Znaczenie regeneracji mięśni po treningu
Zmęczenie po aktywności fizycznej u sportowców to nic nadzwyczajnego. Dlatego ważna jest regeneracja, by po ciężkim treningu dać mięśniom czas na odpoczynek. Regeneracja jednak nigdy nie polega na leżeniu do góry brzuchem. Ilekroć ten temat brany jest na tapet badań naukowych, tyle razy wnioski są jednoznaczne: regeneracja odbywa się szybciej i daje efekty, jeśli zamiast pełnego bezruchu i bierności, oznacza słaby lub najwyżej umiarkowany wysiłek. Jeśli trenujesz bieganie – spaceruj lub uprawiaj nordic walking, jeśli jeździsz na rowerze – wybierz spokojny rozjazd. Jeśli trenujesz siłowo – zaplanuj trening o niskiej intensywności albo sesję na rollerach.
Dobrym pomysłem może być też delikatna podmiana dyscyplin. Jeśli trenujesz biegi przełajowe, możesz wsiąść na rower szosowy. Jeśli jeździsz na rowerze, to rozegraj spokojny mecz tenisa ze znajomymi. Jeśli głównie pływasz, to może to dobry moment, żeby wykonać lekkie obwody na siłowni. Wszystko, byle bez forsowania się i prób bicia rekordów. Ile przerwy między treningami? Do pełnej regeneracji po intensywnym treningu Twoje mięśnie potrzebują około 24 godzin. Po tym czasie poziom glikogenu w masie mięśniowej wzrasta do normalnego poziomu (glikogen to magazyn energii mięśniowej niezbędnej do trenowania).
Ćwicząc ciężko z pominięciem tego kluczowego aspektu, jakim jest regeneracja, nie odnotujemy postępów, a może pojawić się nawet regres. Naszym celem jest uszkodzenie włókien mięśniowych, aby stymulować je do odbudowy, podczas której stają się silniejsze.
Bez regeneracji ten proces nie będzie mógł w pełni zajść i wyniki ulegną pogorszeniu. Na regenerację, ma wpływ higiena snu, dopasowana dieta, bogata w witaminy i minerały i wiele innych czynników, ale w tym materiale skupię się na metodach nieco mniej oczywistych, przy użyciu różnych akcesoriów.