kobieta robi masaż łydek rollerem na macie do ćwiczeń

Jak poprawnie rolować mięśnie łydek – czy rolowanie się opłaca?

Roller to naprawdę przydatny sprzęt do ćwiczeń. Jak wykorzystać go do rolowania mięśni łydek i dlaczego warto sprawdzić, jakie efekty daje rollowanie?

Odpowiednia dbałość o regenerację i utrzymanie mięśni w dobrym stanie to podstawa w wypadku osób, które regularnie trenują. Ich ciało jest bowiem poddawane większym obciążeniom, przez co po prostu trzeba mocniej o nie zadbać, by uniknąć kontuzji i urazów mięśniowych. Dobrą metodą na to może być rolowanie. Na czym ono polega i czy warto je wykonywać?

Rolowanie – na czym polega?

Tak zwane rolowanie to pewnego rodzaju masaż, który można wykonać samodzielnie. W tym celu korzysta się ze specjalnego sprzętu, jakim jest roller. Czym on jest? Roller to wałek do rolowania mięśni, który ma kształt walca, dzięki czemu można go swobodnie przesuwać w przód i tył po podłożu. 

Na rolowanie często decydują się sportowcy i wykonują je na przykład w ramach elementu rozgrzewki. Często jest też częścią regeneracji po treningu. Polega na automasażu swoich mięśni.

kobieta i mężczyzna w odzieży sportowej robią masaż łydek rolleem na siłowni

Jak rolować mięśnie łydek – prawidłowa technika

Wiemy już, czym mniej więcej jest rolowanie. W takim razie, jaka jest prawidłowa technika rolowania łydek i innych partii mięśniowych. Wpierw ustawiamy się na ziemi, kładąc roler na podłodze. Następnie należy położyć mięsień, który chcemy wymasować na rollerze. Wtedy wystarczy już tylko przenieść nieco ciężar ciała i rozpocząć rolowanie poprzez wykonywanie ruchu do przodu i do tyłu. Aby przenieść odpowiednio ciężar, wystarczy unieść swoje ciało, wspierając się na dłoniach.

Najważniejsze w utrzymaniu prawidłowej techniki rolowania jest unikanie stawów w trakcie przesuwania się po wałku. Jest to dla nich bardzo niekorzystne i nie zapewnia nam zbyt dobrych efektów. Ponadto rolowanie nie jest ćwiczeniem intensywnym. Mięsień powinien być powoli przesuwany po powierzchni wałka. W ten sposób powoli rozciągniemy dobrze łydkę przed treningiem lub sprawimy, że mięśnie nie będą tak napięte po jego zakończeniu. 

Samo rolowanie nóg to nie tylko łydki. Nie można też zapominać o udach. Są one jednymi z największych w naszym ciele i mają ogromne znaczenie. Przez to zredukowanie napięcia mięśni uda to często podstawa po intensywnym treningu. Na szczęście rolowanie ud nie jest wymagające. Wygląda bardzo podobnie do rolowania łydek, a główną różnicą jest powierzchnia mięśni, nad którymi pracujemy. Jeśli nasz roller nie obejmuje całej powierzchni uda, warto jedną i drugą nogę zrolować pod różnym kątem, by zapewnić sobie jak najlepsze efekty rolowania.

Bardzo wrażliwym miejscem, o które trzeba też dbać, jest też ścięgno achillesa. Jest jednym z najważniejszych w naszym ciele i by odpowiednio dbać o jego zdrowie, warto go delikatnie rolować z pomocą miękkiego rollera. 

Rolowanie wcześniej wspomnianych łydek i achillesów warto wzbogacić jeszcze o dobre rolowanie rozcięgna podeszwowego, które jest z nimi połączone. Jest to część naszej stopy. Ten zabieg wykonujemy w pozycji stojącej. Pod stopą należy podłożyć mały roler lub specjalną piłkę do masażu i umieścić na niej swoje śródstopie. Następnie konieczne będzie dociśnięcie jej tak, by wywrzeć nacisk na mięśnie u podeszwy stopy i rozpoczęcie samego rolowania. W tym celu powoli przesuwamy ją do przodu i do tyłu. Aby rozluźnić wszelkie bolesne punkty, należy docisnąć w takim miejscu piłkę i wykonywać ruchy kuliste.

Kto szczególnie powinien zadbać o rolowanie nóg?

Odpowiedź może wydawać się prozaiczna: rolować mięśnie nóg może każdy, komu zależy na zadbaniu o odpowiednie rozluźnienie tej części ciała. Są jednak pewne grupy osób, które szczególnie powinny zwrócić uwagę na ten element. Pierwszą z nich są oczywiście osoby uprawiające sport. Rolowanie powinno być integralną częścią treningu dla wszystkich osób aktywnych fizycznie, które czynnie wykorzystują nogi do uprawiania sportu. Mowa tutaj m.in. o biegaczach, osobach jeżdżących na rowerze, trenujących na siłowni czy piłkarzach. Rozluźnione mięśnie nóg to mniejsze ryzyko kontuzji. 

Rolowanie jest wskazane również osobom, które wykonują pracę biurową lub stojącą. Pierwsza grupa narażona jest na przykurcze mięśni nóg, a druga na ich przeciążenie. Warto w takiej sytuacji użyć rollera, aby pomóc nieco łydkom i udom się zregenerować. Po roler powinny sięgnąć także osoby, które cierpią na bóle nóg, a także ci, którzy przechodzą rehabilitację kończyn dolnych. Może okazać się to pomocne w ustąpieniu dolegliwości.

kobieta robi masaż łydek rollerem na macie do ćwiczeń

Co daje rolowanie mięśni łydek?

Rolowanie ciała to ćwiczenie, które ma na celu pracę nad odpowiednim stanem mięśni i powięzi. Regularne rolowanie pozwala poprawić nawodnienie mięśni oraz powięzi i dopływ substancji odżywczych. Dzięki tej czynności możemy też liczyć na rozluźnienie spiętego mięśnia, zmniejszenie jego sztywności oraz uelastycznienie tkanek.

Jeśli mamy szczególne problemy z poszczególną partią ciała, to rolowanie może pomóc pozbyć się bólu mięśni. W wypadku, gdy będziemy wykonywać rolowanie po treningu, ułatwi ono regenerację mięśni. Skutkiem ubocznym jest też rozbicie cellulitu.

Rolowanie przed treningiem ma nieco inne powody. Ma ono poprawić ich ukrwienie i rozciągnąć je przed rozpoczęciem aktywnego wysiłku. W ten sposób mięśnie są bardziej elastyczne i zaczynają się rozgrzewać. Bardzo często jest to polecana metoda na zmniejszenie ryzyka wystąpienia urazów przeciążeniowych. Właśnie dlatego osoby aktywne, tak chętnie decydują się na rolowanie mięśni nóg, pośladków i innych części ciała.

Czy istnieją przeciwwskazania do rolowania?

Choć rolowanie jest całkowicie nieszkodliwą formą aktywności, to jednak można wymienić kilka sytuacji, w których nie jest ono wskazane. Wśród nich wymienić można takie rzeczy jak m.in. posiadanie bolesnych zmian skórnych, otwartych ran czy zerwania mięśni. Dopóki wymienione dolegliwości nie zostaną wyleczone, należy wstrzymać się z rolowaniem miejsc, których dotyczą.

Przeczytaj także

mężczyzna biegnący przy wodzie w odzieży  i butach do biegania

Jak biegać? Podstawy techniki biegania i zasady

Jak poprawnie biegać? Podstawą jest wyprostowana sylwetka i lądowanie na śródstopiu. Sprawdź, jak biegać, aby uniknąć kontuzji i mikrourazów.

kobieta i mężczyzna biegnący w odzieży do biegania

Trening siłowy dla biegacza – ćwiczenia siłowe, by biegać szybciej

Trening siłowy dla biegacza jest kluczowy w planie treningowym. Sprawdź, jak trenować na siłowni, by lepiej biegać.

mężczyzna biegnący w odzieży do biegania

Aplikacja do biegania - jaka aplikacja do biegania?

Jaką aplikację do biegania wybrać? Poznaj sprawdzone darmowe aplikacje do biegania dla biegaczy początkujących i zaawansowanych.

mężczyzna biegnący na bieżni elektrycznej w stroju do biegania

Jakie efekty daje bieganie na bieżni i ile można schudnąć?

Trening na bieżni elektrycznej przynosi zaskakujące efekty osobom, które planują schudnąć. Sprawdź, jakie zalety dają regularne ćwiczenia na bieżni!