Mężczyzna robiący rozgrzewkę tenisową

Prawidłowa rozgrzewka tenisowa – co warto wiedzieć o rozgrzewce przed tenisem?

Przed grą w tenisa obowiązkowo powinna odbyć się rozgrzewka. Jak powinna wyglądać prawidłowa rozgrzewka tenisowa? Dowiedz się z naszego tekstu!

Niezależnie od dyscypliny sportu każdy trener powtarza, że rozgrzewka to integralna część treningu. Pomimo tego wiele osób nadal lekceważy ten element, uznając go za zwykłą stratę czasu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że rozgrzewka ma niesamowicie duży wpływ na trening, a także na nasze bezpieczeństwo w jego trakcie. Jest ona szczególnie ważna w przypadku tak wymagającego sportu, jak tenis. Co trzeba wiedzieć o rozgrzewce tenisowej? Sprawdź!

Rozgrzewka przed grą w tenisa – dlaczego należy się rozgrzewać?

Zalecenia dotyczące wykonania rozgrzewki słyszymy właściwie z każdej strony. Nasuwa się więc bardzo proste pytanie: dlaczego właściwie jest ona tak istotna? Przede wszystkim rozgrzanie mięśni, które zaraz zostaną poddane intensywnemu wysiłkowi ma na celu zapobiegnięcie kontuzji zawodnika. Tenis jest bardzo wymagającym fizycznie sportem. Wymaga on dużej sprawności i koordynacji ruchowej. Wykonywanie dynamicznych ruchów bez rozgrzewki może bardzo szybko skończyć się urazem.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że zapobieganie kontuzjom to niejedyny cel rozgrzewki. Jej zadaniem jest także uelastycznienie mięśni i ścięgien, co przekłada się na zwiększenie efektywności pracy mięśni. Ćwiczenia stosowane podczas rozgrzewki również zwiększają zakres ruchu, aktywują układ nerwowy, dotleniają organizm, pobudzają układ krążenia oraz podnoszą temperaturę ciała. Skrupulatne jej wykonanie sprawia, że ciało jest doskonale przygotowane do wysiłku.

Kobieta robiąca zagrywkę tenisową na rozgrzewkę

Prawidłowa rozgrzewka tenisowa – jak powinna wyglądać?

Rozgrzewka przed treningiem lub meczem tenisowym powinna zostać podzielona na dwa etapy – ogólnorozwojowy oraz ćwiczenia z rakietą do tenisa. Pierwsza część oparta jest na rozciąganiu, podniesieniu temperatury organizmu oraz przygotowaniu poszczególnych partii mięśniowych na intensywność wysiłku. Po zakończeniu części ogólnorozwojowej można przejść do rozgrzewki z rakietą, której zadaniem jest bezpośrednie przygotowanie do gry. Jak mogą wyglądać przykładowe ćwiczenia?

Część ogólnorozwojowa

Naszym pierwszym celem powinno być podniesienie pulsu i tym samym temperatury organizmu. Z tego powodu rozgrzewkę warto rozpocząć od truchtu dookoła kortu lub w jego okolicy. Warto również wykonać kilka sprintów, które są przecież integralną częścią gry. Następnie należy się skupić na rozgrzaniu okolic obręczy barkowej, która pełni kluczową funkcję podczas gry w tenisa. W tym przypadku znakomicie sprawdzą się wymachy ramion do przodu i do tyłu. Warto pamiętać, że rozgrzewka powinna opierać się na rozciąganiu dynamicznym, ponieważ to właśnie ono pobudza mięśnie do pracy. Rozciąganie statyczne jest przeznaczone dla rozluźniania mięśni po treningu.

Oto kilka przykładowych ćwiczeń, które warto wykonać podczas etapu ogólnorozwojowego:

– skip A;
– skip C;
– „przeplatanka”;
– wymachy nóg po skosie;
skakanie na skakance;
– krążenie głową;

Kobieta robiąca rozgrzewkę przed grą w tenisa

Rozgrzewka z rakietą

Po wstępnym pobudzeniu do działania organizmu i poszczególnych mięśni, do treningu można dołączyć rakietę. Na tym etapie należy skupić się na precyzji uderzeń. W tym celu należy wykonać kilka forhendów, bekhendów oraz serwisów w siatkę. W uderzanie piłki nie należy wkładać dużo siły. Chodzi tutaj o wypracowanie koordynacji.

W momencie, kiedy precyzyjne trafianie w piłkę wejdzie już w nawyk, można przejść do kolejnego etapu. Jest nim celowanie piłką do tenisa w konkretne miejsce po stronie przeciwnika. Ma to na celu zapoznanie się ze swoimi możliwościami danego dnia. Na podstawie dokładności swoich uderzeń można wyciągnąć już wstępne wnioski co do taktyki podczas rozgrywki. Po tak przeprowadzonej rozgrzewce można już śmiało przejść do meczu.

Ile powinna trwać rozgrzewka przed treningiem tenisa?

Długość trwania rozgrzewki to do pewnego stopnia sprawa indywidualna. Nie warto trzymać się żadnych sztywnych zaleceń, a zamiast tego wsłuchać się we własny organizm, który podpowie nam, ile czasu potrzebuje na pobudzenie. Ogólnie można jednak przyjąć, że rozgrzewka tenisisty przed treningiem tenisa powinna trwać od 10 do 15 minut. Dobrze, aby była ona intensywna, ale jednocześnie mniej męcząca niż sam trening. Jej celem jest po prostu przygotowanie organizmu na większy wysiłek.

Przeczytaj także:

Mężczyzna w odzieży tenisowej trzymający rakietę do tenisa ziemnego stojąc na korcie

Zasady gry w tenisa ziemnego

Jakie są podstawowe zasady gry w tenisa ziemnego? Ile trwa mecz, z ilu gemów się składa? Poznaj zasady tej dyscypliny.

Dwie pary przygotowujące się do gry mieszanej w tenisa ziemnego

Mikst, czyli co powinieneś wiedzieć o grze mieszanej w tenisie

Tenis ziemny cieszy się ogromną popularnością w naszym kraju. Jedną z odmian jest gra mieszana. Mikst w tenisie – co warto o nim wiedzieć?

kobieta grająca w tenisa ziemnego na profesjonalnym korcie w odzieży sportowej

Squash a tenis – podobieństwa i różnice sportów rakietowych

Sporty rakietowe, jak squash czy tenis ziemny, to doskonały sposób na aktywność. Squash i tenis – czym różnią się te dyscypliny?

kobieta i mężczyzna w odzieży tenisowej grający w tenisa na korcie

Gra w tenisa - poznaj zasady gry w tenisa

Jak grać w tenisa ziemnego? ⭐ Opanuj zasady gry w tenisa, zanim wyjdziesz na kort tenisowy ⭐ Rozpocznij przygodę z tenisem

Mężczyzna stojący w koszulce i spodenkach tenisowych opierający o szyję rakietę tenisową z odpowiednim naciągiem

Jaki naciąg do rakiety tenisowej wybrać? Przydatne wskazówki

Zastanawiasz się, jaki naciąg tenisowy wybrać, by zadbać o komfort gry? Nie jesteś sam! Te wskazówki pomogą Ci wybrać naciąg do rakiety tenisowej.