Cztery osoby grające debla w tenisie stołowym w plenerze

Debel w tenisie stołowym – zasady gry w debla

W tenisa stołowego zawodnicy mogą grać indywidualnie lub w debla. Jakie są zasady gry w tenisa stołowego deblowego? Jak przebiega ten pojedynek?

Tenis stołowy to bardzo dynamiczna gra. Można spróbować swoich sił w wersji singlowej, a także w wersji deblowej. Czym właściwie jest debel, na czym polega i jak w niego grać? Czy zasady gry w debla są inne od ogólnych reguł tenisa stołowego?

Tenis stołowy debel – czym właściwie jest gra w debla?

Gra deblowa w tenisa stołowego, to krótko mówiąc, rozgrywka zwana podwójną. Podczas meczów indywidualnych, po obu stronach stołu znajduje się po jednym przeciwniku. W grze podwójnej liczba osób zwiększa się do dwóch po obu stronach – łącznie pojedynek prowadzi czterech zawodników, czyli dwie dwuosobowe drużyny.

Jak wyglądają zasady gry w debla w tenisie stołowym? Debel przepisy ma takie same, jak w meczu 1x1, czyli singlu. Mecz gra się do trzech lub czterech wygranych setów, każdy do 11 punktów, bądź dwupunktowej przewagi przy wyniku 10-10. 

Kobieta i mężczyzna grający w jednej drużynie w debla w tenisa stołowego

Zasady gry w tenisa stołowego debla – jak wygląda serwis?

Przed rozpoczęciem meczu i wykonaniem pierwszego serwisu oczywiście musi nastąpić losowanie, które wyłoni drużynę serwującą i odbierającą. W zależności od poziomu turnieju sędzia lub sami zawodnicy dokonują losowania za pomocą monety, lub mniej formalnie przychodzi im z pomocą piłeczki. Drużyna, która w wyniku losowania serwuje jako pierwsza, wybiera gracza, który będzie wprowadzał piłkę do gry. Natomiast drużyna przyjmująca serwis decyduje, który gracz jako pierwszy będzie odbierał zagranie przeciwnika. Gdy mamy to już ustalone, przystępujemy do pierwszego serwisu, którego techniczne zasady wydają się bardzo proste i właściwie zamykają się w 3 głównych punktach.

Piłeczka do tenisa stołowego powinna być zaserwowana z prawej strony stołu i musi najpierw odbić się od prawej połowy stołu zawodnika serwującego. Przy tym trzeba pamiętać o zachowaniu standardowych zasad dotyczących podrzutu piłeczki, czy ruchu ręki wykonującej podrzut obowiązujących również w grze singlowej w tenisa stołowego.

– Piłeczka po odbiciu po stronie drużyny serwującej, powinna znaleźć się po przeciwnej stronie stołu do tenisa stołowego bez dotknięcia siatki. Jeśli piłka dotknie siatki, mamy net, a serwis należy powtórzyć. Nie traci się wówczas punktu. Niedozwolone jest natomiast dotykanie siatki i stołu ręką podczas trwania rozgrywki.

– Następnie piłeczka powinna odbić się na prawej części stołu drużyny odbierającej serwis.
Patrząc od strony serwującej drużyny, jest to lewa strona stołu.

W deblu ważne jest, aby po swoim odbiciu piłeczki w miarę szybko opuścić pole gry (przesunąć się w miejsce takie, aby nasz partner mógł się przygotować do swojego odbicia i zagrać swój ruch), co pozwoli na bardziej efektywne rozegranie meczu.

Tenis stołowy debel – odbiór serwisu i kontynuowanie akcji w deblu

Jedną z rzeczy, które sprawiają, że gra podwójna jest wyjątkowa, dynamiczna i dużo się w niej dzieje, jest fakt, że gracze muszą odbijać piłkę na stronę drużyny przeciwnej w bardzo precyzyjnej kolejności. W przeciwieństwie do innych sportów rakietowych, gdzie w grach podwójnych kolejność zagrań przez zawodników jednej drużyny jest dowolna, w tenisie stołowym gracze podczas akcji zagrywają piłkę na stronę przeciwników naprzemiennie. Zapewnia to wszystkim graczom możliwość uderzenia i zapobiega przejęciu inicjatywy przez bardziej agresywnego, lepszego gracza. Aby ostatecznie wyjaśnić ten element gier podwójnych, spójrzcie na następujący przykład meczu Polska-Niemcy:

– W drużynie Polski gra Jan oraz Tomasz, natomiast w drużynie Niemiec Wolfgang i Uwe.

– Polska w losowaniu „wygrywa” serwis. Drużyną odbierającą będą zatem Niemcy.

– Polska decyduje, że jako pierwszy serwować będzie Jan. W drużynie niemieckiej odbierać serwis będzie jako pierwszy Wolfgang.

– Serwuje Jan, po stronie niemieckiej odbiera Wolfgang, skutecznie przebijając piłkę przez siatkę na stronę polską.

– W tym momencie zawodnikiem w drużynie Polski, który może odbić piłkę, jest tylko Tomasz, który również skutecznie przebija ją na stronę niemiecką.

– W tej sytuacji w drużynie Niemiec piłkę może odbić teraz tylko Uwe, co robi skutecznie.

– Ponieważ poprzednie uderzenie wykonał Tomasz, teraz uprawnionym do odbicia jest tylko Jan. Po jego skutecznym zagraniu na stronę przeciwną uprawnionym do odbicia jest Wolfgang.

– Dalej w takiej samej sekwencji odbijają zawodnicy poszczególnych drużyn aż do zakończenia akcji i zdobycia punktu przez jedną z drużyn.

– Nieprzestrzeganie tej sekwencji powoduje, że drużyna przeciwna zdobywa punkt.

Ojciec z córką cieszący się ze zdobycia punktu w grze w debla w tenisa stołowego

Zmiany serwującego i odbierającego w grze podwójnej 

Tak jak w grze pojedynczej, również w deblu drużyna wykonuje dwa serwisy, po których następuje zmiana drużyny serwującej. Po wykonaniu obu serwisów poprzedni odbierający staje się zawodnikiem serwującym, a partner wcześniej serwującego zawodnika odbiera zagranie. Zgodnie z tą sekwencją zmieniają się serwujący i odbierający w poszczególnych drużynach aż do końca seta.

Aby lepiej to zobrazować, wróćmy do przykładu naszego meczu Polska-Niemcy:

– Seta rozpoczyna Polska od serwisu Jana, natomiast w niemieckim zespole zawodnikiem odbierającym serwis jest Wolfgang.

– Po dwóch rozegranych akcjach serwis przechodzi na drużynę niemiecką, a zawodnikiem serwującym zostaje Wolfgang, który wcześniej odbierał piłeczkę przy serwisie Jana. Natomiast odbierającym zostaje Tomasz.

– Po kolejnych dwóch rozegranych akcjach (serwował Wolfgang) serwis wraca na stronę Polski. Serwuje Tomasz, natomiast w drużynie niemieckiej serwis odbiera Uwe.

Opisana sekwencja ma miejsce przez całego seta, aby wszyscy zawodnicy mogli zarówno serwować, jak i odbierać serwis rywali. Uniemożliwia to zespołom wyznaczanie tego samego gracza do serwisu lub odbioru, szczególnie jeśli uważają, że jeden z nich jest bardziej od partnera przysposobiony do jednego z tych elementów.

Tenis stołowy debel – ćwiczenia przed grą w debla

Początki gry w debla nie są proste, dlatego warto skupić się na ćwiczeniach, które pomogą w treningu i ułatwią go. Te praktyczne zadania można wykonywać w 2 osoby.

Pierwszym ćwiczeniem, które na pewno ułatwi rozpoczęcie gry, jest serwis po przekątnej stołu i rozgrywki piłki dowolnie. Takie zadanie uczy nas prawidłowego rozegrania, skupienia i gotowości do gry w każdej chwili. Kolejnym ćwiczeniem jest gra w „bieganego”, która pomaga wyczuć moment wejścia do gry w czasie meczu debla. 

Warto pomyśleć też nad częstymi treningami z partnerem, abyśmy mogli dowiedzieć się czegoś o jego mocnych i słabych stronach. Przy takim układzie możemy trenować nasze wady i doskonalić zalety, co wiąże się z poprawą naszych umiejętności. Ważnym elementem w deblu są relacje pomiędzy partnerami w grze i wymiana wzajemnych spostrzeżeń.

Podobnie jak indywidualny tenis stołowy, debel przepisy ma bardzo podobne. Trudności sprawiać może kwestia związana z kolejnością odbierania piłki i serwowania, jednak jest to do opanowania. Chwyć rakietkę do tenisa stołowego w dłoń i spróbuj swoich sił w deblowej rozgrywce.

mężczyźni grający w tenisa stołowego

Historia tenisa stołowego - jak zaczęła się ta dyscyplina

Czy tenis stołowy to to samo co ping pong? Jaka jest historia tenisa stołowego? Na czym polega ta gra? Przeczytaj artykuł i poznaj zasady.

mężczyzna trzymający paletkę do ping ponga

Ping pong a tenis stołowy czym się różnią? Co to za dyscypliny?

Czy ping-pong i tenis stołowy to oddzielne dyscypliny sportu? Czy rozgrywki tych dyscyplin można oglądać na igrzyskach olimpijskich? Sprawdź sam/sama

Mężczyzna w odzieży tenisowej trzymający rakietę do tenisa ziemnego stojąc na korcie

Zasady gry w tenisa ziemnego

Jakie są podstawowe zasady gry w tenisa ziemnego? Ile trwa mecz, z ilu gemów się składa? Poznaj zasady tej dyscypliny.

Mężczyźni grający w tenisa stołowego przed domem

Tenis stołowy – zasady gry w tenisa stołowego

Jakie są zasady gry w tenisa stołowego? Poznaj zasady tenisa stołowego, dowiedz się, jak grać, serwować, jakie znaczenie ma piłeczka i siatka.

mężczyzna trzymający piłeczkę do tenisa stołowego stojący obok  chłopca z rakietką do tenisa stołowego w dłoni

Jak serwować w tenisie stołowym?

Gra w tenisa stołowego na pozór wydaje się dość prosta. Jednak jak zagłębimy się bardziej w technikę tej gry już może przestać się taka wydawać.