Kobieta stosująca zasadę PRICE po treningu

Zasada PRICE – podstawowe zasady postępowania przy urazach

Co zrobić po urazie ortopedycznym jak skręcenie, zwichnięcie czy naderwanie? Czym jest zasada PRICE?

Mawia się, że wypadki chodzą po ludziach. Podczas uprawiania sportu, a nawet wykonywania codziennych czynności, jesteśmy bardziej lub mniej narażeni na różnego rodzaju kontuzje. To nic przyjemnego, warto więc wiedzieć, co robić, by jak najszybciej powrócić do zdrowia. Dowiedz się, czym jest zasada PRICE i kiedy dobrze jest ją zastosować.

Pierwsza pomoc przy urazach

Złamania, zwichnięcia, naderwania – zapewne na samą myśl przeszedł Cię nieprzyjemny dreszcz. Kontuzje i różnego rodzaju urazy poza bólem, obrzękiem i innymi dolegliwościami, potrafią na kilka dobrych tygodni wykluczyć nas ze zwyczajnego funkcjonowania w życiu codziennym. Jeśli na dodatek uprawiamy sport, treningi trzeba będzie także odłożyć na później.

By móc powrócić do pełni sił oraz do trybu życia, do którego zdążyliśmy przywyknąć, a także do ukochanych sportowych pasji, niezwykle ważne jest postępowanie tuż po pojawieniu się urazu. Jeżeli zareagujemy wystarczająco szybko i przede wszystkim właściwie, mamy szanse na sprawny powrót do zdrowia uszkodzonej części ciała. 

Mężczyzna masujący się po treningu

Zasada PRICE – czym właściwie jest?

Wbrew pozorom zasada PRICE nie jest w żaden sposób związana z angielską nazwą, która sugerowałaby jej powiązanie z ceną powrotu do zdrowia. Nie o cenę jednak tutaj chodzi, choć zdrowie i sprawność są z pewnością bezcenną wartością.

PRICE to akronim i pochodzi od pierwszych liter angielskich słów protection, rest, ice, compression i elevation. Zasada ta w bardzo prosty sposób objaśnia kroki postępowania w przypadku wystąpienia urazu. Powinno się ją zastosować do 48 godzin od wystąpienia uszkodzenia, jednak warto zrobić to, jak najszybciej się da – wówczas szanse na szybsze wyzdrowienie wzrastają. Sprawdź, jak wygląda zasada postępowania PRICE – metoda walki z urazami.

P – protection, czyli ochrona

To nie bez powodu pierwszy etap działania po urazie. Ochrona uszkodzonego miejsca jest niezwykle istotna. Pozwala na zaistnienie tak zwanej ciszy mechanicznej, która zapobiega dalszemu rozszerzaniu się stanu zapalnego. W tym etapie należy więc ochronić i unieruchomić miejsce urazu. Do tego celu przydatne będą bandaże, opaski, stabilizatory, temblaki i ortezy. Dzięki temu działaniu zapewnisz właściwe warunki do regeneracji uszkodzonych tkanek.

R – rest, czyli odpoczynek

Od 48 do 72 dwu godzin po urazie powinieneś ograniczyć ruch. W tym czasie miejsce mają procesy usuwania uszkodzonych tkanek oraz produkcja nowych komórek. Nie obciążaj przez ten czas organizmu niepotrzebną aktywnością fizyczną. Pozwól, by procesy regeneracyjne przebiegały w spokoju.

I – ice, czyli ochłodzenie

Wykonywanie lodowych kompresów powoduje skurcz naczyń krwionośnych, co z kolei ogranicza rozprzestrzenianie się prozapalnych czynników. Dodatkowo chłodzenie może ograniczyć ból miejsca uszkodzenia, a także zmniejszyć nadmierne puchnięcie. Pamiętaj, by lód owinąć na przykład szmatką, by nie oddziaływać nim bezpośrednio na skórę – mogłoby to doprowadzić do odmrożeń. Ochładzaj uszkodzoną kończynę przez około 20 minut co 3-4 godziny.

C – compression, czyli ucisk

Do tego celu możesz wykorzystać opaskę uciskową lub bandaż elastyczny. Zacznij owijać kończynę w odległości około 15 centymetrów od miejsca urazu w stronę końca kończyny dystalnej od serca. Bardzo ważne jest, by ucisk nie był zbyt silny – mogłoby to doprowadzić do biernego zastoju krwi. Ucisk ma na celu ograniczenie miejsca dla płynu, który z kolei powodowałby obrzęk i nasilenie stanu zapalnego.

E – elevation, czyli uniesienie

Tę zasadę stosuje się w przypadku uszkodzenia kończyn. Zasada mówi, iż należy uszkodzoną kończynę unieść powyżej poziomu serca. W tym celu możesz ułożyć ciało w pozycji półsiedzącej. To działanie ma na celu obniżenie ciśnienia krwi w uszkodzonej tkance oraz zapobiegnięcie obrzękowi. Ten element możesz uzupełnić także o przyjmowanie leków przeciwbólowych czy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

W niektórych źródłach podaje się jako ostatni etap wspomnianej zasady literę M – medication, czyli leczenie. Warto przyjmowanie wyżej wymienionych środków skonsultować z lekarzem. Specjalista będzie w stanie dokładnie ocenić, które leki będą odpowiednie, a także pomoże dopasować plan rehabilitacyjny. Nawet w łagodnym lub umiarkowanym urazie warto zasięgnąć konsultacji lekarza, lub fizjoterapeuty.

Zasada PRICE – fizjoterapia i rehabilitacja 

Protokół postępowania PRICE jest szeroko wykorzystywany w fizjoterapii i rehabilitacji tkanek, które uległy uszkodzeniu. Opisuje on kroki, które należy podjąć w zetknięciu ze świeżym urazem. Wielu uważa, że zastosowanie tej metody to pierwszy element pomocy, który może usprawnić gojenie i dochodzenie do zdrowia.

Są jednak i opozycyjne głosy. Niektórzy twierdzą, że protokół ten sprawdza się głównie w urazach mięśni, jednak nie ma dobrego wpływu na uszkodzenia więzadeł i ścięgien. Podawane są argumenty, które twierdzą, że działanie zimna (czyli wdrożenie trzeciego kroku protokołu) powoduje dłuższą regenerację tych tkanek z uwagi na spowolniony przepływ składników odżywczych niezbędnych do procesu odbudowy. 

Większość fizjoterapeutów jednak dostrzega niepodważalne zalety tejże zasady i zaleca stosowanie zasady PRICE. Rehabilitacja po jej zastosowaniu również może być łatwiejsza i krótsza. Warto podjąć działanie w przypadku urazu już w pierwszych chwilach po jego powstaniu, by móc jak najszybciej powrócić do pełni sprawności i sił.