko widoczna jest poprawa sylwetki, która motywuje do dalszego działania.

Szczególnie dobrze split sprawdzi się dla trenujących, którzy już od jakiegoś czasu ćwiczą i szukają efektywnego sposobu na poprawę sylwetki. Ćwiczący z minimum półrocznym stażem mogą postawić na 4-6 sesji treningowych w tygodniu. Taka częstotliwość treningów gwarantuje dobre efekty, a przy tym nie przekracza możliwości organizmu.

Plany split są dobrym wyborem również dla aktywnych, którym szczególnie zależy na wyglądzie sylwetki. Chcąc pochwalić się świetnym wyglądem bicepsów, tricepsów, klatki piersiowej, barków, mięśni brzucha czy nóg warto postawić na split. Jako jedyny pozwala pracować w ramach pojedynczych partii mięśni i dostarczyć właściwe obciążenie. Wystarczy jedynie zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria treningowe i rozpocząć aktywność fizyczną.

Co dla początkujących? FBW czy split?

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z siłownią bardzo często sięgają po treningi split. Te wydają się bowiem najbardziej efektywne i gwarantujące świetne efekty. Nie jest to jednak dobrym pomysłem u początkujących, lepiej sprawdzi się trening full body workout. Polega on na treningu całego ciała i poprawie ogólnej sprawności. Za sprawą mniejszych obciążeń w trakcie jednej sesji pomaga uniknąć kontuzji i dobrze wpływa na organizm. Dopiero po nabraniu doświadczenia i minimum 6 miesiącach spędzonych na regularnych treningach, można zdecydować się na treningi split.

Jak wygląda przykładowy plan treningowy split?

Skuteczny trening poszczególnych partii mięśniowych wymaga bardzo dobrego przygotowania. Ustalenie szczegółowego planu treningowego na każdy dzień jest tutaj absolutnie niezbędne. Poniżej znajduje się przykładowy trening split dla czterech jednostek tygodniowo.

Mężczyzna ćwiczący triceps na wyciągu górnym

Poniedziałek

Tydzień warto rozpocząć od pracy nad plecami i tricepsami. Pełnia energii po weekendzie sprawia, że można wykonać bardzo efektywny trening.

W przypadku pleców najlepiej sprawdzą się cztery ćwiczenia:

– ściąganie drążka na wyciągu pionowym do klatki piersiowej,
– wiosłowanie sztangą podchwytem,
– ściąganie uchwytu „V” do brzucha w pozycji siedzącej,
– ściąganie drążka wyciągu pionowego do bioder.

Jeżeli chodzi o triceps, warto postawić na:

– wyciskanie sztangi wąskim chwytem na ławce,
– wyciskanie sztangi zza głowy w pozycji stojącej,
– prostowanie przedramion nachwytem przy użyciu drążka wyciągu pionowego.

Najlepiej wykonywać 3-4 serie każdego z ćwiczeń i stosować powtórzenia w zakresie 8-12. Obciążenie najlepiej dostosować do własnych możliwości.

Wtorek

Już kolejnego dnia warto wykonać trening łączony barków i brzucha.

Przykłady ćwiczeń na brzuch:

– wznosy nóg leżąc na macie,
– brzuszki z pozycji leżącej,
– brzuszki z użyciem linki wyciągu górnego.

Ćwiczenia na barki to natomiast:

– wyciskanie hantli siedząc,
– wznosy hantli w bok w pozycji stojącej,
– Przyciąganie sztangi wzdłuż tułowia.

Najlepsze efekty przyniesie wykonanie 3-4 serii ćwiczeń. W kwestii powtórzeń idealnie sprawdzi się zakres 10-20.

Czwartek

Po środowym odpoczynku można przystąpić w czwartek do treningu nóg. Konieczność ćwiczenia poszczególnych grup mięśniowych wymaga poświęcenia czasu również na uda i łydki.

Najlepsze ćwiczenia to:

– przysiady ze sztangą,
– wypychanie nóg na maszynie,
– wyprosty podudzi na maszynie w pozycji siedzącej,
– zginanie podudzi na maszynie w pozycji leżącej,
– wykroki z dodatkowym obciążeniem,
– wspięcia na palcach.

Podobnie, jak w pozostałe dni 3-4 serie w zupełności wystarczą. Ilość powtórzeń w zakresie 10-15 dla poszczególnych ćwiczeń będzie odpowiednia, aby wzmocnić nogi.

Mężczyzna trenujący trening typu split ze sztangą

Piątek

Intensywną stymulację poszczególnych grup mięśniowych warto zakończyć treningiem bicepsów i klatki piersiowej. Te dwie dla wielu najistotniejsze partie, pozwalają dobrze zwieńczyć tydzień.

Ćwiczenia na klatkę piersiową to:

– rozpiętki,
– wyciskanie hantli leżąc,
– wyciskanie sztangi na ławce poziomej.

Trening na biceps powinien natomiast obejmować:

– zginanie przedramion ze sztangą łamaną w podchwycie,
– zginanie przedramion z hantlami w chwycie młotkowym na stojąco,
– zginanie przedramion na modlitewniku z użyciem drążka wyciągu dolnego.

Wykonując 3-4 serie zawierające po 8-15 powtórzeń można skutecznie rozwinąć daną partię mięśniową.

Główne zalety i wady treningu mięśniowego split

Przed zdecydowaniem się na trening antagonistyczny warto poznać jego główne zalety i wady. Pomoże to w podjęciu decyzji czy taka forma budowania sylwetki faktycznie będzie odpowiednia i przyniesie dobre rezultaty treningowe.

Najważniejsze zalety splitu

Wśród zalet tego planu treningowego na siłowni można wymienić:

– odpowiednia częstotliwość treningów sprawia, że trudno o przetrenowanie,
– efektywne wzmacnianie konkretnych partii mięśniowych,
– możliwość pełnego skupienia się w treningu na wybranej grupie mięśni.

Kobieta ćwicząca mięśnie brzuch na kółku do ćwiczeń

Wady treningu split

Trening dzielony split posiada również pewne wady:

– sprawdzi się tylko u osób budujących sylwetkę, a nie ogólną sprawność,
– pominięcie nawet jednego treningu zaburza cały plan,
– poszczególne partie mięśniowe w treningu split, trenowane są tylko raz w tygodniu,
– trening nie jest polecany dla początkujących.

Jakie efekty daje dobrze ułożony plan treningowy split?

Split to metoda treningowa, która prawidłowo wykorzystana może dać bardzo dobre efekty. Polegająca na łączeniu poszczególnych grup mięśniowych pozwala na wydobycie maksimum z treningu siłowego i szybkie zbudowanie formy.

Głównym efektem jest szybki przyrost masy mięśniowej. Nawet słabsze partie mają zapewnione odpowiednie impulsy do wzrostu i możliwe jest poświęcenie im odpowiedniej uwagi. Dla osób skupionych na sylwetce ten rodzaj treningu przynosi najlepsze rezultaty. Pozwala zdecydowanie efektywniej niż FBW budować sylwetkę.

Trening split dodatkowo dzięki wysokiej intensywności pomaga w skutecznym spalaniu kalorii. W połączeniu z odpowiednią dietą pozwala budować suchą masę mięśniową, która przekłada się na budowę sylwetki.

Przeczytaj także:

mężczyzna w spodenkach sportowych trzymający sztangę na siłowni

Jakie są najlepsze suplementy na rzeźbę?

Okres redukcji to dla wielu z nas bardziej wymagający czas na siłowni. Sprawdź, jakich suplementów użyć, żeby osiągnąć idealną sylwetkę!

kobieta wykonuje ćwiczenia z gumami do treningu

Ćwiczenia na pośladki – co należy wiedzieć, jak ćwiczyć?

Ćwiczenia na pośladki ✨ Sprawdź, co warto wiedzieć o treningu pośladków ⭐ Poznaj skuteczne ćwiczenia ☛ Odwiedź Blog Decathlon

kobieta w odzieży fitness ćwicząca brzuszki na ławeczce

Skuteczne ćwiczenia na brzuch na siłowni – trening brzucha dla każdego

Plan treningowy i ćwiczenia na brzuch na siłowni – sprawdź, jak wykonywać ćwiczenia, aby mieć płaski brzuch i pozbyć się tkanki tłuszczowej z boczków

mężczyzna trenujący ramiona w odzieży fitness

Ćwiczenia na ramiona w domu i siłowni - przykładowe zestawy

Ćwiczenia na ramiona w domu i na siłowni ⭐ Zobacz, jakie ćwiczenia na ramiona będą najlepsze i pozwolą zbudować ładny wygląd.