Mężczyzna masujący biceps pistoletem w celu uniknięcia DOMS

DOMS – co należy wiedzieć o opóźnionej bolesności mięśniowej?

Dowiedz się czym jest opóźniona bolesność mięśni – znana jako DOMS. Dowiedz się, czym różni się od zakwasów i jak zadbać o bolący mięsień?

DOMS to popularne zjawisko, z którym zmagają się zarówno sportowcy, jak i osoby ćwiczące rekreacyjnie. Skrót od delayed onset muscle soreness oznacza opóźnioną bolesność mięśni. Najczęściej pojawia się do kilkunastu godzin po treningu i jest skutkiem obciążenia włókien mięśniowych na skutek aktywności. Mimo że bardzo często mylona z zakwasami to w rzeczywistości jest zupełnie innym stanem dla organizmu. Dowiedz się czym dokładnie jest DOMS i w jaki sposób przeciwdziałać tego rodzaju dolegliwości.

Czym jest DOMS i z czego wynika?

DOMS to naturalna reakcja organizmu na mikrouszkodzenia włókien mięśniowych, które pojawiają się na skutek intensywnego treningu. Obciążanie organizmu w trakcie aktywności skutkuje pojawianiem się urazów, co w efekcie prowadzi do wystąpienia dolegliwości bólowych. Samo zjawisko mimo wywoływania bólu jest bardzo pozytywne dla osób aktywnych fizycznie. Uszkodzenie włókien sprawia, że po odbudowaniu stają się trwalsze. To właśnie na skutek tego zwiększa się siła, a mięśnie stają się coraz bardziej widoczne.

Samo zjawisko pojawiania się bólu po wykonanym treningu wynika ze zmian, które zachodzą w obrębie mięśni. Należą do nich powstanie stanu zapalnego, uszkodzenia mechaniczne tkanki mięśniowej i obrzęk. W połączeniu skutkują dyskomfortem i pojawieniem się bólu. Dolegliwości występują tylko w obrębie tych partii, które zostały poddane obciążeniom w trakcie treningu.

Najczęściej pierwsze objawy opóźnionej bolesności mięśni pojawiają się już w przeciągu kilku do kilkunastu godzin po zakończonym treningu. W zależności od stopnia wytrenowania mogą w różny sposób działać na organizm i utrudniać wykonywanie ruchów. Mogą trwać nawet do kilku dni. W tym czasie ważne jest właściwe działanie, aby tkanki miękkie mogły ulec procesowi naprawy.

Mężczyzna wałkujący mięsień pośladkowy w celu uniknięcia DOMS

Kto jest szczególnie narażony na opóźnioną bolesność mięśni?

Mimo że DOMS może spotkać każdą osobę aktywną fizycznie, to niektóre są szczególnie narażone. Dotyczy to zwłaszcza początkujących oraz sportowców, którzy stosują zbyt wysoką intensywność. Najczęściej problem dotyka:

·       wybierających się na trening po raz pierwszy,
·       uprawiających nowe rodzaje aktywności,
·       ćwiczących z wysoką intensywnością,
·       ćwiczących z wykorzystaniem bardzo dużych obciążeń.

Każda z powyższych osób jest szczególnie narażona na odczuwanie bólu po treningu.

Kobieta masująca łydkę piłeczką do masażu aby zapobiec DOMS

Zakwasy a opóźniony ból mięśni – najważniejsze różnice

Oba stany występują w związku ze wzmożoną aktywnością fizyczną. Właśnie z tego powodu są ze sobą bardzo często mylone. Tak naprawdę mimo podobnych objawów różnią się pod wieloma względami.

W pierwszej kolejności warto się dowiedzieć, czym są zakwasy. Popularne „zakwaszenie mięśni” to stan, w którym na skutek fermentacji mlekowej dochodzi do pojawienia się bólu. Na skutek wysiłku wydzielany w mięśniach kwas mlekowy prowadzi do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej. Wpływa to na pojawienie się sztywności mięśni i dyskomfortu. Zakwasy nie mają jednak powiązania z uszkodzeniem tkanek miękkich.

Główną różnicą pomiędzy zakwasami, a DOMS jest moment, w którym pojawia się ból. W przypadku zakwasów dolegliwości występują już w trakcie treningu lub chwilę po jego zakończeniu. Organizm musi poradzić sobie z kwasem powstałym na skutek wysiłku fizycznego. Opóźniona bolesność pojawia się natomiast od kilku do kilkunastu godzin po skończonej aktywności. W momencie, gdy gospodarka kwasowo-zasadowa organizmu znajduje się już na właściwym poziomie.

Zarówno DOMS, jak i zakwasy, mimo że związane z aktywnością fizyczną to wywoływane są przez zupełnie inne czynniki. Ból pojawia się w innym momencie aktywności i charakteryzuje się różnym czasem trwania.

DOMS a kontuzja – jak rozpoznać?

Mimo że ból mięśni po wysiłku nie jest niepokojący, to wymaga odpowiedniej obserwacji. Bardzo łatwo bowiem pomylić go z poważniejszymi kontuzjami, które początkowo mogą dawać bardzo zbliżone objawy. Konsekwencje braku odpowiednich działań mogą być poważne.

Już w trakcie wysiłku warto obserwować organizm. Bardzo silny ból przy wykonywaniu niektórych ruchów może być pierwszym objawem poważniejszych zmian. Również sytuacja, gdy po wysiłku ból ma nasilony charakter i nie zmniejsza się z czasem, może być powodem do zmartwień. Objawem kontuzji może być także zmiana zabarwienia moczu. W takim przypadku wskazana jest konsultacja z lekarzem, który przeprowadzi stosowne badania i pomoże w rozpoznaniu kontuzji. Może bowiem okazać się, że doszło do uszkodzeń w obrębie aparatu ruchu i niezbędne będzie wstrzymanie się z dalszą aktywnością.

Kontuzję mogą sugerować także zmiany wizualne, jak obrzęk czy opuchlizna. W takim przypadku niezwłocznie należy skierować się do specjalisty w celu przeprowadzenia diagnostyki. Brak podjęcia właściwego leczenia i dalsze obciążanie włókien może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji.

Kobieta masująca łydki po ćwiczeniach w celu zapobiegnięciu DOMS

Jakie są skuteczne sposoby na DOMS?

Pojawienie się pierwszych objawów DOMS może być bardzo dotkliwe i szybko odebrać satysfakcję z wykonanego treningu. Mogą nawet pojawić się myśli o tym, aby całkowicie zrezygnować z aktywności w celu uniknięcia ponownych dolegliwości. Ból mięśni po wysiłku można złagodzić, stosując odpowiednie metody działania. Zmniejszenie odczuwanego dyskomfortu możliwe jest poprzez techniki dopasowane do indywidualnych potrzeb i konkretnych partii mięśniowych.

Masaże 

Po intensywnym wysiłku fizycznym, gdy już wystąpią pierwsze objawy DOMS nie pozostaje nic innego jak właściwe przeciwdziałanie. Pomocne mogą być w tym celu masaże, które rozluźniają włókna i wspierają ich regenerację, łagodząc przy tym ból. Nie trzeba wybierać się do profesjonalnego gabinetu masażu. Zabieg można bez problemu wykonać we własnym domu. Potrzebny będzie do tego jedynie roller. Wystarczy przesuwać na nim bolące miejsce, aby przyspieszyć regenerację komórek mięśniowych.

W przypadku poważniejszych dolegliwości pomocny może być również profesjonalny pistolet do masażu. Zapewnia działanie punktowe i pozwala pozbyć się bólu z określonego miejsca.

Wykorzystanie profesjonalnych środków

Pomocne w momencie, gdy wystąpi ból, mogą być także profesjonalne środki. Warto przede wszystkim zainteresować się maściami i sprayami chłodzącymi. Naniesione na miejsce bólu są w stanie łagodzić dolegliwości treningowe. Wpływają na rozluźnienie włókien i mogą dodatkowo zwiększać ruchomość w konkretnym miejscu. Alternatywą dla sprayów i maści może być masaż lodem. Wystarczy przygotować woreczek z lodem i przez około 10-20 minut masować mięśnie, aby doznać upragnionej ulgi.

W najbardziej skrajnych sytuacjach pomocne mogą być maści przeciwzapalne. Rozsmarowane na całej powierzchni mięśni łagodzą ból. Mogą już po krótkim czasie przynieść ulgę i całkowicie wyeliminować bolesność.

Kobieta robiąca delikatną przebieżkę w celu złagodzenia bólu mięśniowego

Delikatny ruch 

Wbrew pozorom wystąpienie bólu mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym nie ogranicza całkowicie możliwości ćwiczeń. Nawet w momencie, gdy pojawiła się bolesność, warto wykonywać delikatne ćwiczenia. W przypadku bólu kończyn dolnych idealnie sprawdzą się spacery czy delikatne przebieżki. W przypadku wystąpienia DOMS w odniesieniu do górnych partii z pomocą przychodzą ćwiczenia z lekkim ciężarem.

Ruch na samym początku będzie problematyczny, ale szybko sprawi, że intensywna bolesność zniknie. Zaktywizowanie mięśni w trakcie regeneracji pomaga rozciągać włókna i przynosi upragnioną ulgę.

Profesjonalny tejping

Bardzo często, zwłaszcza przez profesjonalnych sportowców, wykorzystywane są specjalne taśmy kinezjologiczne. Pomagają zmniejszyć nacisk na receptory bólowe, a przy tym poprawiają cyrkulację krwi. Idealnie sprawdzają się do niwelowania bólu mięśni odczuwanego po wysiłku. Wystarczy przykleić taśmę w miejscu, w którym występuje dolegliwość, aby szybko poczuć ulgę.

Tejpy dla sportowców można założyć samodzielnie lub skorzystać z pomocy fizjoterapeuty. Specjalista pomoże w stworzeniu odpowiedniego podparcia dla mięśni i zagwarantuje ustąpienie bólu.

Jak najlepiej zapobiegać bólowi mięśni po treningu?

W celu uniknięcia DOMS warto podjąć odpowiednie działania już w trakcie samego treningu. Prawidłowo przeprowadzony pozwala przygotować włókna mięśniowe na czas regeneracji i skutkuje wystąpieniem mniejszego bólu. Istnieje kilka metod, które bardzo skutecznie zapobiegają wystąpieniu DOMS.

Odpowiednia suplementacja

Pierwszym aspektem, o którym warto pamiętać, chcąc uniknąć opóźnionej bolesności mięśni, jest uzupełnienie w organizmie minerałów i witamin. Szczególnie dobre działanie wykazuje magnez, który odpowiada za regulację napięcia mięśni i wspomaga przemiany metaboliczne. Utrzymywany na odpowiednim poziomie zmniejsza intensywność bolesności, a w przypadku mniej intensywnych treningów pozwala całkowicie uniknąć objawów DOMS.

Mężczyzna wykonujący stretching w celu rozluźnienia mięśni po treningu

Stretching

Sposób zakończenia treningu ma duży wpływ na to, jak aktywność wpłynie na organizm już kolejnego dnia. Wykonanie planu i skierowanie się od razu do szatni to częsty błąd popełniany przez początkujących. Takie podejście praktycznie zawsze kończy się wystąpieniem bólu mięśni już nawet 2 godziny po zakończeniu aktywności. Skutecznym rozwiązaniem jest prawidłowo przeprowadzony stretching. Rozciąganie będące zwieńczeniem wysiłku pomaga rozluźnić spięte mięśnie. Najlepiej po każdej aktywności poświęcić minimum 10 minut na wykonanie stretchingu w odniesieniu do trenowanych partii.

Gorąca kąpiel po treningu

Skuteczną metodą zapobiegania objawom DOMS jest także zdecydowanie się na gorącą kąpiel od razu po wysiłku. Przebywanie w ciepłej wodzie rozluźnia spięte włókna i zmniejsza ryzyko wystąpienia najbardziej charakterystycznych objawów DOMS.

Dla uzyskania jeszcze lepszych efektów można dodatkowo użyć olejku lawendowego lub soli angielskiej. Przyspieszają regenerację mięśni, a także wykazują działanie przeciwbólowe. Kąpiel w rezultacie będzie przyjemną formą relaksu oraz sposobem na łatwe przebrnięcie przez okres regeneracji. Sprawdzi się w efekcie znakomicie.

Wdrożenie powyższych sposobów na przeciwdziałanie bolesności mięśniowej przyspieszy regenerację organizmu i pozwoli cieszyć się bardziej rozluźnionym ciałem.

Przeczytaj także:

kobiety i mężczyzna trenujący w odzieży sportowej

Sprawdzone sposoby na zakwasy po treningu. Jak ich uniknąć?

Zakwasy często towarzyszą po intensywnym treningu. Jak zapobiegać bólom mięśni? Przedstawiamy sprowadzone sposoby na zakwasy i jak się ich pozbyć

Jak ćwiczyć z zakwasami? Zdziwisz się, czym są zakwasy po treningu

Czy można ćwiczyć z zakwasami po treningu?

Głowisz się, czy ćwiczyć z zakwasami? Sprawdź, czym są zakwasy i jak przyspieszyć regenerację mięśni, aby nie musieć zrezygnować z treningu.

mężczyzna w odzież sportowej trenujący na siłowni

Siłownia - suplementy. Jakie suplementy przed i po treningu?

Jeśli wykonujesz trening siłowy, przyda ci się także odpowiednia suplementacja. Jakie suplementy należy spożywać przed i po treningu?

Masowanie łydki za pomocą kulki do masowania

Regeneracja po treningu – jak zregenerować mięśnie po treningu?

Regeneracja po treningu fizycznym to konieczność. Sprawdź, jak przyspieszyć regenerację potreningową mięśni, jak zadbać o brak kontuzji.