Dziewczynka w stroju sportowym trzymająca w górze rakietkę chcąc odbić lotkę podczas gry w kometkę

Zasady gry w kometkę – czym ten sport różni się od badmintona?

Gra w kometkę to popularny sport rekreacyjny. Czy zasady gry w badmintona i kometkę są takie same? Jak rozgrywać mecz w kometkę?

Gry rakietowe to popularne sposoby na ciekawą i angażującą aktywność fizyczną. W dużej mierze są to sporty, które mają jasno określone zasady i nierzadko wymagają odpowiedniego przygotowania fizycznego. Jak jest w przypadku kometki? Co to za gra i czym różni się od badmintona?

Co to jest kometka?

Czym właściwie jest kometka? To gra rakietowa, którą można uprawiać właściwie wszędzie, gdzie są do tego odpowiednie warunki, czyli tam gdzie jest odrobina wolnej przestrzeni. Jest to gra rekreacyjna, która polega na odbijaniu do siebie lotki przy pomocy rakietek. Co ciekawe, kometkę często myli się z badmintonem. Dlaczego?

Stało się tak z inicjatywy pewnego propagatora gimnastyki, Jerzego Fazanowicza. Chciał on wymyślić polską nazwę dla nowo przybyłej na nasze tereny gry zespołowej. Zauważył, że lotka podobna jest do spadającej komety, stąd też właśnie tak nazwał tę grę.

Dzisiaj jednak badminton i kometka to dwie różne gry, a utożsamianie tych nazw może prowadzić do kilku nieporozumień. Warto zapamiętać, że kometka to rekreacyjna gra, badminton zaś to pełnoprawna dyscyplina sportowa, zaliczana do grona dyscyplin olimpijskich.

Mężczyzna z rakietką do badmintona w ręce tłumaczący córce zasady gry w kometkę

Kometka – zasady gry

Jakie są zasady gry w kometkę? Otóż oficjalne zasady gry właściwie nie zostały określone z powodu rozrywkowego charakteru tej dyscypliny. Jej głównym zadaniem jest dostarczenie pozytywnych emocji płynących ze zdrowej rywalizacji i aktywności na świeżym powietrzu. 

Jeśli chodzi o liczbę zawodników, jest ona tak naprawdę dowolna, podobnie jak sam czas trwania poszczególnych rozgrywek. Jakie są wymiary boiska do kometki? Takie, jakie tylko macie do zagospodarowania! W kometkę można grać niemal wszędzie – w parku, ogrodzie czy na plaży. Dowolność i brak sztywnych ram to znak rozpoznawczy tej gry. 

Sprzęt do gry w kometkę

Co będzie potrzebne do gry w kometkę?

Lotki – mogą to być lotki z piórek naturalnych bądź syntetycznych materiałów. Do kometki lepiej sprawdzą się te drugie – będą bardziej wytrzymałe na uszkodzenia, które podczas gry na świeżym powietrzu mogą się łatwo przytrafić.

– Rakiety – powinny być wystarczająco lekkie i z odpowiednim naciągiem. Dobrze dobrane rakietki pozwolą lepiej kontrolować lotkę i tor jej lotu, a także siłę uderzenia.

– Opcjonalnie siatka – wymagana jest w badmintonie, w kometce zaś opcjonalna. Jeśli chcesz nieco urozmaicić rekreacyjną rywalizację, możesz dodatkowo wyposażyć się w przenośną siatkę.

Kometka nie wymaga profesjonalnego sprzętu, wystarczą podstawowe elementy wyposażenia. W wielu sklepach można znaleźć całe zestawy, które świetnie sprawdzą się do rozgrywania meczów ze znajomymi lub rodziną.

Dzieci w strojach sportowych grające w kometkę używając lotkę i rakietki do badmintona

Kometka a badminton – różnice i podobieństwa

Warto jasno zaznaczyć, w czym kometka i badminton są podobne, a czym diametralnie się różnią.

– Miejsce: w badmintona gra się na zamkniętych kortach i boiskach o określonych wymiarach, z kolei w kometkę gra się na świeżym powietrzu i otwartej przestrzeni.

– Zasady gry: w kometce nie ma konkretnych zasad. Z kolei zasady gry w badmintona są już bardzo ściśle określone. Gra ta polega na przebijaniu lotki między zawodnikami ponad siatką. Punkt zdobywa się wówczas, gdy przeciwnik nie jest w stanie odbić lotki na drugą stronę i ta spadnie na jego pole. W zależności od liczby punktów zawodnik serwuje z prawej lub lewej strony kortu, lotka zaś musi znaleźć się poniżej linii bioder zagrywającego. Mecz gra się do dwóch wygranych setów do 21 punktów.

– Wymiary boiska: boisko do badmintona ma wymiary 13,4 m długości i 6,1 m szerokości, w kometce wymiary miejsca do gry nie są określone.

– Sprzęt: w tym przypadku do obu gier potrzebne jest to samo wyposażenie: lotki i rakietki.

– Liczba zawodników: w badmintona gra jest 2- lub 4-osobowa, w kometkę zazwyczaj gra się 1:1.

Korzyści z gry w kometkę

Nie da się ukryć, że nawet rekreacyjna gra z lotkami i rakietkami w roli głównej niesie ze sobą naprawdę dużo pozytywnych skutków. Pierwszym i niepodważalnym będzie po prostu dobra zabawa, dawka adrenaliny, energii i rywalizacji. To jednak nie wszystko. Dzięki kometce poprawisz swoją kondycję i wydolność organizmu – z pewnością trochę pobiegasz w pogoni za lecącą lotką.

Gra w kometkę wpływa także na poprawę koordynacji ruchowej, a także ma niebagatelny wpływ na rozwój niektórych partii mięśni. Po porządnej rozgrywce na pewno poczujesz swoje uda i łydki, a także brzuch czy ramiona. Skutkiem ubocznym, który również z pewnością zauważysz po rozgrywce, będzie szeroki uśmiech, świetny humor i pozytywne zmęczenie! 

Kometka to bardzo dobra propozycja aktywnej rozrywki na świeżym powietrzu. To gra sportowa, która wielu przypadnie do gustu. Nie wymaga specjalnych umiejętności czy predyspozycji, dlatego za rakietkę może złapać tak naprawdę każdy, nawet najmłodsi.

Przeczytaj także:

mężczyzna trzymający rakietkę do gry w badmintona

Zasady gry w badmintona – gra pojedyncza

Na czym polega gra w badmintona? W skrócie na przebijaniu lotki rakietą na drugą stronę boiska ponad siatką. Czy to rzeczywiście takie proste?

Mężczyzna rozkładający siatkę do badmintona w ogrodzie

Jak rozłożyć siatkę do badmintona? Przydatne wskazówki

Gra w badmintona to sport oferujący masę korzyści. Chcesz grać we własnym ogródku? Zastanawiasz się, jak rozłożyć siatkę do badmintona? Oto porady!

zawodnicy trzymający w rękach uniesione rakiety do badmintona

Jaką rakietę do badmintona wybrać?

Istotne parametry przy wyborze rakiety do badmintona. Czym jest balans i elastyczność rakiety ? Jak dobrać rakietę do poziomu zaawansowania gracza.

dzieci stojące z rakietami do gry w badmintona w rękach na boisku

Badminton dla dzieci ‒ co warto wiedzieć

Gra w badmintona dla dzieci – kiedy rozpocząć naukę, jakie korzyści niesie za sobą uprawianie tej dyscypliny oraz jaki sprzęt kupić na początek ?

Mężczyzna w odzieży badmintonowej trzymający rakietę do badmintona podczas treningu

Trening badmintona w domu – ćwiczenia dla dorosłych i nie tylko

Trening badmintona to ćwiczenia, które pomagają opanowanie podstaw i ćwiczenie gry na korcie. Sprawdź, jak powinien wyglądać badmintonowy trening.