Jak przygotować się do spania w lesie?
Aby Twój leśny biwak należał do naprawdę przyjemnych, musisz się do niego odpowiednio przygotować. Oto lista rzeczy, o których powinieneś pamiętać:
1. Zaopatrz się w niezbędny sprzęt biwakowy: w lesie dobrze sprawdzi się nieduży namiot turystyczny, jednak spanie w lesie bez namiotu też jest możliwe. W tej sytuacji wybierz hamak, który rozwiesisz między pniami drzew. Koniecznie zabierz ze sobą ciepły śpiwór, bo w lesie noce mogą być chłodne. Weź też naładowane latarki, czy kuchenkę gazową, na której podgrzejesz posiłek.
2. Zabierz wodę w butelkach: oblicz potrzebną ilość wody tak, żeby wystarczyła do picia, przygotowania jedzenia, umycia rąk, czy zębów.
3. Zaopatrz się w worki na śmieci: wszystko, co przyniesiesz ze sobą do lasu, musisz też zabrać w drogę powrotną. Miejsce, w którym będziesz nocował, powinieneś pozostawić w stanie nienaruszonym.
4. Sprawdź najbliższy parking: do lasu nie możesz wjechać pojazdami silnikowymi. Przy okazji warto spakować się w taki sposób, by przeniesienie sprzętu biwakowego z bagażnika na miejsce noclegu było jak najmniej uciążliwe.
5. Sprawdź pogodę: dostosuj długość biwaku oraz ubiór do warunków atmosferycznych.
6. Zaopatrz się w środki chroniące przed ukąszeniami: a po powrocie do domu koniecznie sprawdź, czy nie złapałeś kleszcza.
7. Zadbaj o swoją widoczność: w ciągu dnia używaj odblaskowych elementów – nie będzie przesadą chodzenie w kamizelce odblaskowej, czy zawieszenie jej na namiocie. Na noc pozostaw koniecznie włączoną lampkę, która będzie widoczna z daleka. Po lesie poruszają się nie tylko dzikie zwierzęta, ale też rowerzyści, czy myśliwi. Lepiej więc być widocznym.
8. Sprawdź swoją lokalizację: znajdź i zapisz numer słupka oddziałowego, znajdującego się na terenie Twojego biwaku. Jeśli będziesz musiał wezwać pomoc, to po tym numerze służby będą mogły Cię zlokalizować i sprawnie do Ciebie dotrzeć.
9. Spanie w lesie a zwierzęta: koniecznie zabezpiecz jedzenie oraz resztki po posiłku – najlepiej umieść je w szczelnym worku strunowym, bądź w słoiku, tak by ich zapach nie zwabił dzikich zwierząt.