Praca nóg a technika chodu sportowego
Praca nóg w chodzie sportowym jest ściśle określona. Technika chodu według przepisów IAAF (Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych) to „posuwanie się do przodu krokami, z zachowaniem stałego kontaktu z ziemią w taki sposób, iż nie jest widoczna gołym okiem utrata kontaktu z podłożem. Noga wykroczna musi być wyprostowana (tzn. nie ugięta w kolanie) od momentu postawienia tej nogi na ziemi do momentu uzyskania przez nią pozycji pionowej”. To oznacza, że w chodzie sportowym naszym celem jest uzyskanie jak największego zakresu ruchu poprzez przetaczanie stopy od pięty do palców. Jak więc wygląda prawidłowy sposób chodzenia?
1. Najpierw stawiamy piętę (płasko i miękko na podłożu). W ten sposób: chronimy stawy, unikamy wstrząsów, nie wykonujemy gwałtownych ruchów.
2. Potem przetaczamy całą stopę – tak, aby poczuć płynny ruch stawów.
3. Następnie, kiedy cała stopa stoi płasko na ziemi, energicznie odpychamy się palcami od podłoża. Pamiętajmy o tym, aby nogę wykroczną zawsze trzymać wyprostowaną.
Prawidłowe przetaczanie stopy to chodzenie z większą lekkością, czyli po prostu szybsze poruszanie się. Ręce i nogi w aktywnym marszu pracują w sposób naprzemienny. Jeśli lewa ręka znajduje się z przodu, to lewa noga jest z tyłu. W chodzie sportowym niezbędne są dobrze dobrane buty do chodzenia.